paris brüksel tren seferi

Louvre’den Eyfel Kulesi’ne, Notre Dame’dan Pompidou’ya kadar pek çok mekânı gezginlerin beğenisine sunan Paris’ten, kısa süreli geziler için biçilmiş kaftan olan Belçika’nın başkenti Brüksel’e keyifle seyahat etmek isterseniz otobüs ve uçaktan çok daha konforlu olan tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Üstelik Paris Brüksel tren seferleri, konforun yanı sıra tatilcilere çok cazip fiyat avantajları ve zamandan tasarruf etme olanağı da sunuyor.

Paris Brüksel Tren Seferleri

paris brüksel hızlı tren bilgiler

Paris’ten Brüksel’e tren yolculuğu yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri 2 firma bulunuyor. Bunlardan ilki Paris ve Brüksel’in yanı sıra Amsterdam, Lille, Antwerp, Aachen ve Cologne gibi popüler destinasyonlara seferler düzenleyen Thalys.

Firmaya ait trenler, TGV hattını kullandıkları için yolculuk sırasında yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Bunun sonucunda iki şehir arasındaki yolculuk sadece 1 saat 22 dakikada tamamlanıyor. Thalys, Paris kent merkezindeki Gare du Nord’dan Brüksel Midi’ye her saat başı sefer düzenliyor.

(Not: Brüksel Midi istasyonu şehrin biraz kıyısında kalıyor. Merkezde yer alan Brüksel Nord istasyonuna ulaşmak için Midi‘den kalkan herhangi bir trene binebilir, 5-10 dakika sonra Nord istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Şehirde gezip görülecek yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Brüksel gezilecek yerler, konaklama konusunda genel bilgileri, otel tavsiyelerimizi ise Brüksel’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.)

paris tren garı gare du nord
Paris tren istasyonu Gare du Nord

Fransa’nın başkentinden Brüksel’e demiryolu ile ulaşım sağlayan diğer firma ise Izy. Aslında bu firma, Thalys’in yan kuruluşu konumunda. Yalnız en büyük amacı, gezginlere daha ucuz bir seçenek sunmak olan Izy’nin farklılığı yolculuk süresinde, sefer sıklığında gibi konularda ortaya çıkıyor.

Özellikle kısıtlı bütçelerle seyahat etmek zorunda olan veya ulaşıma çok fazla para ayırmak istemeyen gezginlere önerebileceğim firmanın araçları yüksek hızlı olmalarına rağmen Fransa içerisinde normal tren hatlarını kullandıkları için yolculuk 1 saat 22 dakika yerine 2 saat 10 dakikada tamamlanıyor. Ayrıca Izy, günde sadece 1 kez Paris Brüksel arası tren seferi düzenliyor.

brüksel tren istasyonu Bruxelles Zuid
Brussels Midi/Zuid, Brüksel Tren İstasonu

Thalys’de yolculara 10 Aralık 2017 tarihine kadar 1. ve 2. sınıf koltuk seçenekleri sunuyor. Bu tarihten sonra mevcut uygulama yerini yenisine bırakacak.

Yeni uygulamada koltuk seçenekleri Standart, Konfor ve Premium olmak üzere üçe çıkacak. Esnek olmayan, yarı esnek ve esnek bilet tarifleri ise aynı şekilde devam edecek. Izy’de ise koltuklar garantisiz, katlanır, standart ve standart XL olmak üzere 4 farklı opsiyon halinde yolcuların tercihine sunuluyor.

Paris Brüksel Tren Fiyatları

Bir önceki başlığın altında da belirttiğim gibi Izy fiyat konusunda gezginlere çok daha ekonomik opsiyonlar tanıyor. Konforu sayesinde yolculuğu daha keyifli hale getiren standart koltuklar 19 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Benim tavsiyem ise Thalys. Thalys’de konfor her şeyden önemli tutuluyor. Her iki sınıfta da konuklarına benzer deneyimi yaşatmayı amaçlayan firmada 2. sınıf koltuk fiyatları 29. 1. sınıf koltuklarınki 60 Euro’dan başlıyor.

12 yaş ve altındaki çocuklarsa Paris-Brüksel’de dâhil olmak üzere tüm hatlarda 2. sınıfta 15, 1. sınıfta ise 30 Euro’ya yolculuk yapabiliyor.

Paris Brüksel Tren Biletleri Nasıl Alınır?

paris brüksel hızlı tren ne kadar
Paris Brüksel hızlı tren biletinizi aldığınız mailinize bu şekilde bir e-bilet gelecek. Bu bileti çıktı almanız ya da telefonunuzdan ilgili kişiye gösterip okutmanız yeterli. Bence risk almayın çıktınızı alın, çantanıza koyun.

Paris Brüksel tren bileti satın almak için en rahat yöntem web sitelerini ve mobil uygulamaları kullanmak. Günlere göre tren seferlerini daha ayrıntılı bildirmesi nedeniyle ve anlık indirimleri yakalama fırsatını kaçırmamak için ben genelde firmaların kendi web sitelerini kullanmayı tercih ediyorum.

Siz de benim gibi düşünüyorsanız, bilet rezervasyonu için firma tercihinize bağlı olarak Thalys.com veya Izy.com adreslerine öncelik verebilirsiniz. Eğer yolculuk için Thalys’de karar kıldıysanız, firmanın kurucu ortakları Fransız SCNF’ye ya da Belçika Demiryolları’na ait siteler üzerinden de bilet satın alabilirsiniz. Izy hariç diğer üç demiryolu şirketinin mobil uygulamaları da bulunuyor.

Online satış kanallarından bilet rezervasyonu yaptırdığınızda, işlem sırasında belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize kare kod içeren bir mail geliyor. Trene binerken yetkiliye ister akıllı cihazınızdan kare kodu okutabilir isterseniz de çıktısını gösterebilirsiniz.

Paris Brüksel Tren Seferleri Hakkında Tavsiyeler

Paris Brüksel arası hızlı tren seferinde kullanılan vagonlar. 1. sınıf vagon.

Thalys bilet satışına genelde 120 gün önceden başlıyor. Bu dönemde özellikle esnek olmayan biletlerin fiyatları bir hayli ucuz oluyor. Ancak bu biletlerde değişim veya para iadesi olmadığını sakın unutmayın.

Aralık 2015’ten beri Paris Nord’da güvenlik bir hayli artmış durumda. Trene binmek isteyen yolcuların önce X-ray cihazından, ardından metal dedektörlerden, en son olaraksa pasaport kontrolünden geçmeleri gerekiyor.

Trenin perondan ayrılış vaktinden 2 dakika öncesine kadar devam eden bu süreç haliyle zaman zaman çok uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor. Bu durumdan etkilenmemek için tek yapmanız gereken, istasyona kalkış saatinden en az 45 dakika önce gelmek.

paris brüksel tren vagonu
Paris Brüksel arası hızlı tren seferinde kullanılan vagonlar. 2. sınıf vagon.

Izy her ne kadar daha ucuz seyahat imkânı yaratsa da Thalys iki başkent arasında hem daha sık hem de daha hızlı seferler düzenliyor. Üstelik iki firmanın araçları arasında konfor bakımından büyük farklılıklar var. Bu nedenle sadece bütçeniz çok kısıtlıysa ve zaman açısından rahatsanız Izy’yi tercih etmenizi öneririm.

Trene binmek için görevliye e-posta adresinize gelen kare kodu okutmanız yeterli. Ancak bir aksaklık yaşamamanız adına istasyona gelmeden önce biletinizin çıktısını almanızı tavsiye ederim.

Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın