Paris Büyük Camii

Paris Büyük Camii, ülkenin en büyük İslam merkezidir. Paris’in ünlü parklarından Jardin des Plantes’in hemen arka tarafında yer alan cami, 1920’li yılların başında Fransız askerlerin yanında savaşan yüz binlerce Müslüman’a bir teşekkür olarak yapılmıştır.

Paris Büyük Camii’nin olduğu bölge genellikle Gotik mimari eserlerle kaplıdır. Şehre Kuzey Afrika dokunuşu getiren cami bu yönüyle bölgenin dikkat çeken yapıları arasında yer alır. 33 metre yükseklikte minaresi bulunan camide yer alan İran kilimleri, Kuzey Afrika bakırı ve Lübnan sediri camiye ayrı bir hava katar. Caminin hamamı Müslüman olsun olmasın herkese açıktır. Bunun dışında Paris Büyük Camii’de Orta Doğu yemeklerini tadabileceğiniz bir restoran ve Kuzey Afrika el ve sanat işlerini satan bir de dükkân vardır.

Paris Büyük Camii ile ilgili dikkat çeken dipnotlardan biri 2. Dünya Savaşı sırasında cami müftüsünün pek çok Yahudi’ye Müslüman kimlik belgeleri vererek onları Nazi ölüm kamplarına gitmelerini engellemesidir.

Paris Büyük Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 2 bis, Place du Puits de l’Ermite. Paris
  • Metro: “Place Monge”, “Censier Daubenton” ya da “Jussieu” metro durakları üzerinden camiye ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın