paris gezi rehberi hakkında bilgiler

Paris gezi rehberi: Fransa’nın başkenti Paris, Avrupa’nın en gözde tatil destinasyonlarından bir tanesi. Alışveriş olanakları, her yaşa hitap eden eğlence yerleri, zengin mutfağı ve kültürel birikimi kentin popüler hale gelmesinin en büyük sebepleri olarak gösteriliyor.

Sınırları içerisinde bir günde gezilip görülemeyecek kadar geniş kültürel mekânları barından kent ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri Paris gezi rehberi başlığı altında sizler için derledim.

Paris Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

fransa paris turu, paris gezisi için en uygun zaman
Paris gezi rehberi blog

Paris Tarihi: Avrupa’nın sanat, bilim, moda, ticaret ve finans alanlarında önde gelen merkezlerinden birisi olan Paris, yaklaşık 40 bin yıldır insanlar tarafından yerleşim amaçlı kullanılan Sen Nehri çevresindeki alan üzerine kurulmuş.

Tarih öncesi ve Galya-Roma dönemlerine ilişkin kesin bilgiler elde edilememesine rağmen kentteki ilk köklü medeniyeti Galya halklarından Parisiiler’in attığına inanılıyor.

Uzunca bir süre günümüzde kullanılan adını aldığı halkın egemenliğinde kalan şehir, M.Ö. 52 yılında Roma İmparatorluğu hâkimiyetine geçmiş.

Bu dönemin ardından Romalılar Paris’e “Civitas Parisiorum” (Parisliler’in Şehri) adını vererek mevcut kenti forum, hamam, tiyatro, arena ve nekropol gibi yapılar inşa etmek suretiyle tipik bir Roma yerleşimine dönüştürmüş.

Paris, 5. yüzyılda Franklar’ın Roma İmparatorluğu’na karşı zafer elde etmesinin ardından başkent haline gelmiş. Bu dönemde pek çok kilisenin ve savunma duvarlarının inşa edildiği kentin gelişimi 9. yüzyılın sonlarına doğru başlayan Viking akınlarıyla bir süre durmuş.

VII. Louis’nin tahtta olduğu 12. yüzyılda tekrar yükselişe geçen şehir günümüzdeki görünümünü büyük oranda III. Napolyon’un şehir planlamacısı olarak atadığı Georges-Eugene Haussmann’ın çalışmaları sonucunda elde etmiş.

Nüfus & Toplum: Fransa’nın kuzey kesiminde yer alan Paris’te yerel halk, ana dilleri olan Fransızca’ya tutkuyla bağlı durumda. Bu nedenle kayda değer bir bölümü İngilizce bilse de belirli durumlarda kendi dillerini kullanma konusunda ısrarcı olabiliyor. Fransızca ve İngilizce dışında özellikle banliyölerde Türkçe, Farsça gibi dilleri konuşan etnik gruplara da denk gelebilirsiniz.

Kente etnik çeşitlilik katan bu gruplar nüfusun Müslüman, Protestan ve Yahudi kısmını oluşturuyor. Kentte yaşayan halkın büyük kesimi Katolik olmakla birlikte herhangi bir inanç sistemini benimsememiş bireylerin sayısı da bir hayli fazla.

Ulaşım: Paris’teki tüm havalimanlarına ülkemizden ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinden çok sayıda uçak seferi gerçekleştiriliyor. Eğer bir başka Avrupa şehrinden Fransa’nın başkentine gitmeyi planlıyorsanız, uçak seferlerinin yanı sıra otobüs, tren hatta tekne gibi ulaşım araçlarından da yararlanabilirsiniz.

Kente ulaşım konusunda kullanabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak için “Paris Nerede ve Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Paris’e seyahat etmek için eğer yoksa öncelikle Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

paris gezi rehberi, gezi için en uygun zaman

Batı Avrupa’nın büyük kısmında olduğu gibi Paris’te de okyanussal iklimin etkileri gözlemleniyor. Bu koşullar sayesinde kent, 4 mevsim konuklarına ayrı güzellikler sergileyebiliyor.

Yaz aylarında 15 ila 25°C arasında değişen sıcaklıklar, kışınsa eksi derecelere nadiren düşüyor. Ayrıca kış mevsiminde kar yağışı sık görülse de zeminde birikme oluşmuyor. Bu durum, kentin güzelliklerini kışın keşfetmek isteyenlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Nisan sonundan kasım aynın başına kadarki dönemde kent, hem hava sıcaklıkları hem de yağışlı gün sayısının azlığı bakımından gezmeye oldukça müsait hale geliyor.

Özellikle Temmuz ayında Paris’e seyahat ederseniz Paris Müzik Festivali, Rock en Seine, Paris Jazz Festivali gibi kültürel etkinliklere katılabilir, Bastille Günü kutlamalarını yerinde izleyebilirsiniz.

Ayrıca tenise, yol bisikletine meraklı gezginler için mayıs ve temmuz bir başka öneme sahip. Çünkü Mayıs ayı boyunca tenis takviminde yer alan 4 büyük organizasyondan biri olan Fransa Açık kente ayrı bir hava katarken, 29 Temmuz’da düzenlenen Tour de France’ın final etabıyla Paris bir karnaval yerine dönüşüyor.

Paris’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

paris gezi rehberi otel tavsiyeleri

Paris gezi rehberi dâhilinde en fazla seçeneğe sahip konuların başında konaklama geliyor. Çünkü Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında sayılan Paris’te nerede kalınır sorusuna yanıt olabilecek çok sayıda bölge bulunuyor. Ancak bu bölgelerden bahsetmeden önce kentin kendine özgü yıldız sistemini sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

Ülkemizdeki tesislere göre Paris’tekileri 1 yıldız düşük kabul edebilirsiniz. Yani tatiliniz için araştırma yaparken karşınıza çıkacak 3 yıldızlı Paris otelleri, ülkemizdeki 2 yıldızlı tesislerin ayarında olabiliyor.

Yıldız seviyesi düştükçe daha ekonomik seçenekler karşınıza çıksa da bu durum çoğu zaman konfordan feragat edildiği anlamına geliyor. Çünkü bu tarz çoğu tesiste oda boyutları 10-15 metrekareyi zar zor geçiyor.

Paris’in konaklama bölgelerine gelecek olursak, kent merkezinde konaklamak isteyenlerin değerlendirebilecekleri ilk seçenek Le Marais ve Louvre. Kentin en renkli bölgeleri arasında sayılan bu iki yerleşimde 2 yıldızlı Hotel de Roubaix, 3 yıldızlı Hotel Choiseul Opera gibi ekonomik konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor.

Kalacağınız yerin merkezi bir noktada olmasını istiyorsanız, Şanzelize civarındaki otelleri de inceleyebilirsiniz. Bölgedeki tesisler fiyat açısından yüksek olsa da indirimleri takip ederek uygun fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Paris’in iki büyük tren istasyonu Gare du Nord ve Gare du Lyon çevresindeki 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon ve Libertel Gare du Nord Suede gibi tesisler ulaşım olanaklarına yakınlıklarıyla avantaj sağlarken, kültürel aktiviteler ve renkli gece hayatı ilginizi çekiyorsa Bastille sınırları içerisindeki otelleri tercih edebilirsiniz.

Eyfel Kulesi çevresi sakinlik arayanlar için biçilmiş kaftan durumunda. Latin Bölgesi ve Saint Germain des Pres ise hem alışveriş olanakları ile iç içe hem de yerel kültürü tanımanıza olanak verecek pek çok olanağı bünyelerinde barındırıyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Paris otellerini incelemek isterseniz tıklayın.

Paris’te konaklama seçenekleri ile ilgili detaylar ve otel önerilerim aşağıda sıraladığım başlıkların altında sizleri bekliyor.

Paris’te Gezilecek Yerler

paris gezisi, paris'te gezilecek görülecek yerlr
Notre Dame Katedrali, Paris

Sıra geldi Paris gezi rehberi bünyesinde en fazla zaman harcayacağınız konuyu anlatmaya. Zaman harcayacağınız diyorum çünkü özellikle Louvre başta olmak üzere müzeler ve saraylar içerik açısından 1-2 günde tamamı gezilecek yapıda değiller. Bu nedenle iyi bir planlama yapmak, hatta Paris seyahatlerini temalara ayırmak sizin için daha yararlı olabilir.

Hazır müze ve saraylardan bahsetmişken gezi listenizin ilk sıralarına Paris denildiğinde Eyfel Kulesi ile birlikte akla gelen ilk yerlerden birisi olan Louvre’ü, en önemli koleksiyonunu empresyonist tabloların oluşturduğu Orsay’ı yazabilirsiniz.

Saraylar arasında Lüksemburg ve Versay hem görkemli mimarileri hem de dönümler boyunca uzanan bahçeleriyle ilgiyi üzerlerine çekiyor.

Zafer Takı ile Concorde Meydanı arasında uzanan dünyaca ünlü Şanzelize Caddesi ise gerek alışveriş gerekse de sosyal olanaklarıyla kentin ikonik yerlerinden bir tanesi.

Mimariye önem verenler için sarayların dışında görülmesi gereken yerleri Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Bazilikası, Opera Binası ve Pantheon şeklinde sıralayabilirim.

Kutsal emanetlere ev sahipliği yapan Sainte Chapelle ile Napolyon Bonapart’ın mezarını bulunduğu Les Invalides de mimarileri ile kente zenginlik katan yapılar arasında.

Sanatla ve kültürel aktivitelerle iç içe olmak istediğinizde rotanızı adını Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan Pompidou Merkezi’ne çevirebilirsiniz.

Eğlence denildiğinde akla Montmartre sınırları içerisindeki Moulin Rouge gelirken, Paris Yer Altı Mezarları konuklarına kentin bir başka yüzünü gösteriyor. Açılışı 1804’te yapılan Pere Lachaise ise heykelleriyle bir mezarlıktan çok açık hava müzesini andırıyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğum mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Paris Gezilecek Yerler“, bu yerlerin konumlarını ise “Paris Gezilecek Yerler Haritası” başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.

Paris’te Ne Yapılır?

paris gezi rehberi, paris'te ne yapılır

Paris, dünyanın en gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Şehirde gezip görülecek onlarca yer ve yapılacak şey var. Şehrin dünyaca ünlü müze ve sanat galerilerini gezebileceğiniz gibi, birbirinden güzel parklarda kafa dinleyebilir, turistik bot ve otobüslerle oturduğunuz yerden şehri rahatça gezebilirsiniz.

Güzel bir Paris gezisi için bizce yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları ise şunlar;

 • Eyfel Kulesi ile fotoğraf çektirin.
 • Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.
 • Mona Lisa’yı yerinde görün.
 • Tekne turuna katılın.
 • Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.
 • Disneyland’da çocuklar gibi eğlenin.
 • Montmartre sokaklarında kaybolun.
 • Notre Dame’ıın kulelerine çıkın.
 • Şanzelize’de vitrinleri seyredin.
 • Alışverişin tadına varın.
 • Champ de Mars’ta piknik yapın.
 • Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.
 • Metroya binin.
 • Sen Nehri kıyısında gezin.
 • Fransız mutfağın keşfedin.

Paris’te yapılacak şeyler listemiz hakkında detaylı bilgileri “Paris’te ne yapılır? Yapılacak şeyler listesi” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:   Paris çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Paris’te yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris’te Ulaşım

paris gezi rehberi, ulaşım bilgileri

Paris gezi rehberi hazırlarken en rahat ettiğim konu ulaşım oldu. Çünkü hem kent içerisinde hem de Belçika, Hollanda, İsviçre, İngiltere gibi ülkelerdeki şehirlere seyahat etmek için kullanılabilecek pek çok seçenek söz konusu.

 Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım:  Dilerseniz şehir merkezine özel ya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz, bu konudaki 2 popüler tur:

Ulaşım seçeneklerinin ilk sırasında tren seferleri yer alıyor. Yüksek hızlı tren seferleri ile başta Amsterdam, Brüksel, Londra olmak üzere çok sayıda kente ulaşmak mümkünken, özellikle havalimanlarından kent merkezine ya da 1. ve 4. bölgeden banliyölere seyahatte RER hatları büyük kolaylık sağlıyor. Şehir içerisinde raylı sistemi kullanacaklar için bir diğer alternatifse metro.

Otobüsler, banliyö treni ile metro karışımı bir yapıya sahip RER dışında tercih edebileceğiniz bir diğer önemli seçenek. Kentte belediye otobüslerinden hop on hop off tur araçlarına, havaalanına giden RoissyBus veya Le Bus Direct’ten Orlybus’a kadar pek çok alternatif sizleri bekliyor.

Özellikle hop on hop off otobüsler cazip fiyatlarla kentin tüm popüler noktalarına ulaşma imkânı vererek, tatil bütçesini rahatlatıyor.

Kentte ulaşım sadece raylı sistemler veya otobüslerle sağlanmıyor. Dilerseniz Sen Nehri üzerinde düzenlenen saatlik ve günlük tekne turlarına katılabilir, Paris’in sahip olduğu güzelliklere farklı bir açıdan şahit olabilirsiniz. Sesli rehber hizmetinin verildiği turlarda standart içeriğin dışında yemekli organizasyonlar da gezginlere sunuluyor.

Düz yapısından dolayı yürüyerek de rahatlıkla gezebileceğiniz Paris içerisinde seyahat etmek için ayrıca taksi, bisiklet, araç kiralama gibi alternatifleri de tercih edebilirsiniz.

Paris tatili sırasında kullanabileceğiniz ulaşım seçenekleri hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri aşağıdaki linkler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Paris Şehir İçi İndirim Kartları

paris rehberi, ulaşım rehberi, toplu taşıma biletleri

Gezilecek yerlerin bir hayli fazla olduğu Paris’te gezginlerin bütçelerini rahatlatmalarına yardımcı olacak çeşitli indirim kartları sunuluyor.

Navigo, Paris Pass Lib gibi farklı içeriklere sahip ürünler arasında kente gelen ziyaretçiler tarafından en fazla tercih edilen kart ise Paris Pass ve onun alt kategorileri Museum Pass ve Visite Pass oluyor.

Kent genelinde faaliyet gösteren 50’den fazla müzede geçerli Museum Pass, 2, 4 ve 6 günlük seçeneklere sahip. Sadece Eyfel Kulesi’nin kapsam dışında tutulduğu müze indirim kartının bir diğer özelliği ise sıra bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırması.

Kullanıcısına tüm metro, RER, banliyö treni, otobüs, OrlyBus, RoissyBus, füniküler ve tramvay hatlarında ücretsiz seyahat etme hakkı tanıyan Visite Pass, aynı zamanda Zafer Takı, Picasso Müzesi, Disneyland, Galeries Lafayette, Montparnasse Gökdeleni gibi popüler mekanlara indirimli fiyatlarla giriş olanağı sağlıyor.

İki kartın tüm ayrıcalıklarını bir arada sunan Paris Pass ise 2 ila 6 gün arasında geçerliliğe sahip kapsamlı paketler halinde gezginlerin tercihine sunuluyor.

Paris gezi rehberi içerisinde kısaca bahsettiğim indirim kartları hakkında, fiyatları da dâhil olmak üzere, tüm bilgiler “Paris Şehir İndirim Kartları: Paris Pass ve diğerleri” başlıklı yazımda yer alıyor.

Paris’te Alışveriş

paris gezi rehberi, nerede alışveriş yapılır

Alıveriş konusunda en az Milano, New York ve Londra kadar cömert bir şehir varsa o da Paris’tir. Kredi kartı kullanımının yaygın olduğu kentte KDV muafiyetinden yararlanarak birbirinden güzel ürünler satın alabilirsiniz.

Kentin adı moda ile özdeşleşmiş olsa da satışı yapılan ürünler sadece giyim eşyaları ile sınırlı değil. Başta kişisel bakım ürünleri ve klasik hediyelikler olmak üzere Paris’in alışveriş bölgelerinde müzik aletlerinden sanat eserlerine, antikalardan ikinci el eşyalara kadar çok farklı kategorilerde pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Paris’te alışveriş caddesi denildiğinde akla ilk gelen yer, Şanzelize Caddesi oluyor. Fiyatların oldukça yüksek olduğu ikonik caddeye en yakın içeriği ise Le Marais ve Canal St. Martin’deki dükkânlar barındırıyor.

Kupa, anahtarlık, t-shirt, magnet gibi küçük hediyelikleri ise 1. ve 4. bölgelerin yanı sıra Montmartre’de bulabilirsiniz. Eğer alışveriş konusunda ilginizi ekonomik fiyatlar sunan yerler çekiyorsa Rivoli, Commerce ve Boulevard Haussman gibi her kategoride bol alternatife sahip caddelerde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Galeries Lafayette, Forum Des Halles, Bercy Village gibi farklı stildeki alışveriş merkezlerinin bulunduğu Paris’te taze çiftlik ürünleri için sokak pazarlarını, antika ve ikinci el eşya bakacaksanız bitpazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Kentte alışveriş yapabileceğiniz bölgelerin hangileri olduğunu ve bu bölgelerde ne tarz ürünlerin satıldığını öğrenmek istiyorsanız, Paris gezi rehberi dâhilindeki aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Paris’te Yeme İçme

paris gezi rehberi yeme içme, yöresel yemekler

Alanında dünyanın en ünlülerinden birisi olan Fransız mutfağının en seçkin örneklerinin sunulduğu pek çok üst düzey restoranı barındıran Paris’te yerel sofra kültürünün oluşmasında yabancı toplulukların rolü bir hayli fazla.

Kahvaltı kültürünün bizimkine göre biraz zayıf kaldığı kentte bu çeşitliliğin oluşmasında Faslılar’ın yanı sıra Türkler’in ve Çinliler’in etkileri kolayca anlaşılabiliyor.

Etnik toplulukların içerisinden çıkan girişimciler sayesinde falafel ve döner gibi lezzetler zamanla popüler sokak atıştırmalıklarına dönüşmüş.

Tabi Paris’in zengin mutfak kültüründen bahsederken, konuyu sokak lezzetleriyle kısıtlı tutmayıp biraz daha açmak gerekiyor. Kahvaltıyı bir kruvasan ve kahve ile geçiştiren Fransızlar, diğer öğünlerde soğan çorbası, ızgara biftek ve ördek eti yemeğe bayılıyor.

Ratatouille ise özellikle et tüketmekten hoşlanmayanlar için adeta bir kurtarıcı niteliğinde. Tatlı ve şekerleme düşkünüyseniz, rengârenk makaronların tezgâhlarını süslediği pastanelere uğrayabilir; bir porsiyon Iles Flottantes veya Clafoutis ısmarlayarak kendinizi şımartabilirsiniz.

Gittiğiniz yerlerde farklı lezzetler yerine alışık olduğunuz tatları tüketmekten hoşlananlardansanız, helal gıda statüsünde yemeklerin servis edildiği Menekşe, İstanbul Restaurant gibi yerleri tercih edebilirsiniz.

Kentte rezervasyonun gerekli olmadığı standart mekânlarda kahvaltı 7 Euro, öğle yemeği 5-15 Euro arası, akşam yemeği ise maksimum 20 Euro civarında tutuyor. Üst düzey yerlerde ise fiyatlar rahatlıkla kişi başı 100 Euro üzerine çıkabiliyor.

Paris mutfak kültürü hakkındaki detayları ve restoran seçeneklerini öğrenmek isterseniz, aşağıdaki linkler aracılığıyla ulaşabileceğiniz yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Paris Gece Hayatı

paris gece hayatı
Moulin Rouge, Paris

Paris, tıpkı konaklama konusunda olduğu gibi eğlencede de konuklarına farklı bölgelerinde farklı deneyimler yaşatabilen bir şehir.

Örneğin gece hayatı dendiğinde akla gelen ilk bölge olan Bastille; Barrio Latina, Buddha Bar ve Duplex gibi mekânlarıyla daha çok genç nüfusa hitap ediyor.

Quartier Latin ve Saint Germain de Pres ise benzer tarzdaki kitlelerin yanı sıra entelektüel yapıdaki bireyler için önde gelen eğlence fırsatlarını barındırıyor.

Eğlenceye ayırdığınız bütçe büyükse tercih hakkınızı Şanzelize’deki Quenn Club, Le Club 79, Black Calavagos gibi lüks mekânlardan yana kullanabilirsiniz. Şanzelize Caddesi’ndeki mekânlara gitmeden önce tek dikkat etmeniz gereken konu, giyim tarzınız. Çünkü kentin bu kesimindeki mekânlarda uygulanan sıkı kıyafet kuralları nedeniyle her isteyen içeri giremiyor.

Kentin eğlence olanakları ile öne çıkan bir başka bölgesi Pigalle’nin ana teması cinsellik üzerine kurulu. Paris Erotizm Müzesi’nin de bulunduğu bölge, aynı zamanda Paris’in dünya çapında üne sahip kabaresi Moulin Rouge’a ev sahipliği yapıyor.

1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından kurulan Moulin Rouge, görenin bir daha asla unutamayacağı bir binada gösterilerini gerçekleştiriyor. Bazı günler öğle matinelerinin düzenlendiği kabarede yalnızca gösteri ve yemekli gösteri tarzında farklı programlarda sunuluyor.

Daha özel bir Kırmızı Değirmen deneyimi için dilerseniz VIP ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Şanzelize’de yer alan Le Lido’da ise yemekli dans şovları öğle saatlerinde başlıyor.

Dilerseniz şov biletlerinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın:

Paris Disneyland

paris gezi rehberi, disneyland eğlence parkı hakkında bilgiler

Paris gezi rehberi başlığı altında sizlere son olarak, kent merkezinin 32 kilometre uzağında yer alan Disneyland Paris‘ten bahsedeceğim.

Yeterli vaktiniz varsa 1 tam gününüzü ayırarak doyasıya eğlenebileceğiniz tema parkı, Amerika dışında açılmış ikinci tesis konumunda.

Tesis, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki farklı bölümden oluşuyor. Ayrıca 2 bin hektarlık alanı içerisinde 7 konaklama tesisi faaliyet gösteriyor. 1 günlük bilet ücretleri 49 Euro’dan başlayan parka dilerseniz RER trenlerini kullanarak kendiniz gidebilir veya şehir turlarına katılabilirsiniz.

Dilerseniz Disneyland biletlerinizi internetten satın alabilir ya da ulaşım dahil organize edilen turlara katılabilirsiniz, tıklayın:

Sitede Disneyland Paris hakkında rehber niteliğinde çok detaylı bir yazı var okumak için tıklayın.

Paris gezi rehberi yazısı boyunca Paris’te ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Paris gezi rehberi yazısında mutlaka yer almasını düşündüğünüz bir tavsiyeniz varsa yorum yazarak tüm okuyucularla paylaşın lütfen.

2 Yorum

 1. Maalesef en son ki kurlardan sonra hayal oldu.Fakat Paris’e bir gün muhakkak gideceğiz ve bu rehber gerçekten bize ışık tutacak süper bir rehber olmuş ellerinize sağlık

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın