Paris Gezi Rehberi: Paris Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

Fransa’nın başkenti Paris, Avrupa’nın en gözde tatil destinasyonlarından bir tanesi. Alışveriş olanakları, her yaşa hitap eden eğlence yerleri, zengin mutfağı ve kültürel birikimi kentin popüler hale gelmesinin en büyük sebepleri olarak gösteriliyor.

Sınırları içerisinde bir günde gezilip görülemeyecek kadar geniş kültürel mekânları barından kent ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri Paris gezi rehberi başlığı altında sizler için derledim.

Paris Nerede?

paris nerede konumu

Fransa’nın başkenti ve İle-de-France Bölgesi’nin merkezi olan Paris, ülkenin kuzeyinde yer alıyor.

Sen Nehri’nin Manş Denizi’ne döküldüğü noktadan 375 kilometre içeride olan kent Londra’ya 287, Brüksel’e 305, Amsterdam’a 515 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Akarsuyun oluşturduğu Paris Havzası’nın ortasına kurulmuş kentin en alçak noktası, deniz seviyesinin 35 metre altında. En yüksek noktası ise 130 metre rakıma sahip, adını Paris’in ilk piskoposundan alan Montmarte.

Kent merkezi 105,4 km²’lik alanı kaplarken, metropol olarak Paris 2,845 km²’lik yüz ölçümüne sahip durumda.

Paris Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

fransa paris turu, paris gezisi için en uygun zaman
Paris gezi rehberi blog

Paris Tarihi

Avrupa’nın sanat, bilim, moda, ticaret ve finans alanlarında önde gelen merkezlerinden birisi olan Paris, yaklaşık 40 bin yıldır insanlar tarafından yerleşim amaçlı kullanılan Sen Nehri çevresindeki alan üzerine kurulmuş.

Tarih öncesi ve Galya-Roma dönemlerine ilişkin kesin bilgiler elde edilememesine rağmen kentteki ilk köklü medeniyeti Galya halklarından Parisiiler’in attığına inanılıyor.

Uzunca bir süre günümüzde kullanılan adını aldığı halkın egemenliğinde kalan şehir, M.Ö. 52 yılında Roma İmparatorluğu hâkimiyetine geçmiş.

Bu dönemin ardından Romalılar Paris’e “Civitas Parisiorum” (Parisliler’in Şehri) adını vererek mevcut kenti forum, hamam, tiyatro, arena ve nekropol gibi yapılar inşa etmek suretiyle tipik bir Roma yerleşimine dönüştürmüş.

Paris, 5. yüzyılda Franklar’ın Roma İmparatorluğu’na karşı zafer elde etmesinin ardından başkent haline gelmiş. Bu dönemde pek çok kilisenin ve savunma duvarlarının inşa edildiği kentin gelişimi 9. yüzyılın sonlarına doğru başlayan Viking akınlarıyla bir süre durmuş.

VII. Louis’nin tahtta olduğu 12. yüzyılda tekrar yükselişe geçen şehir günümüzdeki görünümünü büyük oranda III. Napolyon’un şehir planlamacısı olarak atadığı Georges-Eugene Haussmann’ın çalışmaları sonucunda elde etmiş.

Nüfus & Toplum

Fransa’nın kuzey kesiminde yer alan Paris’te yerel halk, ana dilleri olan Fransızca’ya tutkuyla bağlı durumda. Bu nedenle kayda değer bir bölümü İngilizce bilse de belirli durumlarda kendi dillerini kullanma konusunda ısrarcı olabiliyor. Fransızca ve İngilizce dışında özellikle banliyölerde Türkçe, Farsça gibi dilleri konuşan etnik gruplara da denk gelebilirsiniz.

Kente etnik çeşitlilik katan bu gruplar nüfusun Müslüman, Protestan ve Yahudi kısmını oluşturuyor. Kentte yaşayan halkın büyük kesimi Katolik olmakla birlikte herhangi bir inanç sistemini benimsememiş bireylerin sayısı da bir hayli fazla.

Paris’e Nasıl Gidilir?

paris uçak bileti, paris nerede

Tıpkı şehir içi toplu taşıma ağında olduğu gibi şehirler ve uluslar arası ulaşımda da Paris konuklarına pek çok seçenek sunuyor.

Uçak İle Ulaşım

Harcanan zaman açısından Paris’e seyahat için kullanılabilecek en avantajlı yöntem olarak havayolu ile ulaşım öne çıkıyor. Hava trafiği yoğunluğu bakımından dünyada 5. sırada yer alan Paris’e hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak isteyenlere hizmet eden 3 uluslar arası havalimanı bulunuyor. Bunlar Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly ve Beauvais-Tille.

Ülkemizden kent merkezinin 27 kilometre kadar kuzeyinde faaliyet gösteren Charles de Gaulle’e uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştiriliyor.

Paris’in en büyük havalimanının yanı sıra bir de İstanbul Sabiha Gökçen’den direkt seferlerle Orly’ye ulaşabilmek mümkün. Her iki noktaya da uçuşlar 3 saat 45 dakika gibi bir sürede tamamlanıyor.

Kentteki bu iki havalimanına en sık direkt sefer düzenleyen Türkiye menşei firmalar Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global. Alternatif olaraksa direkt seferler için Air France’ı, aktarmalı uçuşlar içinse Ukraine International, KLM, LOT, Swiss Air ve İskandinavya Hava Yolları’nı tercih edebilirsiniz.

Saymış olduğum bu firmalar aynı zamanda Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki havalimanlarından Paris’e ulaşım da sağlıyorlar. Kentte ticari uçak seferleri için kullanılan en küçük havalimanı olan Beauvais’i Türk Hava Yolları aktarmalı seferler için kullanıyor.

Tren İle Ulaşım

Tren seferleri, Avrupa’nın belli başlı kentlerinden ya da Fransa’nın herhangi bir yerinden Paris’e gidecekseniz size önerebileceğim en konforlu ulaşım yöntemi.

Hem ulusal hem de uluslar arası demir yolu ağlarının merkezinde olması Paris’e çok sayıda tren seferinin düzenlenmesinin ana nedeni. Üstelik Schengen Bölgesi’ndeki çoğu ülkeden kente yapılan tren yolculukları, sınır noktalarında kontroller olmadığı için oldukça rahat ve kesintisiz hale geliyor. Ayrıca trenlerin tamamı yüksek hızlı hatları kullandıkları için gezginlere kayda değer oranda zaman tasarrufu sağlıyorlar.

Paris’te demir yolu seferleri için 6 farklı istasyon kullanılıyor. Bunlar arasında en büyüğü konumundaki Gare du Nord başta Hollanda, Belçika, Almanya’ya seferler düzenleyen Thalys ve Birleşik Krallık ile demir yolu ulaşımını sağlayan Eurostars olmak üzere Kuzey Avrupa’nın farkı destinasyonlarından gelen trenlere ev sahipliği yapıyor.

Amsterdam’dan 3 saat 17 dakikada, Brüksel’den 1 saat 22 dakikada, Londra’dan ise 2 saat 15 dakikada Paris Nord’a ulaşılabiliyor.

Thalys dışında kente gelmek için Lüksemburg ve İsviçre ile birlikte Fransa’nın çeşitli şehirlerinden yüksek hızlı tren seferleri düzenleyen TGV’yi de konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz.

Yukarıda saydığım şirketler dışında Paris’e seyahat etmek için kullanabileceğiniz normal hızlı tren seçenekleri de bulunuyor. Ulaşım konusunda gezginlere ekonomik fiyatlar sunabilen firmaların başlıcaları TER, Intercites ve CNL.

Otobüs İle Ulaşım

Avrupa’nın en büyük otogarına ev sahipliği yapan Paris’e eğer zaman kısıtlamanız yoksa Avrupa içinden otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Eurolines, Paris-Gallieni Uluslararası Otogarı’na ulaşım sağlayan tek firma. Megabus Londra, Amsterdam ve Brüksel’den; İDBUS ise bu destinasyonların yanı sıra İtalyan kentlerinden Porte Maillot’daki terminale seferler düzenliyor.

FlixBus ile Starshipper, Fransız şehirlerinden Paris’e gitmek için tercih edebileceğiniz yegâne iki otobüs şirketi. Otobüsler ile Paris otogarına ulaştıktan sonra yine burada yer alan metro durağı üzerinden şehir merkezine geçebilirsiniz.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

paris gezi rehberi, gezi için en uygun zaman

Batı Avrupa’nın büyük kısmında olduğu gibi Paris’te de okyanussal iklimin etkileri gözlemleniyor. Bu koşullar sayesinde kent, 4 mevsim konuklarına ayrı güzellikler sergileyebiliyor.

Yaz aylarında 15 ila 25°C arasında değişen sıcaklıklar, kışınsa eksi derecelere nadiren düşüyor. Ayrıca kış mevsiminde kar yağışı sık görülse de zeminde birikme oluşmuyor. Bu durum, kentin güzelliklerini kışın keşfetmek isteyenlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Nisan sonundan kasım aynın başına kadarki dönemde kent, hem hava sıcaklıkları hem de yağışlı gün sayısının azlığı bakımından gezmeye oldukça müsait hale geliyor.

Özellikle Temmuz ayında Paris’e seyahat ederseniz Paris Müzik Festivali, Rock en Seine, Paris Jazz Festivali gibi kültürel etkinliklere katılabilir, Bastille Günü kutlamalarını yerinde izleyebilirsiniz.

Ayrıca tenise, yol bisikletine meraklı gezginler için mayıs ve temmuz bir başka öneme sahip. Çünkü Mayıs ayı boyunca tenis takviminde yer alan 4 büyük organizasyondan biri olan Fransa Açık kente ayrı bir hava katarken, 29 Temmuz’da düzenlenen Tour de France’ın final etabıyla Paris bir karnaval yerine dönüşüyor.

Paris’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

paris gezi rehberi otel tavsiyeleri

Paris gezi rehberi dâhilinde en fazla seçeneğe sahip konuların başında konaklama geliyor. Çünkü Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında sayılan Paris’te nerede kalınır sorusuna yanıt olabilecek çok sayıda bölge bulunuyor. Ancak bu bölgelerden bahsetmeden önce kentin kendine özgü yıldız sistemini sizlere kısaca anlatmak istiyorum.

Ülkemizdeki tesislere göre Paris’tekileri 1 yıldız düşük kabul edebilirsiniz. Yani tatiliniz için araştırma yaparken karşınıza çıkacak 3 yıldızlı Paris otelleri, ülkemizdeki 2 yıldızlı tesislerin ayarında olabiliyor.

Yıldız seviyesi düştükçe daha ekonomik seçenekler karşınıza çıksa da bu durum çoğu zaman konfordan feragat edildiği anlamına geliyor. Çünkü bu tarz çoğu tesiste oda boyutları 10-15 metrekareyi zar zor geçiyor.

Paris’in konaklama bölgelerine gelecek olursak, kent merkezinde konaklamak isteyenlerin değerlendirebilecekleri ilk seçenek Le Marais ve Louvre. Kentin en renkli bölgeleri arasında sayılan bu iki yerleşimde 2 yıldızlı Hotel de Roubaix, 3 yıldızlı Hotel Choiseul Opera gibi ekonomik konaklama tesisleri faaliyet gösteriyor.

Kalacağınız yerin merkezi bir noktada olmasını istiyorsanız, Şanzelize civarındaki otelleri de inceleyebilirsiniz. Bölgedeki tesisler fiyat açısından yüksek olsa da indirimleri takip ederek uygun fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Paris’in iki büyük tren istasyonu Gare du Nord ve Gare du Lyon çevresindeki 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon ve Libertel Gare du Nord Suede gibi tesisler ulaşım olanaklarına yakınlıklarıyla avantaj sağlarken, kültürel aktiviteler ve renkli gece hayatı ilginizi çekiyorsa Bastille sınırları içerisindeki otelleri tercih edebilirsiniz.

Eyfel Kulesi çevresi sakinlik arayanlar için biçilmiş kaftan durumunda. Latin Bölgesi ve Saint Germain des Pres ise hem alışveriş olanakları ile iç içe hem de yerel kültürü tanımanıza olanak verecek pek çok olanağı bünyelerinde barındırıyor.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Paris otellerini incelemek isterseniz tıklayın.

Paris’te konaklama seçenekleri ile ilgili detaylar ve otel önerilerim aşağıda sıraladığım başlıkların altında sizleri bekliyor.

Paris’te Gezilecek Yerler

paris gezisi, paris'te gezilecek görülecek yerlr
Notre Dame Katedrali, Paris

Sıra geldi Paris gezi rehberi bünyesinde en fazla zaman harcayacağınız konuyu anlatmaya. Zaman harcayacağınız diyorum çünkü özellikle Louvre başta olmak üzere müzeler ve saraylar içerik açısından 1-2 günde tamamı gezilecek yapıda değiller. Bu nedenle iyi bir planlama yapmak, hatta Paris seyahatlerini temalara ayırmak sizin için daha yararlı olabilir.

Hazır müze ve saraylardan bahsetmişken gezi listenizin ilk sıralarına Paris denildiğinde Eyfel Kulesi ile birlikte akla gelen ilk yerlerden birisi olan Louvre’ü, en önemli koleksiyonunu empresyonist tabloların oluşturduğu Orsay’ı yazabilirsiniz.

Saraylar arasında Lüksemburg ve Versay hem görkemli mimarileri hem de dönümler boyunca uzanan bahçeleriyle ilgiyi üzerlerine çekiyor.

Zafer Takı ile Concorde Meydanı arasında uzanan dünyaca ünlü Şanzelize Caddesi ise gerek alışveriş gerekse de sosyal olanaklarıyla kentin ikonik yerlerinden bir tanesi.

Mimariye önem verenler için sarayların dışında görülmesi gereken yerleri Notre Dame Katedrali, Sacre Coeur Bazilikası, Opera Binası ve Pantheon şeklinde sıralayabilirim.

Kutsal emanetlere ev sahipliği yapan Sainte Chapelle ile Napolyon Bonapart’ın mezarını bulunduğu Les Invalides de mimarileri ile kente zenginlik katan yapılar arasında.

Sanatla ve kültürel aktivitelerle iç içe olmak istediğinizde rotanızı adını Fransa’nın eski cumhurbaşkanından alan Pompidou Merkezi’ne çevirebilirsiniz.

Eğlence denildiğinde akla Montmartre sınırları içerisindeki Moulin Rouge gelirken, Paris Yer Altı Mezarları konuklarına kentin bir başka yüzünü gösteriyor. Açılışı 1804’te yapılan Pere Lachaise ise heykelleriyle bir mezarlıktan çok açık hava müzesini andırıyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğum mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Paris Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Paris’te Ne Yapılır?

paris gezi rehberi, paris'te ne yapılır

Paris, dünyanın en gözde turizm merkezlerinden bir tanesi. Şehirde gezip görülecek onlarca yer ve yapılacak şey var. Şehrin dünyaca ünlü müze ve sanat galerilerini gezebileceğiniz gibi, birbirinden güzel parklarda kafa dinleyebilir, turistik bot ve otobüslerle oturduğunuz yerden şehri rahatça gezebilirsiniz.

Güzel bir Paris gezisi için bizce yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları ise şunlar;

 • Eyfel Kulesi ile fotoğraf çektirin.
 • Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.
 • Mona Lisa’yı yerinde görün.
 • Tekne turuna katılın.
 • Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.
 • Disneyland’da çocuklar gibi eğlenin.
 • Montmartre sokaklarında kaybolun.
 • Notre Dame’ıın kulelerine çıkın.
 • Şanzelize’de vitrinleri seyredin.
 • Alışverişin tadına varın.
 • Champ de Mars’ta piknik yapın.
 • Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.
 • Metroya binin.
 • Sen Nehri kıyısında gezin.
 • Fransız mutfağın keşfedin.

Paris’te yapılacak şeyler listemiz hakkında detaylı bilgileri “Paris’te ne yapılır?” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Paris çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Paris’te yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris’te Ulaşım

paris gezi rehberi, ulaşım bilgileri

Paris gezi rehberi hazırlarken en rahat ettiğim konu ulaşım oldu. Çünkü hem kent içerisinde hem de Belçika, Hollanda, İsviçre, İngiltere gibi ülkelerdeki şehirlere seyahat etmek için kullanılabilecek pek çok seçenek söz konusu.

Havaalanları ve Şehir Merkezi Ulaşım: Paris’e ülkemizden ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinden uçak seferleri düzenleyen hava yolu firmalarının neredeyse tamamına yakını, varış destinasyonu olarak ya Charles de Gaulle Havalimanı’nı ya da Orly’yi tercih ediyor.

Her iki havalimanında da kent merkezine ulaşım konusuna rahatça çözüm bulmanızı sağlayacak çok sayıda seçenek bulunuyor.

Yıl içerisinde 65 milyondan fazla yolcuyu ağırlayan Charles de Gaulle Havalimanı, kent merkezinin 25 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer alıyor.

3 terminale sahip havalimanından Paris’in merkezine gitmek isteyen gezginler, ağırlıklı olarak ilk tercih haklarını RER B treninden yana kullanıyor.

Her 7-8 dakikada bir kent merkezine hareket eden trenler dışında biraz daha konforlu bir seçenek ararsanız, shuttle hizmeti sunan firmalardan yerinizi ayırtabilirsiniz.

Gerektiğinde otel pickup veya taksi ile gitmek istediğiniz noktaya zahmetsizce ulaşabileceğiniz havalimanından kalkan belediye otobüsleri de bulunuyor. Bu otobüs hatlarının alternatifi ise RoissyBus ve Le Bus Direct.

Orlybus, kentin en büyük ve işlek havalimanı konumundaki Orly’den kent merkezine giderken en çok tercih edilen ulaşım aracı.

Charles de Gaulle’de olduğu gibi burada da Le Bus Direct otobüsleri faaliyet gösteriyor. Ayrıca dilerseniz ORLYVAL treni ile RER B’ye aktarma yapabilir veya bütçenize uygun taksi seçeneğini kullanarak hızlı bir şekilde kent merkezine yolculuk yapabilirsiniz.

Dilerseniz şehir merkezine özel ya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz, bu konudaki 2 popüler tur:

Hızlı Tren

Hızlı tren hatları sayesinde kısa süreler içerisinde Paris’ten Avrupa’nın çeşitli kentlerine karşılıklı olarak gün içerisinde çok sayıda sefer düzenleniyor.

Gezginlerin farklı noktalara günübirlik seyahat etmelerine olanak veren bu seferler hem kısa sürede tamamlandığı için hem de konforları sayesinde büyük ilgi görüyor.

Paris Amsterdam Hızlı Tren Seferleri: Paris’te tatil yapmak isteyen gezginlerin hızlı tren seferleri ile günübirlik yolculuk yaptıkları destinasyonların başında Amsterdam geliyor.

Fransa- Belçika ortaklığında kurulan Thalys’in gerçekleştirdiği seferler, ortalama 3 saat 18 dakikada tamamlanıyor. Gare du Nord’dan başlayıp, Amsterdam Centraal’de biten bu yolculuk sırasında Brüksel, Antwerp ve Rotterdam’a da uğranıyor.

Paris Brüksel Hızlı Tren Seferleri: Paris’ten yoğun olarak tren seferlerinin gerçekleştirildiği ikinci başkentse Brüksel. Thalys’e ek olarak bu hatta Izy adlı firma da faaliyet gösteriyor.

Eğer zaman kısıtlamanız yoksa ve ekonomik bir seçenek arıyorsanız Izy’yi, konfordan ödün vermek istemiyorsanız Thalys’i tercih edebilirsiniz. Üstelik Thalys’in iki başkent arasında düzenlediği seferler 1 saat 22 dakika gibi son derece kısa bir sürede tamamlanıyor.

Izy trenlerinin yolculuk süresi ise 2 saat 10 dakika civarında.

Şehir İçi Ulaşım

Paris ulaşım konusunda konuklarına pek çok alternatif sunuyor. Hangi şehir içi ulaşım yöntemini kullanacağınızı belirlerken Paris gezilecek yerler listenizdeki mekânların konumlarını göz önünde bulundurursanız, seçiminizi daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Özellikle havalimanlarından kent merkezine ya da 1. ve 4. bölgeden banliyölere seyahatte RER hatları büyük kolaylık sağlıyor. Şehir içerisinde raylı sistemi kullanacaklar için bir diğer alternatifse metro.

Otobüsler, banliyö treni ile metro karışımı bir yapıya sahip RER dışında tercih edebileceğiniz bir diğer önemli seçenek. Kentte belediye otobüslerinden hop on hop off tur araçlarına, havaalanına giden RoissyBus veya Le Bus Direct’ten Orlybus’a kadar pek çok alternatif sizleri bekliyor.

Özellikle hop on hop off otobüsler cazip fiyatlarla kentin tüm popüler noktalarına ulaşma imkânı vererek, tatil bütçesini rahatlatıyor.

Kentte ulaşım sadece raylı sistemler veya otobüslerle sağlanmıyor. Dilerseniz Sen Nehri üzerinde düzenlenen saatlik ve günlük tekne turlarına katılabilir, Paris’in sahip olduğu güzelliklere farklı bir açıdan şahit olabilirsiniz. Sesli rehber hizmetinin verildiği turlarda standart içeriğin dışında yemekli organizasyonlar da gezginlere sunuluyor.

Düz yapısından dolayı yürüyerek de rahatlıkla gezebileceğiniz Paris içerisinde seyahat etmek için ayrıca taksi, bisiklet, araç kiralama gibi alternatifleri de tercih edebilirsiniz.

Paris tatili sırasında kullanabileceğiniz ulaşım seçenekleri hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri aşağıdaki linkler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Paris Şehir İçi İndirim Kartları

paris rehberi, ulaşım rehberi, toplu taşıma biletleri

Gezilecek yerlerin bir hayli fazla olduğu Paris’te gezginlerin bütçelerini rahatlatmalarına yardımcı olacak çeşitli indirim kartları sunuluyor.

Navigo, Paris Pass Lib gibi farklı içeriklere sahip ürünler arasında kente gelen ziyaretçiler tarafından en fazla tercih edilen kart ise Paris Pass ve onun alt kategorileri Museum Pass ve Visite Pass oluyor.

Kent genelinde faaliyet gösteren 50’den fazla müzede geçerli Museum Pass, 2, 4 ve 6 günlük seçeneklere sahip. Sadece Eyfel Kulesi’nin kapsam dışında tutulduğu müze indirim kartının bir diğer özelliği ise sıra bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırması.

Kullanıcısına tüm metro, RER, banliyö treni, otobüs, OrlyBus, RoissyBus, füniküler ve tramvay hatlarında ücretsiz seyahat etme hakkı tanıyan Visite Pass, aynı zamanda Zafer Takı, Picasso Müzesi, Disneyland, Galeries Lafayette, Montparnasse Gökdeleni gibi popüler mekanlara indirimli fiyatlarla giriş olanağı sağlıyor.

İki kartın tüm ayrıcalıklarını bir arada sunan Paris Pass ise 2 ila 6 gün arasında geçerliliğe sahip kapsamlı paketler halinde gezginlerin tercihine sunuluyor.

Paris gezi rehberi içerisinde kısaca bahsettiğim indirim kartları hakkında, fiyatları da dâhil olmak üzere, tüm bilgiler “Paris Şehir İndirim Kartları: Paris Pass ve diğerleri” başlıklı yazımda yer alıyor.

Paris’te Alışveriş

paris gezi rehberi, nerede alışveriş yapılır

Alıveriş konusunda en az Milano, New York ve Londra kadar cömert bir şehir varsa o da Paris’tir. Kredi kartı kullanımının yaygın olduğu kentte KDV muafiyetinden yararlanarak birbirinden güzel ürünler satın alabilirsiniz.

Kentin adı moda ile özdeşleşmiş olsa da satışı yapılan ürünler sadece giyim eşyaları ile sınırlı değil. Başta kişisel bakım ürünleri ve klasik hediyelikler olmak üzere Paris’in alışveriş bölgelerinde müzik aletlerinden sanat eserlerine, antikalardan ikinci el eşyalara kadar çok farklı kategorilerde pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Paris’te alışveriş caddesi denildiğinde akla ilk gelen yer, Şanzelize Caddesi oluyor. Fiyatların oldukça yüksek olduğu ikonik caddeye en yakın içeriği ise Le Marais ve Canal St. Martin’deki dükkânlar barındırıyor.

Kupa, anahtarlık, t-shirt, magnet gibi küçük hediyelikleri ise 1. ve 4. bölgelerin yanı sıra Montmartre’de bulabilirsiniz. Eğer alışveriş konusunda ilginizi ekonomik fiyatlar sunan yerler çekiyorsa Rivoli, Commerce ve Boulevard Haussman gibi her kategoride bol alternatife sahip caddelerde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Galeries Lafayette, Forum Des Halles, Bercy Village gibi farklı stildeki alışveriş merkezlerinin bulunduğu Paris’te taze çiftlik ürünleri için sokak pazarlarını, antika ve ikinci el eşya bakacaksanız bitpazarlarını ziyaret edebilirsiniz.

Kentte alışveriş yapabileceğiniz bölgelerin hangileri olduğunu ve bu bölgelerde ne tarz ürünlerin satıldığını öğrenmek istiyorsanız, Paris gezi rehberi dâhilindeki aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Paris’te Yeme İçme Genel Bilgiler

paris gezi rehberi yeme içme, yöresel yemekler

Fransızların yemeğe son derece önem vermesinden dolayı ülkede gelişmiş bir yeme içme kültürü mevcut. Bu durum Fransız mutfağının zenginliğinden restoran seçeneklerinin çokluğuna kadar her alanda kendini gösteriyor.

Paris özelinde ise hem yerel halkın sadık olduğu Fransız kültürü, hem dünyanın her yerinden gelen göçmenlerin buraya kattıkları hem de her yıl milyonları bulan turistlere uygun alternatifler sunma çabası kenti yeme içme açısından cazip bir konuma getirmiş diyebilirim.

Paris gezi rehberi yazısında bir yandan sizlere bir turist olarak Paris’i ziyaret ettiğinizdeki seçenekleriniz hakkında bilgilendirirken bir yandan da kentin genel yeme içme kültürü hakkında bilgi vermek istiyorum.

Klasik Fransız restoranlarını mutlaka denemenizi öneririm ancak damak tadınıza uygun değilse Türk ve Orta Doğu mutfaklarından da yeterince örnek Paris’te mevcut.

Parisliler arasında sigara içmek yaygın olsa da (diğer Avrupa ülkelerine kıyasla) restoranlarda ve kapalı alanlarda sigara içmek yasak, bu kuralın pek istisnası da bulunmuyor.

Restoran ve cafe dışında kentte ayrıca Bistro seçenekleri de mevcut, hatta Paris kültürünün bir parçası. İsterseniz alkol eşliğinde isterseniz alkolsüz olarak basit yemekler alabileceğiniz, ancak bu yemekleri keyifli bir ortamda tüketebileceğiniz, ya da isterseniz sadece bir şey içmek için oturabileceğiniz bistrolar turistler için de keyifli ve uygun fiyatlı seçenekler arasında.

Açılış Saatleri

Restoranlar genellikle 10:30–24:00 arası açık olsa da kentte istediğiniz her zaman yemek bulmanız mümkün.

Pazar günleri restoran ve cafelerin kapalı olma ihtimali var ancak özellikle şehir merkezinde sık rastlanan bir durum değil.

Yeme İçme Kültürü

Her türlü sosyo ekonomik sınıftan Paris’lilerin hayatında yemek ve şarap çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla fast food türü atıştırmalıklar alabileceğiniz yerler dışında hemen her restoranda ülkenin zengin şarap çeşitlerinden bulabilirsiniz.

Paris’liler pek elde yiyecekle yolda yürümezler ancak bu turistler arasında yaygın bir yemek yeme şekli, dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuzda sandviç, falafel veya benzeri atıştırmalıklarınızı alıp yola devam etmeniz mümkün.

Kahvaltı kültürü sadece Türkler’e kıyasla değil, genel olarak zayıf olan bir şehir Paris. Tipik bir Fransız kahvaltısı kruvasan, kahve ve belki bir bardak meyve suyundan oluşuyor. İşin ilginci akşam yemeği de daha az önem verilen bir konu. Dolayısıyla öğle yemeği kentin yerlileri arasında günün en önemli öğünü. Oysa biz genellikle öğle yemeğini hızlıca geçiştirmeyi seven bir milletiz.

Kentte yoğun bir Türk, Kuzey Afrikalı ve Çinli nüfusu mevcut. Aslında her milletten göçmen var ancak bu ırklar en yoğun olanları. Dolayısıyla bu ülkelerin mutfakları da Paris yeme içme kültürünün bir parçası olmuş durumda.

Restoranlarda ücretsiz ikramlar da çoğunlukla mevcut. Çok ucuz cafe ve restoranlar dışında hemen her yerde ekmek, tereyağı gibi yiyecekler ücretsiz servis edilir.

Rezervasyon

Son derece turistik bir metropol olmasından dolayı restoranlarda yer bulmanın sorun olabileceğini düşünebilirsiniz ancak Paris’te o kadar büyük bir problem değil.

Restoran ve cafe sayısının da çok olmasından dolayı özellikle belirli bir yeri tercih etmiyorsanız yemek için rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Bu durum hafta sonları veya sadece Michelin yıldızlı restoranlar için farklılık gösteriyor. Hatta özellikle turistik bölgelerde restoranlarda siz tercih etseniz bile rezervasyon alınmayabiliyor.

İçecekler

Şarap şehrin kültüründe önemli bir yere sahip demiştim. Normalde bir restorana gittiğinizde şarap siparişi verirken bu konudan biraz da anlamanız beklenir. Ancak bir turist olarak her zaman garsona fikir ve önerilerini sorabilirsiniz. Bira ve diğer içkiler de kentte rahatlıkla bulabileceğiniz alkollü seçeneklerden.

Bunun dışında herhangi bir yerde su siparişi verdiğinizde, aynı İtalya’da olduğu gibi, mineral su mu normal su mu olduğu sorulur çünkü her ikisi de sıklıkla tüketiliyor.

Yemek Fiyatları

Hepimiz az ya da çok belirli bir bütçeyle seyahat ediyoruz. Yemek çok önemli olmakla birlikte bütçemizin yarısını buna harcamak da çok mantıklı sayılmaz.

Ancak turistik olmasından dolayı seçeneklerin çokluğu ve rekabetin yüksek olması Paris’te yemek fiyatlarının aşırı yüksek olmasının önüne geçiyor. Tabii ki özellikle son dönemde artan yüksek Euro kuru Türk turistler için zorlayıcı bir faktör.

Temelde kahvaltı 7–8 Euro, öğle yemeği 5–15 Euro, akşam yemeği 10–20 Euro gibi fiyatlara mal edilebilir.

Tabii konaklamanızı kahvaltı dahil almanızı şiddetle öneririm. 7–8 Euro uygun bir fiyatmış gibi görünse de kahvaltı kruvasan ve kahveden oluştuğu için bana göre biraz pahalı.

Herhangi bir bistro veya restoranda öğle ve akşam yemeklerini, içecekler hariç ortalama 20–25 Euro civarında bulabilirsiniz.

Daha pahalı veya ucuz seçenekler de mevcut. Ayrıca atıştırmalık dediğimiz sandviç gibi restoranda oturmadan bir şeyler yemeyi tercih ederseniz bu rakamları 10 Euro seviyesine çekebilirsiniz.

Restoranda oturarak, keyifle bir yemek yemeyi tercih ediyorsanız size önerim “menü” seçmek. Paris’te sabit menüler aperatif, ana yemek ve tatlıdan oluşan üçlü seçenekler ve maliyetleri de bunları tek tek satın almaktan çok daha düşük.

Bahşiş

Bahşiş sıklıkla kafa karıştıran bir konu. Örneğin Amerika’da bahşiş genellikle hesaplara dahil edilmez ve bahşiş bırakmamak büyük bir kabalık sayılır. Ülkemizde de hesaplara dahil edilse de bahşiş bırakmak adettendir.

Paris’te de restoran, cafe, bar ve bistrolarda bahşiş toplam hesaba dahil edilir. Dolayısıyla ayrıca bahşiş bırakmanız şart değil. Ancak servisinden veya yemeklerinden özellikle memnun kaldığınız yerlerde bahşiş bırakmanız da mümkün, bu durum ayıp karşılanmıyor.

Paris’te Ne Yenir?

paris'te yeme içme, ne yenir

Paris’te Ne Yenir? yazısında çok detaylı bilgiler vermiştim. O yüzden burada kısaca turist olarak kenti ziyaret ettiğinizde sizi ne gibi seçeneklerin beklediğinden bahsedeyim.

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar tüm metropollerde olduğu gibi Paris günlük hayatının da önemli parçası. Çok zamanınız yoksa ve kenti hızlıca gezmek istiyorsanız sizin için de tam bir kurtarıcı.

Falafel Paris’te en yaygın bulabileceğiniz, lezzetli ve ucuz bir atıştırmalık. Bunun dışında hamburger ve her türlü burger de tercih edebilirsiniz.

Her sokakta sıkça rastlanan krep dükkanları da atıştırmalıklar açısından zengin seçenekler sunuyor. Tatlı veya tuzlu binbir çeşit aromayla farklı kreplerin tadına bakmanızı öneririm.

Kruvasan da aslında lezzetli bir atıştırmalık ancak sabah kahvaltısı veya akşam üstü çay saatlerinde tercih ederseniz daha çok keyif alabilirsiniz.

Ana Yemekler

Paris’te Türk, Hint, Çin, Thai, Orta Doğu ve tabii ki Fransız mutfağına özgü pek çok yemek bulmanız mümkün. Ancak bizlerin damak tadına da yakın seçenekler önermem gerekirse ünü tüm dünyaya yayılmış soğan çorbası, sebze eşliğinde sunulan ızgara biftek Steak Frites, bir sebze yemeği Ratatouille, ördek edini seven veya merak edenler için Confit de Canard Paris’te bulabileceğiniz Fransız mutfağının en leziz örneklerinden.

Tatlılar

Tatlı söz konusu olduğunda Paris en doğru adreslerden biri. Dünya mutfağına kazandırdığı Sufle ve Creme Brulee de bunun en büyük ispatı.

Paris seyahatinizde bu iki tatlıyı yerinde denemenizi mutlaka öneririm. Biraz daha sıra dışı tatlı alternatifleri içinse Iles Flottantes, Clafoutis veya Madeleines şekerlemeleri birebir.

Detaylı rehber: Paris’te Ne Yenir?

Paris Gece Hayatı

paris gece hayatı
Moulin Rouge, Paris

Paris, tıpkı konaklama konusunda olduğu gibi eğlencede de konuklarına farklı bölgelerinde farklı deneyimler yaşatabilen bir şehir.

Örneğin gece hayatı dendiğinde akla gelen ilk bölge olan Bastille; Barrio Latina, Buddha Bar ve Duplex gibi mekânlarıyla daha çok genç nüfusa hitap ediyor.

Quartier Latin ve Saint Germain de Pres ise benzer tarzdaki kitlelerin yanı sıra entelektüel yapıdaki bireyler için önde gelen eğlence fırsatlarını barındırıyor.

Eğlenceye ayırdığınız bütçe büyükse tercih hakkınızı Şanzelize’deki Quenn Club, Le Club 79, Black Calavagos gibi lüks mekânlardan yana kullanabilirsiniz. Şanzelize Caddesi’ndeki mekânlara gitmeden önce tek dikkat etmeniz gereken konu, giyim tarzınız. Çünkü kentin bu kesimindeki mekânlarda uygulanan sıkı kıyafet kuralları nedeniyle her isteyen içeri giremiyor.

Kentin eğlence olanakları ile öne çıkan bir başka bölgesi Pigalle’nin ana teması cinsellik üzerine kurulu. Paris Erotizm Müzesi’nin de bulunduğu bölge, aynı zamanda Paris’in dünya çapında üne sahip kabaresi Moulin Rouge’a ev sahipliği yapıyor.

1889 yılında Joseph Oller ve Charles Zidler tarafından kurulan Moulin Rouge, görenin bir daha asla unutamayacağı bir binada gösterilerini gerçekleştiriyor. Bazı günler öğle matinelerinin düzenlendiği kabarede yalnızca gösteri ve yemekli gösteri tarzında farklı programlarda sunuluyor.

Daha özel bir Kırmızı Değirmen deneyimi için dilerseniz VIP ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Şanzelize’de yer alan Le Lido’da ise yemekli dans şovları öğle saatlerinde başlıyor.

Dilerseniz şov biletlerinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın:

Paris Disneyland

paris gezi rehberi, disneyland eğlence parkı hakkında bilgiler

Paris gezi rehberi başlığı altında sizlere son olarak, kent merkezinin 32 kilometre uzağında yer alan Disneyland Paris‘ten bahsedeceğim.

Yeterli vaktiniz varsa 1 tam gününüzü ayırarak doyasıya eğlenebileceğiniz tema parkı, Amerika dışında açılmış ikinci tesis konumunda.

Tesis, Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki farklı bölümden oluşuyor. Ayrıca 2 bin hektarlık alanı içerisinde 7 konaklama tesisi faaliyet gösteriyor. 1 günlük bilet ücretleri 49 Euro’dan başlayan parka dilerseniz RER trenlerini kullanarak kendiniz gidebilir veya şehir turlarına katılabilirsiniz.

Dilerseniz Disneyland biletlerinizi internetten satın alabilir ya da ulaşım dahil organize edilen turlara katılabilirsiniz, tıklayın:

Sitede Disneyland Paris hakkında rehber niteliğinde çok detaylı bir yazı var okumak için tıklayın.

Paris gezi rehberi yazısı boyunca Paris’te ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de Paris gezi rehberi yazısında mutlaka yer almasını düşündüğünüz bir tavsiyeniz varsa yorum yazarak tüm okuyucularla paylaşın lütfen.

“Paris Gezi Rehberi: Paris Gezisi İçin Önemli Gezi Notları” üzerine 4 yorum

 1. Maalesef en son ki kurlardan sonra hayal oldu.Fakat Paris’e bir gün muhakkak gideceğiz ve bu rehber gerçekten bize ışık tutacak süper bir rehber olmuş ellerinize sağlık

  Cevapla
 2. Şu an Paris’teyiz harika bir şehir aşık olduk herkesin görmesi gerekir. Bilgilendirme için teşekkürler. A.Saat

  Cevapla

Yorum yapın