Paris gezisi

Paris dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri. Her yıl milyonlarca gezgin Fransa’nın dünyaca ünlü başkentine akın ediyor. Eğlenceli bir Paris gezisi yapabilmek içinse önceden biraz araştırma yaparak Paris hakkında bilgiye sahip olmak gerekiyor. En azından Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek en temel konular hakkında kabaca bilgi sahibi olarak daha eğlenceli ve rahat bir gezi yaşayabilirsiniz.

Paris Hakkında Bilgiler 

Fransa’nın başkenti ve ve dünya turizm merkezlerinden biri olan Paris 12 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en popüler yerlerinden biridir. Sen Nehri çevresine kurulu olan şehirde yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Eğlenceli bir Paris gezisi hakkında gerekli olabilecek bilgiler ise şunlar:

Vize&Pasaport: Türk vatandaşlarının Paris gezisi için Fransa’dan Schengen Vizesi almaları gerekmektedir. Kısa süreli vize başvuruları 2013 yılından bu yana VFS Global vize merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. (www.vfsglobal.com) Başvuru yapmanız gereken şehirler (Ankara ya da İstanbul) ikamet ettiğiniz şehre göre değişmektedir. Öğrenci vizesi gibi uzun süreli vize başvuruları ise VFS Global Çağrı Merkezi’nden randevu alınarak Büyükelçiliğe yapılmaktadır.

Dil: Ülkede kullanılan resmi dil Fransızca’dır. Parisliler İngilizce bilse dahi sizinle Fransızca konuşmayabilir ya da tam tersi size yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapabilirler. Ülkedekilerin ısrarla Fransızcayı dünyaya kabul ettirmeye çalıştıklarını genellememek gerekiyor.

Din: Fransa’nın büyük bir kısmı Katoliktir ama çok azı ibadet eder. İbabet saatlerini kiliselerin kapılarında bulabilirsiniz. Göç sayesinde ülkedeki Müslüman ve Yahudi sayısı artmıştır. Eğer ilginizi çekerse Paris’te yer alan Büyük Camii’yi ziyaret edebilirsiniz.

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • Paskalya Pazartesisi: Değişkendir
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Zafer Günü: 8 Mayıs
 • İsa’nın Göğe Çıkışı: Paskalya’dan sonra 6. Pazartesi
 • Bastille Günü: 14 Temmuz
 • Meryem’in Göğe Yükselişi: 15 Ağustos
 • Azizler Yorutus: 1 Kasım
 • Ateşkes Günü (1918): 11 Kasım
 • Noel: 25 Aralık

Çalışma Saatleri: İş yerleri ve çoğu küçük dükkan öğle ile 14.30 saatleri arasında 1 saat kapalı olabilir. Bankalar genellikle hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır. (Bazıları 12.00-14.00 arasında 1 saat kapalı olabilir.) Hiçbir banka resmi tatillerde ve haftasonu açık değildir. Mağazalar ve alışveriş merkezleri genellikle 09.00-19.00 saatleri arasında açıkken bazıları pazartesi günleri yarım ya da tam gün kapalı olabilir. Müzeler ise genellikle 09.00-17.00 saatleri arasında açık olup pazartesi ya da Salı günleri kapalı olabiliyor. Önemli turistik yerler ise resmi tatiller hariç her gün açıktır. Müze ve turistik yerlerde bilet satışı kapanış saatinden 30 ile 60 dakika önce biter.

Paris gezisi
Gezip Gördüm Paris Gezi Rehberi

İklim & Gezi İçin En Uygun Zaman: Paris’te hava genellikle soğuktur.İlkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yazlar ılık ve nemlidir. Şehirde hava durumu yıllık ortalama 12⁰C’dir. Yazları ortalama sıcaklık 30⁰C iken kışları 0⁰C’ler görülebilmektedir. Ağustos ve Temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, Aralık ve Şubat arası dönem ise en soğuk aylardır. Paris’te hava çok değişken olabilmektedir. Yılın herhangi bir anında soğuk ile birlikte yağış görülebilir. Bu yüzden yanınızda bir hırka bulundurmanızda fayda vardır.

Paris’te havaların en sıcak olduğu dönem olan yaz ayları turistlerin şehre en çok akın ettiği dönemdir. Haziran’dan itibaren şehirde artan turist sayısı Temmuz ve ağustos aylarında zirve yapar. 14 Temmuz’da Şanzelize’den başlayan geçiş töreni, yaz aylarında düzenlenen Fransa Açık Tenis Turnuvası ve şehirde düzenlenen pek çok festival ve etkinlik, Paris gezisini yaz aylarında düzenleyecekler için güzel olabilir. Bu dönemde Fransızlar ise kendi yıllık tatillerini planlarlar. Ağustos ayında pek çok mağaza, restoran ve özel müze kapalı olabilmektedir.

Paris gezisi için en cazibeli dönem ise ağaçların ve yeşiliğin canlandığı ilkbahar ayları ile sıcak ve yoğun turist sayısının bir nebze azaldığı sonbahar ayları olarak gösterilmektedir. Nisan-haziran ile eylül-kasım arası aylar şehrin en güzel zamanı olarak gösteriliyor. Bu dönemlerde iklim çok güvenilir olmayabilir, Paris gezisi boyunca yanınızda şemsiye ve hırka tarzı bir kıyafet bulundurmanız tavsiye edilir.

Paris turları
Lüksemburg Bahçeleri

Saat Farkı: Fransa, Türkiye saatinden 1 saat geridedir. Yani Türkiye’de saatler 14.00 ise Paris’te saat 13.00’tür.

Para Birimi: Fransa’da Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılır. 5, 10, 20, 50, 200 ve 500’lük banknotları bulunan Euro’nun 1, 2, 5, 10, 20, 50 Cent’lik bozuk paralarının yanında 1€ ve 2€’luk bozuklukları da vardır. 1 Euro 100 Cent’e eş değerdir. Mağazalar alışveriş esnasında 50 Euro üzeri banknot kabul etmeyebilir. (Paris’te alışveriş ile gerekli olabilecek tüm bilgileri Paris Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.)

Gezi Bütçesi: Paris, Avrupa standartlarında bile çok pahalı bir şehirdir. Konaklama masrafı gezi bütçenizdeki en önemli payı oluşturacaktır. 2 kişilik, özel banyolu otel fiyatları gecelik 100€ ile 200€ arasıdır. Otelde kahvaltı ücreti 5-20€, kafede kahvaltı 5-10€, restoranda öğle yemeği 15-30€, akşam yemeği ise 20€’dan başlayıp yemek ve içecek seçeneğinize göre değişecektir. Metro bileti tek 1,3€, 10’lu bilet: 10€.

Elektrik: Fransa’da Türkiye ile aynı priz tipi kullanılır. Elektronik aletlerinizi herhangi bir dönüştürücü olmadan sorunsuzca kullanabilirsiniz. Otel odalarında priz sayısı kısıtlı olabileceğinden yanınızda usb çoğaltıcı vb. bulundurmayı düşünebilirsiniz.

Telefon: Paris gezisine çıkmadan önce kendi operatörünüzün yurtdışı tarifelerini araştırabilirsiniz. Eğer gezi boyunca çok fazla uluslar arası görüşme yapmayacaksanız Turkcell, Vodafone, Avea hatlarınız işinizi görebilir. Eğer sık görüşme yapacaksanız; büfeler, tütüncüler, postaneler vb. dükkanlarda satılan kontörlü telefon hatlarını alarak kulübeleri kullanabilirsiniz. Konuşma kartlarının arka kısımlarında nasıl arama yapacağınız anlatılıyor. Kulübelerde kredi kartınızı kullanarak da arama yapabilirsiniz. Ucuz görüşme ve cepten ekonomik internet kullanımı içinse yerel sim kartları kullanabilirsiniz. Eğer cep telefonunuzun SIM kart kilidi yoksa aynı şekilde büfelerden Orange, Bouygues Telecom ve SFR adındaki yerel operatörlerin kontörlü hatlarını satın alabilirsiniz.

Fransız telefon numaraları 10 hanelidir ve Paris bölgesinin numaraları 01 ile başlar. Türkiye’den Paris’i aramak için 00 39 1 xxxx şeklinde numarayı çevirebilirsiniz. (039 Fransa kodu, 01 Paris kodu). Paris’ten Türkiye’yi aramak içinse, örnek: 00 90 222 555 xx xx şeklinde arama yapabilirsiniz.

İnternet: Paris’te; parklar, bahçeler ve belediye binalarının da dahil olduğu şehrin birçok köşesinde Wi-Fi hizmeti vardır. Paris Belediye Meclisi’nin sağladığı ücretsiz hizmeti kullanmak için kablosuz hatlardan “Paris Wi-Fi 2h” seçeneğini seçebilirsiniz. Bunun dışında birçok kafede Wi-Fi vardır. Otellerdeki internet kullanımı ise değişmektedir. Bazı oteller internet hizmetini ücretsiz sunarken bazıları saat başına yüksek ücretler talep edebilmektedir. İnternet kafe ihtiyacınız olursa; adres: 8 Rue de Jouy, 75004 Paris. Eğer cepten internet kullanacaksanız da “Telefon” bölümünde anlatılan yerel hat satın almayı düşünebilirsiniz.

Posta (La Poste): Artık posta da kaldı mı demeyin. Kimi gezginler için ziyaret edilen şehirlerden geride kalan dostalara kartpostal atmak halen vazgeçilmez bir hobi. Eğer siz de Paris gezisi boyunca sevdiklerinize kart göndermeyi düşünürseniz şehirde gelişmiş bir posta servis hizmeti var. Şehrin her gün 24 saat hizmet veren merkez postanesinin adresi: Rue du Louvre No: 52. Şanzelize Caddesi No: 71’deki postane ise her gün saat 22:00’ye kadar hizmet veriyor. En merkezi postane burası. Dilerseniz “George V” metro istasyonu ile postaneye ulaşabilirsiniz.

Paris hakkında bilgiler
Fransa’nın başkenti Paris her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Güvenlik: Paris diğer Avrupa şehirlerine oranla çok daha güvenli bir şehirdir. Tabi turist yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde yankesiciliğe karşı tedbirli davranıp değerli eşyalarınızı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yanınızda çok fazla para ve değerli eşya bulundurmayın. Eğer döviz bozdurma ya da farklı bir durumda yanınızda bulundurmanıza ihtiyacınız olmayacaksa pasaportunuzu otel odasınızda kasaya bırakabilirsiniz. Özellikle gece geç saatlerde ıssız sokaklardan uzak durun. Zaten sağduyulu davranmak her yerde olduğu gibi Paris gezisi boyunca da önemli. RER Trenlerinin son seferlerini mümkün olduğunca çok fazla kullanmayın. Aynı şekilde gece geç saatlerde Montparnesse ve Chatelet- Les Halle gibi metro istasyonlarından aktarma yapmamaya çalışın. Paris polisi turistlerle ilgilenmeye alışıktır. Her türlü kayıp ya da hırsızlığı, mümkün olduğunca kısa sürede en yakın polis merkezine ve elçiliğinize bildirin. Tutulacak tutanak sayesinde kaybınızı dönüşte sigortanızdan talep edebilirsiniz.

Acil Durumlar & Büyükelçilik: Paris’te polisin numarası:17, ambulansın ise 15’tir. Pasaportunuzu kaybettiğinizde, paranızı çaldırdığınızda ya da polisle başınız derde girdiğince Paris’teki Türk Büyükelçiliği’ni arayarak yardım talep edebilirsiniz.

 • Büyükelçilik adres ve telefonu: 44 Rue de Serves 92100 Bouloge-Billoncourt.
 • Tel: 01 45 24 52 24, 01 42 88 47 54

Hastane, Eczane & Dişçi: Paris’te tıbbi olanaklar çok iyidir ama pahalıdır. Vize almak için zaten kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız isteniyor. Eğer Paris’te hastanede tedavi olmanız gerekirse burada yaptıracağınız işlem bedeli öder ve ülkeye dönüşte sigortanızdan geri ödeme talep edebilirsiniz. Büyük otellerin çoğunda İngilizce bilen doktor ve diş hekimlerinin listesi bulunur. Eğer hastalığınız çok ciddi değilse eczanelerden ilaç alabilirsiniz. Şehirde İngilizce hizmet alabileceğiniz ünlü özel hastanelerden biri American Hospital’dır. (Adres: 663 Blvd. De Victor-Hugo, Neuilly, 17.th arr.) Hastane 24 saat açıktır ve diş hastalıkları için de hizmet verir.

Paris’te yer alan eczaneler sahip oldukları yeşil haç ile kendilerini belli eder. Şanzelize Caddesi No: 84’te yer alan “Pharmacy Dhery” her gün 24 saat açıktır. “George V” metro istasyonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

WC: Paris’te halka açık tuvaletleri  şehrin her yerinde bulabilirsiniz. Ücret genellikle 30 Cent’tir. Caddelerde ise kendini temizleyen ve ücretsiz olan tuvaletler yer alır. Bazı metro istasyonları ve mağazalarda da halka açık tuvalet bulabilirsiniz.

Turizm Danışma: Paris’in ana turizm ofisinin tam adı: “Office de Tourisme de Paris”.  Turizm bürosunun ana merkezi  Rue des Pyramides NO: 25-27 adresinde bulunur. Büyük tren istasyonlarında, Eyfel Kulesi’nde (Mayıs-Eylül), Carrosel du Louvre’da ve havaalanı terminallerinde turizm danışma bürosunun şubelerini bulabilirsiniz. Buralarda ücretsiz haritalar edinebileceğiniz gibi otel rezervasyonu gibi konularda da yardım alabilirsiniz. Devlet turizm bürosunun web adresi: www.paris.fr, Şehir turizm bürosunun web asresi: www.parisinfo.com

Paris’te Gezilecek Yerler

Yılın her döneminde milyonlarca gezginin ağırlandığı şehirde gezilecek yüzlerce yer var. Dünyanın sayılı müze ve sanat galerileri, ünlü cadde ve meydanlar, birbirinden ihtişamlı tarihi yapılar, kafa dinleyebileceğiniz güzel park ve bahçeler, farklı mimari tarzdaki dini yapılar… Kısacası Paris’te ne ararsanız bulmak mümkün. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Pantheon, Orsay Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası, Pompidou Merkezi ve Les Invalides şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bazıları.

Paris’te yer alan bu gezi noktaları hakkında detaylı bilgileri, fotoğrafları, harita konumlarını ve ulaşım seçeneklerini Paris Gezilecek Yerler sayfasındaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Paris'te gezilecek yerler
Eyfel Kulesi

Paris’ten Ne Alınır?

Alışveriş, birçoğumuz için yurt dışı gezilerinin en zevkli konusu. Özellikle Paris gibi dünyanın moda ve alışveriş başkenti kabul edilen şehirlerden birine yolculuk yapacaksanız bu durum çok daha önemli bir hal alıyor. Paris’te dünyanın en tanınmış moda markalarının özel mağazalarını bulabileceğiniz gibi bütçe dostu olduğu kadar şık olan kıyafetleri satan yerler bulabilirsiniz. Kozmetik ürünler ise bayanların vazgeçilmezleri. Biraz daha ekonomik gezi yapanlar içinse şehrin birçok yerindeki hediyelik eşya dükkanları imdada yetişiyor. En klasikleşmiş hediyeler arasında Eyfel Kulesi anahtarlıkları, kupalar, t-shirtler geliyor.

Alışveriş konusundaki tüm bilgileri Paris Alışveriş Rehberi sayfasında, şehirden alabilecekleriniz hakkındaki bilgileri ise Paris’ten Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Paris'ten ne alınır

Paris’te Ne Yenir?

Dünyanın sayılı mutfaklarından biri kabul edilen Fransız mutfağının tüm nimetlerini Paris’te en kaliteli restoranlarda, ünlü şeflerin ellerinden yiyebilirsiniz. Eğer farklı tatlara açıksanız şehirde birçok yabancı restoran bulunuyor. En dikkat çeken Paris yemeklerinden bazıları ise kahvaltıda kruvasan, diğer öğünlerde ise soğan çorbası, salyangoz ve midye ile yapılan yiyecekler.

Şehirde yeme içme ile merak ettiklerinizi Fransız Mutfağı & Paris Yemekleri sayfasında, etnik tatlar hakkında detayları ise Paris’te Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Paris'te ne yenir
Kruvasan

Paris’te nerede kalınır?

Konaklama, her gezide olduğu gibi Paris gezisi için de en çok ekonomik yük getirecek kalemlerden. Vizesi olmayanların Schengen Vizesi başvuru yaptıklarında en çok dikkat etmeleri gereken evraklardan birisi otel rezervasyonu olacaktır. Paris otel rezervasyonunuzu otelin sayfasından yapabileceğiniz gibi daha güvenli ve ekonomik bir yol olan, büyük otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon bizim son gezimizde konakladığımız ve memnun kaldığımız bir tesis. Bunun dışında Hotel Palym, Hotel CeciliaHotel Le Relais Saint CharlesCampanile Paris 19 – La Villette ve Mercure Paris Gare De Lyon bana göre göz atabileceğiniz güzel Paris otellerinden. Merkeze yakın, uygun fiyatlı ve önemlisi yüksek ziyaretçi puanına sahipler.

Paris’te konaklama yapabileceğiniz bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve daha fazla otel tavsiyesini Paris’te Nerede Kalınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın