paris alışveriş

Paris, alışveriş denildiğinde Avrupa’da akla gelen ilk kentlerden. Tıpkı Londra ve Milano gibi Fransa’nın başkentinde gezerken kendinizi bir anda şık butiklerin, zengin içerikli sanat galerilerinin, tezgâhlarında birbirinden ilginç ürünleri sergileyen hediyelik eşya dükkânlarının arasında bulabilirsiniz.

Şehirde kendinize ve sevdikleriize satın alabileceğiniz tüm hediye seçeneklerini Paris’ten ne alınır, bunları nerelerden alabileceğinizi ise Paris’te nerede alışveriş yapılır başlıklı yazılarımızda çok detaylı olarak anlatmıştık.

Bu yazıda daha çok ucuz ve klasik, magnet, t-shirt, biblo gibi hediyelik eşya alternatifleri üzerinde bilgiler vereceğim. Daha doğrusu son Paris ziyaretim sırasında hediyelik eşya dükkanlarında çekmiş olduğu fotoğrafları paylaşacağım. Fotoğraflarda fiyat detayları da var, belki size fikir verebilir.

Paris’in Popüler Alışveriş Bölgeleri

Paris’i gezginlerin gözünde popüler kılan etmenlerden birisi de her zevke ve bütçeye yönelik ürünler sunan alışveriş bölgelerinin kentin değişik noktalarına yayılmış olmaları.

Mesela alışveriş konusunda en fazla öne çıkan giyim ürünleri için büyük bir bütçe ayırdıysanız, soluğu Şanzelize Bulvarı üzerindeki lüks mağazalarda alabilirsiniz.

Dünyaca ünlü bulvarın yanı sıra 8. Bölge’nin en zengin alışveriş olanaklarının yer aldığı Canal St-Martin çevresinde ve mağazalarının çoğu pazar günleri de açık olan Yahudi Mahallesi Le Marais’de son moda giyim eşyaları satan pek çok butiği bulabilirsiniz.

20. yüzyıl kıyafetleri ve 1970’lerde piyasaya çıkan Chanel güneş gözlükleri gibi vintage ürünler ilginizi çekiyorsa zamanınızın büyük kısmını Saint-Germain-des-Pres Bölgesi’ne ayırabilirsiniz.

Paris tatili sırasında çok fazla para harcamadan da alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kent merkezinin dışında kurulan 3 büyük bitpazarından birisine uğramak.

Antikaların, ikinci el eşyaların, retro ürünlerin satışının yapıldığı bu pazarlara gitmek için en uygun zaman hafta sonları. Pazarlar içerisinde en ünlüsü Clignancourt. Ayrıca Marche Dauphine de oldukça popüler.

Hediyelik eşya açısından özellikle 1. ve 4. bölgelerde pek çok alternatif söz konusu. Ancak hediyelik eşya için çoğunlukla ilk bakılan yer, aynı zamanda kentin en yüksek noktası olduğu için etkileyici manzaraya sahip Montmarte.

Genelde Paris ve alışveriş kelimeleri bir arada kullanıldığında akla ilk olarak giyim eşyaları geliyor. Kentin ünlü alışveriş bölgelerinde ve başta Galeries La Fayette, Au Printemps, Le Bon Marche olmak üzere alışveriş merkezlerinde Chanel’den Christian Dior’a, Calvin Klein’den Yves Saint Laurent’e kadar dünyaca ünlü markaların giyim, aksesuar ve kozmetik ürünlerini bulabilirsiniz. Bu tarz ürünlerin dışında alışveriş merkezlerinde kırtasiye ürünleri, kitaplar ve albümler de satılıyor.

Paris’te Satılan Hediyelik Eşyalar

Seyahat ettiğiniz yerlerden anı eşyası toplamaya ve koleksiyon yapmaya meraklıysanız, kentin popüler turistik mekânlarına yakın konumdaki alışveriş alanlarındaki dükkânlardan farklı tasarıma sahip t-shirt, anahtarlık, magnet, kupa gibi klasik hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Bunun için son Paris gezim boyunca çektiğim tüm fotoğraflara göz atabilirsiniz;

paris alışveriş yapılacak yerler
Şanzelize Bulvarı, Zafer Takı’na yakın bir ara sokakta bulunan klasik bir hediyelik eşya dükkanı.
paris alışveriş hediye seçenekleri
Eyfel Kulesi bibloları, şehrin en klasikleşmiş hediyelik eşya seçeneği. Her boy ve fiyatta ürün bulmanız mümkün.
paris hediyelik eşya eyfel kulesi
Fotoğrafta da göreceğiniz üzere Eyfel Kulesi bibloları her boyda ve fiyat aralığında satılıyor. Bu arada bunları daha ucuz almak isterseniz Eyfel Kulesi civarındaki seyyarları tercih edebilirsiniz. Yalnız çok sıkı pazarlık etmeniz gerekiyor yoksa bir esprisi olmaz. Tabi dükkanlarda satılan ürünlerin bazıları çok daha kaliteli.
paris'ten ne alınır eyfel anahtarlık
Büyük boy Eyfel Kulesi almak istemezseniz kendinize ve sevdiklerinize minyatür, anahtar şeklinde olanlardan da alabilirsiniz.
paris'ten ne alınır anahtarlık
Üstteki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere toplu alışverişler çok daha mantıklı. 12 tane Eyfel Kulesi anahtarlık için 5 Euro bence gayet makul.
paris hediyelik eşya magnet
Her şehirde olduğu gibi Paris’ten alabileceğiniz bir diğer klasik ürün: magnet.
paris hediyelik eşya kartpostal
Hediyelikçilerde, birçok tarz ve kalitede magnet bulabilirsiniz.
paris'ten ne alınır magnet seçenekleri
Bana göre en güzel magnetler genellikle Montmartre Tepesi’ndeki orijinal dükkanlarda satılıyor. Tabi fiyatları biraz daha pahlı.
paris'ten ne alınır magnet
Magnetlerde fiyatlar kaliteye bağlı olarak değişse de genellikle 1 magnet 2-4 Euro arasında satılıyor.
paris hediyelik eşya cam bardak
Benim yurt dışı alışverişlerimde tercihim ise biblolar.
paris hediyelik eşya biblo
Hatırı sayılır bir biblo koleksiyonum olduğu için her Paris’e gidişimde 1’er adet, farklı biblolar satın aldım. Klasik biblolar genellikle 5 Euro civarında.
paris hediyelik eşya biblo
Eyfel Kulesi, Zafer Takı, Sacre Coeur Bazilikası ve Notre Dame Katedrali en çok biblosu satılan yapılardan.
paris hediyelik eşya biblo
Eğer bütçe konusunda sıkıntınız yoksa şehirde çok kaliteli biblolar da alabilirsiniz.

fransa'dan ne alınır

paris hediyelik eşya cam küre
Şehirde satın alabileceğiniz bir diğer klasik ürün: cam küreler… Fiyatlar genellikle 5-20 Euro arasında değişiyor.
paris'ten ne alınır kupa
Birbirinden güzel ve orijinal Paris temalı kupalar ise 4 Euro civarında.

paris'ten ne alınır hediyeparis hediyelik eşya fotoğrafları

paris'ten ne alınır ucuz eşyaparis hediyelik eşya

paris alışveriş giyim

paris alışveriş kıyafet

fransa paris t-shirt

Paris seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm diğer bilgileri;

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın