paris hop on off turistik otobüsler

Paris Hop On Hop Off otobüs turları, hem şehir içi ulaşım için alternatif çözüm yolu olmaları hem de kent merkezindeki simgesel yapıları kapsayan gezi rotaları nedeniyle çoğu gezginin favorisi konumundalar.

Gezi planlaması yapma zahmetine girmek istemeyen veya nereye ne kadar zaman ayıracağı konusunda sorun yaşayan tatilciler için biçilmiş kaftan olan bu turlara katılmak isteyenlerin tek yapmaları gereken birkaç dakikalarını ayırıp, kendileri için en uygun paketi seçmek.

Paris hop on hop off otobüs turları içerik listesi

Paris Hop On Hop Off Turu Düzenleyen Firmalar

Paris’te hop on hop off otobüs turu denildiğinde akla ilk olarak L’Open, Big Bus ve City Sightseeing geliyor. Bu 3 firmanın da rotaları hemen hemen aynı. Hop on hop off otobüs biletlerinizi dilerseniz internetten dilerseniz de otobüslerden satın alabilirsiniz.

L’Open Tour Paris

paris hop on off paris l'open tour

Son seyahatimde Paris Hop On Hop Off turu için benim tercihim L’Open Tour olmuştu. Rakipleri kadar ünlü olmasa da L’Open, Paris’te en çok tercih edilen tur firması.

Firmanın çift katlı otobüsleri, 30 Mart’tan 29 Ekim’e kadar her 10-15 dakikada bir hareket ediyor. Ölü sezon olan 30 Ekim-29 Mart arasındaysa sıklık 20 ile 30 dakikaya çıkıyor. Tur otobüsleri kırmızı, mavi ve beyaz adıyla anılan üç farklı güzergâh üzerindeki toplam 34 mekânda duraklıyor.

L’Open, standart hop on hop off turların yanı sıra sizlere “Paris Tekne Turu Hakkında Bilgiler” başlıklı yazımda detaylıca anlattığım Batobus’un 9 durağı kapsayan tam günlük nehir turunu ve Bateaux Mouches’un 1 saatlik tekne gezintisini içeren paketlere sahip.

Bu paketlere ek olarak firmanın gezginlere sunduğu seçenekler arasında otobüs gezintisini Louvre gibi simgesel mekân ziyaretleri ile birleştiren kombine turlar da yer alıyor. Hatta arzu ederseniz, kentin güneş battıktan sonraki ışıl ışıl halini otobüs + gece turu seçeneğine katılarak görebilirsiniz.

pariste turistik otobüs turları l'open rotası
L’Open Otobüs turlarının rotası. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

L’Open 1 günlük otobüs turu için 33, 2 günlük için 37, 3 günlük içinse 41 Euro fiyat belirlemiş. 4-15 yaş arası çocuklar için gün sınırlaması olmaksızın 17 Euro ücret talep ediliyor. Batobus ile bütünleşik biletler 46, Bateaux Mouches ile bütünleşikler ise 39 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Firmanın gezginlere sunduğu 1, 2 ve 3 günlük biletler, satın alındıkları tarihten itibaren 1 boyunca geçerliliklerini koruyor. Dilerseniz biletle birlikte gelen indirim kuponunu kültürel tesisleri gezmek ve etkinliklere katılmak için kullanabilirsiniz.

L’Open tüm araçlarında konuklarının ücretsiz yararlanabileceği kablosuz internet bağlantı hizmeti veriyor. İstediğiniz zaman inip, istediğiniz zaman binebileceğiniz otobüslerde sesli rehberlik, 10 farklı dilde yapılıyor.

Ayrıca küçük yaştaki bireylerin de yetişkinler kadar keyifli vakit geçirebilmeleri için tur boyunca hikâyeler ve masallarla Paris anlatılıyor.

Big Bus Paris

paris hop on off paris big bus

3 kıtadaki 19 farklı destinasyonda günlük otobüs gezintileri düzenleyen Big Bus Company, Paris Hop On Hop Off turu için tercih edebileceğiniz bir diğer operatör firma.

Firmanın gezginlere sunduğu en büyük avantaj, Paris Pass sahiplerine 1 günlük turlarına ücretsiz katılma hakkı veriyor olması.

Firmanın otobüsleri iki farklı hat üzerinde tur atıyor. Bunlar, Eyfel’de başlayan ve 11 durağı bulunan klasik kırmızı ile Montmartre odaklı, 2 duraklı mavi hat.

Konuklara istedikleri zaman iki rotanın kesiştiği Louvre durağında hat değiştirme imkânı tanınıyor. Bir turu aşağı yukarı 140 dakika süren kırmızı hatta ilk otobüs, sabah 09.30’da kalkıyor. Son tam turun başlangıç saati olarak 17.41 belirlenmiş.

Bu hatta sefer sıklığı 5-15 dakika arasında değişiyor. Ortalama 120 dakikada tamamlanan mavi hattın seferleri ise 10.00’da başlıyor.  Sefer sıklığı 30 dakikada bir olan hat için son tam tur saati 17.30.

Firma klasik bilet uygulamasıyla 1 günlük, premium biletle 2 günlük indi bindi Paris turunu gezginlere sunuyor. Her iki bilet türünün de Les Bateaux Parisiens tarafından düzenlenen saatlik tekne turu ile bütünleşik seçeneği bulunuyor. Gündüz turlarının yanı sıra firmanın kentin gece hayatına odaklı gezintileri de mevcut.

pariste turistik otobüs turları paris big bus tour
Big Bus Otobüs turlarının rotası. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Big Bus Paris, yetişkinler için 1 günlük hop on hop off turların fiyatlarını 31,50 Euro, iki günlüklerinkini 35,10 Euro olarak belirlenmiş.

4-12 yaş arası çocuklar için firma indirimli tarife uyguluyor. Diğer tur paketlerinin içerik detaylarını ve fiyatlarını aşağıda belirttiğim web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Araçta bulunan konuklar, eğer isterlerse kablosuz internet bağlantısı hizmetinden ücret ödemeden yararlanabiliyor. 11 farklı dilde yayınlanan sesli rehber aracılığıyla gezinti sırasında karşınıza çıkacak simgesel yapılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tur sırasında yağmur başlarsa endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü görevliler, isteyenlere hemen yağmurluk dağıtmaya başlıyor.

City Sightseeing

paris hop on off paris city sightseeing

Paris Hop On Hop Off turu için sizlere son önereceğim firma, bu alanda dünya lideri konumundaki City Sightseeing.

İstanbul dâhil olmak üzere aralarında Londra, Berlin, Singapur, Dubai, Amsterdam, Prag gibi şehirlerin bulunduğu pek çok gözde tatil destinasyonunda 250 otobüsle 70’e yakın tur düzenleyen firmanın Paris gezintilerini Big Bus Tour Company yönetiyor. Bu nedenle otobüsler tıpkı bir önceki seçenekte olduğu gibi 2 farklı rotayı takip ediyor. Ayrıca turların başlangıç ve bitiş süreleri ile sıklığı da diğeriyle aynı şekilde planlanmış.

City Sightseeing, gezginlere 1 ve 2 günlük hop on hop off tur seçeneği sunuyor. Yetişkinler için 1 günlük biletlerin fiyatları 39, 2 günlüğün ise 43 Euro olarak belirlenmiş.

4-12 yaş arası çocuklar için talep edilen ücretler ise 19,02 Euro’dan başlıyor. Duraklamalı Paris turu için bu firmayı seçerseniz, Eyfel Kulesi gibi simgesel yapıları bütünleşik bilet uygulamalarından yararlanarak ziyaret edebilirsiniz.

Daha önceden yayınladığım Paris gezilecek yerler listesinde sizlere detaylıca anlattığım kentin popüler yapılarını kapsayan hop on hop off turlar hakkında sanırım bu kadar bilgi yeterli olacaktır.

Turlar dışında Paris’te yapılacak şeyler hakkında fikir sahibi olmak için “Paris Gezi Rehberi” başlığının altındaki seçeneklere göz gezdirebilir, kentin tüm cazibe noktalarına ve gezilecek yerlerine yakın konaklama önerilerini “Paris’te Nerede Kalınır?”adlı yazımda bulabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Öncelikle, bu muhteşem sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Harikasınız!

    Şunu sormak istiyorum: Yukarıda, L’open turlarında, Louvre müzesine giriş biletli paketleri de olduğunu yazmışsınız. Ben sitelerinde öyle bir paket göremedim de. Acaba yanlış mı bakıyorum?

    • Ali Bey merhabalar,

      Öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Haklısınız, güncel bilgileri kontrol ettiğimde şu an Louvre girişli L’open turlarının kalktığını görüyorum. Şu an müze olarak otobüs+Grevin müzesi var gözüküyor. Sanırım diğer seçenekleri değerlendirmek gerekecek. Tekrar görüşmek üzere, saygılarımla…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın