paris sokak pazarları

Paris’e geldiğinizde bilindik yerleri gezdikten sonra sokak pazarlarının da bu şehrin bir parçası olduğunu fark edersiniz. Bir yeri ve orada yaşayan insanları tanımanın en iyi yolu pazara gitmektir.

Paris’te bulunan bu pazarlar sadece turistler için değil aynı zamanda Paris’te yaşayanların da taze yiyecek almak veya özel ürünleri bulmak için gittiği yerlerdendir.

Eğer Paris seyahatinizde siz de eğlenceli vakit geçirmek isterseniz sokak pazarlarına vakit ayırabilirsiniz. Şehrin hemen her köşesinde bir sebze meyve, bit pazarı, antika pazarı bulabilirsiniz.

Paris Sokak Pazarları

Eğer zamanınız da kısıtlıysa işte ziyaret edebileceğiniz Paris’in en popüler 5 pazarı:

1. Marche des Enfants Rouges

Marche des Enfants Rouges paris sokak pazarı

1620’lerden kalma bu meyve sebze pazarı açık ve kapalı olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Burada taptaze ürünler bulabileceğiniz gibi uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz yerler de bulabilirsiniz.

Özellikle Japon ve Fas mutfağına ait tezgahlar daha popülerdir. Pazar, sokak müzisyenleri ile de popüler bir yer. Marche des Enfants Rouges adını, bu bölgede bulunan eski yetimhanede yaşayan kırmızı kıyafetli çocuklardan alır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 39 Rue de Bretagne, 75003 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Temple, Fillesdu Calvaire metro istasyonlarından birinde inerek Marches des Enfants Rouges’a gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Salı – Pazar 08:00 – 08:30 arasında (Pazar günleri 17:00’ye kadar) açıktır.

2. Marcheaux Fleurs

Marcheaux Fleurs paris pazarı

Marcheaux Fleurs Paris’in en ünlü çiçek pazarı. Konumu nedeniyle idari binalar ile çevrili olsa da bulunduğu yerde farklı ve renkli bir atmosfer yaratan bu çiçek pazarı, nadir görülen çiçek türlerinin de satıldığı bir yerdir.

19. yüzyıldan kalma bu pazar, şehrin en eski çiçek pazarı. Marcheaux Fleurs Pazar günleri kuş  pazarına dönüştürülür. Hayvan severler tarafından eleştirilere maruz kalsa da gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Pl Louis Lepine 75004,Paris, Fransa
 • Ulaşım: Citemetro istasyonundan bu pazara ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00–19:30 arasında açıktır.

3. Rue Montorqueil

Rue Montorqueil paris sokak pazarı

Rue Montorqueil, eski Les Halles pazarından kalan küçük bir pazar olsa da Paris’deki en popüler sokak pazarlarından biridir.

Taze sebze ve meyvenin yanı sıra egzotik meyve çeşitlerini bulabileceğiniz bir yer. Buraya geldiğinizde Stohrer pastanesinde bir şeyler yemeyi de ihmal etmeyin.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Rue Montorgueil, 75002 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Les Halles metro istasyonundan Rue Montorqueil’e gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 09:00 – 19:00 arasında açıktır. Sadece bazı dükkanlar Pazartesi günleri kapalıdır.

4. Marche Bastile

Marche Bastile paris okak pazarı

MaraisBastille arasında kurulan Marche Bastille bu bölgeyi renklendiren Paris’in en popüler sokak pazarlarından biridir. Pazar günleri bölgede yaşayan insanlar da buraya geldiği için tezgahlara daha fazla ürün çeşidi konulur.

Eğer daha çok çeşit görmek istiyorsanız Pazar günü gitmeniz tavsiye edilir. Ayrıca Marche Bastille’de Kuzey Afrika ve diğer mutfakların güzel örneklerini tadabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 8 Boulevard Richard Lenoir, 75011 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Place de la Bastille ya da Chemin Vert metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Salı–Pazar arasında 08:00 – 14:00 arasında bu pazara gelebilirsiniz.

5. Marche d’Aligre

marche d aligre paris sokak pazarı

Marche d’ aligre “Pazarların Notre Dame’ı” olarak bilinir. Genellikle turist kalabalığından uzak olan bu pazar, otantik bir Paris atmosferini çok iyi şekilde yansıtır.

Bitişiğinde bir bit pazarı ve kapalı bir pazar yeri daha bulunan Marche d’ Aligre, özellikle Kuzey Afrikalı satıcıların her sabah uygun fiyatlı mallarını satmak için geldikleri bir yerdir. Sebze meyvenin yanı sıra çiçek ve giysi satışı da yapılan bu pazar, eski ve yeni Paris’in bir araya geldiği bir noktadır.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place d’ Aligre, 75012 Paris, Fransa
  • Ulaşım: Faidherbe Chalingny veya Ledru Rollin metro istasyonlarında inerek buraya yürüyebilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Pazar, Salı – Pazar günleri arasında 07:30 – 13:30, 16:30 – 19:30 arasında açıktır.

Paris’le ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın