Paris konaklama rehberi

Sadece Fransa’nın değil romantizmin de başkenti Paris her gezginin hayallerini süsleyen destinasyonların başında geliyor. Sanat, moda, tarih, mimari, gastronomi ve kültür alanlarında turistlere başka herhangi bir şehirde görülebileceklerden nicelik ve nitelik olarak çok daha fazlasını vaat eden şehir bu özelliğini yılda 20 milyonu aşan turist ve ziyaretçi sayısıyla ispatlıyor.

Tüm dünyadan bu kadar çok sayıda gezginin ziyaret ettiği kentte konaklama seçenekleri ise sonsuz. Bu durum turistler için aslında hem bir avantaj, hem de seçenek çokluğunun kafa karıştırması göz önüne alındığında da bir dezavantaj.

O yüzden Paris konaklama rehberi yazısında bu kente yapacağınız ziyarette otel seçiminizi kolaylaştırmak adına farklı beklentilere ve farklı bütçelere sahip gezginler için konaklama seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. Siz sadece bütçenizi ve beklentilerinizi netleştirin, yeter.

Paris konaklama rehberi içerik listesi

Paris Konaklama Rehberi

Paris konaklama bölge

Geniş metro ağı ve kentin büyük kısmının yürüyerek dolaşmaya elverişli olması sebebiyle Paris’te konaklama için bölge seçerken mutlaka en merkezi konumda olmasına ihtiyaç duymayacaksınız.

Dolayısıyla, örneğin Louvre Müzesi‘ni ziyaret etmek istiyorsanız ille de Louvre Müzesi’ne yürüme mesafesinde konaklamak zorunda değilsiniz.

Metro ile kısa zamanda istediğiniz tüm turistik yerlere ulaşmanız mümkün. Paris konaklama rehberi yazısında uzun uzun zamanınızı almak istemiyorum ancak şehirdeki ulaşım seçenekleri için Paris Ulaşım Rehberi yazısında çok detaylı bilgiler mevcut.

Paris konaklama harita konumları
Paris konaklama rehberi boyunca önerdiğim bölgelerin konumlarını harita üzerinde inceleyebilirsiniz.

Kent başta Seine Nehri’nin güneyi (Left Bank) ve kuzeyi (Right Bank) olmak üzere ikiye, sonra da bir spiral şeklinde 20 bölgeye (Arrondisement) ayrılmış durumda. Ve her şey çok düzenli ve sistematik. Bu da Paris’e ilk defa gidiyor bile olsanız işinizi çok kolaylaştırıyor.

Bu 20 Bölgenin (Arrondisement) isimleri olsa da daha çok numaralarıyla biliniyor. 1., 2., 3., 4. bölge diye devam eden yerleşim yerlerinin numarası merkezden şehir dışına doğru artıyor.

Başka bir deyişle 1. bölge kentin en merkezi yeriyken, 20. bölge de şehir merkezinin en dış sınırı diyebilirim. Şehirde yer yön tarif ederken de bölge numarası ve en yakın metro istasyonu ismini söylemek en yaygın yöntem.

Kentte aktiviteler ve turistik yerler açısından en zengin yerler merkezi bölgeler. Nehrin güneyinde yer alan Marais ve kuzeyinde yer alan Saint Germain ise en popüler konaklama bölgeleri. Ancak Paris bundan ibaret değil.

Paris konaklama rehberi yazısının devamında sırt çantalı gezginler, ortalama bütçesi olan turistler ve lüks konaklama tercih edenler için en uygun bölge ve otellerden bahsedeceğim.

1. Sırt Çantalı Gezginler İçin Paris Konaklama Rehberi

Paris konaklama bölge Latin Quarter
Latin Quarter, Paris

Sırt çantalı gezginler için turistik noktalara, cafe ve barlara yakın olmak kadar önemli olan bir diğer kriter de fiyat. Odanın büyüklüğü, otelde sunulan ücretsiz hizmet ve ürünler gibi detayların önemini yitirdiği, temizlik ve fiyatın ön plana çıktığı seçenekler aslında kentin pek çok yerinde mevcut olsa da bu konuda en iyi seçenekler Montmartre, Gare du Nord ve Latin Quarter Bölgeleri’nde yoğunlaşıyor.

Gecelik kişi başı fiyatlar yüksek sezonda 25–30 Euro civarında seyrederken sonbahar sonları, kış ve ilk bahar başlarında fiyatlar 17–25 Euro seviyelerine düşüyor. Tabii bu fiyatlar hostellarda yatak ücretleri.

Paris konaklama bölge Montmartre Paris
Montmartre, Paris

18. bölge Montmartre; Amelie filminden de hatırlayabileceğiniz klasik Fransız ruhuna sahip şehirli bir bölge. Menüleri sokakta bir tabelada yazılı olan retro restoranlar, her biri farklı renkte ve duvarları sarmaşık kaplı binalar, yokuşlu sokakları ve sokaklarında resim veya müzik yapan sanatçılarıyla sadece turistik yerleri görmek için değil kentin atmosferini de deneyimlemek için ideal. Aslında turistik yerlere çok yakın değil ancak metro ile ulaşım son derece kolay ve uygun fiyatlı.

5. bölge Latin Quarter da sırt çantalı gezginlere önerebileceğim bir diğer seçenek. Daha çok genç ve öğrenci kesimin tercih ettiği bölge sadece hostellar değil, tüm otellerde daha uygun fiyatlı olmasıyla öne çıkıyor. Üstelik şehir merkezine de çok daha yakın.

Rue Mouffetard Caddesi başta olmak üzere cafe, restoran, bar ve alış veriş seçenekleri açısından son derece zengin olan bölge aynı zamanda kentin en eski bölgelerinden de biri. Dolayısıyla tarihi mimarisi de sizi etkileyecek. Bu bölgelerde önerebileceğim hostel alternatifleri ise;

Le Vintage Hostel Gare du Nord

Paris konaklama tavsiyesi Le Vintage Hostel Gare du Nord

Ücretsiz bir fitness salonu, ortak kullanımlu mutfak ve kahvaltılar için bir de restoranın yer aldığı Le Vintage Hostel aynı zamanda HipHop Hostels zincirinin bir üyesi.

Gençler ve sırt çantalı gezginler için yeterli donanıma sahip olan hostel Anvers metro durağına 200 metre, Gare du Nord metro durağına ise 700 metre mesafede yer alıyor.

Le Village Hostel & Budget Hotel

Paris konaklama tavsiyesi Le Village Hostel Budget Hotel

Ortak bir mutfak, kahvaltı servis edilen ve gün içinde bir şeyler için sosyalleşmek için kullanılan küçük bir cafe gibi sosyal olanaklara da sahip olan Le Village Hostel hem yatak hem de oda kiralamak için farklı seçeneklere sahip.

Otelin konumu ise Anvers metro istasyonuna 200 metre, Château Rouge metro durağına 500 metre mesafede.

2. Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Paris Konaklama Rehberi

Paris konaklama bölge Marais
Marais, Paris

Çalışan, sahip olduğu birkaç günlük tatil süresini mümkün olan en verimli şekilde değerlendirmek isteyen, dolayısıyla Paris’teki tarihi ve turistik yerleri görme, iyi restoranda yerel lezzetleri tatma amacında olan ve bunları yaparken sadece temiz değil aynı zamanda belirli bir konfor seviyesini de yakalamış otellerde konaklamayı tercih eden bir gezginseniz Paris konaklama rehberi yazısının bu bölümü sizin ihtiyaçlarınıza cevap veriyor.

Aslında size hitap eden oteller de kentin geneline yayılmış olmakla birlikte, tarihi ve turistik yerlere yakınlıkları da göz önüne alındığında en ideal konaklama seçenekleri Marais, Bastille, 1. Bölge, Saint Germain, Montmartre Bölgeleri’nde yoğunlaşıyor diyebilirim.

Bu tarz bir konaklama için gecelik oda ücretleri ilkbahar ve yaz gibi yüksek sezonda 70–200 Euro arasında değişirken, düşük sezonda 50 Euro seviyelerinden başlıyor.

1.bölge; Paris seyahatinizin büyük kısmını tarihi ve turistik yerleri gezmeye ayıracaksanız 1. Bölge sizin için ideal bir seçim. Yazının başında şehir içi ulaşımın ucuz ve hızlı olduğunu söylemiştim ancak 1. bölgede konaklamanız zamandan en çok kazandıran yol olacaktır.

Louvre Müzesi, Tuileries Bahçeleri, Palais Royale, The Place Vendome, Notre Dame Katedrali ve Champs Elysees bu bölge ve çevresinde yer alan en popüler turistik yerler. Bu bölgenin yeme içme ve alış veriş açısından da son derece zengin olduğunu söylememe gerek bile yoktur sanırım.

Marais ve Bastille Bölgeleri; aslında gece hayatıyla ünlü olan Marais şehir merkezine en yakın konumdaki seçeneklerden de biri.

Picasso Müzesi, Victor Hugo’nun bugün müze olan evi Plac des Vosges ve Arts and Crafts Müzesi gibi sanatseverlere birbirinden güzel seçenekler sunan bölge  gece hayatı etkinlikleriyle de bugün Paris’teki en popüler konaklama seçeneklerinden biri.

Marais’in doğusunda yer alan Bastille ise zarif tarihi yapıları, sokak cafeleri ve butikleri ile dolu. Tasarımcı butikleri ve sıradışı mağazalarla her iki bölge de alış veriş açısından benzersiz bir cennet.

Paris konaklama bölge
Le Saint Germain Paris

6. bölge Saint Germain; uzun yıllar boyunca kentin entellektüel kesiminin yerleşim yeri olan Saint Germain tarihteki bu bohem havasını hala biraz koruyor.

Seine Nehri ve Latin Quarter arasında yer alan Saint Germain sanat galerileri, eski kiliseler ve tarihi binalarla büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Aslında gerçek Paris diye de tanımlayabileceğim bölge şık sokak cafeleri, tasarımcı butikleri, galerilerle dolu. Ve burada herhangi bir cafede birkaç saat oturup etrafınızı seyrettiğinizde kendinizi zamanda yolculuğa çıkmış gibi de hissedebilirsiniz.

18bölge Montmartre; sırt çantalı gezginlere de önerdiğim Montmartre Bölgesi aslında ortalama bütçesi olan turistler için de ideal bir konaklama alternatifi.

Paris’in sanatsal anlamda Mekke’si diyebileceğim bölge parke taşlı dar sokakları, galerileri, Place des Abbesses’i ile her bütçeye uygun gezginler için instagrama yakışır güzellikte bir seçenek. Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

3★ Hotel le Ralais des Halles

Paris konaklama tavsiyesi Hotel Le Relais des Halles

1.bölgede yer alan uygun fiyatlı, şık ve konforlu bir seçenek olan Hotel le Ralais des Halles konumu, dekorasyonu ve misafirperver çalışanları sebebiyle tercih ediliyor. Hatta booking.com puanı da 9,4 gibi çok yüksek bir rakam.

Tek tek saymakla bitmez ancak otel Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Opera Garnier gibi turistik yerlerin merkezinde. Etienne Marcel metro durağı ise 100 metre mesafede yer alıyor.

4★ My Home In Paris

Paris konaklama tavsiyesi My Home In Paris

Bastille Bölgesi’nde yer alan My Home In Paris modern bir şıklığa sahip, konforlu bir seçenek. Oberkampf metro durağı otelden sadece 100 metre, Filles du Calvaire metro durağı ise 200 metre uzaklıkta. Bu arada otelin kahvaltısı da genel Fransız otellerine göre daha zengin.

Booking.com puanı 9,1 olan oteli merkeze yakın ve sakin bir yerde konaklamak isteyen herkese öneririm.

3★ Hotel de Lutece Notre Dame

Paris konaklama tavsiyesi Hotel De Lutece Notre Dame

Marais Bölgesi’nde tarihi bir binada yer alan Hotel de Lutece Notre Dame iç dekorasyonuyla da çok çekici bir seçenek. Hem rahat hem de merkezi bir konumda olan otel Pont Marie metro durağına 200 metre, Saint Paul metro durağına 500 metre uzaklıkta.

Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Bastille Opera Binası yürüyerek keşfedeceğiniz mesafelerde.

3. Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Paris Konaklama Rehberi

Paris konaklama bölge Şanzenize
Şanzenize, Paris

Hem konfor hem de lüks servis tercih eden gezginler veya Paris’i iş için ziyaret edenler için de kentte 200’e yakın otel alternatifi var. Kaldığınız odaların geniş, ücretsiz sunulan hizmetlerin ve ürünlerin zengin olmasını, aynı zamanda da şehir merkezine veya turistik yerlere yakın olmayı istiyorsanız Champs Elysees sizin için ideal. Aslında Paris’in pek çok bölgesinde lüks oteller mevcut ancak Champs Elysees konum açısından da tek seçenek diyebilirim.

Paris konaklama rehberi yazısının bu kısmında lüks konaklama için fiyat seviyelerinden de bahsetmek istiyorum. Öncelikle hangi sezon olursa olsun gecelik 350-400 Euro mümkün olabilecek en uygun fiyat. Ki merkezi yerlerde bu fiyat daha da yukarılara çıkıyor.

Champs Elysees Bölgesi ise;  Arc de Triomphe, Grand Palais ve kentin en meşhur alış veriş caddesiyle Champs Elysees şehrin hem en merkezi hem de en pahalı bölgesi.

Parc Monceau, Palais Garnier Opera, Concorde Meydanı gibi turistik yerlerin yanı sıra Michellin ödüllü şeflerin restoranları, high-end butikler ve markalar da burada sıra sıra yer alıyor. Dolayısıyla arayışınız “lüks” ise aradığınız her şey Champs Elysees’de. Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ Nolinski Paris

Paris konaklama tavsiyesi Nolinski

1.bölgede yer alan Nolinski Paris lüks otel seçenekleri arasında öncelikle en uygun fiyatlı olanı. Üstelik booking.com puanı 9,4 ki bu tarz otellerden beklentiler çok yüksek olduğu için genelde yüksek puan alamazlar.

Otelin sunduğu hizmetler arasında ise; havuz, hamam ve sauna içeren bir SPA, restoran, bar ve limitsiz uluslararası telefon görüşmeleri ilk sırada gelenler.

Pyramides metro durağına 100 metre mesafede yer alan Nolanski Paris aynı zamanda Palais Royal Theatre, Eglise Saint Roch gibi turistik yerler açısından da ideal bir konumda.

5★ Le Bristol Paris

Paris konaklama tavsiyesi Le Bristol

Champs Elysees’de tarihi bir binada yer alan Le Bristol Paris’in odaları da antika mobilyalarla son derece zevkli bir şekilde dekore edilmiş.

Çocuk kulübü, geniş bir bahçe, manzaralı yüzme havuzu, SPA, Michelin yıldızlı restoranlar gibi özellikleri bulunan otel Paris’te kalınabilecek lüks oteller arasında en iyilerinden.

Şehrin merkezinde yer almasından dolayı metro durakları, turistik ve tarihi yerlere yürüyerek ulaşım gibi avantajları ise ayrıca mevcut.

Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın