fransa'nın başkent paris nerede

Paris nerede? Paris’e nasıl gidilir? Paris hem kültürel birikimi hem de alışveriş olanakları ile yıl içerisinde çok sayıda gezgini kendisine kolaylıkla çekebilen bir cazibe merkezi.

Deneyimli gezginler için gezi programı oluşturmak bir sıkıntı yaratmazken, ilk defa gideceklerin aklına doğal olarak kentin konumu, ne zaman Paris’te olurlarsa daha fazla eğlenebilecekleri ve en önemlisi kente nasıl gidecekleri konusunda düşünceler kaplıyor.

Durum böyle olunca ben de Paris nerede sorusundan başlayarak tüm bu konulara cevap vermenin mantıklı olacağını düşündüm ve elimden geldiğince kapsamlı bir rehber hazırlamaya çalıştım.

Paris Nerede?

paris nerede konumu

Fransa’nın başkenti ve İle-de-France Bölgesi’nin merkezi olan Paris, ülkenin kuzeyinde yer alıyor.

Sen Nehri’nin Manş Denizi’ne döküldüğü noktadan 375 kilometre içeride olan kent Londra’ya 287, Brüksel’e 305, Amsterdam’a 515 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Akarsuyun oluşturduğu Paris Havzası’nın ortasına kurulmuş kentin en alçak noktası, deniz seviyesinin 35 metre altında. En yüksek noktası ise 130 metre rakıma sahip, adını Paris’in ilk piskoposundan alan Montmarte.

Kent merkezi 105,4 km²’lik alanı kaplarken, metropol olarak Paris 2,845 km²’lik yüz ölçümüne sahip durumda.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Paris’te, Batı Avrupa’nın genelinde olduğu gibi, Kuzey Atlantik Akıntısı’ndan kaynağını alan okyanussal iklimin etkileri görülüyor. Bu nedenle yıl boyunca mevsimler yumuşak ve orta derecede yağışlı geçiyor.

Yaz aylarında hava sıcaklıkları 15-25 °C arasında geziniyor. Ancak bazı günlerde 32 °C’nin üzerine çıktığı oluyor. İlkbahar ve sonbaharda hava durumu değişken bir hale gelirken, sıcaklıklarda ani yükselişler ya da düşüşler yaşanabiliyor.

Kışınsa Paris’te hava sıcaklığı 3 ila 6 °C arasında seyrediyor. Mevsim içerisinde eksi derecelerde çok az gün yaşanıyor. Yılın bu döneminde kar yağışı sık görülen bir hava olayı olsa da zeminde birikme olmuyor.

İkliminin uygunluğu sayesinde Paris, yılın her döneminde ziyaret edilebilen bir kent haline geliyor. Bu özelliğine rağmen yaz aylarında ve Noel zamanında kente kelimenin tam anlamıyla gezgin akını oluyor.

Kentin en güzel olduğu zaman aralıkları olaraksa nisan-haziran ve eylül kasım arası dönemler öne çıkıyor. Festivallerden hoşlananlar için sezonun en yoğun günleri haziran başından temmuz sonuna kadarki dönemde yaşanıyor.

Bu dönemde kente giderseniz Paris Müzik Festivali, Rock en Seine, Paris Jazz Festivali gibi önemli etkinliklere katılabilir, Bastille Günü kutlamalarını izleyebilirsiniz.

Sporseverler için mayıs ve temmuz ayları bir başka anlam taşıyor. Çünkü tenis tutkunu gezginler mayısta Paris’e dünyanın 4 büyük organizasyonundan birisi olan Fransa Açık’ı izlemeye gidiyor.

29 Temmuz’da ise kent, yol bisikleti takviminin en prestijli yarışı sayılan Tour de France’ın final etabına ev sahipliği yapıyor.

paris uçak bileti, paris nerede

Paris’e Nasıl Gidilir?

Paris nerede, ne zaman gidilir gibi iki temel soruya cevap verdikten sonra sizlere kente Avrupa’nın farklı yerlerinden ve Fransa içerisinden nasıl ulaşabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Tıpkı şehir içi toplu taşıma ağında olduğu gibi şehirler ve uluslar arası ulaşımda da Paris konuklarına pek çok seçenek sunuyor.

Paris’e Havayolu ile Ulaşım

Harcanan zaman açısından Paris’e seyahat için kullanılabilecek en avantajlı yöntem olarak havayolu ile ulaşım öne çıkıyor. Hava trafiği yoğunluğu bakımından dünyada 5. sırada yer alan Paris’e hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak isteyenlere hizmet eden 3 uluslar arası havalimanı bulunuyor. Bunlar Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly ve Beauvais-Tille.

Ülkemizden kent merkezinin 27 kilometre kadar kuzeyinde faaliyet gösteren Charles de Gaulle’e uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan gerçekleştiriliyor.

Paris’in en büyük havalimanının yanı sıra bir de İstanbul Sabiha Gökçen’den direkt seferlerle Orly’ye ulaşabilmek mümkün. Her iki noktaya da uçuşlar 3 saat 45 dakika gibi bir sürede tamamlanıyor.

Kentteki bu iki havalimanına en sık direkt sefer düzenleyen Türkiye menşei firmalar Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global. Alternatif olaraksa direkt seferler için Air France’ı, aktarmalı uçuşlar içinse Ukraine International, KLM, LOT, Swiss Air ve İskandinavya Hava Yolları’nı tercih edebilirsiniz.

Saymış olduğum bu firmalar aynı zamanda Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki havalimanlarından Paris’e ulaşım da sağlıyorlar. Kentte ticari uçak seferleri için kullanılan en küçük havalimanı olan Beauvais’i Türk Hava Yolları aktarmalı seferler için kullanıyor.

Paris’e Tren ile Ulaşım

avrupa hızlı trenleri ile paris'e nasıl gidilir, paris nerede

Tren seferleri, Avrupa’nın belli başlı kentlerinden ya da Fransa’nın herhangi bir yerinden Paris’e gidecekseniz size önerebileceğim en konforlu ulaşım yöntemi.

Hem ulusal hem de uluslar arası demir yolu ağlarının merkezinde olması Paris’e çok sayıda tren seferinin düzenlenmesinin ana nedeni. Üstelik Schengen Bölgesi’ndeki çoğu ülkeden kente yapılan tren yolculukları, sınır noktalarında kontroller olmadığı için oldukça rahat ve kesintisiz hale geliyor. Ayrıca trenlerin tamamı yüksek hızlı hatları kullandıkları için gezginlere kayda değer oranda zaman tasarrufu sağlıyorlar.

Paris’te demir yolu seferleri için 6 farklı istasyon kullanılıyor. Bunlar arasında en büyüğü konumundaki Gare du Nord başta Hollanda, Belçika, Almanya’ya seferler düzenleyen Thalys ve Birleşik Krallık ile demir yolu ulaşımını sağlayan Eurostars olmak üzere Kuzey Avrupa’nın farkı destinasyonlarından gelen trenlere ev sahipliği yapıyor.

Amsterdam’dan 3 saat 17 dakikada, Brüksel’den 1 saat 22 dakikada, Londra’dan ise 2 saat 15 dakikada Paris Nord’a ulaşılabiliyor.

Thalys dışında kente gelmek için Lüksemburg ve İsviçre ile birlikte Fransa’nın çeşitli şehirlerinden yüksek hızlı tren seferleri düzenleyen TGV’yi de konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz.

Yukarıda saydığım şirketler dışında Paris’e seyahat etmek için kullanabileceğiniz normal hızlı tren seçenekleri de bulunuyor. Ulaşım konusunda gezginlere ekonomik fiyatlar sunabilen firmaların başlıcaları TER, Intercites ve CNL.

Paris’e Otobüs ile Ulaşım

Avrupa’nın en büyük otogarına ev sahipliği yapan Paris’e eğer zaman kısıtlamanız yoksa Avrupa içinden otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Eurolines, Paris-Gallieni Uluslararası Otogarı’na ulaşım sağlayan tek firma. Megabus Londra, Amsterdam ve Brüksel’den; İDBUS ise bu destinasyonların yanı sıra İtalyan kentlerinden Porte Maillot’daki terminale seferler düzenliyor.

FlixBus ile Starshipper, Fransız şehirlerinden Paris’e gitmek için tercih edebileceğiniz yegâne iki otobüs şirketi. Otobüsler ile Paris otogarına ulaştıktan sonra yine burada yer alan metro durağı üzerinden şehir merkezine geçebilirsiniz.

paris nerede ve nasıl gidilir

Paris’e Araba ile Ulaşım

Seyahat ederken zaman kısıtlamalarından hoşlanmıyor ve özgür olmaya önem veriyorsanız, Paris’e arabayla da gidebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden araç kiraladıktan sonra Fransa’nın başkentine gelmek için kara yolunu takip etmeniz yeterli.

Paris’i çevreleyen gelişmiş otoyol ağında kente girişi sağlayan 30 farklı nokta bulunuyor. Araba ile ulaşım konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta, hız limitleri. Çünkü kentte çoğu yerde saatte 70 kilometre olarak belirlenmiş hız sınırı, kimi yerdeki yoğunlu nedeniyle daha da düşük.

Paris nerede yazıyı boyunca şehrin konumu ve buraya ulaşım hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. Şehirde konaklama yapılacak bölgeler ve otel tavsiyelerimi “Paris’te Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Paris’te gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar ise “Paris Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın