Paris Opera Binası, Opera Garnier Piars

Opera National de Palais Garnier ya da bilinen adıyla Paris Opera Binası, Paris’in dünyaca ünlü opera binasıdır. 1989 yılında inşa edilen modern Opera de Paris Bastille’nin açılışına kadar şehrin ana opera salonu olsa da günümüzde burada bale gösterileri sergilenmektedir.

19. yüzyıl Barok tarzının en önemli örneği ve şehrin sembollerinden olan Palais Garnier’in yapımına 1862 yılında başlanmış ve 1875’te tamamlanmıştır. Yapı, Charles Garnier tarafından İmparator III. Napolyon için tasarlanmıştır.

Opera Garnier sahip olduğu dış görünüm kadar iç görünümü ile de ünlüdür. Gösterişli iç mekânda, Büyük Merdiven, Büyük Fuaye’yi kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri ve tavanı Marc Chagall tarafından yapılmış salon çok etkileyicidir. Yapının alt kısmında inşaat süresinin uzun olmasında da etkili olan, bir de küçük göl yer almaktadır. Bu havuz, Gaston Leroux’un Operada’daki Hayalet (Phantom of the Opera) gösterisinin de ilham kaynağıdır.

Günümüzde Palais Garnier Paris’in en ünlü mimari yapılarından biridir. Notre Dame KatedraliLouvre ve Sacre Coeur Bazilikası ile birlikte Paris’in en çok ziyaret edilen noktalarından ve sembollerinden biridir.

Palais Garnier Paris
Opera National de Palais Garnier (Paris Opera Binası)

Palais Garnier içerisinde ayrıca Paris Opera Museum Library (Paris Opera Müze Kütüphanesi) de bulunmaktadır.

Paris Opera Binası (Palais Garnier) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Pl de l’Opera, 75009, Paris
  • Metro: “Opera” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.00-17.00, Gösterim günlerinde 13.00. Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Web: www.operadeparis.fr
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın