Opéra Garnier paris opera binası gezi rehberi

Palais Garnier veya Opera Garnier Paris adıyla bilinen Paris Opera Binası hem zengin tarihi, hem etkileyici mimarisi, hem de Paris’in kültürel hayatındaki yeri sebebiyle bir mihenk taşı konumunda.

Yapı mimari açıdan o kadar etkileyici ki dünyadaki pek çok opera binasına da bu açıdan ilham olmuş. Varşova Filarmoni Orkestrası Binası, Kiev Ulusal Operası, Theatre de Rio de Jenairo ve Hanoi Opera Binası bunlardan birkaçı.

Bugün Paris Balesi’nin evi olan ve bu topluluğun eşsiz gösteriler sergilediği Paris Opera Binası aynı zamanda milyonlarca da turist ağırlayan bir yapı.

Burayı ziyaret etmek, yapının mimarı Charles Garnier’nin dehasının zarif zevki ile birleştirerek yarattığı resim, heykel ve mimari ögelerin benzersiz uyumunun tadını çıkarmak bir Paris seyahatinin olmazsa olmaz maddeleri arasında yer almalıdır.

Bu arada; adı Opera Binası olmakla birlikte burada sadece bale temsilleri sergileniyor. La Traviata, The Phantom of the Opera gibi müzikal ve opera temsilleri şehrin daha yeni (ancak yine de tarihi) opera binalarından Opera de Paris Bastille’de sergilenmekte.

Paris Opera Binası Hakkında İlginç Bilgiler

Palais Garnier paris opera binası turu

III. Napolyon’un Paris şehrine mirası ve mimar Garnier’nin en güzel eseri diyebileceğim 2.200 kişilik Paris Opera Binası manevi ve mimari anlamda son derece ilginç özelliklere sahip. Kısa kısa bahsetmem gerekirse:

Napolyon’un sanata adanmış bir tapınak hayaliyle yaptırttığı Paris Opera Binası açıldığı dönemde dünyadaki en büyük opera binasıymış.

Binanın yapımının 7 yıl sürmesi planlanırken 13 yıla uzamış ki bunun sebeplerinden biri de yapının temelinde bulunan gölmüş. Ki bu gölün ve ana salonda kullanılan, o dönem için çok büyük lüks göstergesi olan 6 tonluk devasa avize ile birlikte The Phantom of The Opera (Opera’daki Hayalet) müzikaline ilham verdiği söyleniyor.

Yapının mimarisinde Yunan ve Roma mimari stilleri referans alınmış ki bundan mimar Garnier’nin güzel sanatlar eğitimi sırasında yaptığı seyahatler etkili olmuş.

Paris Opera Binası’nın süslemesi ve dekorasyonunda 100’den fazla ressam ve heykeltraş çalışmış.

İç dekorasyonda özellikle altın ve kırmızı renklerin, hatta kırmızı kadifelerin yoğun olmasının sebebi Garnier’nin kadınların hafifçe kızaran utangaç yüzlerine bir jesti olmasıymış (Barok dönem nezaketi işte).

Ve son olarak; mimar Garnier’in yapıyı tasarlarkenki çıkış noktası içeri giren herkesin kendini yıldız hissetmesi olmuş. Zarif koridorlar, mermer merdivenler ve tüm o lüks, ışıltılı dekorasyonun asıl amacı da buymuş. Bir bakın bakalım siz kendinizi yıldız gibi hissedecek misiniz burayı gezerken?

Paris Opera Binası Tarihi

Palais Garnier adıyla da bilinen Paris Opera Binası tarihçesi III. Napolyon’un hüküm sürdüğü 1860’lı yıllara uzanıyor. 1800’lü yılların ortalarından sonuna kadar süren 50 yıllık dönemde Paris kenti bir Ortaçağ şehrinden ışıl ışıl, modern bir kente dönüşmüş ki bu eserin sahibi de Baron Haussmann.

Dönemin ünlü şehir planlamacısı, Paris’i neredeyse baştan başa yeniden yaratan Baron Haussmann’ın önderliğinde açılan bir yarışmayla başlayan Paris Opera Binası tarihçesi ise bu yarışmayı kazanan 35 yaşındaki genç mimar Charles Garnier ile devam etmiş.

Hem Fransa-Prusya Savaşı hem de temel kazısında keşfedilen göl sebebiyle inşası 13 yıldan uzun süren Paris Opera Binası sonunda 1875 yılında açılabilmiş ve o dönemde dünyanın en büyük opera binasıymış.

Ki bu bahsettiğim dönemlerde Paris’te 10’dan fazla opera binası bulunuyormuş, kentte sanata verilen önemi hayal edin artık. Ancak zaman içerisinde hem şehir planlamasında yapılan yenilikler, hem daha ufak opera binalarının artık ilgi görmemesi sebebiyle Paris Opera Binası gibi birkaç önemli yapı bugüne kadar gelmeyi başarabilmiş. Palais Garnier sadece günümüze kadar ulaşmayı başarmakla kalmamış bir de Paris’in simge yapılarından biri olmuş.

Paris Opera Binası Bölümleri

Paris opera binası Palais Garnier tarihi, gezilecek yerler

Sadece opera ve bale temsillerinin sergilendiği bir bina olmakla kalmayıp bir mimari eser de olan Paris Opera Binası her köşesinde bakmaya doyamayacağınız güzellikte hazineler saklıyor.

Gidip kendi gözlerinizle görmeniz en güzeli tabii, ancak ben de sizlere öncesinde kısa kısa bilgi vereyim.

Dış Cephe

Garnier’nin 6 farklı malzeme ile yaptığı ön cephedeki sütunlar ve kemerler Louvre Müzesi’nden esinlenilmiş. Cephenin her bir santimetrekaresi heykel, kabartma ve mimari sanatların uyumu içerisinde. Burada yer alan freskler ve altın heykeller en dikkat çekici eserlerden.

Merdivenler

Garnier’nin “opera demek merdiven demektir” fikrinden yola çıkarak yaptığı, girişte ziyaretçileri karşılayan dev mermer merdiven yapının içinde dikkat çeken ilk bölüm.

Üstelik 19. YY Fransız aristokratları için operanın “seyretmek, görmek” için değil, “görülmek” için gidilen bir yer olduğu düşünüldüğünde Garnier’nin merdivenlere neden bu kadar önem verdiği de daha iyi anlaşılabilir.

Freskler, heykeller ve kabartmalarla süslü giriş holünün ortasında yer alan ve tek parça halinde 30 adet büyük mermerden yapılan bu merdivenler, şık avizelerle de aydınlatıldığında yapının mimarının “ziyaretçiler kendini yıldız gibi hissetsin” fikrini de gerçekleştiriyor.

Salon

Klasik at nalı şeklinde ve 2.000’den fazla seyirci kapasiteli ana salonun sahnesi bugün bile Avrupa’nın en büyük sahnesi ünvanını koruyor. Ki bu sahne aynı anda 450 sanatçıyı taşıyabiliyor.

Ana salonun her köşesi ayrı güzel zaten de Marc Chagall imzalı, gökkuşağı renklerinde fresklerle süslü tavan ve buradan salınan 6 tonluk dev avize Paris Opera Binası ana salonunun en etkileyici detaylarından.

Fuaye

Versay Sarayı’nın Aynalı Salonu’nu (Hall of Mirrors) andıran Fuaye 154 metre uzunluğunda, 18 metre yüksekliğinde dev bir salon.

Tavanında Paul Baudry’nin müzik ve sanatla ilgili fresklerinin yer aldığı ve hemen her köşesi altın kaplama detaylarla süslü olan fuaye alanı adeta dünyaya lüks, prestij ve zenginlik nedir onu gösteriyor.

Kütüphane

Daha çok müzik, opera ve dansla ilgili eserler olmak üzere son derece zengin bir koleksiyona sahip olan Paris Opera Binası Kütüphanesi aynı zamanda operanın kentteki ilk yıllarına dair 3 boyutlu görsellerle bilgi de veriyor.

Mimari açıdan binanın diğer bölümleri kadar etkileyici diyemem ancak kültürel anlamda fazlasıyla zengin bir bölüm. Binanın sadece görsel güzelliğiyle değil, bunun arkasında yatan detaylarla da ilgileniyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Paris Opera Binası Nerede? Nasıl Gidilir?

Opéra Garnier paris opera binası nerede ve nasıl gidilir
Paris Opera Binası’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

1, Place de l’Opera, 9th arrondissement, Paris” adresinde yer alan Paris Opera Binası ulaşımı için en hızlı ve uygun fiyatlı yöntem elbette metro. Tren de konforlu bir diğer seçenek.

Metro tercih edenler 3, 7 veya 8 no’lu hatlara binerek Opera İstasyonu’nda, RER trenlerini tercih edenler de A hattına binerek Auber İstasyonu’nda inebilir.

Ayrıca 20, 21, 27, 29, 32, 45, 52, 66, 68, 95 no’lu otobüsler de Paris Opera Binası çevresinden geçiyor.

Paris Opera Binası Güncel Giriş Ücretleri

Paris Opera Binası’nı isterseniz gün içinde rehberli veya rehbersiz şekilde kendiniz gezebileceğiniz gibi isterseniz de bir bale temsili izleyebilirsiniz. Yaklaşan temsilleri görmek ve bilet almak için şu linke tıklayabilirsiniz: operadeparis.fr/en/programme-and-tickets

Yapıyı gün içinde, rehbersiz gezmek isterseniz giriş ücreti 12 Euro. Ancak ziyaret ettiğiniz dönemde geçici bir sergi varsa giriş ücreti 14 Euro. Biletinizi resmi web sitesinden almak isterseniz tıklayın: billetterie.operadeparis.fr/account/login?productId=571768882&lang=en

Her ayın ilk Pazar günü ise herkese ücretsiz giriş imkanı sunuluyor ancak bu günlerde çok kalabalık olacağını unutmayın.

Rehberli turlar ise gün içinde 17 Euro, yapının ziyarete kapalı olduğu saatlerde düzenlenen turlar 21 Euro. Bu turlar belirli saatlerde düzenlendiği için önceden rezervasyon yapmalısınız, resmi web sitesi linki için tıklayın: cultival.fr/en/recherche/visites/public_particulier/site_opera-garnier-4

Paris Opera Binası Ziyaret Gün ve Saatleri

Palais Garnier paris operası ziyaret gün ve saatleri, giriş ücretleri

Resmi tatillerde kapalı olan Paris Opera Binası her gün 10:00 17:00 arası ziyarete açık. Ancak rehberli tur tercih ediyorsanız İngilizce ve Fransızca dillerinde günde birkaç kez, belirli saatlerde düzenlenen turlar var. Yukarıda verdiğim linkten tercih edeceğiniz seçeneğe rezervasyon yapabilirsiniz.

Paris seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın