Paris Pass Paris Museum Pass

Paris Pass, Paris gezisi boyunca işinize yarayabilecek bir indirim kartıdır. Kart sahipleri şehirde bulundukları süre boyunca çeşitli müze ve anıt girişlerinden, çeşitli aktivitelere, ulaşımdan basılı rehber kitaba kadar bir imkâna kavuşur. İşin önemli noktası ise Paris Pass gerçekten almaya değecek bir kart mı? İşte bu yazı boyunca az çok kart hakkında bilgi verip değip değmeyeceğine değineceğiz.

Paris Pass Hakkında Bilgiler

Paris Pass, gezilecek yerlerden yapılacak şeylere, ulaşımdan çeşitli olanaklara kadar turistler için bir imkân sunan bir indirim kartı. Kart sahipleri; Museum Pass (müze kartı), Paris Attraction Pass (aktivite kartı) ve Travelcard’a (ulaşım kartı) sahip olacaklar. Ayrıca kart ile birlikte Guidebook adı verilen rehber kitabına ve Fast Track Entry denilen bazı müzelerde sıra beklemeden giriş avantajına sahip olacak.

Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Paris Museum Pass

Paris gezilecek yerler sayfamızda da bahsettiğimiz gibi Paris dünyaca ünlü birçok müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Sanat ile aranız iyi olmasanız bile bunlardan bazılarını görmek isteyebilirsiniz. Örnek olarak, dünyanın sayılı müzelerinden olan Louvre’da Leodardo Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa’yı görmek isteyebilirsiniz. Louvre gibi önemli müzelere girerken yüksek giriş ücretleri ödemeniz gerekebilir. Paris Pass sahipleri şehirdeki 60’tan fazla müze, sanat galerisi ve anıtlara ücretsiz giriş hakkı elde ediyor. Bu yerlerden en ünlü olanlar:

Louvre Müzesi (12€), Orsay Müzesi (11€), Centre Pompidou (8,5€) bu müzelerden birkaçı. Bu kart ile ayrıca; Zafer Takı (9,5€), Notre Dame Katedrali (8,5€), Versay Sarayı (18€), Pantheon (7,5€), Conciergerie (8,5€) ve Sainte-Chapelle’e (8,5€) de ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Parantez içlerinde belirtilenler bu yerlerin 2014 için yetişkin giriş ücretleri. Toplamda 96€ ediyor.

Paris Attraction Pass

Kart sahipleri çeşitli aktivitelere ücretsiz katılma hakkına sahip olurlar. Bu aktiviteler;

 • Paris Bus Tur: Big Bus Tour’dan 1 günlük hop on hop off otobüs turu bileti. Eyfel Kulesi vb noktalardan katılabilirsiniz. Normalde bu bilet 29€.
 • Beteaux River Cruise: Eyfel Kulesi Pier 3’ten katılabileceğiniz bot turu. Normalde 13€.
 • Şarap Tadımı: O Chateau Wine Tasting adındaki şarap tadım turuna katılabilirsiniz. 30€ değerinde.
 • Opera Garnier Turu: Normalde 14€.
 • Paris Story: 3D model ve kısa 3D film gösterimi ile şehrin tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Normalde 10,50€.
 • Grevin Wax Museum: Paris’in ünlü balmumu müzesi. Normalde 23,5€.
 • Montparnesse Tour: Şehrin ünlü gökdeleninin 56. Katındaki seyir terasından muhteşem bir manzara seyredebilirsiniz. Normalde 13€.
 • Dali Müzesi: Normalde 11€.

Bu aktivitelerin toplam değeri 144€. Tabi bu fiyatlar 2014 yılı için geçerli.

TravelCard (Paris Visite Card)

Paris Ulaşım Rehberinde detaylıca anlattığımız gibi Paris’te şehir içi ulaşım ücretlendirmesi farklı. Bölgelere ayrılmış olan şehirde gideceğiniz yere göre ücretlendirme yapılıyor. Eğer şehir merkezinden uzaktaki havaalanı ve Disneyland’a gidecekseniz yüksek ücretler ödemeniz gerekebilir. Paris Visite ise turistlere yönelik hazırlanan toplu taşıma indirim kartı. Paris Pass’in sunduğu Paris Visite, Zone 1-3 denilen şehir merkezi ulaşımını kapsıyor. Yani bu kart ile şehir merkezinde metro, RER, otobüs, tramvaya ücretsiz binebilirsiniz. Yalnız merkez dışında kalan (Zone 1-5 olması gereken) havaalaanı ve Disneyland ulaşımlarında bu kartı kullanamazsınız.

Guidebook

Kart ile verilen bu basılı gezi rehberinde şehirde yer alan turistik yerleri adres, ulaşım seçenekleri ve ziyaret saatleri ile birlikte bulabilirsiniz. Ayrıca rehberde bir de harita yer alır. 120+ sayfalık bu rehber İngilizce, Almanca ve İspanyolca dilinde.

Fast Track Entry

Paris Pass sahipleri Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Centre Pompidou ve Grevin Wax Museum’a sıra beklemeden hızlıca girebiliyorlar.

Bunlar dışında kart sahipleri Printemps Haussman ve Galeries La Fayette gibi Paris’in önemli alışveriş merkezlerinde %10’luk bir indirime sahip olabilirler.

Paris Pass Fiyatı & Satın Alma

Paris Pass’in 2, 4 ve 6 günlük seçenekleri mevcut. 2 günlük kart 117€, 4 günlük kart 173€ ve 6 günlük kart ise 210€ (2014 fiyatları).

Kartı internetten satın alabileceğiniz gibi şehir merkezinden de satın alabilirsiniz. Eğer internetten satın alırsanız kartınızı adresinize kargolatabileceğiniz gibi Paris’teki merkezden de teslim alabilirsiniz. Kartın resmi sitesinde kartınızın 3. kişilere ya da şehirde konaklama yapacağınız otele teslim edilmemesi konusunda ciddi uyarılar var. Kartı netten alır ve Paris’teki merkezden teslim almak isterseniz ekstra 2€ ödemeniz gerekiyor.

 • Paris Pass’ı Merkez Şubesi: Les Delices Grand Rex, 33 rue Poissonniere 75002, Paris. Metro: Bonne Nouvelle (Çıkış 1, rue du Sentier).

Ofis pazartesiden cumaya 10.00-16.30, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00-12.30 saatleri arasında açık. 1 Ocak, 20 Nisan, 1 Mayıs, 25 Aralık günlerinde tam gün kapalı. Diğer resmi tatillerinde ise yarım gün açık.

Eğer kartınızı adresinize gönderim yaptırırsanız Standart ve Ekspres olmak üzere 2 seçeneğiniz var. Yalnız önemli bir uyarı, burada belirtilen gün sayılarına çok takılı kalmayın. Geziye çıkmadan daha önce sipariş verin ki zamandan dolayı sıkıntı yaşamayın.

 • Standart Gönderi: 7,95€. (15 iş gününde teslim)
 • Ekspres Gönderi: 35€ (3 iş gününde teslim)

Kısaca…

Sonuç olarak Paris Pass gerçekten birçok özelliğe sahip bir indirim kartı. Yalnız kart fiyatları azımsanamayacak kadar yüksek. Bu nedenle bana kalırsa Paris gezilecek yerler listesindeki noktaları inceleyerek gezmek istediklerinizin giriş ücretlerini bir kenara not edin. Ayrıca otobüs turu ve bot turu gibi katılmak istediğiniz aktivitelerin de fiyatlarını dilerseniz not edin. Genel toplamda kar edeceğinizi düşünüyorsanız kartı satın alabilirsiniz.

İkinci bir konu Paris Pass ile verilen toplu taşıma kartının yalnıza merkez kabul edilen Zone 1-3’te geçerli olması. Eğer Paris’e tur ile gitmiyorsanız ve havaalanı ile Disneyland ulaşımlarında toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız Zone 1-5 geçerli bir kartınızın olması gerekiyor. Bu nedenle Paris Pass satın almaktansa sadece tüm bölgelerde geçerli Paris Visite kartı satın almayı düşünebilirsiniz. Üstelik bu kart da Disneyland gibi bazı önemli noktalarda indirim sağlıyor. Detaylar Paris Ulaşım Rehberi’nde.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın