Ana Sayfa » Avrupa » Fransa » Paris » Paris’te Ne Yapılır? & Paris’te Yapılacak Şeyler Listesi

Paris’te Ne Yapılır? & Paris’te Yapılacak Şeyler Listesi

paris'te ne yapılır rehberi, yapılacak şeyler listesi

Paris’te ne yapılır? Fransa‘nın başkenti Paris, Avrupa’nın en gözde turizm merkezlerinden. Her yıl milyonlarca turist, Avrupa’nın bu güzel şehrini gezip görmek için dünyanın dört bir yanından şehre akın ediyor.

Paris’te ne yapılır sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki… İster maceracı bir gezgin olun, ister risk almayan bir garantici, bütçeniz ister kısıtlı olsun, ister sonsuz, ister hareketli gece hayatı meraklısı olsun, ister parklarda dinleme sevdalısı, ister meraklı bir tarih ve kültür tutkunu….

Paris herkese ve her bütçeye sonsuz alternatifler sunuyor.  Bana düşense bunlardan en popüler olanlarını sizinle paylaşmak…

Paris’te yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Le Marais, Latin Quarter & Saint Germain Des Pres, Eyfel Kulesi ve Şanzelize Paris’te konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Paris’te nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, ve 5★ Hotel du Collectionneur şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Paris’te Ne Yapılır?

Paris'te ne yapılır listesi, Paris'ta yapılacak şeyler

Paris’te yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.
 2. Mona Lisa’yı yerinde görün.
 3. Tekne turuna katılın.
 4. Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.
 5. Disneyland’da eğlenin.
 6. Montmartre sokaklarında kaybolun.
 7. Le Marais sokaklarını keşfedin
 8. Şanzelize’de vitrinleri seyredin.
 9. Alışverişin tadına varın.
 10. Piknik yapın.
 11. Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.
 12. Metroya binin.
 13. Sen Nehri kıyısında gezin.
 14. Fransız mutfağın keşfedin.
 15. Yakın köy, kasaba ve şatoları keşfedin.

1. Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin.

Paris'te yapılacak şeyler, eyfel kulesine çıkın
Eyfel Kulesi’nden Paris manzarası…

Paris’te yapılacak şeyler listemizin ilk sırasında Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi var.

Paris gezilecek yerler yazısında da bahsettiğim gibi Eyfel Kulesi üzerinde 3 adet seyir terası var. İlk 2 kattaki seyir terasına merdivenlerle çıkabileceğiniz gibi en üstteki seyir terasına çıkmanın tek yolu asansörü kullanmak.

Kule, Paris’in simge yapısı olduğu için girişte çok uzun kuyruklar olabileceği için Eyfel Kulesi’ne mutlaka planlı gidin. Biletinizi internetten de alabilirsiniz. Yalnız internet satışları limitli olduğu için biletler çok çabuk bitiyor. Eğer programınız belliyse biletinizi haftalar öncesinde almaya çalışın.

Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyretmenin bir diğer yolu (belki de en mantıklısı) da bunun için özel olarak düzenlenmiş tur paketlerini satın almak. Bunun için sizlere önerebileceğim en popüler turlar ise aşağıdaki gibi.

Eyfel Kulesi 2.Kata Kadar Rehber Eşliğinde Tur: Yaklaşık 2 saat süren bu turda bilet veya asansör kuyruğunda beklemeden, İngilizce konuşan rehberin verdiği bilgiler eşliğinde kulenin 2. katındaki seyir terasına kadar çıkabiliyorsunuz. Bugüne kadar bu turu satın alan 1500 kişinin olumlu yorum yaptığı paketin fiyatı ise 34 Euro (dönem dönem indirimler de olabiliyor).

Merdivenle 2.kata çıkış bileti Eyfel Kulesi’nin web sitesinde satılmıyor, bu bileti sadece gişeden alabilirsiniz ve ücreti de normalde 10 Euro. Paketin avantajı ise; Türkçe hizmeti bulunan web sitesinden bileti alıyor olmanız, detaylı bilgiler edinebileceğiniz bir rehberlik hizmeti sunuyor olması, giriş ve bilet kuyruğunda beklememek, ayrıca dönüşü asansörle yapıyor olmak. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Eyfel Kulesi’nden Romantik Bir Akşam Yemeği: Paris’te Ne Yapılır yazısında sizlere önerebileceğim son Eyfel Turu ise son derece romantik. Kulenin birinci katındaki 58 Tour Restoranı’nda 3 veya 4 çeşitten oluşan, Michelin yıldızlı ahçıların yönettiği mutfaktan çıkan yemekleri nefes kesici bir Paris manzarası eşliğinde tatmanın bedeli kişi başı 103 Euro. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Paris'te ne yapılır, eyfel kulesi ile fotoğraf çektirin
Trocadero Meydanı’ndan Eyfel Kulesi…

Eğer Eyfel Kulesi’ne çıkmak istemiyorsanız da şehrin bu en özel ve simge yapısını görmeden geçmeyin.

Hiç bir Paris seyahati Eyfel Kulesi ile fotoğraf çektirmeden tamamlanmamalı. Yıllar sonra bile seyahat anılarınızı canlı tutacak bu fotoğrafı çekebileceğiniz en güzel yer ise Eyfel Kulesi’nin hemen karşısında yer alan Trocadero Meydanı. Eyfel Kulesi’ni tam karşıdan gören bu meydandan gece gündüz çok güzel fotoğraflar, selfieler çekebilirsiniz.

2. Mona Lisa’yı yerinde görün.

Paris'te ne yapılır, müzeleri gezin

Her ne kadar başlık Mona Lisa olsa da asıl vurgulamak istediğim Paris’teki müze ve sanat galerileri.

Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Centre Pompidou, Rodin Müzesi, Picasso Müzesi ve daha niceleri…

Şehirde gezip görülecek onlarca müze ve sanat galerisi var. Üstelik her ayın ilk pazar günü müzelerin birçoğunu ücretsiz gezmek mümkün. Eğer Louvre Müzesi‘ne gitmeyi planlıyorsanız Eyfel Kulesi’nde olduğu gibi biletinizi internetten satın alıp uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz.

Daha organize ve hızlı bir tur tercih ediyorsanız da sizlere önerim aşağıdaki Louvre Müzesi turu.

Louvre Müzesi Hızlı Giriş: Normal şartlarda Louvre Müzesi biletlerini gişeden satıyor, kendilerinin internet satışı yok ve bilet fiyatları da yetişkinler için 15 Euro. Tabii bu da girişte uzun bir bilet kuyruğunda beklemeyi gerektiriyor.

Satın alan 17 bin kişinin 4,6 puanla memnuniyetini belirttiği, müze girişinde uzun kuyruklarda beklemeyeceğiniz ve içeride istediğiniz kadar kalabileceğiniz bu turun ücreti ise 20 Euro. En önemli avantajı ise bileti Türkçe hizmet veren, güvenilir bir siteden alıyor olmanız, dolayısıyla girişteki uzun bilet kuyruğunda beklemek zorunda kalmamanız. Biletinizi internetten almak için tıklayın.

3. Tekne turuna katılın.

Paris'te yapılacak şeyler sen nehrinde tekne turu yapın

Paris’te ne yapılır diyenlere sıradaki tavsiyem Sen Nehri’nde tekne turuna katılmak. Özellikle havanın güzel olduğu aylarda Eyfel Kulesi’nin hemen önünden kalkan 1 saat süren klasik tekne turlarına katılarak Orsay Müzesi’nden Notre Dame Katedrali’ne kadar çoğu yeri görebilirsiniz.

(Tekne turları hakkında detaylı bilgileri “Paris tekne turu hakkında bilgiler” yazısında okuyabilirsiniz.)

Paris’te Ne Yapılır yazısında bir de tekne turunu önceden ayarlamak isteyenler için bir önerim var.

1 Saatlik Seine Nehri Turu: Kullanan 4000’e yakın kişinin 4,3 puanla memnuniyetini belirttiği 1 saatlik turun ücreti kişi başı 15 Euro. Eyfel Kulesi’nden başlayan turda İngilizce biliyorsanız sesli rehberlerden de faydalanabilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Turistik otobüsler ile şehri keşfedin.

Paris'te ne yapılır hop on hop off otobüs

Yurt dışı seyahatlerimde hemen hemen her şehirde hop on hop off yani üstü açık turistik otobüs turlarına katılmaya özen gösteriyorum. Turistik otobüsler ile şehirdeki neredeyse tüm önemli gezi noktasını oturduğunuz yerden görebilirsiniz.

L’Open, Big Bus ve City Sightseeing en gözde tur firmalarından. Dilediğiniz durakta inip sonra arkadan gelen otobüslere tekrar binebileceğiniz bu otobüslerdeki tam turlar genellikle 2 saat kadar sürüyor. 2 hat varsa 4 saat gibi. Yani oturduğunuz yerden tüm şehri 3-4 saatte baştan sona görebilirsiniz.

5. Disneyland’da çocuklar gibi eğlenin.

Paris'te yapılacak şeyler, disneyland'a gidin

Paris’in dünyaca ünlü eğlence parkı olan Disneyland Paris, büyük küçük her yaştan gezgini çok eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir yer. Özellikle çocuklu aileler parkta unutamayacakları zaman geçirebilirler.

Eğer Paris seyahatinizde 3-4 günlük bir vaktiniz varsa Disneyland’a 1 gün ayırmayı düşünebilirsiniz. Parka bireysel gidebileceğiniz gibi şehirden düzenlenen turlara katılarak da gidebilirsiniz.

Bu turlara iki örnek de buradan vereyim ki önceden rezervasyon yapmak isteyenler faydalanabilirler.

1 Günlük Disneyland Turu: Kişi başı 51 Euro’dan başlayan fiyatlarıyla bu turu almanız halinde tüm gün Disneyland’da veya isterseniz Walt Disney Stüdyoları’nda ünlü kurgu karakterlerle eğlenebilirsiniz. 9000’e yakın kullanıcının memnun kaldığı tura varsa çocuklarınızla katılmanızı tavsiye ederim. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

1 Günlük Esnek Disneyland Turu: Fiyatı kişi başı 87 Euro olan bu turun bir öncekinden farkı ise hem Disneyland hem de Walt Disney Stüdyoları’nı ziyaret edebilecek olmanız. Bir günü dolu dolu geçirmek isteyenler için ideal olan tur daha önceden 7000’e yakın kişi tarafından satın alınmış ve 4,6 puan ile başarısı kanıtlanmış. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

6. Montmartre sokaklarında kaybolun.

Paris'te yapılacak şeyler, montmartreyi gezin

Montmartre ya da nam-ı değer “Ressamlar Tepesi“, Paris’in bana göre en güzel köşelerinden bir tanesi. Amelie filmi ile ününe ün katan bölge, ressamları, birbirinden güzel ve renkli evleri, orijinal hediyelik eşya dükkanları ile ünlü.

Eğer yeterli zamanınız yoksa ya da yürümek istemezseniz Moulin Rouge’un hemen önünden kalkan, Les Petits Trains de Montmartre adındaki gezi trenine binebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika boyunca bu tren ile Montrmarte sokaklarında keyifle gezebilirsiniz.

7. Le Marais sokaklarını keşfedin

paris'te yapılacak şeyler le marais turu

Paris’in merkezindeki en bohem bölgelerden, şehrin 3. ve 4. Bölgeleri’ne yayılmış olan Le Marais daracık sokaklarında kaybolmaya doyamayacağınız bir yer. Ve belki de kentin mimari açıdan en eski bölgelerinden biri, ki Orta Çağ’dan kalma yapılar mevcut burada.

Victor Hugo’nun evinin de yer aldığı bölge 2-3 saat keyifle dolaşmak, Rue des Francs-Bourgeois ve Rue Vieille du Temple Caddeleri’nde alışveriş yapmak, Vosges Meydanı’nda (Place des Vosges) keyifle diğer turistleri ve şehrin yerlilerinin koşturmacasını seyretmek, Anne Frank Bahçesi (Jardin Anne Frank) ise huzurla dinlenmek açısından ideal.

8. Şanzelize’de vitrinleri seyredin.

Paris'te yapılacak şeyler, şanzelizede gezin

Dünyanın en ünlü alışveriş caddelerinden olan Şanzelize, Paris’te Zafer Takı ile Concorde Meydanı arasında uzanıyor. Alışveriş yapmayı düşünmeniz bile şehrin bu ünlü bulvarını boydan boya gezin dolaşın, en azından vitrinleri seyredin.

Louis Vuitton, Citroen ve Disney Store gibi mağazalara göz atın. Eğer düşünürseniz Zafer Takı’nın üstünde yer alan seyir terasına çıkarak da Şanzelize başta olmak üzere tüm şehri seyredebilirsiniz.

9. Alışverişin tadına varın.

Paris'te yapılacak şeyler alışveriş yapın

Eğer alışveriş yapmak yurt dışı seyahatlerinizde en keyif aldığınız şeylerin başında geliyorsa Paris’te çok eğlenceli vakit geçirebileceğinizi garanti edebilirim.

Rue de RivoliBoulevard Haussman gibi caddelerin yanı sıra Montmartre‘nin renkli sokaklarında alışveriş yapabilirsiniz. Eğer çok katlı alışveriş merkezlerini seviyorsanız Au Printemps, Galeries Lafayette ve Bazar de l’Hotel de Ville‘yi tercih edebilirsiniz.

Eğer bit pazarlarını seviyorsanız Avrupa’nın en ünlü sokak pazarlarından Marché Aux Puces de Saint Ouen‘in tezgaları arasında dolaşabilirsiniz.

10. Champ de Mars’ta piknik yapın.

Paris'te ne yapılır, eyfel önünde piknik

Paris’te Ne Yapılır listesinde biraz da dinlendirici bir öneride bulunmak isterim. Eyfel Kulesi’nin hemen önünde yer alan Champ de Mars, şehrin en gözde dinlenme yerlerinden bir tanesi.

Çantanıza ufak tefek baget ekmek arası kaşar peynir ya da herhangi bir pastaneden alacağınız kruvasanlarla içecekleri koyun gelin parka. Çimlere uzanın, Eyfel’in gölgesinde şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp sevdiklerinizle keyif yapın.

11. Pere Lachaise Mezarlığı’nı görün.

Paris'te yapılacak şeyler, pere lachaise

“Mezarlık ne alaka” demeyin hemen. Paris’te yer alan Pere Lachaise dünyanın en sıra dışı ve popüler mezarlıklarından.

Gerek mezarların tasarımı gerekse de burada mezarı bulunan Oscar Wilde, Max Ernst, Camille Pissaro gibi isimlerden dolayı Pere Lachaise her zaman yoğun ilgi görüyor. Unutmadan, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarları burada bulunuyor.

12. Metroya binin.

Paris'te ne yapılır, metro ile gezin

Paris dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip. 1900 yılında inşasına başlanan metroda tam 16 hat bulunuyor. Zaten şehirde gezerken her köşe başında duran ve şehrin simgelerinden olan metro durakları seyahat boyunca bir yerden bir yere giderken işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Özellikle 2-3 durağın kesişim noktaları sizleri gerçekten etkileyecek yapıda. O yüzden de Paris’te Ne Yapılır yazısında yer vermek istediğim aktivitelerden biri.

13. Sen Nehri kıyısında gezin.

Paris'te yapılacak şeyler, sen nehrinde gezin

Eğer yürüyerek gezmeyi sevenlerdenseniz Paris’te keyifli bir yürüyüş denilince akıllara ilk gelen yerlerin başında Sen Nehri kıyısı geliyor. Nehir kenarlarında yürüyün, yorulduğunuzda da birbirinden güzel kafelerden birinde soluklanın.

14. Fransız mutfağın keşfedin.

paris'te ne yapılır yerel lezzetler

Paris’te ne yapılır listemizin son maddesinde birbirinden lezzetli Fransız yemekleri var. Paris geziniz boyunca kruvasan, makaron ve krep gibi atıştırmalıkları deneyebileceğiniz gibi soğan çorbası, confit de canard ya da ratatouille gibi yöresel yemekleri de deneyebilirsiniz.

15. Paris’e yakın tarihi köy, kasaba ve şatoları keşfedin.

paris'te ne yapmalı Chateau de Chambord

Paris’te Ne Yapılır yazısında sizlere önereceğim son aktivite ise benim en sevdiklerimden. Kentin civarında, Paris’e en fazla 2-4 saat mesafede, Ortaçağ’dan kaldığı haliyle korunan onlarca köy, kasaba ve çoğunlukla eski Fransız Kraliyet Ailesi tarafından yaptırılan tarihi saraylar, şatolar mevcut.

Eğer bir gününüzü ayırabiliyorsanız bunlardan birini veya birkaçını mutlaka ziyaret edin. Bu turları isterseniz araba kiralayıp kendiniz de yapabileceğiniz gibi, isterseniz aşağıda verdiğim turlardan da satın alabilirsiniz.

Kentin her yanı bu son derece romantik ve etkileyici köy, kasaba ve şatolarla dolu ancak bunlar arasından en etkileyicileri güneydeki Loire Vadisi‘nde yer alanlar. Dolayısıyla sizlere, benim de son seyahatimde ziyaret ettiğim büyüleyici güzellikteki Montrésor Köyü‘nü, bu köydeki Montrésor Şatosu‘nu, yine buraya yakın mesafedeki Chateau de Chambord (Chambord Şatosu) veya Chateau de Chenonceu (Chenonceau Şatosu) ziyaret etmenizi öneririm. Ki bu bölge Paris’e 3 saat mesafede.

Günübirlik şehir dışı turunu kendiniz organize etmek istemiyorsanız da seçenekleriniz sonsuz. Aşağıda sadece birkaç öneri veriyorum:

Paris’ten Trenle Versay Sarayı ve Bahçeleri Turu: Kişi başı 45 Euro ücreti olan bu turu satın almanız halinde Paris’ten trenle Versay Sarayı’na ulaşımınız sağlanıyor, orada da sırada beklemeden Fransız Kraliyet Ailesi’nin bir zamanlar evi olmuş olan bu nefes kesici sarayı ve bahçelerini doya doya geziyorsunuz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Paris’ten Loire Vadisi Kaleleri, Şarap Tadımı ve Yemek Turu: Daha romantik ve detaylı bir tur tercih ediyorsanız Paris’ten özel araçlarla alınıp Loire Vadisi’ndeki Chambord, Nitray ve Chenonceau Şatoları’nı ziyaret edebilir, öğle yemeğini Nitray Şato’sunda lezzetli Fransız yemekleri ve sınırsız şarap eşliğinde yiyebilirsiniz. Bu turun ücreti ise kişi başı 159 Euro. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Paris’ten Fontainebleau ve Vaux-le-Vicomte Chateaux Turu: Paris’ten özel otobüslerle alınıp aynı gün içinde hem Fontainableaue Şatosu hem de Vaux-le-vicomte Chateauz Şatosu’nu ziyaret edebileceğiniz bu turun ücreti ise 79 Euro. Her iki şato da hem içi hem de bahçeleri açısından nefes kesici güzellikte. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Paris’te Ne Yapılır?

paris'te ne yapılır blog

Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden Paris gezginlere kültürel, tarihi, doğal güzellikler ve gastronomi açısından zengin seçenekler sunuyor. Hatta öyle ki tek kriteriniz zaman ve bütçe. Ancak her Paris seyahatinin de olmazsa olmazları var.

Paris’te Ne Yapılır diye düşünenlere “olmazsa olmaz” olarak Eyfel Kulesi, Montmartre Sokakları ve Louvre Müzesi ziyaretini mutlaka yapmalarını öneririm. Kenti çocuklarınızla ziyaret ediyorsanız bir başka olmazsa olmaz durağı da Disneyland.

Bunun dışında seyahatinizin geri kalanını kişisel tercihler ve bütçe belirler artık. Eğer Montmartre gibi tarihi ve kültürel dokusu olan, “yaşayan” mekanları seviyorsanız Le Marais‘i mutlaka görmelisiniz.

Benim gibi Avrupa’nın taşralarını merak ediyorsanız ve buna ayıracak zamanınız varsa 1-2 gününüzü de mutlaka Loire Vadisi şatoları ve köylerine ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Alkol kullananlar Fransız şaraplarını tatmadan dönmemeli zaten de, bir de kentteki “Créperie” adı verilen restoranlarda tatlı veya tuzlu her zevke hitap eden kreplerden de yemeden dönmeyin. Bunlar Fransa’nın Brittany Bölgesi’nin en ünlü yiyeceklerinden.

Paris’te Ne Yapılır yazısında sizlere önemli turistik yerlerden ve aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Bu kente yapacağınız ziyarette ihtiyaç duyabileceğiniz diğer bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top