Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Pazarlar, Avm’ler…

Başta moda ürünleri olmak üzere her türden ürünü, farklı kalite ve fiyatlarda satın alabileceğiniz Paris “alışverişin Mekke’si” unvanını sonuna kadar hak ediyor. Üstelik tüm ülkenin yeme içme alanında dünyada meşhur olmasını sağlayan farklı lezzetleri de Paris’te alışverişin bir başka cazip kolu. Dolayısıyla ışıklar şehrine yapacağınız ziyaretten eli boş dönmeniz mümkün değil.

Paris’te nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere kentteki dikkat çekici caddeler, AVM’ler, pazar yerleri ve büyük mağazalardan bahsetmek istiyorum.

Her birinde neler bulabileceğinize de kısaca değineceğim ancak bu kentten neler alabileceğinize dair çok daha detaylı bilgi için Paris’ten Ne Alınır? yazımı okumanızı öneririm.

Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır?

Madde madde alışveriş noktalarına geçmeden önce de kısaca sizlere kentin genel alışveriş bölgelerinden bahsedeyim.

En lüks ve pahalı hazır giyim ve kozmetik ürünleri için Louvre ve Tuileries Bölgeleri birebirken, Paris’te grand magasins adıyla bilinen büyük department store’lar için Boulevard Haussman ve Grand Boulevard, antika, mücevher, vintage ve trendy kıyafetler için The Marais Bölgesi ile kitap ve dekorasyon objeleri için Saing Germain ideal bölgelerden.

paris'te nerede alışveriş yapılır haritası
Paris’te alışveriş yapılacak yerlerin harita konumlarını görebilirsiniz. Haritayı büyütmek için göresele tıklayın.

Paris’te alışveriş yapabileceğiniz tüm cadde ve sokakların, alışveriş merkezlerinin ve sokak pazarlarının konumlarını dilerseniz Google Haritalar üzerinden de inceleyebilirsiniz, tıklayın.

(Eğer haritada alışveriş noktaları gösterilmiyorsa sol menüden “Alışveriş Noktaları” sekmesini tıklayabilirsiniz.)

Paris Alışveriş Caddeleri

Şehir merkezinden en dış bölgelere kadar pek çok cadde alışveriş için onlarca butik ve mağaza seçeneklerine sahip. Dolayısıyla sadece bu konuda bile ansiklopedi yazacak kadar çok yer var. Abartmamak için Paris’te nerede alışveriş yapılır yazısında sizlere en önemlilerinden kısaca bahsedeceğim.

Champs Elysées

paris alışveriş caddeleri şanzelize

Arc de Triomphe ile Concorde Meydanı arasında yer alan Champs Elysées dünyanın en pahalı caddelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Tabii ki Tiffany & Co, Cartier, Dior, Gucci, Valentino gibi high-end alışverişin Mekke’lerinden Zara gibi zincir mağazalara kadar çok geniş bir yelpazede seçenek bulmak mümkün.

Popülasyonu da turistlerden yerel Paris’lilere uzanan Champs Elysées Caddesi’nde cafe, restoran gibi sosyal olanakların dışında kitap, DVD, kıyafet, mücevher ve aksesuar, hatta süpermarket alışverişi yapmak da mümkün.

Aslında bu caddeyi Paris’te nerede alışveriş yapılır yazısında vermemin sebebi bir kült olması. Normalde aynı kalitede ürünlere başka yerlerde çok daha az ödeyerek de sahip olabilirsiniz.

Le Passage Du Havre

Paris'te alışveriş yapılacak yerler Le Passage Du Havre

Le Passage Du Havre’ın yer aldığı Saint Lazare aslında Au Printemps, Galeries Lafayatte gibi Fransız department store’ları ile dolu (büyük mağazacılık).

Ancak bu tarz mağazacılıktan sıkılıp biraz daha pasaj usulü alışveriş yapmayı isterseniz Paris’te son derece yaygın olan pasajlardan en iyisi La Passage Du Havre’ı ziyaret edebilirsiniz.

Elektronik ürünler için FNAC, kişisel bakım için Sephora veya Yves Rocher gibi mağazaların olduğu Le Passage Du Havre sadece alışveriş için değil, atmosferi için de ziyaret etmeyi isteyebileceğiniz yerlerden.

 • Adres: 109 Rue Saint-Lazare, 75009 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (09.30-20.30), Pazar: 11.00-19.00

Rue de Rivoli

paris alışveriş caddeleri Rue di Rivoli

Paris’in en uzun alışveriş caddelerinden Rue di Rivoli 4. Arrondissement’deki Saint Paul Kilisesi’nden 1. Arrondissement’deki Concorde Meydanı’na kadar uzanıyor. Ve yol boyunca Tuileries Bahçeleri, Louvre Müzesi gibi Paris’in simgelerinden geçiyor.

Cadde bulunmaz Hint kumaşı bulunur dedirtecek kadar çeşitliliğe sahip. Louvre Müzesi ile Concorde Meydanı arasında kalan bölge özellikle turistler için çok cazip çünkü burada aksesuar, takı ve hediyelik eşya seçenekleri yoğunlukta.

Louvre’un doğusunda ise Zara, Gap, H&M, Mango gibi zincir mağazalar yer alıyor. Rue di Rivoli’nin ara sokakları ve paralel caddeleri ise adı trendy Fransız butiklerine ev sahipliği yapıyor.

Boulevard Haussman

Paris alışveriş merkezleri Boulevard Haussman

Au Printemps, Galeries Lafayette ve diğer irili ufaklı department store’ların yer aldığı Boulevard Haussman küçük butiklerle de dikkat çekici bir alışveriş bölgesi. Ancak bu bulvarı Paris’te nerede alışveriş yapılır listesine almamın sebebi burada yer alan iki mağaza.

La Maroquinerie Parisienne çanta ve bavul özelinde son derece şık, kaliteli ve uygun fiyatlı seçenekler bulabileceğiniz bir mağaza. Hatta fiyatların ortalamaya göre %15-20 daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Paris’in yerlileri için de çok önemli bir alışveriş noktası olan Monoprix ise hazır giyim, kişisel bakım, makyaj ve dekorasyon ürünleri için gitmeniz gereken en önemli adres.

Rue Du Commerce

Paris'te nerede alışveriş yapılır Rue Du Commerce

Popüler zincir mağazalar, küçük butikler ve geleneksel Paris şıklığı ile Rue du Commerce aslında az bilinen, gizli bir alışveriş cenneti.

Paris’in yerlilerinin de el yakan etiket fiyatları olmadan en trendy ürünleri almak için gittiği cadde diyebilirim. Aslında benzerlerine kıyasla çok uzun bir cadde değil, mağaza ve butik sayısı da 150 – 200 civarıdır, ancak burada herkese göre bir şeyler var.

Tipik turist tuzaklarından uzaklaşmak ve bir yerel gibi alışveriş yapmak istiyorsanız Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır yazısında size verebileceğim en ideal cevap Rue du Commerce.

Rue de Passy

16. Arrondissement’de yer alan Rue de Passy küçük butiklerde hazır giyim, oyuncak, kitap, DVD, dekorasyon ürünler, mutfak gereçleri gibi her türlü ürünü bulabileceğiniz bir cadde. Zincir mağaza ve department store’lardan uzak durmak isteyen alışveriş tutkunlarının burada kendini kaybedeceğini düşünüyorum.

Rue de Rennes

Paris'te nerede alışveriş yapılır Rue de Rennes

6. Arrondissement’de Montparnasse İstasyonu ile Saint Germain des-Prés arasında yer alan uzun cadde Rue de Rennes hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar konusunda zengin seçeneklere sahip. Alışverişten yorgun düşerseniz Lüksemburg Bahçeleri’nde dinlenme de buranın ödüllerinden.

Öte yandan kişisel fikrim, özellikle bu bölgede konaklamıyorsanız sadece alışveriş amacıyla ziyaret etmenizi gerektirecek bir özelliğe sahip değil. Burada yer alan ürünlerin aynısı veya benzerlerini şehrin hemen her yerinde bulmanız mümkün.

Rue Saint Honoré

Paris'te nerede alışveriş yapılır Rue Saint Honore

Paris’in bu en şık, en sofistike alışveriş caddelerinden Rue Saint Honoré 1. Arrondissement’de yer alıyor. Fiyatlar da el yakıyor burada.

Özellikle high-end tasarımcı ürünlerini bulabileceğiniz caddeye binlerce Euro’dan oluşan bir bütçeniz yoksa sadece etrafı gezme, bu markalarda neler satılıyor görme amacıyla gidebilirsiniz.

Montmartre (Ressamlar Tepesi)

Paris'te alışveriş yapılacak yerler Montmartre ressamlar tepesi

Paris gezilecek yerler listemizin en güzel yerlerinden olan Montmartre, bizim daha çok bildiğimiz adı ile Ressamlar Tepesi, alışveriş için de çok güzel bir yer.

Özellikle Sacre Coeur Bazilikası’nın ara sokaklarında birbirinden güzel hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz.

Paris Alışveriş Merkezleri

Sayıca İstanbul’u yakalamasa da Paris’te onlarca irili ufaklı alışveriş merkezi mevcut. Bir kısmı high-end markalar özelindeyken bir kısmı da tanıdığımız zincir mağazaların şubesini içeriyor. Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır yazısında ben en önemli 6 tanesinden bahsetmek istiyorum.

Forum Des Halles

Paris'te alışveriş yapılacak yerler Forum Des Halles

Bir zamanlar Paris’in sebze, meyve pazarı olan Forum des Halles geçirdiği restorasyonla beraber kentin en büyük alışveriş merkezlerinden biri oldu.

Muji, Zara, Petit Beteau, Esprit, Sephora gibi zincirlerden küçük butiklere kadar 200’e yakın mağazasıyla hem alışveriş hem de sosyalleşmek için birebir bir mekan.

Ayrıca AVM’nin üstünde açık hava restoranları, cafeler ve bistrolar da yer alıyor. 1. Arrondissement’de yer alan Forum des Halles Paris’te Nerede Alışveriş yapılır yazısındaki benim favori noktam.

 • Adres: 101 Porte Berger 75001 Paris
 • Çalışma saatleri: 11.00-19.00

Centre Beaugrenelle Paris

Paris alışveriş merkezleri Centre Beaugrenelle

Paris’teki alışveriş merkezleri arasında en yenilerinden olan Centre Beaugrenelle Eyfel Kulesi’nden de 15 dakikalık yürüme mesafesinde. 3 ayrı binadan oluşan AVM’de Marks & Spencer, FNAC, Hollister, Aubade, Lacoste, Mango gibi zincir mağazalar yanında Seine Nehri manzaralı restoranlar da mevcut.

 • Adres: 12 Rue Linois, 75015 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (10.00-20.30), Pazar (11.00-19.00)

La Galerie Du Carrousel Du Louvre

paris alışveriş rehberi La Galerie Du Carrousel Du Louvre

Eğer size müzede bir AVM fikri ilginç geliyorsa, sadece alışveriş için değil, Le Galerie du Carrousel’i görmek için de burayı ziyaret etmelisiniz.

Louvre Müzesi’nin hemen yanında konumlanan AVM Fransa’da açılan ilk Apple mağazası yanında, Swarowski, Sephora, Fragonard parfüm mağazası, Au Printemps Department Store, Lalique, Nature et Découverte, Yellow Korner gibi mağazalara daha ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: 99 Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: 10.00-20.00

Bercy Village

paris'te nerede alışveriş yapmalı Bercy Village

12. Arrondissement’de yer alan Bercy Village alıştığımız AVM görüntülerinden daha farklı. Eski şarap depolarının modernize edilerek mağaza, restoran veya cafelere dönüştürülmesinden oluşan Bercy Village gerçekten de küçük bir köy görünümünde.

Parke taşlı sokakları, tarihi yapıları ile aslında AVM mi yoksa alışveriş caddesi mi ikileminde bırakıyor insanı. Zaten Fransa’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısına almamın sebeplerinden biri de bu. Bercy Village’da alışveriş yapabilirsiniz ancak bu sofistike alışveriş merkezini hiçbir şey almayacaksanız bile görmenizi öneririm.

 • Adres: 28 Rue François Truffaut, 75012 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: 11.00-21.00

Boutique Du Palais Des Congrés

paris'te nerede alışveriş yapmalı Boutique Du Palais Des congres

Paris’te lüks ürünler alışverişi için tercih edebileceğiniz Boutique du Palais Des Congrés Mamma Mia, Riverdance gibi dev müzikal yapımların da sergilendiği bir tiyatro salonuna da sahip.

Bizdeki Zorlu AVM’nin bir benzeri diyebiliriz bu açılardan. Burada bulabileceğiniz lüks markalar arasında ise Boss, Gerard Darel, Lancel, George Rech yer alıyor.

 • Adres: 2 Place de la Porte Maillot, 75917 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (10.30-19.30), Pazar (11.00-19.00)

The Vallée Village

Paris'te nerede alışveriş yapılır The Vallee Village

Şehir merkezinin biraz dışında yer alan Vallée Village aslında bir outlet merkezi. Dolayısıyla gerçek alışveriş tutkunlarına hitap ediyor. Ki turistler ve uluslararası müşterileri hedefleyen bir stratejisi de var.

Orta ve üstü bütçeye hitap eden The Vallée Village’da dekorasyon ürünler, hazır giyim, aksesuar, çanta, ayakkabı gibi ürünleri içeren markaların outlet ürünlerini son derece uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Tax Free de ekstrası. Disney Village’da yer alan AVM’ye belirli bir alışveriş bütçesi ayırarak Dolce Gabbana, Burberry, Calvin Klein, Michael Kors, Ralphs Lauren, Tod’s gibi markalardan seri sonu ürün satın almak istiyorsanız mutlaka yarım veya bir gününüzü ayırarak gitmelisiniz.

 • Adres: 3 Cours de la Garonne, 77700 Serris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Perşembe (10.00-19.00), Cuma-Pazar (10.00-20.00)

Paris’teki Büyük Mağazalar

Paris’te grand magasins adıyla bilinen department store’ların oldukça fazla olduğunu yazının başında belirtmiştim. Başka bir deyişle, Türkiye’deki Boyner, YKM gibi mağazalar.

Bu tarz department store’larda kendi markalarının ürünleri yanında diğer markalara ait seçenekler bulmak da mümkün. Dolayısıyla tek çatı altında aradığınız her şey diyebilirim. Bunlardan en önemli 4 tanesinden Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır yazısında bahsetmek istiyorum.

Printemps Department Store

Paris'te nerede alışveriş yapılır Printemps Department Store

Orta seviyeden lüks tüketime uzanan marka seçenekleri olan Au Printemps kentteki en önemli department store. Yazının başlarında Le Galerie Du Carusel, Boulevard Haussman, La Passage du Havre gibi önemli AVM ve caddelerde şubesi olduğunu belirtmiştim. Paris’te başka şubeleri de bulunan Printemps’i hazır giyim, aksesuar, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri için görmelisiniz.

 • Adres: 64, Boulevard Haussmann 75009 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (09.30-20.00), Pazar (11.00-19.00)

Le Bon Marche

Paris alışveriş merkezleri Le Bon Marche

7. Arrondissement’deki şubesi dünyadaki en eski department store olan Le Bon Marche de orta ve lüks sınıf ürünleri bulabileceğiniz bir büyük mağaza. Ürün gamı arasında ayakkabı, çanta, hazır giyim, aksesurar ve dekorasyon yer alıyor.

 • Adres: 24 Rue de Sèvres, 75007 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (10.00-20.00), Pazar (11.00-20.00)

Bazar de l’Hotel de Ville (BHV)

Paris alışveriş merkezleri Bazar de l- Hotel de Ville BHV

Paris’te nerede alışveriş yapılır yazısında yer alan diğer department store’lara göre daha uygun fiyatlı markalar ve ürünler içeren BHV bu sebeple en kalabalık büyük mağaza diyebilirim.

Kentte 10’a yakın şubesi bulunan Bazar de l’Hotel de Ville özellikle giyim ve kozmetik alışverişi için tercih edebileceğiniz bir seçenek.

 • Adres: 52 Rue de Rivoli, 75004 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (09.30-20.00), Pazar (11.00-19.00)

Galeries Lafayette

paris'te nerede alışveriş yapılır Galeries Lafayette

Alışveriş yapma planınız yoksa, hatta bu tarz aktiviteler ilginizi çekmiyorsa bile Galeries Lafayette Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Artık şehrin de simgelerinden biri olmuş durumda.

Ortalamadan lüks tüketime uzanan bir yelpazede marka ve ürünler yer aldığı department store’un binası bile nefes kesici güzellikte. Zaten aslında ziyaret edin dememin sebebi de bu. Yoksa, aynı markaları ve ürünleri başka yerlerde de bulabiliyorsunuz.

 • Adres: 40 Boulevard Haussmann, 75009 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi (09.30-20.30), Pazar (11.00-19.00)

Paris Sokak Pazarları

Belki bir İstanbul, kuzey Afrika veya Orta Doğu şehirleri kadar değil ancak Paris’te de pazar ve pasaj kültürü mevcut. Paris’te Nerede Alışveriş Yapılır yazısının son kısmını da kentteki pazarlara ayırmak istiyorum o yüzden.

Le Marché Des Enfants Rouges

paris sokak pazarları Le Marche Des Enfants Rouges

3. Arrondissement’de yer alan Le Marché des Enfants Rouges yeme içme için ziyaret edebileceğiniz bir Pazar. Baget, peynir, şarap ve her türlü yiyeceği bulabileceğiniz Pazar kentteki en eskilerden.

 • Adres: 39 Rue de Bretagne, 75003 Paris, Fransa
 • Çalışma saatleri: Pazartesi: kapalı. Salı, çarşamba, perşembe (10.00-20.00), cuma: 08.00-20.30, cumartesi 08.00-20.30, pazar 08.30-17.00

Rue Daguerre

paris sokak pazarları Rue Daguerre

14. Arrondissement’de Montparnasse Mezarlığı etrafındaki yaya caddelerinden oluşan Rue Daguerre Pazarı da peynir, atıştırmalık, şarap ve benzer yiyecekleri alabileceğiniz yerlerden. Geleneksel Fransız damak tadının en lezzetli örneklerini bu pazarda çok uygun fiyatlarla bulmanız mümkün.

Saint Ouen Flea Market

paris sokak pazarları Saint Ouen Flea Market

Kentin kuzeyinde, Montmartre’ye yakın bir konumda yer alan Saint Ouen Pazarı sadece yiyecek değil, giyim eşyası, aksesuar, kitap, antika ve sanat eserleri de bulabileceğiniz son derece uygun fiyatlı bir pazar.

Hatta Paris’te nerede alışveriş yapılır yazısında bahsettiğim pazarlar arasında da en ünlüsü diyebilirim. Alışveriş yapmasanız bile atmosferi görmek için uğrayın diyeceğim ama buraya gidince bir şeyler almamanız mümkün değil.

Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Yorum yapın