Paris'te nerede kalınır

Paris’te nerede kalınır? sorusu Paris‘e kendi imkanları ile gitmeyi düşünenlerin akıllarına takılan ilk sorulardan. Fransa‘nın başkenti Paris‘e daha önce gitme şansı olanların şehirle ilgili az çok bilgisi oluyor ama ilk kez gidecekler doğal olarak konaklama yapılacak bölgelerle ilgili biraz fikir sahibi olmak istiyorlar.

Bu konu ile ilgili çok fazla soru gelince ben de Paris Gezi Rehberi yazılarımıza Paris’te nerede kalınır rehberini eklemeye karar verdim. Yazı boyunca konaklama yapılacak bölgelerle ilgili genel bilgileri ve konaklama yapabileceğiniz otel tavsiyelerimi okuyabilirsiniz. Paris’te nerede kalınır konusunu elimden geldiğince detaylı ve bilgilendirici işlemeye çalıştım, eğer okumadan direkt olarak Paris otellerine kendiniz göz atmak isterseniz tıklayın. Yazı biraz uzun gelebilir ama önemli bilgiler var, okumanızı tavsiye ederim. Şehrin merkezinde 3-4 yıldızlı bir otelde gecelik 70-80 Euro gibi çok uygun rakamlara otel bulma şansınız var, bilgiler yazı devamında.

Paris'te nerede kalınır
Paris ömürde en azından 1 kez görülmesi gereken muhteşem bir şehir. Seyahat için illa turlara katılmanız gerekli değil. Biraz araştırma ile Paris’e dilediğiniz zaman kendi başınıza gidip çok daha fazla eğlenebilirsiniz.

Paris’te nerede kalınır?

Dünyanın en gözde turizm şehirlerinden olan Paris‘te konaklama yapılabilecek bölgeleri anlatmadan önce şehrin yapısını biraz anlamak gerekiyor. Paris, “arrondissements” (kısaca “arr.” olarak kısaltılarak gösterilen) 20 adet bölgeye ayrılmış durumda. Bölge numaraları merkezden başlayarak spiral şeklinde dışa doğru genişleyerek gidiyor. Metro, otobüs ve RER tren bilet fiyatları ise gitmek istediğiniz bu bölge numaralarına göre değişiklik gösteriyor. Yani bilet fiyatı her yer için aynı değil, bölgeler arası uzaklığa göre değişiklik gösteriyor.

Paris’te nerede kalınır diye düşündüğümüzde dikkat etmemiz gereken en önemli konu otelin bulunduğu alanın metro istasyonuna olan uzaklığı. Paris, dünyanın en gelişmiş metro hatlarından birine sahip. Şehirde yer alan metro ağı ilk kez görenleri oldukça etkileyebilir. Bu yüzden bir yerden bir yere giderken en çok kullanacağınız araç metro olacak. Bu nedenle otelin metro istasyonuna yakın konumda olması çok önemli. (Metro ile ilgili detayları Paris Ulaşım Rehberi sayfamızda bulabilirsiniz.) Şehrin tam merkezinde, lüks bir semtte, gereksiz pahalı bir otelde kalmak yerine biraz daha uzakta fakat hemen metro istasyonunun yanında yer alan ve biraz daha iyi imkanlara sahip otelde konaklama yapmak her zaman daha akıllıca olacaktır. Hele bir de metro istasyonu kesişim duraklarından birinde yer alıyorsa şehrin dört bir yanına daha rahat ulaşabilirsiniz. Semt düşünmekten daha önce bu konuya dikkat etmeye özen göstermek lazım.

Gelelim şehirde yer alan semtlere. Aslında semt adlarının bana göre pek bir önemi yok. Önemli olan otel tavsiyesi. Yine de bölgeler hakkında kabaca bilgi vermek gerekirse; Saint Germain des Pres adındaki Latin Quarter (5, 6, 7, 13 arr.) Fransız kültürünü en çok hissedeceğiniz yerler olarak söylenir, burada yer alan öğrenci nüfusu bölgenin hareketli olmasını sağlar. 18 ve 19. semtlerde yer alan Montmarte şehrin önemli bölgelerinden olsa da bana göre konaklama konusunda sıkıntılı bir yer. Bölgenin tepelik olması ulaşımda sıkıntı yaşanmasını sağlıyor, ayrıca bazı ara sokaklara dikkat etmeli. Le Marais & Le Louvre gibi semtler 1, 2, 3 ve 4. bölgelerde yer alıyor. Bu bölge bir çok gezilecek yerlere ev sahipliği yapıyor, fiyatlar biraz yüksek olabiliyor. Şanzelize ve Trocadero ise 8, 9, 16 ve 17. semtler. Bu alanlarda otel fiyatları yüksek ama indirimleri yakalayıp bir nebze daha iyi fiyatlara konaklama yapmak mümkün. Eyfel Kulesi‘nin adı güzel olsa da bulunduğu alan hem biraz sakin hem de gereksiz yüksek olabiliyor.

Gelelim benim şahsi bölge tavsiyeme. Ben 3 Paris gezimde de genellikle tren istasyonlarına yakın konumda konaklama yaptım. Gare de Nord ve Gare d’Lyon en işlek istasyonlardan. Son Paris gezimizde kaldığımız Gare d’Lyon‘un konumundan oldukça memnun kalmıştık. Eğer Gare de Lyon çevresinde konaklarsanız şehir merkezindeki gezilecek yerlere metro ve RER hatları ile rahatça ulaşabilirsiniz. Bunun yanında havaalanlarına ya da Disneyland‘a çok rahat gidebilirsiniz. Ama merkezi dışında, metro yakınında çok daha uygun fiyatlı bir otel bulursanız onu seçin derim.

Paris konaklama rehberi, tavsiye otelleri
Şehirde yer alan en ünlü gezi noktalarını bu haritada görebilirsiniz. Gare de Lyon tren istasyonu görselin hemen sağ alt köşesinde yer alıyor. Harita sadece merkez odaklı olduğu için tren istasyonunu çok kıyıda gibi düşünmeyin.

Paris Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Paris otel fiyatları konusunda Avrupa’nın diğer şehirlerine göre biraz pahalı bir şehir. Şehrin yıl boyu milyonlarca turiste ev sahipliği yaptığını düşünürsek fiyatların doğal olarak üst seviyelerde gezdiğini anlayabiliriz. Her şehirde olduğu gibi yılın turizm sezonlarında fiyatlar çok yüksek olabiliyor. Bunun dışında otel fiyatını belirleyen belirli etkenler var. Otelin merkeze ya da metro istasyonuna uzaklığı, fiyatlara kahvaltı dahil olmadığı, banyo ve tuvaletlerin ortak kullanım olup olmadığı ve binanın yaşına göre fiyatlar değişiyor. Özellikle çok eski binalarda asansör olmayabiliyor.

Merkeze yakın, güvenilir sayılabilecek oteller için en az minimum 70-120 Euro‘yu gözden çıkartmak gerekir. Eğer bütçeniz uygunsa gecelik 150-175 Euro civarına çok güzel kalitede oteller bulabilirsiniz. Hemen moral bozmayın, sürekli yapılan indirim fırsatlarını takip ederek şehrin tam merkezinde 3-4 yıldızlı bir otelde gecelik 70-80 Euro’lara bile konaklama yapabilirsiniz. Hatta bu rakamları tavsiye ettiğim oteller içerisinde de görebilirsiniz. Otel fiyatına kahvaltı dahil değilse kişi başı 10-20 Euro gibi bir tutarı kahvaltı için harcayabilirsiniz, tabi lüks otellerde bu fiyat biraz daha yüksek. Tabi bütçenize dikkat ediyorsanız güzel bir market alışverişi ile kahvaltınızı 3-5 Euro‘ya da mal edebilirsiniz.

Paris otel rezervasyonunuzu şehirdeki otellerin internet siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi çeşitli otel rezervasyon sitelerini kullanarak da yapabilirsiniz. Bunlardan en ünlü ve güvenilir olanı Booking.com. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. En iyi fiyat garantisi sunan sitede seçim yapacağınız otele bağlı olarak rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalana kadar iptal etme şansınız var. Yani vize başvurusunda tatsız bir durumla karşılaşır ya da otelinizi değiştirmek isterseniz bu durum booking.com ile çok kolay. Booking.com’da otel rezervasyonu nasıl yapılır? Rezervasyon nasıl iptal edilir? Resimli anlatım için tıklayın.

Paris için kişisel otel tavsiyesi: Hotel Terminus Lyon

Paris otel tavsiyesi
Hotel Terminus Lyon, Paris’te konaklama yapabileceğiniz güzel bir otel.

3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon benim son Paris gezimde tercih ettiğimiz otel oldu. Son gezimde Paris’e balayı turunda uğradığımız için otel seçimine ekstra bir önem vermiştim ve Paris’te nerede kalınır diye sil baştan bir araştırma yapıp şehrin en önemli tren istasyonlarından olan Gare de Lyon yanındaki bu oteli tercih etmiştim. Otel Booking.com’da yaklaşık 3000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 8,2 gibi çok yüksek bir puana sahip. Gardaki metro ve RER durakları ulaşım konusunda size çok yardımcı oluyor. Otel çevresi hareketli. Ben çift kişilik odada gecelik 135 Euro gibi bir rakama kalmıştım. Paris’te nerede kalınır yazısını hazırlarken göz attığımda yine benzer fiyatlar gördüm. Otel fiyatı kalitesine göre kabul edilebilir seviyelerde ama imkanınız varsa erken rezervasyon ile çok daha uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz. Sonuç olarak biz konaklamadan memnun ayrıldık tekrar Paris’e gittiğimizde ilk göz atacağım otellerden biri burası. Oteli incelemek için tıklayın. Yalnız dikkat, merkezde kaliteli ama ekonomik bir tesis arıyorsanız altta adı geçen otellere de mutlaka göz atın, güzel indirim fırsatları yakalayabilirsiniz.

Paris'te nerede kalınır haritası
Yazı devamında yer alan otel tavsiyelerimi harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Sarı Yıldızlı yerler şehrin en önemli turistik noktaları. Haritayı büyütüp detaylı incelemek için tıklayın.

Paris’te konaklama yapabileceğiniz otel tavsiyelerim

Paris’te nerede kalınır yazısını hazırlarken sanki ilk kez Paris’e gidiyormuşum gibi şehirde yer alan tüm otelleri belirli kriterlere göre inceledim. 4300‘den fazla otel içinden konum, fiyat, ziyaretçi değerlendirmesi gibi kriterlere göre her fiyat ve kalite aralığından toplam 8 oteli seçtim ve  bu otelleri Paris’te nerede kalınır rehberine otel tavsiyesi olarak eklemeye karar verdim. Otelleri yıldız sıralamasına göre ekledim yalnız unutmayın, bazı 3-4 yıldızlı otellerde kampanya dönemlerini yakarsanız 2 yıldızlı otel fiyatlarına konaklama yapabilirsiniz.

2★ Palym

Paris'te nerede kalınır Palym

2 yıldızlı Palym otelinin en sevdiğim yanı tam şehir merkezinde olmasına karşın uygun fiyatlar sunması. Zaten bu yönü ile otel yaklaşık 2000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 8,1 gibi yüksek bir puana sahip. Gare de Lyon Tren İstasyonu’na 2 dk uzaklıkta yer alan otel ulaşım olarak büyük rahatlık sağlıyor. Metro ve RER ile şehir merkezi ya da Disneyland vb istediğiniz her yere rahatça ulaşmanıza olanak sağlıyor. Otelin odaları biraz ufak ama modern döşenmiş. Zaten yalnızca uyumak için kullanacaksınız. Paris’in en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden olan Palym’de gecelik çift kişilik odalarda 80-90 Euro gibi rakamlar yakalayabilirsiniz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Campanile Paris 19 – La Villette

Paris otel tavsiyesi Campanile Paris 19 - La Villette

3 yıldızlı Campanile Paris 19 – La Vilette oteli, toplamda 5000’e yakın ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 8,1 gibi yüksek bir puana sahip ki 5000 gibi yüksek bir değerlendirme sonucunda bu rakam çok çok iyi. Otel şehir merkezinin biraz kıyısında kalıyor ama hemen yakınında Crimee ve Corentin Cariou adında 2 metro durağı var. Crimee durağı ile doğrudan Louvre Müzesi‘ne vb gidebilirsiniz. Tesis genelinde wi-fi ücretsiz. Odalar renkli tasarıma sahip. Paris’in en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden olan tesiste çift kişilik oda için 75 Euro gibi inanılmaz düşük rakamları yakalayabilirsiniz. Merkezde yüksek rakamlara konaklamak yerine ekonomik ama güzel bir tesiste konaklama yapmak isteyenler için mükemmel bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Campanile Paris 11 – Bastille – Le Marais

Paris'te nerede kalınır Campanile Paris 11 - Bastille - Le Marais

Eğer otel tercihiniz Paris şehir merkezinde olsun isterseniz Bastille Meydanı’na 500 metre uzaklıktaki Campanile Paris 11 – Bastille – Le Marais otelini seçebilirsiniz. 3500’e yakın değerlendirme sonucunda 8 puana sahip otelin odaları çok renkli bir tasarıma sahip. Metro durakları otele yalnızca 2 dk uzaklıkta. Hem merkezi hem de metroya yakın bu otelde çift kişi için gecelik 75 Euro gibi rakamları görürseniz şaşırmayın. Paris’e gittiğimde ilk göz atacağım tesislerden bir tanesi burası olacak. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hôtel Tourisme Avenue

Hôtel Tourisme Avenue Paris'te nerede kalınır

Eğer Paris seyahatinizde Eyfel Kulesi‘ne yakın bir otelde kalma hayaliniz varsa 3 yıldızlı Hôtel Tourisme Avenue tam size göre. 2500’e yakın değerlendirme sonucunda 8,9 gibi çok yüksek bir puana sahip otel, Eyfel Kulesi‘ne yalnızca 10 dk uzaklıkta. Tesisin yakınında 3 adet metro istasyonu var, en yakını 1 dk uzaklıkta. Otel genelinde wi-fi ücretsiz. Çift kişi için gecelik konaklama bedeli sezona göre değişse de 130-150 Euro civarlarında ki bence müthiş. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille

Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille Paris

Paris’te nerede kalınır diye düşünen, aynı zamanda hem ekonomik hem de merkezi bir otel arayanlardansanız Gare de Lyon dibindeki Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille çok güzel bir seçenek. 2500’e yakın değerlendirme sonucu 8,2 gibi yüksek bir puana sahip olan otelden dilediğiniz yere metro ya da RER hatlarını kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Temiz ve modern otelde çift kişilik konaklama ücretleri gecelik 130-170 Euro seviyelerinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Novotel Paris Centre Bercy

Novotel Paris Centre Bercy Paris

Novotel kalitesi ile hizmet veren Novotel Paris Centre Bercy, Gare de Lyon tren istasyonuna 10 dakikalık uzaklıkta yer alıyor. Bercy metro istasyonunun hemen yanında yer alan otelden dilediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz. Odalarda ücretsiz wi-fi var. Bu otelin en sevdiğim yanı ise muhteşem fırsatlar sunması. Örnek olarak Paris’te nerede kalınır yazısını hazırlarken 1 ay sonrası için çift kişi için gecelik 110 Euro gibi rakamlar yakaladım. 25 m2 odada bu fiyatlar gerçekten kaçmaz. Paris’e gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden biri mutlaka burası olur. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe

Paris otel tavsiyesi Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe

Eğer Paris seyahatinizde kaliteli bir 5 yıldızlı otelde konaklamak isterseniz Şanzelize Caddesi‘ne yürüyerek 10 dk uzaklıkta yer alan Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe adlı tesise göz atabilirsiniz. Courcelle Metro istasyonuna 400m uzaklıkta bulunan bu tesisin odaları çok zarif döşenmiş. Konumuna ve olanaklarına rağmen çok abartı fiyatlar yok. Gecelik çift kişilik oda için 230-250 Euro gibi rakamlar yakalanabilir. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris’te nerede kalınır konusu bu şekilde. Şehirde konaklama yapılacak bölgeleri ve önemli konuları elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Otel tavsiyelerim ise özellikle uzun bir araştırma sonucunda hazırladığım bir liste oldu. Paris gezinizde ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri Paris Gezi Rehberi, şehirde gezip görebileceğiniz tüm yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları ise Paris Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

10 Yorum

 1. tesekkurler Sami bey, evet evet oyle yapmayi dusunuyoruz, arabayi otelin parkina birakip heryere metroyla giymeyi dusunuyoruz 🙂 ilk defa buyuk bir sehirde metroya bincez insaAllah kaybolmayiz 🙂
  arac sadece oturdugumuz yerden parise kadar gitmek icin… 5bucuk saat ve en uygun arabaylaydi 🙂
  cok tesekkur ederim

 2. SAMİ BEY MERHABA SİTENİZDEN ÇOK YARALANDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  CDG HAVALANINDAN NOVOTEL CENTRE TOUR EYFELE (61 QUAİ DE GRANELLE YE )(DECUVERT KART ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM 1 HAFTA KALACAĞIM)NASIL GİDEBİLİRİM .BİLGİ VEREBİLİRİMİSİNİZ
  TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER

 3. Iyi gunler Sami bey, oncelikle bu yazilari, fikrinizi, dusuncelerinizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkur ediyorum cok yardimci oldunuz… biz fransada yasiyoruz ve 2 haftaya ilk defa gidicez Paris’e 2 gunlugune… Hotel de Venise‘ de kalicagiz insaAllah. Sizin kaldiginiz otelde cok guzel firsatlar var bu aralar ama otopark olmadigi icin degistirdik malesef… karisikmi Paris ? yani otelden monumentlara gitmek zor mu ? o kadar karisik duruyor ki haritalarda… 🙂

  • Rukiye Hanım merhabalar,

   Hotel Venise, hem konum hem de ziyaretçi puanı bakımından güzel bir tesis. Otelinizin konumu hem merkezi hem de metro istasyonlarına Gare de Lyon tren istasyonuna yakın. Ulaşım konusunda benze sıkıntı çekmezsiniz. Ben yurt dışı gezilerimde araç kullanmıyorum işin aslı. Hatta ben olsam Paris gibi metronun çok işlevsel olduğu yerlerde araba kullanıp trafik ve otopark stresine girmezdim ama yine karar sizin. Bence aracınızı otel otoparkında bırakın alın metro biletinizi kafanız rahat dolaşın 🙂

 4. Sami Bey biz bu Cuma sabahı Paris’e seyahat edeceğiz. 18 avenue Gobelins adresindeki Hotel Garance‘a rezervasyonumuzu yaptık, lokasyonu merkeze, metroya ve ziyaret edilecek noktalara yakın görünüyor. Yorumunuz olur mu?

  • Tuğba Hanım merhabalar,

   Otelinizin yeri gayet merkezi gözüküyor. Hemen yanında Les Gobelins Metro İstasyonu var, bu yüzden Paris geziniz boyunca ulaşımda çok rahat edersiniz. Booking.com’da yapılan 700 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8 gibi güzel bir ziyaretçi puanına da sahip. Eğer oda fiyatları da uygunsa gayet güzel bir seçim olmuş. Paris’te eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

 5. Bir tur şirketine bağlı kalmadan, kendi kendine seyahat planlayanlar için siteniz dört dörtlük bir kaynak, günlerdir birçok yazınızı ve tavsiyenizi okudum, faydalandım. Teşekkür ediyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın