Paris’te Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Paris'te nerede kalınır ? rehberi

Paris’te nerede kalınır yazısı boyunca dünyanın en popüler turizm merkezlerinden, Fransa‘nın başkenti Paris’te konaklama konusunda çok detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşacağım.

Paris hakkında birçok araştırma yapmış ve şehri de birçok kez ziyaret etmiş biri olarak yazı boyunca; Paris’te nerede kalmalı, Paris’te konaklama yapılacak en güzel bölgeler, Paris şehir merkezi otelleri ve Paris otel tavsiye listesi gibi önemli konular hakkında bilgi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Bu yazıyı okuduktan sonra bütçenize göre otel seçiminizi çok daha kafanız rahat yapacağınıza inanıyorum.

Paris, Arrondissement adında 20 bölgeye ayrılmış durumda. Bu bölgeler Louvre Müzesi‘nden başlayıp spiral şeklinde genişleyerek merkez dışına doğru gidiyor. 12. bölgeden sonrası biraz daha merkez dışı kabul ediliyor.

Bu bölgeler hakkında genel bilgiler versem sanki biraz konu havada kalacak. Bu yüzden ben Paris’te nerede kalınır yazımızı bu bölgelere göre değil de önemli turistik noktalara göre değerlendireceğim.

Otel Tavsiyesi: Paris’te nerede kalınır yazısında son seyahatlerimde konakladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede ve Hotel Terminus Lyon adlı otellerin yanı sıra her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler için önerebileceğim bazı oteller:

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te nerede kalınır rehberi, Paris'te konaklama
Paris’te nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Paris’te konaklama yapabileceğiniz 8 temel bölge var. Bunlar:

 1. Şehrin merkezi sayılan Le Marais & Louvre Müzesi;
 2. Ekonomik tesislerin yer aldığı Latin Quarter & Saint Germain Des Pres,
 3. Paris’in simgesi Eyfel Kulesi ve çevresi,
 4. Dünyaca ünlü alışveriş caddesi Şanzelize,
 5. Ulaşım ağının merkezlerinden Gare du Nord çevresi,
 6. Yeme içme konusunda zengin Bastille,
 7. Ulaşım ağının bir diğer önemli noktası Gare de Lyon çevresi,
 8. Geçmişten günümüzde sanatçıların merkezi Montmartre (Ressamlar) Tepesi.

1. Le Marais & Louvre Müzesi

Paris'te nerede kalınır Le Marais
Le Marais & Louvre Müzesi

Paris’te nerede kalınır diyenlere ilk tavsiyem olan Le Marais ve Louvre, şehrin tam merkezinde, 1-4 arası bölgelerde yer alıyor. Paris’in coğrafi merkezi sayılan bu yer Paris gezilecek yerler listemizdeki çoğu yere yakın. Fiyatlar ise doğal olarak yüksek.

Paris’in en renkli ve popüler yerlerinden olan bu bölgede restoranlar, butikler, çeşitli mağazalar, meydanlar vb yer alıyor. Eski Yahudi yerleşim yeri olan Marais ve çevresi ise hareketli gece hayatı ile de ünlü.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 2★ Hôtel de Roubaix: Booking.com puanı 8,5. Şehrin merkezinde, metro istasyonlarına yakın, ekonomik bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel Choiseul Opera: Booking.com puanı 8,4. Opera Garnier ve Opera Metro İstasyonları yakınında, Louvre Müzesi’ne kısa yürüyüş mesafesinde bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Novotel Paris Les Halles: Booking.com puanı 8,6. Paris’te nerede kalınır yazısı içinde en beğendiğim tesislerden olan bu otel şehrin tam kalbinde yer alıyor. Bilgi için tıklayın.
 • 4★ Best Western Premier Marais Grands Boulevards: Booking.com puanı 8,5. Şehrin en iyi fiyat/fayda oranına sahip 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.

2. Latin Quarter & Saint Germain Des Pres

Paris'te nerede kalınır Latin Quarter
Latin Quarter & Saint Germain Des Pres

Paris’in sol bölümünde, Sen Nehri kıyısında yer alan Latin Quarter ve hemen yanındaki Saint Germain Des Pres, Paris’te nerede kalınır diyenler için 2. bölge tavsiyem.

5 ve 6. bölgelerde bulunan bu bölge özellikle Fransız kültürünü en çok hissedebileceğiniz yerlerden. Paris’in en önemli alışveriş caddesi Boulevard Saint-Germain ve Saint Michel yine buradaki önemli noktalardan.

Paris’in en ünlü eğitim kurumlarından, 13. yüzyılda kurulan Sorbonne Üniversitesi ile birçok öğrenci ve eğitim kurumu bu bölgede bulunuyor.

Yerli yabancı öğrenciler ile Fransızlar halkının en çok takıldığı bölgelerden olan Latin Quarter’da ekonomik konaklama yapabileceğiniz tesisler var.

Şehrin bu bohem kesiminde butik mağazalar, yerel pazarlar, sanat galerileri, şirin kafeler yer alıyor. Paris’te nerede kalınır, biraz daha entelektüel kesimin takıldığı bir yer olsun diyenler bu bölgeyi tercih edebilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Europe Saint Severin-Paris Notre Dame: Booking.com puanı 8,7. Latin Mahallesi’nde, Notre Dame Katedrali’ne yalnızca birkaç dakika yürüme mesafesinde popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel Abbatial St Germain: Booking.com puanı 8,3. Gezilecek yerlere ve metro duraklarına yakın güzel bir 3 yıldızlı otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Eyfel Kulesi Çevresi

Paris'te nerede kalınır eyfel çevresi
Eyfel Kulesi Çevresi

Birçok gezgin için Paris demek Eyfel Kulesi demektir. Eğer siz de Paris seyahatiniz boyunca 7. bölgede yer alan Eyfel çevresinde konaklama yapmak isterseniz biraz bütçenizi yüksek tutmanız lazım çünkü bu bölgede yer alan oteller biraz pahalı. Ayrıca bölge yukarıdaki diğer iki bölgenin aksine biraz daha sakin.

Eyfel dışında çevrede çok fazla gezi noktası yok. Ama yine de Eyfel’e yakın, hatta Eyfel manzaralı bir tesiste konaklamak isterseniz burası tam size göre.

 Bu bölgedeki en popüler otel: 

 • 4★ Pullman Paris Tour Eiffel: Booking.com puanı 8,5. Paris’te nerede kalınır, şöyle Eyfel’e yakın, kaliteli, 5 yıldızlı bir yer olsun diyenlere önerebileceğim popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Şanzelize

Paris'te nerede kalınır Şanzelize
Şanzelize

Şanzelize, Paris’te nerede kalınır yazısında konaklama bölgesi olarak tavsiye edebileceğim bir diğer ikonik yer. Gezilecek yerler deyince nasıl akıllara ilk olarak Eyfel geliyorsa, Paris’te alışveriş denince de akıllara ilk Şanzelize geliyor.

Şanzelize Caddesi, Concorde Meydanı, Grand Palais ve Petit Palais gibi şehrin önemli yerlerinin bulunduğu bu 8. bölgede özellikle lüks konaklama seçenekleri ile ünlü.

Bölgedeki oteller her ne kadar pahalı ve lüks olsa da indirimleri yakalarsanız uygun fiyatlı tesislerde kalma şansına erişebilirsiniz. Paris’te gezilecek yerlerin bazılarına yürüyerek bazılarına ise bölgede yer alan metro durakları üzerinden ulaşabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Elysées Ceramic: Booking.com puanı 8,4. Şanzelize’ye yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde, 3 yıldızlı popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hôtel Beauchamp: Booking.com puanı 8,2. Art Deco tarzı oda ve suitleri ile dikkat çeken şehrin en popüler 4 yıldızlı otellerinden bir tanesi. Rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hôtel California Champs Elysées: Booking.com puanı 8,2. Paris’te nerede kalınır, şöyle merkezi bir yerde güzel, çok pahalı olmayan bir tesis olsun diyenler bu otele göz atabilirler. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe: Booking.com puanı 7,9. Şehrin en önemli noktalarından birinde, kaliteli bir yer arayanlar için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. Gare du Nord

Paris'te nerede kalınır gare du nord
Gare du Nord

Paris’teki 6 tren istasyonu içerisinde en önemli olanlardan olan Gare du Nord, 10. bölgede yer alıyor. Bu bölgenin en büyük esprisi Londra, Brüksel, Amsterdam gibi önemli Avrupa kentlerine bu tren istasyonu üzerinden ulaşım sağlanıyor olması.

Paris havaalanı ulaşım rehberi yazısında detaylıca anlattığım gibi Paris Charles de Gaulle Havaalanı‘ndan şehir merkezine giderken en çok tercih edilen RER adındaki trenlerin bu istasyonda durağı var. Yani havaalanından şehre varınca otelinize toplu taşıma ile rahatça ulaşmak isterseniz bu bölge size bu avantajı veriyor.

Bölgede yer alan metro, RER, otobüs ve turistik hop on hop off otobüslerin durakları şehir içi ulaşımda size bolca seçenek sunuyor. Toplu taşıma ile şehirdeki birçok gezilecek yere en fazla 15-20 dakikada gidebilirsiniz.

Bölgenin en büyük özelliklerinden biri otel fiyatlarının daha ucuz olması. Yazı başında da belirttiğim gibi sezonda 80-90 Euro gibi rakamlara 3 yıldızlı otel bulma şansınız var.

Paris’te nerede kalınır araştırması yaptığınızda bu bölgenin pek tekin olmadığı konusunda bilgiler görebilirsiniz. İşin aslı ben bu bölgeyi seçerken biraz tedirgin oldum ama konaklama boyunca hiç bir sıkıntı çekmedim.

Kısacası ben gerek sağladığı ulaşım avantajı, gerekse de otel fiyatlarının düşük olmasından dolayı bu bölgede kalmaktan memnun kaldım. Bu nedenle bu bölgedeki otellere göz atmanızı tavsiye ederim.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 2★ District République: Booking.com puanı 8,6. Paris’te nerede kalınır, hem ulaşım ağına yakın olsun hem de çok pahalı olmayan bir yer olsun diyenlere uygun bir yer. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Gare Du Nord Suede: Booking.com puanı 8,4. Son Paris seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım bu otel zengin ulaşım seçenekleri ve ekonomik konaklama imkanları ile dikkat çekiyor. Otel hakkında detaylı incelememi yazı devamında bulabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Libertel Gare de L’Est Francais: Booking.com 8,2. Tren istasyonuna yalnızca 400 m uzaklıkta, modern dekore edilmiş odaları ile dikkat çeken 3 yıldızlı güzel bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

6. Bastille

Paris'te nerede kalınır bastille
Bastille

Fransız İhtilali’nin önemli bölgelerinden olan Bastille, 11. bölgede yer alıyor. Marais’in doğusunda yer alan bu bölge özellikle yeme içme konusunda oldukça zengin.

Çağdaş mimari eserlerle çevrili bölgenin meydanı yıl boyunca çeşitli konserlere, gösterilere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Burası ayrıca genç neslin de en çok takıldığı yerlerden.

 Bu bölgedeki en popüler otel: 

 • 3★ Hotel Alhambra: Booking.com puanı 8,2. Marais semtine yalnızca 2 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu tesis Paris’teki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

7. Gare de Lyon

Paris'te nerede kalınır gare de lyon
Gare de Lyon

Paris’teki önemli tren istasyonlarından bir diğer olan Gare de Lyon, 12. bölgede yer alıyor. Toplu taşımanın oldukça kolay olduğu bölge birçok otele ev sahipliği yapıyor.

Bölgedeki metro istasyonları üzerinden şehirde gezip görülecek yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Tren istasyonun olduğu RER durağından ise tek vasıta ile Disneyland‘a kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgedeki otel fiyatları merkeze göre daha makul.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 3★ Palym: Booking.com puanı 8,6. Gare de Lyon’a yalnızca 2 dakikalık yürüme mesafesindeki bu tesis, Paris’te nerede kalınır, ulaşımı kolay, ekonomik bir yer olsun diyenler için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 3★ Hotel Terminus Lyon: Booking.com puanı 8,0. Bir önceki Paris seyahatimde konakladığım bu tesis Gare de Lyon’un hemen önünde yer alıyor. Otelle ilgili detaylı değerlendirmemi yazı devamında bulabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Novotel Paris Gare De Lyon: Booking.com puanı 8,4. Novotel kalitesi ile hizmet veren bu 4 yıldızlı otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Holiday Inn Paris Gare de Lyon Bastille: Booking.com puanı 8,4. Bağımsız değerlendirmelere göre konukların Paris’te en beğendikleri kesimde yer alan 4 yıldızlı popüler bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

8. Montmartre (Ressamlar) Tepesi

Paris'te nerede kalınır montmartre
Montmartre (Ressamlar) Tepesi

Paris’in en yüksek ve en eski yerleşim yerlerinden olan Montmartre ya da bilinen adı ile Ressamlar Tepesi, 18. bölgede yer alıyor.

Şehrin en romantik yerlerinden, Sacre Coeur Bazilikası‘nın da yer aldığı Montmartre, Renoir, Degas, Picasso gibi ressamları ile ünlü. Amelie filmi ile popüler olan Montmartre, eski ve dar sokakları, şirin binaları ve muhteşem manzarası ile ünlü.

Bölge bu kadar turistik ve popüler olsa da turistik noktaları dışında kalan bazı yerleri çok tekin olmayabilir. Ayrıca alt taraflarda, buraya en yakın metro durağı olan Pigalle çevresinde birçok sex shop vb var.

Montmartre merkezin biraz uzağında kaldığı için ulaşım konusu Paris’te nerede kalınır yazısı boyunca tavsiye ettiğim diğer yerlere nazaran biraz daha zor olabilir. Yine de kendine özgü havası olan bu şirin bölge konaklama için tercih edilebilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

 • 4★ Mercure Paris Montmartre Sacré Coeur: Booking.com puanı 8,3. Kan kan dans gösterileri ile ünlü Moulin Rouge’e yalnızca birkaç dakika uzaklıkta, güzel, 4 yıldızlı bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
 • 4★ Hotel Pulitzer Paris: Booking.com puanı 8,5. Bölgenin dikkat çeken otelleri arasında yer alan bu tesis aynı zamanda şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Paris Otel Deneyimim: 3★ Libertel Gare de Nord Suede

Libertel Gare Du Nord Suede Paris otel tavsiyesi
3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede, ulaşım ağına yakın, ekonomik ve temiz bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Paris’te nerede kalınır rehberimde kendi konakladığım tesislerden de bahsetmek istiyorum. Son seyahatimde konakladığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Booking.com’da 1500 üzeri değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,4 gibi yüksek puana sahip olan bu tesis özellikle temiz, merkezi ve ekonomik otel arayanlar için ideal.

Ben son seyahatimde Paris’e uçakla gelip, hızlı trenlerle Avrupa içinde gezmeye devam etmiştim. Bu nedenle otel seçiminde benim için 2 kriter önemliydi.

İlki kolay ulaşım, ikincisi ise ucuzluk. Bu nedenle bölge tercihimi Gare de Nord tren istasyonu çevresinden yana kullandım.

Paris havaalanı ulaşımı yazımda da bahsettiğim gibi havaalanından şehir merkezine giderken en sık kullanılan yollardan biri metro benzeri RER trenleri ile merkezdeki Gare de Nord tren istasyonuna ulaşmak. Havaalanından indikten sonra gara ulaşıp, sonrasında 5 dakikalık bir yürüyüş ile otele giriş yapmak büyük rahatlıktı.

Bu gar aynı zamanda Brüksel, Amsterdam ve Londra gibi yerlere hızlı tren seferlerinin yapıldığı bir istasyon. Yani benim seyahatim için biçilmiş kaftandı. Eğer siz de hızlı trenler ile Avrupa’da gezmeye devam edecekseniz bu gara gelmeniz gerekecek.

Gelelim şehir içi ulaşım konusuna. Benim bu otelle ilgili en sevdiğim tesisin önünde yer alan otobüs durağı. Normalde Paris’te en çok kullanılan ulaşım aracı ama biz gezimizde rahatlıktan dolayı bolca belediye otobüsü kullandık.

Otel önünden Şanzelize Caddesi ve Ressamlar Tepesi‘e (Montmartre) tek vasıta otobüs ile kolayca ulaşabildik. (Cep telefonundaki harita uygulamaları nereden, hangi otobüse binmeniz gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz.) Eğer otobüse binmek istemezseniz zaten gar içinde metro ve RER durakları mevcut.

Otelin sahip olduğu en büyük ikinci avantaj ise ucuz olması. Ben bu otelde Ağustos ayında, yani sezonun en yüksek olduğu dönemde kaldım ama çift kişilik oda için kahvaltı dahil, ücretsiz iptal seçeneği ile gecelik 95 Euro ödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.) Bu rakam, bu kalitede bir tesis için ödeyebileceğiniz düşük bir tutar.

Otelle ilgili tek eleştirim belki odaların ufak, kahvaltı çeşidinin ise az olması. Ama bu otelden sahip olduğu imkanlara ve oda fiyatlarına göre daha fazlasını beklemek haksızlık olur.

Kısacası havalanından otelinize kolayca ulaşmak isterseniz, farklı Avrupa şehirlerine trenle gidecekseniz ya da merkeze yakın temiz ve ekonomik otel arıyorsanız bu oteli tercih edebilirsiniz.

 • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Kişisel Paris Otel Deneyimim: 3★ Hotel Terminus Lyon

Paris otel tavsiyesi Hotel Terminus Lyon
3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon, Gare de Lyon’un hemen önünde yer alan, şehrin en popüler otellerinden biri. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Booking.com’da 2000’den fazla ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,0 puan alan 3 yıldızlı Hotel Terminus Lyon bir önceki Paris gezimde kaldığım otel. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Benim bu oteli tercih etmemdeki en büyük etken yine otelin konumu ve uygun fiyatları oldu.

Paris’teki önemli tren istasyonlarından Gare de Lyon‘un hemen önünde yer alan bu tesise ulaşım son derece kolay. Bölgede yer alan metro ve RER durakları ile istediğiniz çoğu yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Disneyland‘a giden RER hattına bu gar içinden ulaşabilirsiniz. Havaalanından merkeze ulaşımda RER hattını kullanırsanız Gare de Nord’dan aktarma yapmanız gerekiyor.

Otel gayet temiz ve güvenli. Oda kalitesi Paris standartlarında. Kaldığım dönemde ben çift kişilik oda için 139 Euro gibi bir rakam ödedim. (Üstte paylaştığım rezervasyon belgesini inceleyebilirsiniz.)

Bu fiyat otel kalitesine göre uygun, eğer daha ucuz ya da lüks otel arıyorsanız yazı boyunca her bölgeden dikkatimi çeken güzel tesisler hakkında bilgiler paylaşacağım.

Sonuç olarak, şehir merkezinde, ulaşım ağına yakın, temiz ve uygun fiyatlı bir tesis arıyorsanız bu otele göz atabilirsiniz.

 • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Paris’te Şehir İçi Ulaşım

Paris'te konaklama ulaşım

Paris’te nerede kalınır rehberi boyunca konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Hazır konaklamadan bahsetmişken şehir içi ulaşım alternatiflerinden de bahsetmekte yarar var.

Metro: Dünyanın en gelişmiş metro sistemlerinden bir tanesi Paris’te yer alıyor. Şehir genelinde herhangi bir yerden bir yere ulaşım metro ile oldukça kolay. Otelinizi özellikle metro kesişim duraklarından birine yakın seçerseniz seyahat boyunca çok rahat edersiniz. Merkezde gereksiz pahalı bir tesiste konaklamak yerine, merkezin biraz daha dışında kalan ama metro ile ulaşımın kolay olduğu bir tesisi tercih edebilirsiniz.

RER: Banliyo hatları ile metronun bir birleşimi olan bu tren hattı da şehir genelinde oldukça kullanıyor. Havaalanı ya da Disneyland gibi yerlere ulaşımda RER trenlerini kullanabilirsiniz.

Otobüs: Normalde belediye otobüslerini şehir içi ulaşımda çok sık kullanmam ama son Paris seyahatimde cep telefonumda internet paketim olduğu için otobüsleri çokça kullandım.

Gitmek istediğim yeri haritadan arattım ve o bölgeye giden otobüs numaralarını öğrendim. Üstelik çoğu yerde metro istasyonuna in çık uğraşmaktansa en yakın otobüs durağı üzerinden bir otobüse atlayarak istediğim yerlere kolayca ulaşabildim.

Hop On Hop Off Otobüsler: Eğer Paris’teki turistik üstü açık otobüsleri kullanırsanız günün çoğu bölümünde bu otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu otobüslerin tek dezavantajı belirli rotalar üzerinde ulaşım sağlıyor olmaları. Üstelik akşam saatlerinden sonra otobüs seferleri sona eriyor.

Ulaşım konusunda detaylı bilgileri şu yazılarda okuyabilirsiniz;

Paris Otel Fiyatları, Rezervasyon ve Tavsiyeler

Paris'te konaklama, Paris otel tavsiyeesi

Paris’te nerede kalınır rehberimizin en önemli ve merak edilen konularından bir tanesi doğal olarak otel fiyatları.

Fiyatlar: Paris’te otel fiyatları Amsterdam ve Roma otel fiyatlarına göre daha uygun ama tabi dikkat edilmesi gereken konular var. Merkeze yakın, 2-3 yıldızlı temiz ve ekonomik bir tesiste 70-100 Euro arasında çift kişilik oda bulabilirsiniz.

Yazı başında tavsiye detaylıca anlattığım gibi, ben son Paris seyahatimde Ağustos ayında, kahvaltı dahil 95 Euro’ya ayarlamıştım.

Eğer konaklama bütçenizi biraz daha arttırma şansınız varsa 150-200 Euro arasına çok merkezi ve güzel oteller bulabilirsiniz. Ama merkezden uzaklaşırsanız gecelik 50-70 Euro‘ya çift kişilik oda bulmanız da mümkün.

Bu arada eğer otel rezervasyonunuzu “iptal edilemez” şekilde ayarlarsanız, yani rezervasyonunuzu garantilerseniz günlük “10-30 Euro” arasında ucuza rezervasyon yapabilirsiniz. Eğer programınız kesinse, vizeniz varsa vb risk alıp konaklama maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Vergi: Paris’teki otel fiyatlarına %10 KDV dahil. Bu fiyat dışında gecelik kişi başı 1,65 Euro şehir vergisi alınıyor.

Kahvaltı: Paris otellerinde ortalama bir kahvaltı çay, kahve, kruvasan ve reçel vb şeylerden oluşuyor. Otel fiyatlarına kahvaltı dahil ya da hariç olabiliyor. Eğer hariçse basit kahvaltılar için gecelik 5-10 Euro, biraz daha açık büfe tarz kahvaltılar içinse 10-20 Euro arasında para isteniyor.

Eğer yanınızda ufak tefek atıştırmalar götürürseniz ya da Paris kafe ve bistrolarında kahvaltı yapmak isterseniz otelinizi kahvaltı hariç ayarlayabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz zaten 4-5 yıldızlı kaliteli tesislerin kahvaltıları biz Türkler için yeterli.

Yıldız Sistemi: Otel yıldızı Paris’te dikkat etmeniz gereken bir konu. Paris’teki yıldız kalitesi bizim otellerimizden 1 derece düşük olabilir. Yani Paris’te 3 yıldızlı olarak geçen bir tesis bize göre 2 yıldız ayarında olabilir.

Oda Büyüklükleri: Paris’te otel rezervasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise oda büyüklüğü. Şehirdeki otel odalarının büyüklükleri gerçekten çok düşük. Standart çift kişilik odalar 10-15 m2 civarında. Daha büyük oda isterseniz aynı otelin “Premium” vb tabirlerle sattığı odalara yönelebilirsiniz.

Rezervasyon: Paris’te nerede kalınır yazımızın bir diğer önemli konusu otel rezervasyonu. Ben senelerdir otel rezervasyonumu internetin en güvenilir ve bilindik sitesi olan Booking.com‘dan yapıyorum ve okuyucularıma da bu siteyi tavsiye ediyorum.

Bu site ile yapacağınız rezervasyonlarınızı konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz, hatta ödemenizi otelde de yapabilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Paris otellerini incelemek isterseniz tıklayın.

Özetle Paris’te Nerede Kalınır?

Paris'te nerede kalınır rehberi

Özetle Paris’te konaklama konusunun sizi çok yormayacağına inanıyorum. Şehirde her tarzda gezgine birçok bütçe aralığında otel seçeneği sunuyor.

Eğer sizin için önemli olan merkezde konaklamaksa; Le Marais & Louvre MüzesiLatin Quarter & Saint Germain Des Pres ve Şanzelize çevresindeki yerler tercih edilebilir.

Eğer havaalanından şehir merkezine toplu taşıma ile rahatça ulaşma isterseniz de Gare du Nord ve Gare de Lyon çevresi ideal yerler. Gar çevreleri ekonomik otel seçenekleri ile de dikkat çekiyor.

Eğer Paris’in romantik atmosferini yaşamak isterseniz merkezden biraz uzak, daha sakin yer arıyorsanız da Eyfel Kulesi çevresi ile Montmartre Tepesi ideal yerler. Tabi iki bölge de yüksek fiyatları ile ünlü.

Paris otel tavsiyesi olarak da; eğer şimdi tekrar Paris’e gidecek olsam ve gezi bütçemde dikkatli davranmam gerekirse bir önceki seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 3 yıldızlı Libertel Gare de Nord Suede otelinin güncel fiyatlarını incelerim.

Ekonomik ve merkezi otel arayanlar 3★ Palym, tam tersi konaklama bütçesinde sıkıntısı olmayanlar ve kaliteli bir yer arayanlar ise 5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe adlı tesise bakabilir. Bunun dışında yazı boyunca tavsiye ettiğim otellerin güncel fiyatlarına bakmadan karar vermemenizi öneririm.

Paris’te nerede kalınır rehberi boyunca Paris’te konaklama yapabileceğiniz tüm bölgeler hakkında bilgiler, dikkat etmeniz konular ve konaklama için birbirinden güzel otel tavsiyelerime yer verdim.

Paris geziniz sırasında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

19 thoughts on “Paris’te Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri”

 1. Avatar
  canlidiziizlesene

  Siteniz aşırı bilgi verici bu derlemeler için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum kendi adıma. İyi çalışmalar dilerim !

 2. Avatar

  Merhaba. 18 temmuz 23 temmuz arası 2 çocuğumjzla beraber kendi başımkza parise tatil planlıyoruz uçak biletimizi aldık ancak otele karar veremiyoruz. Uygun fiyatlı ulaşımı kolay ve güvenli bir otel olarak bir tavsşyeniz var mj. Vincennes bölgeaindeki ibisve novotel fiyatları uygun ama bölge güvenli midir, ulaşım rahat mıdor. Teşekkür ederim

 3. Avatar

  Merhaba, sayfanız harika, her seyahatimde mutlaka sitenizde ki bilgilerden yararlanıyorum. Benim de bir sorum olacaktı. Konaklama kısmında biraz kararsız kaldım, opera tarafı mı yoksa 10-11. bölgeler mi daha güvenli. Konaklama için bu bölgelerden hangisini önerirsiniz?

  Teşekkürler

 4. Avatar

  Sami Bey merhaba,
  23 temmuzda eşimle üç günlüğüne parise gezmeye gidiyoruz, tursuz araştırma yapayım derken sayfanızla karşılaştım, neredeyse başka sayfalara gerek duymadan buradan detaylarıyla birçok şeyi öğrendim, öncelikle bunun için teşekkürler, elinize sağlık.
  birkaç sorum olacaktı:
  Bisikletle şehri gezme noktasında tavsiyeleriniz nedir?
  Navigasyon kullanma, araba kiralama hakkında ne düşünürsünüz?

 5. Avatar

  Sami bey merhabalar bizde kısmet olursa eşimle ekim ayında parise gideceğiz .ayarladığımız otel HOTEL DES BELGES 10. REPUBLİQE linkini de paylaşıyorum aşağıda mahsuru yoksa. Sizce otelin konumu nasıldır , o bölgenin güvenlik vs sıkıntısı varmıdır? hem gare du nord a yakın hemde fiyatı makul diye tercih ettik ama pişman olmaktan da korkuyoruz. otel ve bölge konusunda özel bir yorumunuz ya da tavsiyeniz var mıdır Sami Bey? çok teşekkürler değerli paylaşımlarınız için.

  1. Sami Altınay

   Erdem Bey merhabalar, verdiğiniz linkteki oteli inceledim. Tesis, garın tam karşısında. Yani ulaşım konusunda büyük avantaja sahip. Güvenlik konusunda sıkıntınız olmasın. Ben bu gara 5 dakika yürüme mesafesinde farklı bir caddede kaldım ama sıkıntı yaşanacak durumla karşılaşmadım.

   Otelle ilgili izlenimlerime gelecek olursak. Peşinen söyleyeyim, burası ekonomik seyahat yapanlar için güzel bir tesis. Yani otel ve odanın olanakları konusunda çok beklentiniz yoksa konaklanabilir. Biraz pansiyon kalitesinde. Ama sizin konaklama düşündüğünüz tarihlerde bu fiyatlara otel bulmak imkansız. Sizin döneminizde bu tesiste gecelik 75 Euro’ya oda var. Aynı tarihlerdeki bölgedeki diğer otelleri baya bir inceledim ama benzer oteller çok daha yüksek rakamlarda.

   Kısacası bu otel merkezde, ulaşım ağına yakın, ekonomik bir tesis arayanlar için gayet güzel bir seçenek gibi duruyor. Saygılarımla…

 6. Avatar
  Rukiye Ozkaraca

  tesekkurler Sami bey, evet evet oyle yapmayi dusunuyoruz, arabayi otelin parkina birakip heryere metroyla giymeyi dusunuyoruz 🙂 ilk defa buyuk bir sehirde metroya bincez insaAllah kaybolmayiz 🙂
  arac sadece oturdugumuz yerden parise kadar gitmek icin… 5bucuk saat ve en uygun arabaylaydi 🙂
  cok tesekkur ederim

 7. Avatar
  AHMET BÜBER/KÜTAHYA

  SAMİ BEY MERHABA SİTENİZDEN ÇOK YARALANDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  CDG HAVALANINDAN NOVOTEL CENTRE TOUR EYFELE (61 QUAİ DE GRANELLE YE )(DECUVERT KART ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM 1 HAFTA KALACAĞIM)NASIL GİDEBİLİRİM .BİLGİ VEREBİLİRİMİSİNİZ
  TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜRLER

 8. Avatar
  Rukiye Ozkaraca

  Iyi gunler Sami bey, oncelikle bu yazilari, fikrinizi, dusuncelerinizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkur ediyorum cok yardimci oldunuz… biz fransada yasiyoruz ve 2 haftaya ilk defa gidicez Paris’e 2 gunlugune… Hotel de Venise‘ de kalicagiz insaAllah. Sizin kaldiginiz otelde cok guzel firsatlar var bu aralar ama otopark olmadigi icin degistirdik malesef… karisikmi Paris ? yani otelden monumentlara gitmek zor mu ? o kadar karisik duruyor ki haritalarda… 🙂

  1. Sami Altınay

   Rukiye Hanım merhabalar,

   Hotel Venise, hem konum hem de ziyaretçi puanı bakımından güzel bir tesis. Otelinizin konumu hem merkezi hem de metro istasyonlarına Gare de Lyon tren istasyonuna yakın. Ulaşım konusunda benze sıkıntı çekmezsiniz. Ben yurt dışı gezilerimde araç kullanmıyorum işin aslı. Hatta ben olsam Paris gibi metronun çok işlevsel olduğu yerlerde araba kullanıp trafik ve otopark stresine girmezdim ama yine karar sizin. Bence aracınızı otel otoparkında bırakın alın metro biletinizi kafanız rahat dolaşın 🙂

 9. Avatar

  Sami Bey biz bu Cuma sabahı Paris’e seyahat edeceğiz. 18 avenue Gobelins adresindeki Hotel Garance‘a rezervasyonumuzu yaptık, lokasyonu merkeze, metroya ve ziyaret edilecek noktalara yakın görünüyor. Yorumunuz olur mu?

  1. Sami Altınay
   Sami Altınay

   Tuğba Hanım merhabalar,

   Otelinizin yeri gayet merkezi gözüküyor. Hemen yanında Les Gobelins Metro İstasyonu var, bu yüzden Paris geziniz boyunca ulaşımda çok rahat edersiniz. Booking.com’da yapılan 700 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8 gibi güzel bir ziyaretçi puanına da sahip. Eğer oda fiyatları da uygunsa gayet güzel bir seçim olmuş. Paris’te eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

 10. Avatar

  Bir tur şirketine bağlı kalmadan, kendi kendine seyahat planlayanlar için siteniz dört dörtlük bir kaynak, günlerdir birçok yazınızı ve tavsiyenizi okudum, faydalandım. Teşekkür ediyorum.

  1. Sami Altınay

   Seda Hanım ilginiz ve güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim. Şimdiden keyifli bir seyahat geçirmenizi dilerim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top