paris'in en ünlü kiliseleri

Paris, tarihin en güzel ve en etkileyici kilise ve katedrallerine ev sahipliği yapıyor. Bunu, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden Fransız Devrimi’ne kadar Hristiyanlığın burada ağırlıkta olmasına borçludur. Peki Paris gezisi boyunca gezip görülmesi gereken en önemli kiliseler hangileri derseniz sizi listemize alalım…

Ünü Paris Kiliseleri

İşte Fransa‘nın başkenti, büyülü şehir Paris’teki en önemli 5 kilise:

1. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali paris

Paris’teki en ünlü dini yapı hiç şüphesiz ki Notre Dame Katedrali’dir. 1163 yılında ilk taşı Papa III. Alexander tarafından konulsa da katedralin inşası ancak 170 yılda bitirilmiştir. Bu dev katedralde aynı anda 9000 kişi dini ayine katılabilir.

Dünyada gotik mimarinin en başarılı örneklerinden olan Notre Dame Katedrali en zor günlerini 1789 Fransız Devrimi ardından yaşamıştır. Bu süreçte dini amaçlar ile kullanılmayan yapı bir dönem şarap mahzenine dönüştürülmüştür. 1804 yılında ise Napolyon tarafından tekrar ibadete açılmıştır.

Notre Dame denince akla gelen şeylerin başında Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu” gelir. Eserde Notre Dame’ın zangocu Quasimodo’nun çingene kızı Esmeralda’ya aşkı anlatılır.

Bu kitap, o dönemde nerdeyse harabeye dönen Notre Dame Katedrali’nin tekrar ilgi çekmesini sağlamıştır. Devrim sonrası bakımsız kalan katedral 1841–1864 yılları arasında yenilenmiştir.

Notre Dame Katedrali önünde bulunan “Orta Yol”, “Kilometre Sıfır” olarak isimlendirilir ve şehrin merkezi olarak kabul edilir. Dini, mimari ve tarihi öneminin yanı sıra böylece coğrafi bir önemi de vardır.

Notre Dame Katedrali’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bölüm ve eserler şunlardır: Katedralin muhteşem girişinin bulunduğu Batı Cephesi, taş oyma şeklinde yapılan Bakire Taçkapısı, doğu cephede bulunan uçan payandalar, 69 metre yüksekliğindeki ikiz kuleler, kulelerin arasında bulunan ve kötülükleri defettiği düşünülen Galerie de Chimeres, kuzey, güney ve batı yönlerinde bulunan Gül pencereler, 14. yüzyıldan kalma Bakire ve Çocuk Heykeli, oyma koro kısmı ve Dikenli Taç, Hz. İsa’nın gerildiği çarmıhın bir parçası gibi eserleri barındıran hazine kısmı.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Metro ile City, St. Michael, Chatelet, Maubert Mutualite, Cluny – La Sorbonne duraklarından birinde inerek buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Katedral hafta içi her gün 08:00 – 18:45, Cumartesi – Pazar 08:00 – 19:15 arasında ziyarete açıktır.
 • Giriş Ücreti: Katedrale giriş ücretsizdir. Eğer kule kısmına girmek isterseniz giriş bedeli 10 Euro’dur.

2. Les Invalides

Les Invalides Paris hakkında bilgileri

XIV. Louis tarafından savaş gazileri için yaptırılan yapı kompleksi Les Invalides, listemizdeki bir diğer önemli yapı. İçerisinde hastane, müze, kilise gibi yapıların bulunduğu bu kompleks, ünlü Dome Kilisesi’ne ev sahipliği yapması ile de bilinir.

Dome Kilisesi 17. yüzyılda yapılmıştır ve kraliyet mezarları için inşa edilmiştir. Napolyon’un mezarı da burada bulunmaktadır.

Les Invalides her şeyden öte gazilere hizmet veren bir yerdir. Bu görevini günümüzde de sürdürmektedir. Les Invalides’e geldiğinizde şu bölüm ve eserleri görmeden ayrılmayın: 1840 yılında buraya nakledilen Napolyon’un mezarı, 27 yılda tamamlanan altın kubbe, dünyanın en büyük askeri koleksiyonlarından birine sahip olan Musee de l’Armee, klasik mimarisi ile tanınan Hotel des Invalides, Dome Kilisesi etrafındaki görkemli mezarlar, Dome Kilisesi’nin yanında bulunan St. Louis des Invalides, Fransız hareketinin tasvir edildiği Musee de L’ordre de la Liberation, harita ve rölyeflerin sunulduğu Musee des Plans Reliefs.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Place des Invalides, 75007 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Latour Maubourg veya Varenne metro duraklarından birinde inerek Les Invalides’e gelebilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 31 Ekim Pazartesi – Pazar 10:00 – 18:00, 1 Kasım – 31 Mart Pazartesi – Pazar 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 12, indirimli bilet 8.5 Euro’dur.

3. Madeleine Kilisesi

Madeleine Kilisesi paris

Paris’teki en önemli kiliselerden olan Madeleine Kilisesi, Yunan tapınağından kiliseye dönüştürülmüştür. 1845 yılında kiliseye dönüştürülene kadar banka, borsa ve tiyatro olarak kullanılmıştır. Napolyon tarafından tak’a dönüştürülmek istense de Zafer Takı’nın yapılması ile güncel halini korumuştur.

Madeleine Kilisesi’nin ön yüzü ünlü Concorde Meydanı’na bakar ve 52 tane sütunla çevrilmiştir. Madeleine Kilisesi’ne geldiğinizde bronz kapılarda yer alan ve 10 emir ile kıyamet gününü tasvir eden eserleri, iç mimarisinde kullanılan görkemli mermer ve altın varaklı kısımları, Rue imzalı “İsa’nın Vaftizi” heykelini görmeden dönmeyin.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Place de la Madeleine, 75008 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Madeleine metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 09:30 – 19:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

4. Pantheon

Pantheon kilisesi paris

Pantheon, Paris’in dini, mimari ve tarihi açıdan önemli yapılarından biridir. Günümüzde birçok ünlü ismin mezarının bulunduğu bir yer olsa da kilise olarak inşa edilmiştir. İnşası Pantheon yılında biten Pantheon, mimari açıdan Roma’da aynı ismi taşıyan Pantheon’a ve Londra’da bulunan St. Paul Katedrali’ne benzetilmiştir.

Tarihi boyunca farklı işlevlerde kullanılan Pantheon, Fransız Devrimi sırasında ünlüler için mozole olmuştur, sonrasında Napolyon tekrar kiliseye çevirse de 1885 yılından beri kamu binası olarak kullanılmaktadır.

Pantheon’un en çok ilgi çeken bölümü kubbesidir. Demir iskeletten yapılan kubbe üç katlıdır ve sadece ince bir gün ışığının sızmasına izin verecek şekilde yapılmıştır.

Kubbeyi gördüyseniz kubbe galerileri kısmını da kaçırmamalısınız. Yapıda görebileceğiniz bir diğer önemli eser Foucault Sarkacı’dır. Dünyanın döndüğünün en önemli kanıtlarından biri sayılan sarkaç, fizikçi Foucault’un eseridir. Azize Genevieve Freskleri, filozof Diderot Anıtı, Voltaire ve Victor Hugo’nun mezarları burada görebileceğiniz diğer şeylerdir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Jussieu ya da Cardinal Lemoine metro duraklarından birinde inerek buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: 1 Nisan – 30 Eylül 10:00 – 18:30, 1 Ekim – 31 Mart 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 9, indirimli bilet 7 Euro’dur.

5. Sacre Coeur Bazilikası

sacre coeur kilisesi paris

Montmarte’de yer alan Sacre Coeur Bazilikası Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. Kilisenin yapılışı Fransa’nın Prusya saldırılarından kurtulması şerefine iki iş adamı tarafından yaptırılmıştır.

Savaşta ölen 58.000 askerin anısına yaptırılan Sacre Coeur, Paul Abadie tarafından tasarlanmıştır ve 1914 yılında yapılmıştır. Kilisedeki rahipler savaşta ölenler için dua etmeye devam etmektedirler.

Kubbesi de oldukça yüksek olan kilise, şehir manzarası için ideal bir yerdir. Sacre Coeur Bazilikası’nda mutlaka görmeniz gereken kısım ve eserlerden bazıları şunlardır: İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, Bronz kapılar, kubbe, İsa Heykeli, Çan Kulesi, atlı heykelleri, vitraylı galeri, ön cephe ve füniküler.

Sacre Coeur Bazilikası, kendi kendini temizleyen kilise olarak da bilinir. Yapımında kalker taşı kullanılmıştır ve her yağmur yağdığında taşlar kendi kendini temizlemektedir.

Bu yapı ile ilgili bir başka ilginç gerçek inatçı piskopos olarak bilinen Denis isimli bir piskoposun boynu vurulduktan sonra uzun bir yol kat edip burada öldüğüdür.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Abbesses metro istasyonunda indikten sonra füniküler ile buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Bazilika her gün 06:00 – 10:30 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir.

Paris’le ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın