paris'in en ünlü müzeleri

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden Fransa‘nın başkenti Paris’te yaklaşık 130 tane müze bulunmaktadır. Dünyadaki hemen hiçbir şehirde bu kadar özgün ve değerli müzeyi bir arada bulamayabilirsiniz. Bu şehirde nereye dönerseniz dönün ünlü ve görmeye değer bir şey görebilirsiniz. Buraya gelen turistlerin çoğu zaman sorunu nedeniyle her yeri bir koşturmaca içerisinde görmeye çalışsa da müzelere ayrı bir zaman dilimi ayırmanızı tavsiye ederiz. Peki Paris’teki en önemli müze ve sanat galerileri hangileri derseniz sizi listemize alalım…

En Önemli Paris Müzeleri

Paris’te 130 kadar müze bulunsa da işte Paris’in en önemli müze ve sanat galerileri şunlardır:

1. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi Paris

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, Paris’in en ünlü müzesidir. Sanatsever olun ya da olmayın burada sergilenen 35.000’den fazla eseri mutlaka görmelisiniz.

Louvre, koleksiyonunun zenginliği ve özgünlüğünün yanı sıra binası ile de dikkat çeker. Tarihi Ortaçağ’a kadar giden Louvre, aslında bir saraydır. 12. yüzyılda Paris’i Viking akınlarından korumak için kale olarak yapılsa da zaman içerisinde bu işlevini yitirmiştir.

Louvre için bir dönüm noktası Fransız Devrimi ardından koleksiyonun 1793 yılında halka açılmasıdır. Müzenin ve şehrin sembollerinden olan giriş kısmındaki piramit, yapıya 1989 yılında eklenmiştir.

Louvre Müzesi; Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı olarak 3 ana bölümden oluşur. Müze broşüründe her kat farklı bir renk ile gösterilmiştir ve bu bölümlerde farklı temalar sergilenir.

Louvre Müzesi dendiğinde akla gelen en ünlü şey hiç şüphesiz ki Mona Lisa tablosudur. Leonardo da Vinci imzalı bu eser ile ilgili birçok farklı tez söz konusudur. Gülüyor mu yoksa ağlıyor mu yorumları bulunan bu resim aslında ünlü ressamın üçüncü denemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

500 yıl önce 3 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan Mona Lisa, müzedeki diğer birçok eserin aksine daha korumalı bir şekilde camekan ardında sergilenmektedir. Turistlerin bazıları müzenin büyüklüğünden yorulup Mona Lisa tabelalarını takip ederek direkt bu noktaya gelmektedir. Kimi zaman resmin önünde bile kuyruk vardır.

Louvre Müzesi’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bölüm ve eserlerden bazıları şunlardır: MÖ 2. yüzyıldan kalma Milo Heykeli, şaha kalkmış Marly Atları, romantik dönem eseri olan Medusa’nın Salı resmi, Kanatlı Samothraki Nikesi Heykeli, Jan Vermeer imzalı Dantelci Kız tablosu, Michelanagelo’nun ünlü İki Köle Heykeli, 1980’lerde bulunan Ortaçağ döneminden kalma bir kalenin kalıntıları, doğu cephesini çevreleyen devasa Perrault Sıra Sütunları.

Louvre Müzesi Paris’in en popüler noktalarından biridir. Yılın her döneminde bilet kuyruğu uzun olabilmektedir. Bu nedenle biletinizi önceden internetten ya da müzede bulunan otomatlardan almanızda fayda vardır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Palais Royal – Musee de Louvre metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, Salı günleri hariç her gün açıktır. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 18:00; Çarşamba ve Cuma günleri 09:00 – 21:45 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Bilet ücreti 15 Euro’dur.

2. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi Paris

Orsay Müzesi Paris’in en önemli müzelerinden bir diğeridir. Müzenin içeriği kadar yer aldığı bina da önemlidir.

1900 yılında Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak inşa edilen yapı tarihi boyunca farklı amaçlarla kullanılmıştır. 1960 yılında Orson Welles’in “Dava” filminde set olarak kullanılmıştır. 1970’lerin başında yıkılması düşünülse de 1977’de müzeye dönüştürülmüştür.

Orsay Müzesi, dünyada resim alanında empresyonist (izlenimcilik) akımına ait en önemli ve ünlü eserlerin sergilendiği yerdir.

Buraya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken eserlerin bazıları şunlardır: Van Gogh’un resimleri, Edouard Manet’in “Le Dejeuner sur l’Herbe” ve “Olympia” isimli tabloları, Degas’ın Dansçi Heykelleri, Moulin Rouge dansçılarından Jane Avril’i tasvir eden dans heykeli, Claude Monet’in ünlü “Mavi Nilüferler” resmi, bir İngiliz güzeliğinin resmedildiği “La Belle Angele” portresi, empresyonist dönemin en bilinen eserlerinden olan “Moulin de la Galette’te Dans” resmi ve daha birçok eser. Orsay Müzesi’ne geldiğinizde tarihi Cafe des Hauteurs’da mola verip buranın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: Müze, Pazartesi günleri hariç her gün 09:30–18:00 (Perşembe günleri 21:45’e kadar) açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 12, indirimli bilet 9 Euro’dur.

3. Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi Paris

Paris’in en sıra dışı ve en güzel yapısı dendiğinde akla gelen ilk yer Pompidou Merkezi’dir. 1977 yılında açılan merkez, ismini Fransa eski başkanından alır.

Mimarlar Richard Rogers ve Renzo Piano tarafından yapılan Pompidou’yu farklı kılan tüm tesisatının binanın dışında sanatsal bir şekilde yapılmış olmasıdır. Mavi borular havalandırma, yeşil borular su, sarı olanlar elektrik ve kırmızı borular asansör ve yürüyen merdiven tesisatıdır.

Tesisatların dışarıda yer alması binanın içindeki yaşam alanını genişletmiştir. Binanın bir diğer ilginç kısmı şeffaf bir boru içinde gibi duran yürüyen merdivenlerdir.

Bu değişik yapıya geldiğinizde Ulusal Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Binada ayrıca kütüphane, atölyeler, çocuklar için kısımlar ve sergiler bulunmaktadır. Modern Sanat Müzesi’nde Kübizm, Fovizm, Sürrealizm akımlarına ait birçok eser görülebilir.

Pompidou Merkezi önü Paris buluşma noktalarından biridir ve merkezin hemen önünde bulunan Stravinsky Çeşmesi, renkli Pompidou ile uyumludur.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Rambuteau, Chatelet ya da Hotel de Ville metro istasyonlarından birinde inerek buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 22:00 (Salı günleri 23:00) arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 14, indirimli bilet 11 Euro’dur.

4. Orangerie Müzesi

Orangerie Müzesi paris

Orangerie Müzesi, Paris’teki önemli sanat müzelerinden bir diğeri. Tuileries Bahçesi’ne kadar geldiyseniz bu müzeyi de mutlaka görmelisiniz.

Orangerie Müzesi’nde Cezanne, Renoir, Utrillo, Rousseau, Modigliani, Picasso, Derain ve Soutine gibi birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilirsiniz.

Müzedeki en ünlü eser ise sekiz parçadan oluşan Monet’in “Nilüferler” tablolarıdır. Müze, 2006 yılında yenilenmiştir ve yeni tasarlanan bir ışık sistemi ile tablolar üzerinde ışık oyunları yapılmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Jardin Tuileries, 75001 Paris, Fransa
 • Ulaşım: Concorde metro istasyonunda inerek buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, Salı günleri kapalıdır. Diğer günler 09:00 – 18:00 arasında açıktır.
 • Giriş Ücreti: Tam bilet 9, indirimli bilet 6.5 Euro’dur.

5. Picasso Müzesi

Picasso Müzesi Paris

Paris’in en önemli müzelerinden biri Picasso Müzesi’dir. İspanyol sanatçı Picasso hayatının bir bölümünü Paris’de geçirmiştir. Günümüzde dünyaca ünlü olan Picasso 1973 yılında ölünce ailesi herhangi bir masraf ödememek için eserlerinin büyük bir kısmını Fransız devletine bağışlamıştır. Bunu yaparak Fransa’nın dünyanın en büyük Picasso koleksiyonuna sahip olmasını sağlamışlardır.

Müze, Hotel Sale binasında bulunmaktadır. Bu müzede 200’den fazla resim, 158 heykel ve birçok çizim, seramik ve gravür görülebilir.

Bu eserlerin en bilinenleri ise şunlardır: 1901 yılında yaptığı kendi portresi, Keman ve Nota Kağıdı kolajı, İki Erkek Kardeş tablosu, 1961 yılında yaptığı Öpüşme resmi, Kumsalda Koşan İki Kadın, post kübist eser Paleti ve Sehpasıyla Ressam, 1932 yılındaki çalışması Okuyan Kadın tablosu.

Picasso Müzesi’nde ressamın biletleri, kartpostalları, fotoğrafları gibi özel eşyalarını da görebilirsiniz. Bu müze, Picasso’nun “Bana bir müze verin içini doldurayım” isteğinin can bulmuş halidir.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: 5 Rue de Thorigny, 75003 Paris, Fransa
 • Ulaşım: St. Sebastien-Froissart, St Paul ya da Chemin Vert metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret Saatleri: Müze, Salı – Cuma 10:30 – 18:00, Cumartesi – Pazar 09:30 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir.
 • Giriş Ücreti: Bilet 12.5 Euro’dur.

Paris’le ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın