paris tekne turu fiyatları

Paris Tekne Turu Hakkında Bilgiler & Fiyatlar

Tekne gezintisi, Paris’te yapılacak şeyler arasında en keyiflilerinden. Özellikle havanın güzel olduğu bahar ve yaz aylarında Paris’te düzenlenen tekne turlarına katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Sen Nehri üzerinde gerçekleştirilen turlar eğlenceli içerikleriyle konuklarına keyifli anlar yaşatırken, kentin önemli yapılarını farklı açılardan inceleyebilme imkânı tanıyor. Sözü daha fazla uzatmadan, sizlere Paris tekne turu içeriklerini ve bu organizasyonları düzenleyen belli başlı firmaları anlatmak istiyorum.

Paris Tekne Turu Düzenleyen Firmalar

Sen Nehri’nde tur düzenleyen firma sayısı son yıllarda bir hayli artmış durumda. Ancak hem tur çeşitliliği hem de hizmet kalitesi göz önüne alındığında saatlik ve günlük turlar için 3 firma öne çıkıyor. Bu firmalar Bateaux Mouches, Bateaux Parisiens ve Batobus.

Sonuncusu dışında diğer ikisi özellikle kapsamlı rehberlik ve ücretsiz kablosuz internet bağlantısı hizmetleriyle konuklarını memnun ediyor. Bu arada yaz aylarında üstü açık tekne üzerinde 1 saat boyunca gezmek biraz rahatsız edici olabiliyor. Yanınızda şapka, su, güneş gözlüğü vb bulundurabilirsiniz.

 

Bateaux Mouches

Bateaux Mouches Paris Sen nehri tur

Paris tekne turu düzenleyen şirketler arasında en eskisi ve en bilineni konumundaki Bateaux Mouches, 1949 yılında Jean Bruel tarafından kurulmuş.

1 tekne ile işe başlayan firmanın günümüzde filosunda büyük çoğunluğu iki katlı 15 tekne bulunuyor. Firmanın adı, dilimizde “Sinek Tekneler” anlamına gelse de aslında ismini taşıtların Lyon’da inşa edildikleri tersaneden almış.

Firmanın en çok rağbet gören turu, aşağı yukarı 1 saat 15 dakikada tamamlanıyor. Turlar nisan-eylül arasındaki dönemde sabah 10.15’ten akşam 22.30’a kadar devam ediyor.

Bu aylar arasında tekneler her 20 dakikada bir kalkıyor. Ekim ile mart arasında ise tur tekneleri 11.00-21.00 saatleri arasında çalışıyor. Ölü sezonda kalkış zamanı 45 dakikada bire çıkıyor.

Gezinti sırasında sesli bilgilendirme Fransızca’nın yanı sıra İngilizce ve İspanyolca yapılıyor. Ayrıca teknelerde 21 farklı dilde yazılmış broşürler bulunuyor. Bu gezintiye katılmak isteyenlerden kişi başı 13,50 Euro talep ediliyor.

Firmanın klasik kanal turlarına katılmak için dilerseniz L’Open Tour Paris’in sunduğu hop on hop off otobüs turu ile bütünleşik bilet seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Operatör firmanın 1 günlük otobüs + Bateaux Mouches tekne turu içeren biletine 39, 2 günlük olanına 43 Euro ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ben son Paris seyahatimde hem tekne turu hem de hop on hop off otobüs turu yapmaya seyahatim öncesinde karar vermiştim.

Bu nedenle 2 bileti birlikte alarak daha ekonomik bir gezi yapma şansım oldu. Kombo biletleri L’Open firmasının otobüslerinden de satın alabilirsiniz.

Yalnız unutmayın; otobüslerden aldığınız biletlerle tekne turlarına katılmak için tekneye binmeden önce gişeye gidip esas tur biletinizi almanız gerekli. Yani iskeleye gittiğinizde ilk iş gişeye gidip biletinizi bastırın.

Paris tekne turu biletinizi dilerseniz internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Bilet satın almak için tıklayın.

Bateaux Parisiens

Bateaux Parisiens paris tekne turu

Paris tekne turu için tercih edebileceğiniz bir diğer popüler firma ise Bateaux Parisiens. Firmanın uzmanlık alanı yemekli turlar. Ancak saatlik turları da bir hayli keyifli ve konforlu.

Firmanın klasik nehir turu 1 saat sürüyor. Tekneler gezintiye nisan ile eylül arasındaki dönemde sabah 10.00’dan akşam 22.00’a kadar her 30 dakikada bir başlıyor.

Sefer sıklığı sadece 13.00 ve 19.30 saatlerinde değişiyor. Yazın tur tekneleri 23.00’a kadar faaliyetlerine devam ediyor. Ölü sezon olan ekimden marta kadarsa tekneler kentin iki farklı noktasından 10.30-21.30 arasında her saat başı kalkıyor. Tur sırasında sesli bilgilendirme hizmeti 13 farklı dilde veriliyor.

Bateaux Parisiens‘in Eyfel yakınlarından başlayan 1 saatlik Sen Nehri tekne turunun bedeli yetişkinler için 15 Euro. Bu tura katılacak çocuklar içinse 7 Euro ödemek gerekiyor.

Tabi kent sınırları içerisindeki çoğu kültürel alanda geçerli olan ve toplu taşıma ağını ücretsiz kullanabilmenize olanak veren Paris Pass sahibiyseniz, tura ücretsiz katılabilirsiniz. Ayrıca firmanın Notre Dame kalkışlı bir seçeneği daha bulunuyor. Bu seçeneği tercih eden yetişkinlerden 16, çocuklardansa 7,50 Euro talep ediliyor.

Başta da belirttiğim gibi Bateaux Parisiens aracılığıyla nehir turuna katılmayı düşünürseniz, sadece firmanın sunduğu seçeneklere bağlı kalmak zorunda değilsiniz.

L’Open gibi kentte Hop On Hop Off turlar düzenleyen bir diğer firma olan Big Bus Paris’in birleşik bilet uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Bu tarz bir tercih yapan gezginlere, Big Bus Paris klasik ve deluxe olmak üzere 2 farklı seçenek sunuyor.

Tıpkı Amsterdam’da olduğu gibi tekne ve otobüs turunu bir araya getirerek hem ulaşım hem de kentin zenginliklerini keşfetmek açısından gezginlere kolaylık sağlayan seçenekler hakkında detaylı bilgiyi şu linkte bulabilirsiniz.

Batobus

paris batobus nehir turu

Paris tekne turu için 3. ve son seçenek Batobus. Aslında Batobus diğer 2 turdan biraz daha farklı bir hizmet sunuyor. Batobus’un turları 1 saatlik turlar gibi değil, daha çok hop on hop off yani istenilen durakta inip binilebilecek şekilde organize edilmiş.

Sen Nehri boyunca yer alan Batobus duraklarında inerek çevreyi gezebilir daha sonra bu iskeleler üzerinden teknelere tekrar binerek gezmeye devam edebilirsiniz. Alttaki görselde Batobus’un duraklarını ve tur rotasını görebilirsiniz.

paris sen nehri turları
Batobus hareket noktaları

Üstü camla kaplı büyük tekneler aracılığıyla gerçekleştirilen duraklamalı tur için gezginlere 3 farklı bilet seçeneği sunuluyor. Bu seçenekler arasından en fazla tercih edilenler, bir ve iki günlük biletler.

Tek günlük biletler için yetişkinlerden 17, 3-15 yaş arası çocuklardan 8 Euro talep ediliyor. 2 günlük bilet için belirlenmiş fiyatlar 19 ve 10 Euro. Dilerseniz L’Open firmasının hop on hop off turlarını da kapsayan biletlerden satın alabilirsiniz.

Batobus biletlerini kendi sitesi üzerinden satın almak isterseniz tıklayın.

Paris Tekne Turu Kalkış Noktaları

paris tekne turu kalkış yerleri
Harita üzerinde Paris tekne turu kalkış noktalarını görebilirsiniz. Batobus’un nehir üzerinde birden çok iskelesi var.

Paris tekne turu hizmet sunan firmaların ana başlangıç noktası aslında şehrin simgesi kabul edilen Eyfel Kulesi‘nin çevresi.

Bateaux Mouches, başlangıç noktası olarak Eyfel Kulesi’nin karşısında yer alan Place de l’Alma’yı seçmiş. Bu noktadan kalkan tekneler başta Invalides, Pont Alexandre III, Büyük Saray, Küçük Saray, Concorde Meydanı, Orsay ve Louvre müzeleri gibi yerlerin önünden geçtikten sonra Notre Dame’a ulaşıyorlar. Geri dönerken ise Ile Saint Louis’in arkasından dolaşıp, aynı noktalardan bir kez daha geçiyorlar.

Aynı rotayı takip eden Bateaux Parisiens tekneleri ise yolculuklarına Eyfel Kulesi ve Notre Dame olmak üzere 2 farklı noktadan başlıyorlar.

Tüm gününü Sen Nehri’ne ayıranların tercihi olan Batobus’un tur tekneleri Eyfel Kulesi’nden Ile aux Cygnes’e ulaşana kadar Musee d’Orsay, Saint Germain-des-Pres, Notre Dame, Hotel de Ville, Pont Alexander III, Musee de Louvre, Jardin des Plantes duraklarına yanaşıyorlar.

Paris tekne turu hakkında bilgiler yazısı boyunca şehirdeki en önemli tur operatörleri ve tur detayları hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Paris seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Paris gezi rehberi, Paris gezilecek yerler ve Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top