Paris Ulaşım

Paris ulaşım konusunda Avrupa’nın en sıkıntısız şehirlerinden biri. Gerek hava, demir ve karayolu kullanarak Paris’e ulaşım konusunda, gerekse de Paris şehir içi ulaşımı konusunda Paris gezisi boyunca şehrin sahip olduğu ulaşım imkanları sayesinde sıkıntı yaşamazsınız.

Paris 20 semtten oluşan bölgelere (arrondissements  ya da adreslerde kısaca gösterildiği gibi “arr.”) ayrılmıştır. Bölge numaraları merkezden başlayarak spiral şeklinde dışa doğru genişleyerek gider. Metro, otobüs ve RER tren bilet fiyatları gidecekleri bölge numaralarına göre değişiklik göstermektedir.

Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Paris Nerede?

Fransa’nın başkenti Paris 1.200 km2 yüzölçümü ile Fransa’nın kuzeyinde yer alır. Paris, Fransa nüfusunun yaklaşık beşte birine ev sahipliği yapan Ile de France bölgesinin merkezindeki Sen Nehri üzerinde yer alır.

Paris Havaalanı (CDG, Orly, Beavius)

Paris havaalanı konusunda zengin bir şehir. Paris uçak seferlerinde kullanılan 3 adet havalimanı bulunuyor. Şehrin 30 km uzağında yer alan Charles de Gaulle, Paris’in en büyük havalimanı. 18 km uzaklıkta yer alan Orly Havaalanı ise 2. Büyük havalimanı. Beauvais ise merkezden 70 km uzaklıkta yer alır ve daha çok Avrupa içi ucuz uçuş düzenleyen firmalar tarafından kullanılmaktadır.

THY; hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen havalimanlarından Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na sefer düzenliyor. Pegaus ise; Sabiha Gökçen’den Paris Orly Havaalanı’na uçuş düzenliyor.

Charles de Gaulle Havalimanı ve Orly Havaalanı’ndan Paris şehir merkezine ulaşım sağlayan birçok seçenek bulunuyor. Paris metrosundan, RER trenlerine, özel otobüslerden taksilere kadar Paris havaalanlarından merkeze ulaşım sağlayan seçenekleri Paris Havaalanı (CDG, Orly, Beauvais) sayfasında inceleyebilirsiniz.

Paris havaalanı
Paris Charles de Gaulle Havaalanı

Paris Tren Ulaşımı

Biz hızlı tren seferleri ile yeni yeni tanışsak da başta Paris olmak üzere Avrupa içinde yıllardır hızlı trenler şehirler arası ulaşımda çok etkin bir ulaşım aracı. Geniş bir ağda işleyen hızlı ve rahat trenler, SNCF’ye yani Fransız Devlet Demiryolları’na bağlıdır. Paris, kısaca TGV olarak bilinen hızlı tren ağının merkezinde yer aldığı için TGV trenleri ile ülkenin tüm büyük şehirlerine ve sefer olan diğer Avrupa ülkelerine ulaşım sağlanmaktadır. Tren hızlarının yolculuk boyunca 300 km/s’e çıktığı TGV’lerde önceden bilet almak (koltuk rezervasyonu) zorunludur. Trenlerde 1. ve 2. Sınıf vagonları vardır. 2. sınıfta yolculuk da gayet konforludur.

Tren biletinizi internetten (www.voyages-sncf.com) veya istasyonlardan satın alabilirsiniz. Avrupa Birliği içinde tren seferleri öncesinde check-in yapmanıza gerek bulunmuyor, sefer saatinde trene binebilirsiniz. Yalnız biletinizi platforma giden yola karşınıza çıkacak sarı makinelerden (composteur) onaylatmanız gerekmektedir. Biletiniz onaylatılmış ve üzerinde tarih belirtilmiş olmalıdır, aksi takdirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

paris ulaşım rehberi hızlı tren

Paris’te toplam 6 adet tren garı bulunmaktadır ve her gardan farklı noktalara seferler düzenlenmektedir. Paris’te yer alan garlar ve bu noktalardan düzenlenen seferler şu şekildedir:

 • Gare du Nord: Eurostar trenleri ile Londra, Thalys trenleri ile Belçika, Almanya (bazı seferler) ve Hollanda’ya giden trenler.
 • Gare d’Lest: Fransa içi, Almanya, Avusturya ve İsviçre trenleri.
 • Gare St Lazare: Normandiya dahil kuzeybatı yönüne giden trenler.
 • Gare d’Austerlitz: Güneybatı Fransa ve İspanya yönü trenler.
 • Gare Montparnasse: Batı ve güneybatı yönüne giden TGV trenleri.
 • Gare de Lyon: Provence, İsviçre, İtalya, Alpler yönüne giden trenler.

Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki TGV istasyonları ile de direk Disneyland’a gidebilirsiniz.

Paris’ten düzenlenen bazı önemli tren seferleri, sefer süreleri ve kullanılan garlar:

 • Paris (Gare du Nord) – Londra (St Pancres): Eurostar ile 2 saat 15 dakika. Günde 24 sefer.
 • Paris (Gare du Nord) – Amsterdam (Centraal Station): Thalys ile 3 saat 20 dakika.
 • Paris (Gare du Nord) – Brüksel (Gare du Midi): Thalys ile 1 saat 20 dakika.
 • Paris (Gare du Nord veya Gare d’Lest): Köln (HBF): 3 saat 10 dakika.
 • Paris (Gare d’Lest) – Lüksemburg (LUX): 2 saat 10 dakika.

Yukarıdaki seferler dışındaki tüm seferleri TGV internet sitesinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Paris hızlı tren
Paris Gare du Nord Tren İstasyonu

Paris Otobüs Ulaşımı

Eğer Paris’e uçak ya da tren bileti bulamamışsanız Avrupa içinden otobüs seferleri ile de şehre ulaşabilirsiniz. Paris’teki en büyük otobüs şirketlerinden biri olan Eurolines’in merkezi doğu Paris’teki Gallieni metro istasyonunun üzerindeki Gare Routiere Internationale’dedir. Eurolines’in; Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine seferleri vardır.

Paris Şehir İçi Ulaşım & Biletler, Kartlar

Paris şehir içi ulaşım konusunda bir şehrin tüm olanaklarına sahip desek yanlış olmaz herhalde. Paris metrosu görüp görebileceğiniz en sistematik ve çok hatlı metroların başında geliyor. Bunun dışında RER trenleri, otobüsler, tramvaylar, taksiler ve özel firmaların turistik otobüsleri Paris geziniz boyunca ulaşımda kullanabileceğiniz araçlardan birkaçı.

Paris’te şehir içi ulaşım RATP adı verilen işletme tarafından yönetiliyor. Satın alacağınız tek tip bilet ile metro, otobüs ve 1 ve 2. bölgeye giden RER trenlerine aynı bilet ile binebilirsiniz. 1 ve 2. bölgeler şehir merkezini simgeler. Disneyland ve CDG Havalimanı ve Orly Havalanı ise 3 ile 5. bölgeler arasında yer alır, bu gibi merkez dışında kalan yerlere gidebilmek için ayrı bilet almanız gerekmektedir.

Fiyatlar & İndirim Kartları

Toplu taşımada bilet fiyatları gidilecek bölgeye göre değişmektedir. Tek kullanımlık biletin fiyatı 1,75€ iken 10’lu bilet (carnet) ise 13,70€’dur. Bunlar dışında Paris Visite Pass adı verilen özel indirim kartı ile şehirde en azından birkaç gün kalacaksanız daha ekonomik olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bilet ile metro, RER ve otobüsü sınırsız kullanabileceğiniz gibi bazı yerlerde de indirim kazanırsınız. Kartın geçerliliği gece yarısı başlar ve son günün gece yarısı sona erer. Paris Visite Pass kart fiyatları:

 • 1 Gün: Yalnızca merkezde (Zone 1-3) kullanım 10,85€, tüm Disneyland ve havaalanı gibi tüm bölgeleri kapsayan (Zone 1-5) bilet 22,85€
 • 2 Gün: Yalnızca merkez (Zone 1-3) 17,65€, tüm bölgeler: 34,70€
 • 3 Gün: Yalnızca merkez 24,10€, tüm bölgeler: 48,65€
 • 5 Gün: Yalnızca merkez 34,70€, tüm bölgeler: 59,50€

Paris Visite kart sahipleri ayrıca Paris’teki çeşitli yerlerde indirim sahibi olur. İndirimli giriş yapabileceğiniz yerler arasında; Zafer Takı (%20), Conciergerie (%20), Disneyland (10€), Les Invalides (%20), Musee Grevin (%30) yer alır. Şehrin büyük 2 havaalanı ve ünlü Disneyland merkez kabul edilen Zone 1-3 dışında kalıyor. Yani bu bölgelere gitmek için ekstra bilet almanız gerekiyor. Disneyland için bilet fiyatı merkezden 7,5€ iken CDG Havaalanı için bilet 9,75€ civarında. Yani havaalanı ve Disneyland’a gidiş geliş+şehir içinde sınırsız ulaşımı düşünürseniz her bölgeyi kapsayan (Zone 1-5) biletler çok mantıklı. Eğer havaalanları ve Disneyland’ın bulunduğu merkez kabul edilen (Zone 1-3) bölgenin dışına çıkmayacaksanız daha ekonomik olan Zone 1-3 biletini alabilirsiniz. Paris Visite biletinizi turizm bürolarından ya da uçaktan indikten sonra havaalanından almak mümkün. Kart ilk kullanım ile aktif oluyor ve o gün 1. Gün olarak kabul ediliyor. Eğer Paris’in indirim kartı olan Paris Pass’i satın almayı düşünüyorsanız paket içinde Paris Visite Kart (TravelCard) da yer alıyor.

Navigo Decouverte: Aylık ya da haftalık olarak satılan indirim kartı. Turistik olmasa da bazen tercih edilebiliyor. Haftalık kartta süreç Pazartesi başlayıp Pazar gece sona eriyor. Yani Paris’e hafta ortasından sonra ulaşacaksanız çok da mantıklı değil. Kartı alırsanız içine nüfus fotoğrafı büyüklüğünde fotoğraf yapıştırmanız gerekiyor. Kartı satın aldığınızda 5€’luk depozito yatırılıyor. Her bölgede geçerli kart haftalık 34,4€. Bu kart; RER, Roissybus ve Orlybus gibi havaalanı ulaşım araçlarında da geçerli iken Orlyval’de geçerli değil. Karta Pazartesi Perşembe günleri arası dolum yapılıyor. Ulaşım konusunda ekonomik olsa da Paris’in turistik yerlerine gidilecekse Paris Visite çok daha avantajlı.

MOBILIS: Son olarak şehirde Mobilis adında günlük bir bilet daha var. Kullanacağınız bölge sayısını seçerek satın alıyorsunuz. Yalnız bu bilet havaalanına giden araçlarda geçmiyor. Bilgi amaçlı yazdık desek yeri.

Paris Şehir İçi Ulaşım Araçları

Paris Metrosu: Paris metrosu, şehrin dört bir yanına dağılmış düzinelerce istasyona sahip olduğu için kentte dolaşmanın en hızlı ve en ekonomik yoludur. Son teknolojiye sahip metrolar Paris gezisi boyunca hızlı ve ekonomik ulaşım sunar. Paris metrosundaki hatlar farklı renkler ile gösterilmektedir. Bazı istasyonlarda yalnızca 1 hat bulunurken bazılarında birden fazla hat ve RER trenleri bağlantısı bulunur.

Metro biletinizi gişelerden ve istasyonlardaki otomatik makinelerden alabilirsiniz. Yanınızda bozuk para bulundurmanız işinize yarayabilir. Metro biletinizi girişteki makinelerden geçirdikten sonra geri almayı unutmayın ve biletinizi yapılacak herhangi bir kontrole karşı yolculuk boyunca yanınızda bulundurun. Her bir bilet bir seyahat için geçerlidir, yani kaç güzergâh değiştirmiş olursanız olun tek bilet kullanmanız yeterlidir. Trenlerde kapıyı açmak için düğmeye basmanız gereklidir. İstasyonlarda çıkış “Sortie” yazıları ile belirtilmiştir.

Paris metrosu 05.30-00.30 saatleri arasında hizmet verir. Cumartesi ve resmi tatillerden bir önceki gece ise Paris metrosu 01.30-02.00 saatlerine kadar hizmet verir. Güvenilir olsa da bazı istasyonlarda son sefer saatlerinde bulunmamak güvenliğiniz için akıllıca olacaktır.

Paris metrosu
Paris Metrosu

RER: Reseau Express Regional ya da kısaca adıyla RER, şehrin merkezinde yeraltından, dışarıdaki bölgelerde ise yerin üstünden giden tren hattıdır. Metrodan daha hızlı olan trenler daha çok banliyö ulaşımında önemlidir. Paris havaalanları, Disneyland ve Versay gibi şehir dışında kalan önemli yerlere ulaşımınızı RER trenleri ile sağlayabilirsiniz. 05.00-00.30 saatleri arasında çalışan RER hattı metrodan daha küçük bir şebekeye sahip olsa da uzak bölgelere gittiğinden dolayı önemlidir. Metro biletleri ile 1 ve 2 numaraları bölgelerde RER trenlerini kullanabilirsiniz. Diğer bölgeler içinse özel bilet almanız gerekmektedir. Ücretler gidilen bölgelere göre değişmektedir. Paris ulaşım ağı haritasındaki simgeler ile gideceğiniz bölgenin hangi bölgede olduğunu görebilirsiniz.  Hatlar A-E arası harflerle adlandırılır. RER trenlerinin şehir merkezindeki duraklarını haritalarda görebilirsiniz.

Bütün RER platformlarında bulunan dijital panolarda tren adı, son durak ve aradaki istasyonlar gösterilir. RER ile Paris metrosu şehrin merkezindeki bazı duraklarda kesişir.

Otobüs: Paris’te düzenli bir otobüs ağı vardır. İşe gidiş ve dönüş saatlerinde otobüsler çok yoğun olabilir. Çoğu otobüs 07.00’den 20.30 saatine kadar çalışırken bazı otobüslerin son seferleri 00.30’a kadar sürer. Geceleri işleyen otobüslere Noctilien adı verilir. Bu otobüsler şehrin 10 ana güzergâhında dolaşır. Otobüslerde metro ve RER biletlerinizi kullanabilirsiniz. Biletinizi dilerseniz şoförden de alabilirsiniz, yalnız 10’lu ekonomik biletler yalnızca metro vb istasyonlarda satılır. Otobüslere biletsiz binmenin cezası 20€’dur. Otobüse binince biletinizi girişteki makineden onaylatmalısınız. Tek bir biletle, bir kişi, tek bir hat üzerinde yolculuk yapabilir; yani aktarma yapma şansınız yok.

Belediye otobüsleri haricinde özel firmaların düzenlediği Hop On & Hop Off yani hatlardaki duraklarda dilediğiniz kadar inip binmenizi sağlayan otobüsler ile de şehri gezebilirsiniz. Bazı firmaların otobüsleri birkaç saat boyunca şehri gezdirirken bazılarında belirli duraklarda durur ve dileyen yolcuları indirir. 1 ya da 2 günlük bilet alarak bu otobüsleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. L’Open, Citysightseeing bu hizmeti sunan firmalardan birkaçıdır. Otobüsleri Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi  gibi şehrin en önemli turistik noktalarında görebilirsiniz.

Taksi: Paris’te taksiler genellikle rahat, hızlı ve hesaplıdır. Uzak noktalara gidecekseniz metrodan hızlı olmayabilir.  Taksileri sokaklarda çevirebilirsiniz. Bazı saatlerde yoğunluktan dolayı taksi bulmanız zorlaşabilir. Turkuaz renkli işaretlerin olduğu noktalara giderek taksi bekleyebilirsiniz. Bazı şoförler taksinin ön koltuğuna yolcu almak istemediği için 3 kişiden fazla yolcuyu kabul etmeyebilir, ya da 4. Kişi için 2€ ekleyebilir. Aynı şekilde 5 kg ağırlığı aşan bavullarınız için taksimetreye 1€ gibi bir ücret eklenebilir. Herhangi bir problem yaşarsanız şoförden fiş isteyebilirsiniz.

Bisiklet: Paris’i bisikletle gezmek hem büyük bir zevk hem de büyük bir rahatlık olabilir. Paris’te bisiklet kiralayan birçok firma bulabilirsiniz. Bu firmaların birçoğu bisiklet ile turlar da düzenlemektedir. Paris Velo, bisiklet kiralayabileceğiniz firmalardan biri. (www.paris-velo-rent-a-bike.fr) Şehrin toplu taşıma işletmecisi RATP’den de bisiklet kiralayabilirsiniz.

Bot: Sen Nehri’nin ikiye böldüğü Paris’i gezmenin en keyifli yollarından biri de botlar. Batobus adı verilen botlar ile Paris içinde gezebilirsiniz. Toplamda 8 durak bulunuyor. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize bu duraklardan bazıları. Botlara birden fazla binmeyi düşünüyorsanız günlük kart satın alabilirsiniz. 1 gün geçerli kart 16€ iken 2 gün geçerli kart 18€’dur. 8 Eylül-10 Nisan tarihleri arasında seferler her 25 dakikada bir (10.00-19.00), 11 Nisan-07 Eylül tarihleri arasında ise her 20 dakikada birdir (10.00-21.30).

Bunun dışında Paris’te Bateaux-Mouches gibi gündüz ve gece turları düzenleyen firmaları da bulabilirsiniz. Akşamları yemekli ya da yemeksiz turları tercih edebilirsiniz. Turlar ile detaylı bilgileri Paris’teki turizm ofislerinden ya da otelinizden öğrenebilirsiniz.

Yürüme: Vee tabi ki yürüme. Paris’in merkezi çok fazla büyük değildir ve zaman sorununuz yoksa şehri gezmenin en keyifli yollarından biri yürümedir. Haritadan kendinize güzel bir yürüyüş güzergâhı çıkartarak şehrin keyifle gezebilirsiniz.

Tramvay: Son dönemlerde yeni hatlar eklenmiştir. Fiyat olarak Paris metrosu ile aynıdır fakat uzak noktalardan geçtiği için birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir.

Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

 1. Merhaba,
  Diyelim Zone 1-5 Paris Visite Pass aldık ve ilk olarak akşam saat 8’de kullandık. Bunun geçerliliği 24 saat midir? Yani ertesi gün akşam 8’e kadar kullanabilir miyiz?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın