Paris ulaşım hakkında bilgiler ve rehberi

Paris ulaşım konusunda gezginlere pek çok seçenek sunan gelişmiş bir kent. Tabi seçeneklerin fazla olması, deneyimsizlikle birleşince hem Avrupa’nın farklı kentlerinden Paris’e nasıl gelineceği hem de şehir içi ulaşım ihtiyacının hangi araçlarla daha rahat çözümlenebileceği sorularına cevap bulmak kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bana sorulan sorulardan yola çıkarak hazırladığım rehber ile kentin ulaşım ağının özelliklerini detaylıca öğrenebilir, böylece tatiliniz sırasında zaman ve bütçe kontrolünü daha rahat yapabilirsiniz.

Paris Ulaşım Rehberi Genel Bilgiler

Kültürel anlamda Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen tatil destinasyonlarının başında gelen Paris, Fransa’nın kuzey kesiminde yer alıyor.

Ülkenin başkenti olmasının yanı sıra kent aynı zamanda Ile-de-France Bölgesi’nin merkezi konumunda. Paris, Kuzey Atlantik Akıntısı’ndan kaynağını alan okyanussal iklimin etkisi altında olduğundan yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor.

Sen Nehri’nin oluşturduğu havzanın ortasındaki düz alana kurulu olması sayesinde Paris ulaşım anlamında da önemli bir merkez sayılıyor.

Hem Fransa sınırları içerisindeki diğer kentlerden hem de başta Amsterdam, Londra, Brüksel olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki önemli tatil destinasyonlarından Paris’e pek çok uçak, tren, otobüs seferi düzenleniyor.

Kente kendinize ait veya kiraladığınız aracınızla rahatlıklı gidebileceğiniz gibi eğer İngiltere’den yola çıkacaksanız, Manş Denizi’ni aşan ve Sen boyunca uzanan kanalları takip eden keyifli bir tekne yolculuğu sonucunda da ulaşabilirsiniz.

Paris’e ulaşım seçeneklerini merak ediyor, kentin konumu ve iklimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız “Paris Nerede & Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Paris Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Paris havaalanından şehir merkezine ulaşım

Paris’e ülkemizden ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinden uçak seferleri düzenleyen hava yolu firmalarının neredeyse tamamına yakını, varış destinasyonu olarak ya Charles de Gaulle Havalimanı’nı ya da Orly’yi tercih ediyor.

Her iki havalimanında da kent merkezine ulaşım konusuna rahatça çözüm bulmanızı sağlayacak çok sayıda seçenek bulunuyor.

Yıl içerisinde 65 milyondan fazla yolcuyu ağırlayan Charles de Gaulle Havalimanı, kent merkezinin 25 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer alıyor.

3 terminale sahip havalimanından Paris’in merkezine gitmek isteyen gezginler, ağırlıklı olarak ilk tercih haklarını RER B treninden yana kullanıyor.

Her 7-8 dakikada bir kent merkezine hareket eden trenler dışında biraz daha konforlu bir seçenek ararsanız, shuttle hizmeti sunan firmalardan yerinizi ayırtabilirsiniz.

Gerektiğinde otel pickup veya taksi ile gitmek istediğiniz noktaya zahmetsizce ulaşabileceğiniz havalimanından kalkan belediye otobüsleri de bulunuyor. Bu otobüs hatlarının alternatifi ise RoissyBus ve Le Bus Direct.

Orlybus, kentin en büyük ve işlek havalimanı konumundaki Orly’den kent merkezine giderken en çok tercih edilen ulaşım aracı.

Charles de Gaulle’de olduğu gibi burada da Le Bus Direct otobüsleri faaliyet gösteriyor. Ayrıca dilerseniz ORLYVAL treni ile RER B’ye aktarma yapabilir veya bütçenize uygun taksi seçeneğini kullanarak hızlı bir şekilde kent merkezine yolculuk yapabilirsiniz.

Charles de Gaulle ve Orly’den Paris’in merkezi bölgelerine nasıl gideceğiniz konusunda tüm merak ettiklerinizi, “Paris Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

Paris Tren Ulaşımı

Paris ulaşım rehberi Brüksel ve Amsterdam tren ulaşımı

Hızlı tren hatları sayesinde kısa süreler içerisinde Paris’ten Avrupa’nın çeşitli kentlerine karşılıklı olarak gün içerisinde çok sayıda sefer düzenleniyor.

Gezginlerin farklı noktalara günübirlik seyahat etmelerine olanak veren bu seferler hem kısa sürede tamamlandığı için hem de konforları sayesinde büyük ilgi görüyor.

Paris Amsterdam Hızlı Tren Seferleri: Paris’te tatil yapmak isteyen gezginlerin hızlı tren seferleri ile günübirlik yolculuk yaptıkları destinasyonların başında Amsterdam geliyor.

Fransa- Belçika ortaklığında kurulan Thalys’in gerçekleştirdiği seferler, ortalama 3 saat 18 dakikada tamamlanıyor. Gare du Nord’dan başlayıp, Amsterdam Centraal’de biten bu yolculuk sırasında Brüksel, Antwerp ve Rotterdam’a da uğranıyor.

Paris Brüksel Hızlı Tren Seferleri: Paris’ten yoğun olarak tren seferlerinin gerçekleştirildiği ikinci başkentse Brüksel. Thalys’e ek olarak bu hatta Izy adlı firma da faaliyet gösteriyor.

Eğer zaman kısıtlamanız yoksa ve ekonomik bir seçenek arıyorsanız Izy’yi, konfordan ödün vermek istemiyorsanız Thalys’i tercih edebilirsiniz. Üstelik Thalys’in iki başkent arasında düzenlediği seferler 1 saat 22 dakika gibi son derece kısa bir sürede tamamlanıyor.

Izy trenlerinin yolculuk süresi ise 2 saat 10 dakika civarında.

Paris Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Paris ulaşım rehberi, paris metro haritasi

Paris ulaşım konusunda konuklarına pek çok alternatif sunuyor. Hangi şehir içi ulaşım yöntemini kullanacağınızı belirlerken Paris gezilecek yerler listenizdeki mekânların konumlarını göz önünde bulundurursanız, seçiminizi daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Yürüme: Paris düz bir arazi üzerine kurulu olduğu için, özellikle kent merkezindeki tarihi mekânlara yürüyerek ulaşmayı tercih edebilirsiniz.

Geniş yürüyüş yollarına sahip olması sayesinde kendinizi güvende ve rahat hissedeceğiniz kentte özellikle Zafer Takı’ndan başlayıp Latin Mahallesi’nde biten 1-2 saatlik parkur hem keyifli saatler yaşamanıza hem de kenti yakından tanımanıza izin verecek içeriği barındırıyor.

Metro: Toplu taşıma araçlarında hız faktörü sizin için önemliyse Paris tatiliniz sırasında tercih hakkınızı metrodan yana kullanabilirsiniz. 16 farklı hatta ulaşım sağlayan araçlar 05.00’dan 00.30’a kadar ulaşım sağlıyor.

Sosyal hayatın daha canlı olduğu cumartesiyi pazara bağlayan gece ise metro 01.30’a kadar çalışmaya devam ediyor. Günün büyük bölümünde sefer sıklığı 5-10 dakika arasında değişirken, yoğunluğun arttığı saatlerde 2-3 dakikaya kadar düşüyor.

RER: 1977’de faaliyete alınan RER, 587 kilometre uzunluğundaki ağı üzerinde bulunan 257 istasyonu sayesinde Paris şehir içi ulaşım sisteminin bel kemiğini oluşturuyor.

33 istasyonu kent merkezinin çeşitli noktalarına dağılmış olan RER trenleri ağırlıklı olarak banliyölere seyahat edeceklerin tercihi konumunda.

Belediye Otobüsü: Kentte faaliyet gösteren belediye otobüsleri, trafikte geçerli tek yön uygulaması nedeniyle gezginlere adeta ekonomik fiyatlı tur imkânı yaratıyor.

Gece otobüslerini hat numaralarının önündeki “N” harfinden kolaylıkla tanıyabileceğiniz RATP’ın özellikle 42 numaralı hattı, rotası sayesinde gezginlere kentin pek çok simge yapısını görme ve enfes fotoğraflar çekme olanağı yaratıyor.

Taksi: Konfor ve hızı bir arada sunan taksiler, şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek. Taksimetre açılış ücretinin 6,50 Euro olduğu kentte araçlar genelde rezervasyon usulü çalışıyor.

Siz de bu yöntemi tercih ederseniz, zaman kaybetmeden ihtiyaçlarınıza uygun aracı bulabilirsiniz. Üstelik ödeyeceğiniz fiyatı önceden bileceğiniz için yolculuk sonunda sürprizle karşılaşmazsınız.

Yukarıda sıraladığım seçenekler hakkında detaylar “Paris Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlığının altında sıralanıyor.

Paris Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Paris Visite Pass / Paris Pass

Paris'te toplu taşıma biletleri, indirim kartları

5 farklı alana bölünmüş olan Paris ulaşım ağında Zone 1 ve 2 içerisinde seyahat etmek isteyenlere, toplu taşıma araçlarında 1,5 saat boyunca aktarma yapabilecekleri Ticket t+ sunuluyor.

İster bu bilete tanesi 1,90 Euro’dan sahip olabilir veya 10’luk Carnet ile ödediğiniz meblağı daha da aşağıya çekebilirsiniz.

Eğer Paris’te 2-3 gün ila bir hafta arasında değişen bir süreyle kalacaksanız, kentin turistik mekânlarını cazip indirimlerden yararlanarak ziyaret etmenize ve toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmanıza olanak veren Paris Pass’ı tercih edebilirsiniz.

2-6 gün arası geçerlilik süresine sahip seçenekleri bulunan kartın dilerseniz sadece müze ziyaretlerine yönelik Museum Pass veya toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmanızı sağlayan Paris Visite Pass adlı iki alt kategorisini tek başına satın alabilirsiniz.

Paris Hop On Hop Off Otobüs Turları

Paris'te üstü açık turistik otobüsler hakkında bilgiler

Avrupa’nın her büyük kentinden olduğu gibi Paris’teki hop on hop off turlar gezginlere hem kenti tüm ayrıntısıyla gezme hem de ulaşım ihtiyacına ekonomik çözüm bulma olanağı yaratıyor.

Bu konuda Paris’te faaliyet gösteren 3 firma öne çıkıyor. Bu firmalar, son seyahatimde benim de tercih ettiğim L’Open Tour, 3 kıtadaki 19 farklı destinasyonda organizasyonlar düzenleyen Big Bus Paris ve alanında dünya lideri konumundaki City Sightseeing.

Turlar 1 ve 2 günlük seçenekler halinde gezginlere sunuluyor. Ayrıca konuklarına, birleşik bilet uygulamaları sayesinde tekne turlarına katılmak veya Eyfel gibi simge yapıları indirimli fiyatlarla ziyaret etme hakkı gibi avantajlar sağlıyor.

Paris Tekne Turu

Paris ulaşım rehberi, tekne turları hakkında bigliler

Paris’i farklı bir bakış açısıyla görmek isteyen gezginler için Sen Nehri üzerinde gerçekleştirilen tekene turları bir başka önem taşıyor.

Paris ulaşım ağına alternatif sayılabilecek tekne gezintileri hem saatlik hem de günlük hop on hop off tur formatında düzenleniyor. 1 saatlik tekne gezintisi dendiğinde akla ilk olarak bu alanda kentin en eskisi Bateaux Mouches ve uzmanlık alanı yemekli turlar olan Bateaux Parisiens geliyor. Günlük indi-bindi Paris tekne turları içinse Batobus’un adı ön plana çıkıyor.

Saatlik ve günlük tekne turlarının fiyatları, güzergâhları, kalkış noktaları hakkında tüm detaylara “Paris Tekne Turu Hakkında Bilgiler & Fiyatlar” başlığı altında yer verdim.

Paris ulaşım sistemi hakkında tüm detayları öğrendikten sonra kentte nasıl zaman geçirebileceğiniz hakkında ipuçlarına ihtiyaç duyarsanız, hazırlamış olduğumuz detaylı Paris Gezi Rehberi’ne göz atabilirsiniz. Konaklama önerilerimiz ise “Paris’te Nerede Kalınır” başlıklı yazımızda sizleri bekliyor.

5 Yorum

 1. ÖNEMLİ!!!
  Merhabalar
  Benim bi sorum olucaktı size
  Bilgilendirirseniz çok sevinicem
  Benim önümüzdeki Pazar günü Torontodan Parise ve Paristen İstanbula olmak üzere anlaşmasız iki uçak biletim var.Sadece Kanada vizem var ve schengen vizem bulunmamakta.Valizimi paristen diğer uçağa aktarıcağım zaman bi sıkıntı yaşar mıyım
  Yani pasaport kontrolüne girer miyim?Yardımınız için şimdiden teşekkürler

 2. Efendim parise ilk defa seyyahat edeceğim eşim ve kız kardeşimle 2 günlük bir seyyahat planımız charles d goulle den otel ertesi gün Türkiye paris konsolosluğunda nikah a icabet 3.günün sabahı Turkiye ye dönmek üzere charles d goulle havalimanına gelecegiz .Benim sormak istediğim otel 3 kişilik odada kalma imkanımız olurmu ?Ayrıca kalsak kişi başımı yoksa oda fiatımı ödeyeceğiz.birde konsolosluğa nasıl kolayca gideriz .yaş ortalamız 60 olduğundan bu soruları sormak zorunda kaldım şimdiden değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim sağolun var olun .iyi günler dilerim.

  • Semih Bey merhabalar,

   Eğer otel rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaparsanız zaten tesisteki hangi oda tipinde kaç kişi kalınabileceği size gösteriliyor. Yani klasik ufak ekonomik odalar genellikle 2 kişilik olurken büyük, suit tip odalarda 3-4 kişi konaklayabiliyor. Otel konaklama ücreti kişi başına değil de gecelik oda başına olur.

   Konsolosluk ulaşımı konusunda otelinizin konumunu bilemediğim için bir yorum yapamayacağım maalesef. Ama metro ya da toplu taşıma ile uğraşmaktansa taksi kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için de en sağlıklı yol Türk Konsolosluğu’nun adresini ufak bir kağıda yazıp taksiciye vermeniz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, saygılarımla.

   Sami

 3. Merhaba,
  Diyelim Zone 1-5 Paris Visite Pass aldık ve ilk olarak akşam saat 8’de kullandık. Bunun geçerliliği 24 saat midir? Yani ertesi gün akşam 8’e kadar kullanabilir miyiz?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın