Paris'te islami yemek falafel

Helal gıda bulmak pek çok Türk’ün yurt dışında yaşadığı, yemekle ilgili en önemli problem. Dini sebepler olduğu kadar kişisel damak tadı tercihlerinin de bunda yeri var.

Bazılarımız İslami usullere göre kesilmiş etler dışında bir şey yemeyip alkol almakta sorun görmezken, bazılarımız alkol de istemeyebiliyor. Ya da normalde et yediği halde yurt dışında pişirme yönteminden dolayı et yemeyenleri de tanıyorum.

Her durumda bu ciddi bir sorun. Ancak Paris 10.000’in üzerinden restoran ve cafesiyle bu açıdan da en rahat edebileceğiniz şehirlerden biri. Bu kentte damak tadınıza uygun, helal yemek bulamamanız mümkün değil.

Paris’te Helal Gıda & Türk Restoranları konusunda kentte bu anlamda yiyecek neler bulabileceğinizden özetle bahsedip sonrasında da birkaç restoran önereceğim. İşinize yarayacağına eminim.

Paris’te Restoranlarda Bulabileceğiniz Helal Gıda Statüsündeki Yemekler

İslami usüllere göre kesilmiş hayvan etleri ile, alkol veya domuz eti içermeyen yiyecekleri Paris’in hemen yer yerinde bulmanız mümkün.

Öte yandan gittiğiniz her cafe ve restoranda bu detaylarla uğraşmak istemiyorsanız Paris seyahatinizde bazı yemek gruplarını tercih ederek bu seçime sadık kalmak da işinizi oldukça kolaylaştırır.

Kebap ve Diğer Orta Doğu Yemekleri

paris'te kebap döner yeme içme

Paris’te etnik çeşitliliğin fazla olması sağolsun bizim damak tadımıza uygun olan kebap ve Orta Doğu mutfağı seçenekleri çok sayıda mevcut.

Kentin hemen her yerinde Türk, Lübnan lokantaları mevcut. Menülerinde döner, kebap gibi ürün çeşitlerinden humus, mercimek çorbası, pide gibi alışkın olduğumuz diğer tatlar da yer alıyor. Dolayısıyla et ister tüketirsiniz ister tüketmezsiniz ancak bu tarz restoranların helal gıda açısından güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz.

Makarna ve Pizza

paris'te helal yemek makarna

İtalyan mutfağının spesyallerinden olsa da içeriğindeki malzemeleri seçme şansınız olduğu için Paris’te gıda tercih edenlere büyük bir kolaylık makarna ve pizza.

Makarna seçimlerinizde Napoliten, Arabbiata veya Pomodoro soslar tamamen sebzelerden oluşur. Aynı durum vegetable pizza için de geçerli. Ve her iki yemekte de sosunuzu veya malzemeleri deniz ürünleri veya tavuk olarak da seçebilirsiniz.

Vejeteryan Seçenekler

paris Vejeteryan yeme içme

Vejeteryan olmasanız bile vejeteryan ya da vegan seçenekler Paris’te helal gıda yemek adına işinizi kolaylaştıran bir başka yol. Ben normalde kırmızı et yiyorum ancak çok sevdiğim bir yiyecek değil.

Paris değil ama başka seyahatlerimde etli yemek sipariş edip “iyi pişirin, şöyle olsun, böyle olsun” diye uzun uzun uğraşacağıma vejeteryan yemeklerine yöneldiğim oldu. Çok büyük bir rahatlık.

Üstelik seyahatiniz de çok uzun sürmeyecekse sizin de kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir tercih. Falafel ve kuskus ise Paris’te helal gıda olarak hiç sorun yaşamadan ulaşabileceğiniz iki vejeteryan seçenek.

Vejeteryan yemek konusunda ayrıca Hint Lokantalarını da öneririm. Bu ülkeninin dini ve kültüren yapısından dolayı etsiz yemek seçenekleri çok fazla, dolayısıyla herhangi bir Hint yemeğini de Paris’te güvenle tüketebilirsiniz.

Deniz Ürünleri

paris'te helal gıda balık

Özellikle domuz etinden uzak durmak isteyenler için bir başka güvenli yol da deniz ürünleri. Batı, Kuzey ve Güneydoğu olmak üzere üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkenin başkentinde ise deniz ürünleri en kolay ulaşabileceğiniz yiyecekler arasında.

Izgara ton balığı ve salmon in paper adıyla sunulan somon fümeyi deniz ürünleri seviyorsanız mutlaka Paris’te denemenizi öneririm.

Paris’te Yemek Yiyebileceğiniz Türk Restoranları

paris'te nerede yenir Türk lokantaları

Avrupa’nın hemen her kentinde Türk restoranları bulmak mümkün ancak sanırım Paris bu konuda en zengin birkaç şehirden biri.

Çoğunlukla dönerci, kebapçı gibi atıştırmalık yiyecekler satan bu yerler arasında oturup keyifle öğle veya akşam yemeği yiyebileceğiniz alternatifler de var. Ben Paris’te Helal Gıda & Türk Restoranları yazısından en önemli 5 tanesinden bahsedeyim. Daha fazlasını da siz bulabilirsiniz.

Istanbul Restaurant

L’Ouest Caddesi’nde yer alan Istanbul Restaurant keyifli bir öğle veya akşam yemeği için ideal. Alkol servisi de yapılıyor ancak tabii ki almak zorunda değilsiniz. Helal et sertifikasına sahip olan restoranın menüsünde kebap çeşitlerinden dolmaya, musakkadan baklava gibi tatlılara kadar Türk mutfağının en leziz örnekleri mevcut.

Fiyat seviyesinin çok düşük olduğunun söyleyemem ancak pahalı da değil. Güzel bir akşam yemeğini kişi başı ortalama 30–40 Euro gibi bir fiyata yiyebilirsiniz.

 • Adres: 41/43 Rue de l’Ouest, 75014 Paris, Fransa

Menekşe

Paris Türk restoranı menekşe

De La Main Pasajı’nda yer alan Menekşe de isterseniz alkolle isterseniz alkolsüz içeceklerle yemek yiyebileceğiniz kaliteli Türk lokantalarından.

Menüsünde Türk, Orta Doğu ve Akdeniz mutfağından yemekler yer alan Menekşe’nin fiyat seviyesi de aslında İstanbul Restaurant’dan çok farklı sayılmaz. Küçük ancak samimi bir atmosferi olan restoranı uygun fiyatlı ve keyifli bir yemek isteyenler için Paris’te helal yemek nerede yenir sorusunun cevabı olarak önerebilirim.

 • Adres: 7 Passage de la Main d’Or, 75011 Paris, Fransa

Restaurant Sizin

Saint George Tiyatrosu’nun hemen yanında yer alan Restaurant Sizin de samimi ve sıcak bir atmosferi olan küçük işletmelerden. Ayak üstü atıştırıp geçmek yerine bir akşam yemeğinizi burada yiyerek hem helal gıda açısından güvenli hem de Türkiye’de yediğimiz Türk yemeklerinin lezzetine en yakın seçenekleri deneyebilirsiniz.

 • Adres: 47 Rue Saint-Georges, 75009 Paris, Fransa

Urfa Dürüm

“Paris’te helal yemek ararken mutlaka bir restoranda saatlerce oturmak zorunda mıyız” diyenler için de Urfa Dürüm’ü önerebilirim.

Her türlü kebap dürüm ve lahmacun gibi yiyecekleri 3-4 Euro gibi son derece uygun fiyatlarla alabilir ve zaman kaybetmeden Paris gezinize devam edebilirsiniz. Unutmadan, Urfa Dürüm Fauborg Saint Denis Caddesi’nde yer alıyor.

 • Adres: 58 Rue du Faubourg Saint-Denis, 75010 Paris, Fransa

Restaurant Bodrum

Batignolles Caddesi’ndeki Restaurant Bodrum da güvenle Paris’te helal gıda yiyebileceğiniz yerlerden. Menüsünde mercimek, ezo gelin gibi Türk çorbalarından, İskender, Adana, şiş kebap gibi seçeneklere, Baklava, sütlaç gibi tatlılardan zeytinyağlılara her türlü Türk yemeğini bulabilirsiniz.

 • Adres: 43 Rue des Batignolles, 75017 Paris, Fransa

Paris’te Yemek Yiyebileceğiniz Ortadoğu Restoranları

fransa paris orta doğu restoranları

Orta Doğu mutfağı da Paris’te helal yemek bulabileceğiniz sayısı da çok yüksek seçeneklerden. Falafel ve kuskus ise Orta Doğu’nun kente en büyük hediyesi sanırım. Atıştırmalık olarak hızlıca bir falafel sandviç alıp gezmeye devam edebileceğiniz gibi keyifli bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz. En beğendiğim Orta Doğu Restoranları ise;

Liza

Beyrut mutfağının Paris’teki en önemli temsilcilerinden Liza 2. Arrondorsement’de yer alıyor. Kuzu eti kıymasından yapılan Kebbe, ızgara hellim peyniri ve mercimek, kızarmış soğan ve portakaldan oluşan salataları ise burada mutlaka denemenizi önerdiğim yemeklerden.

Onun dışında babagannuş, humus, tabulleh salatası da burada bulabileceğiniz tipik Orta Doğu yiyeceklerinden. Eğer alkol tüketiyorsanız menüde yer alan Lübnan şaraplarından da denemenizi öneririm.

 • Adres: 14 Rue de la Banque, 75002 Paris, Fransa

Chez Hanna

Marais’de yer alan Chez H’Anna falafel üzerine uzman bir yer. Hatta hafta sonları falafel sırasının restoran dışına kadar uzandığını görmeniz mümkün.

İsterseniz atıştırmalık olarak yemeğinizi alıp gidebileceğiniz isterseniz de masalarda oturup keyifle yemek yiyebileceğiniz bir restoran olan Chez H’Anna’da fiyatlar da çok uygun. Kişi başı ortalama 8-10 Euro gibi bir fiyat burada doymanız için yeterlidir.

 • Adres: 54 Rue des Rosiers, 75004 Paris, Fransa

L’as Du Fallafel

Paris’in belki de en popüler falafelcisi L’as du Fallafel de isterseniz bir sandviç alıp gezmeye devam edeceğiniz isterseniz de oturup keyifle yemek yiyebileceğiniz yerlerden. Ama eğer hava güzelse ben bir sandviç yaptırıp yakındaki Rosiers Bahçesi’nde Paris’in tadını çıkararak yemenizi öneririm. Buradaki fiyatlar da genelde 10 Euro altında.

 • Adres: 32 Rue des Rosiers, 75004 Paris, Fransa

Paris’te Yemek Yiyebileceğiniz Vejeteryan Lokantaları

paris vejeteryan yeme içme

Vejeteryan yemeklerin “o eti yemem, bu olsun, az pişmiş çok pişmiş” gibi uzun uzadıya tartışmalara girmek istemeyenler için güvenli bir helal gıda seçeneği olduğunu söylemiştim. Paris’te helal gıda yazısında sizlere önerebileceğim birkaç iyi vejeteryan restoranı ise;

Thank You My Deer

Sadece vejeteyan değil glutensiz diyeti yapanlar için de menüsünde zengin seçenekler bulunduran Thank You My Dear Saint Maur Caddesi’nde yer alıyor. Malzemelerin mevsimsel olarak tazeliği ve varlığına göre her hafta menüsünü güncelleyen restoranın salataları ise ayrı güzel.

 • Adres: 112 Rue Saint-Maur, 75011 Paris, Fransa

Sangeetha

Faubourg Saint Denis Caddesi’nde yer alan Sangeetha vejeteryan bir Hint lokantası. Güzelliği ise etsiz yemek yemek için menüyü kurcalamanıza bile gerek yok. Servisi de son derece hızlı olan Sangeetha’da hızlıca atıştırıp Paris’i gezmeye devam edebilirsiniz.

 • Adres: 178 Rue du Faubourg Saint-Denis, 75010 Paris, Fransa

Soya

Sadece vejeteryan değil, vegan (yumurta, süt, tereyağı gibi hiçbir hayvansal ürün içermeyen) yemek seçeneklerine de sahip olan Soya aynı zamanda organik yiyecek düşkünleri için de ideal bir adres. Sadece bitkisel ürünler ne kadar lezzetli olabilir ki diye düşünmeyin.

Soya aynı zamanda son derece yaratıcı da bir mutfağa sahip ve menüsündeki yemeklerin ne kadar lezzetli olduğuna inanamayacaksınız. Pierre Levée Caddesi’nde yer alan restorana rezervasyonsuz gitmek mümkün olsa da özellikle hafta sonları kalabalık olduğu için rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

 • Adres: 20 Rue de la Pierre Levée, 75011 Paris, Fransa

East Side Burgers

Aynı zamanda bir fast food zinciri de olan East Side Burgers sebzelerden yapılan burgerlerin merkezi. Böylece sebze yemeklerini yeterince lezzetli bulmayanlar için soslar ve pişirme şekliyle de uygun seçenekler yaratabiliyor.

Burgerlerin yanında servis edilen sebze ve yan ürünler ise mevsimsel olarak değişkenlik gösteriyor. Voltaire Bulvarı’nda da bir şubesi bulunan East Side Burgers’ı Paris’in hemen her yerinde görebilirsiniz.

 • Adres:  60 Boulevard Voltaire, 75011 Paris, Fransa

Paris’teki Fast Food Restoran Seçenekleri

paris pizza hut, mc donald's, kfc, subway

Hepimiz bir masada uzun uzun yemek yemeyi sevmeyebiliriz. Ya da belki Paris seyahatiniz çok kısadır ve yemek yerine kentteki önemli yerleri gezmeyi tercih ediyorsunuzdur. Her iki durumda da Paris’te helal yemek arayışınıza cevap verebilecek fast food zincirleri mevcut.

Çoğu Türkiye’de de şubesi bulunan restoranlar. Vejeteryan restoranlar bölümünde bahsettiğim East Side Burgers de bu gruba giriyor aslında ancak kentteki diğer seçeneklerinizi de yazmak istiyorum kısaca.

Maoz

Vejeteryan, ve dolayısıyla helal gıda statüsüne de giren, bir menüsü olan Maoz kentteki önemli falafel zincirlerinden. Uygun fiyatlı, hızlı ve güvenli yemek için Paris’in pek çok noktasında Maoz bulabilirsiniz ama bir tanesinin Xavier Privas Caddesi’nde olduğunu buradan söyleyeyim.

 • Adres: 8 Rue Xavier Privas, 75005 Paris, Fransa

Burger King

Burger King ve yazının bundan sonrasında yer alan fast food zincirlerinden uzun uzadıya bahsetmeme gerek yok sanırım. Her ne kadar menülerinde helal olmayan seçenekler de yer alsa da menüye hakim olacağınız için Paris’te helal yemek bulabileceğiniz yerler arasında bulunan Burger King’in şehir merkezine en yakın şubeleri Centre Commercial, La Boétie Caddesi ve Général Leclerc Caddesi’nde yer alıyor.

 • Adres: 124 Rue La Boétie, 75008 Paris, Fransa (Şanzelize arası)

KFC

Paris’te helal gıda arayanlar için tavuk da son derece güvenli bir seçenek. Kentte bulunan 10 KFC restoranından en önemlileri Vaugirard Caddesi, Jean Moulin Caddesi ve Vincent Aurion Bulvarı’nda yer alıyor.

 • Adres: 31-35 Boulevard de Sébastopol, 75010 Paris, Fransa

Pizza Hut

Innocents Caddesi, Iteliens Bulvarı ve Lauristan Caddesi Pizza Hut bulabileceğiniz birkaç adresten biri.

 • Adres: 1 Rue des Innocents, 75001 Paris, Fransa

Subway

Faubourg Saint Antoine, Voltaire Bulvarı ve Pobhieu’da Subway şubelerinden birini bulabilirsiniz.

 • Adres: 11 Rue de Ponthieu, 75008 Paris, Fransa (Şanzelize arası)
Paris'te helal gıda, restoran konumları
Paris’te helal gıda yiyebileceğiniz restoranların konumlarını haritada inceleyebilirsiniz. Görseli büyütmek için tıklayın.

Yazı boyunca tavsiye ettiğim restoranların konumlarını üstteki görselde inceleyebilirsiniz. Haritayı Google Haritalarda açmak için tıklayın.

(Eğer internaktik harita üzerinde restoran konumları yer almazsa sol menüdeki “Yeme İçme” sekmesini tıklayabilirsiniz.)

Paris gezi rehberi, Paris gezilecek yerler, Paris’te nerede kalınır, Paris konaklama rehberi gibi yazılarımızda da önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın