paris parkları

Paris denilince akla sadece dünyaca ünlü müzeler, kiliseler, incecik krepler, moda sektöründe isim yapmış markalar, Şanzelize Caddesi, Eyfel Kulesi gelse de Paris’in kendine özgü dokusunu tamamlayan park ve bahçeler de Paris’i Paris yapar. Eğer Paris’te şehrin bunaltıcı yaşantısından biraz uzaklaşıp park ve bahçelerde kafa dağıtmak isterseniz bu yazı çok işinize yarayacak. 

Ön Önemli Paris Parkları

İşte Fransa‘nın başkenti Paris’deki en ünlü 5 park:

1. Bois de Boulogne

Bois de Boulogne paris

Bois de Boulogne, Bois de Vincennes’den sonra Paris’in en büyük ikinci parkı. 865 hektarlık bir alanı kaplaması ile ünlü Central Park’ın neredeyse iki katı büyüklüğündedir.

III. Napolyon’un Baron Hausmann’dan bu alanı Londra’da gördüğü parklara benzetmesini istemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Paris’in doğusunda yer alan bu park, büyüklüğü ve bitki örtüsünün zenginliği nedeniyle şehrin oksijen kaynaklarından biri olarak görülür. Parislilerin favori parklarından olan Bois de Boulogne, özellikle havanın güzel olduğu günlerde kalabalık olur. Buraya geldiğinizde yürüyüş yapabilir, kürek çekebilir, bisiklete binebilir, piknik yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bois de Boulogne’de iki at yarışı parkuru, restoranlar, bir tiyatro ve Musee des Arts et Traditions Popularies adında bir sanat müzesi vardır. Park, gün içerisinde işlek olsa da gece saatlerinde burada gezmeniz pek tavsiye edilmez.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 75016, Paris, Fransa
  • Ulaşım: Metrodan Porte Maillot, Porte Dauphine, Porte d’Auteuil veya Les Sablons duraklarından birinde inerek ulaşabilirsiniz.

2. Jardin des Tulieries

Jardin des Tulieries Paris

Jardin des Tulieries Paris’in bir diğer ünlü parkı. Louvre Müzesi ve Concorde Meydanı arasında yer alan 25 hektarlık bu park, 1564 yılında Kraliçe Catherine de Medicis için yapılmış.

1789 Fransız Devrimi sırasında saray kısmı yıkılsa da bahçe günümüze dek ulaşmıştır. 1667 yılında halka açılan Tulieries Bahçesi’ne gelindiğinde görülecek önemli kısımlardan biri girişinde yer alan Zafer Takı (Arch de Triomphe) dır.

Parkta yer alan önemli bir başka yapı ise Orangerie Müzesi. Yürüyüş yolları, heykeller, havuzlar, çiçek bahçeleri ile dolu olan bu park sadece yürüyüş yapmak ya da dinlenmek için bile ideal bir yer.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 113 Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa
  • Ulaşım: Tuileries ya da Concorde metro istasyonlarından Jardin des Tulieries’e gelebilirsiniz.

3. Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçeleri Paris

Paris’in en ünlü yeşil alanlarından biri olan Lüksemburg Bahçesi 17. yüzyılda Kraliçe Marie de Medicis için yaptırılmıştır. 25 hektarlık bir alanı kaplayan bahçe, Floransa mimarisine uygun şekilde yapılmış.

Kraliçe, buranın çocukluğundaki evin kopyası olarak yapılmasını istemiştir. Bahçede yer alan Lüksembueg Sarayı’nda Fransız Senato bulunuyor. Lüksemburg Bahçesi’nin merkez noktasında sekizgen bir havuz var.

Lüksemburg Bahçesi’nde Fransız kraliçelerinin heykellerini, azize Sainte Genevieve’nin heykelini, Özgürlük Heykeli’nin minik bir kopyası olan bronz heykeli, ünlü Medici Çeşmesini, bir kafe, kukla tiyatrosu, arıcılık okulu, tenis kortları ve konser alanını görebilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi’nde elma, armut ağaçları, karaağaç ve çiçek türleri görülebilir. Parkta yer alan açık hava satranç köşesi kimi zaman satranç oyuncularının düzenlediği turnuvalara ev sahipliği yapar.

Buraya geldiğinizde spor yapmak istiyorsanız diğer seçenekler satranç köşesinin karşısında yer alan basketbol sahası ve tenis kortlarıdır. Yazın ve  bahar aylarında daha popüler olsa da yılın her döneminde huzur dolu sakin bir yeşil alan.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 75006, Paris, Fransa
  • Ulaşım: Metro ile Odeon durağından veya RER ile geliyorsanız Luxembourg durağından buraya gelebilirsiniz.

4. Bois de Vincennes

Bois de Vincennes parkı

Bois de Vincennes, Paris’in en büyük parkıdır. 1885–1886 yılları arasında III. Napolyon tarafından yaptırılan park, 995 hektar. Bu alan ile dünyaca ünlü Central Park’ın neredeyse üç katıdır.

Baron Haussman’ın peyzaj mimarı parka dekoratif amaçlı göller ve şelaleler yapmıştır. Paris’in güneydoğusunda bulunan bu parkta üç güzel göl, Park Floral ve Dört Mevsim Bahçesi, hayvanat bahçesi ve yaz eğlenceleri parkı bulunuyor.

Avrupa’ki en yüksek kale burcuna ev sahipliği yapan Bois de Vincennes’de Versailles’den önceki kraliyet sarayı bulunmaktadır. Bu burç, 14. Yüzyıldan kalmadır. Ortaçağ askeri mimarisinin en ünlü eserlerinden olan yapıda bir müze de bulunmaktadır.

Paskalyadan önceki pazardan Mayıs ayı sonuna kadar düzenlenen Fransa’nın en büyük eğlence parkı Bois de Vincennes’de kurulur.

  • Adres: Route de la Pyramide, 75012 Paris, Fransa
  • Ulaşım: Chateau de Vincennes metro istasyonundan ya da RER ile Vincennes’den parka ulaşabilirsiniz.

5. Parc La Vilette

Parc La Vilette Paris

Parc La Vilette Paris’in en büyük ve en güzel parklarından bir diğeri. 55 hektarlık bir alan üzerine kurulan park, 1984–1987 yılları arasında İsviçreli mimar Bernard Tschumi tarafından yapılmış. Şehrin eski mezbahanesi ve canlı hayvana pazarının kurulduğu alan bu görkemli parka dönüştürülmüş.

Parc La Vilette’de şehrin en büyük kültür merkezlerinden biri bulunur. Avrupa’nın en büyük bilim merkezi olan Cite des Sciences et de L’industrie de bu parkta yer alıyor.

Bu müze, mimar Adrien Fainsilber tarafından tasarlanmış. 1986 yılında açılan müzenin tasarımı cam ve demir ağırlıklıdır. Bahçe kısmında 1950’lerden kalma bir denizaltı bulunur.

Parc La Vilette’de her biri ayrı bir kavramı tasvir eden 10 tema parkı var. Parkta birçok konser salonu da yer alıyor. Zenith Konser Salonu bunların en bilineni. Bir dönem arena olarak kullanılan bir yapı sonrasında kültür ve sergi merkezi haline getirilmiştir.

Parkta çocukların tırmanmasına izin verilen devasa soyut heykeller vardır ve bu kısım oldukça ilgi toplar. Parc La Vilette’nin sembollerinden biri 6433 aynadan oluşan dev Geode küresi. Burada 360 derecelik bir ekranı olan bir sinema da var.

Park, şehir merkezine uzak olması nedeniyle kimi zaman az ziyaretçisi olan bir yer. Kafa dinlemek ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız aslında bu bir avantajdır.

Paris ziyaretiniz sırasında eğer zaman sorununuz yoksa çağın ötesinde bir şekilde yapılmış olan Parc La Vilette’yi mutlaka görmelisiniz. Park içerisinde bir kanal bulunur. Buraya Paris’in merkezinden bir tekneye binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 211 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris, Fransa
  • Ulaşım: Metrodan Porte de la Villette ya da Pantin duraklarından birinde inerek Parc La Vilette’ye gelebilirsiniz.

Paris’le ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri;

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın