Park Güell hakkında bilgiler, fotoğraflar

Gaudi’nin Renkli Dünyası: Park Güell

Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi 74 yıllık yaşamına sayısız eser sığdırdı ancak şüphesiz bunlar arasında en etkileyici olanları Sagrada Familia Bazilikası ile rengarenk Park Güell.

Yapımı 14 yıl süren –ve aslında yarım bırakılan- Park Güell Barselona’daki turistik atraksiyonlar arasında en önemlilerinden de biri.

Yarım gününüzü ayırmanızın yeterli olduğu park başta bahçe-şehir olarak tasarlanmış ancak sonunda bir şehir parkına dönmüş. Burayı bu kadar özel ve güzel yapan ise başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz sıradışı mimarisi, renkleri, desenleri, mimarının dehasını gösteren tasarımları diyebilirim.

Hatta parkı en kısa şekilde tanımlamam gerekirse “büyüleyici bir tuhaflık” derdim. Üstelik Park Güell ne kadar dünyadaki diğer parklardan farklıysa Barselona şehrinin dokusuna ve ruhuna da o kadar uygun.

 

Park Güell Hakkında Bilgiler

Parc Guell gezisi, Barselona resimleri

Her köşesi Mimar Gaudi’nin sıradışı çalışan zihnini, doğadan esinlendiği ancak sonunda garip denilebilecek şekilde tasarladığı formları ve klasik mimariye meydan okuyan tarzını yansıtan Park Güell 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınmış bir eser.

Üstelik yapıldığı dönemin koşulları ve kültürel ortamı da göz önüne alındığında hayal gücünün nelere kadir olduğunun da canlı bir ispatı. O yüzden bu eşsiz parkı tanımaya tarihiyle başlayıp içerisinde neler görebileceğinizle devam edelim.

Park Güell Tarihi

Parc Guell tarihi, yapılış amacı, yapılış tarihi

Her şey şehrin zenginlerinden Eusebo Güell‘in daha önce Palau Güell isimli evini yaptırdığı mimar Gaudi‘ye Barselona’nın yüksek bir tepesinde bir bahçe-şehir siparişi vermesiyle başlamış.

İçerisinde evler, çeşitli sosyal etkinliklerde toplanmak için bir meydan, bahçeler ve başka ortak kullanım alanları da olması planlanan bu bahçe-şehrin yapımı 1914 yılında yarım bırakılmış ve sonra da devam etmemiş.

Ancak yapımı bitirilebilen 2 ev, meydan, 3 viyadük, sütunlu salon, Gaudi’nin kendi evi de dahil bu yarım kalan haliyle bile nefes kesici güzellikle olan park 1922 yılında halka açık bir parka çevrilmiş.

Park Güell Bölümleri

Barselona Park Guell gezilecek yerler

Modernizm akımının en güzel ve en sıradışı örneklerinden Park Güell kendisi bile başlı başına bir sanat eseriyken içerisinde de onlarca eser barındırıyor. Çok kısaca hepsinden bahsetmem gerekirse…

Gaudi’nin Evi (Casa Museu Gaudi)

Gaudi Evi Park Guell Barselona hakkında bilgiler

Ünlü Mimar’ın Sagrada Familia‘ya taşınana kadar aralıklı olarak yaşadığı bu ev bugün bir müze. Normalde Park Güell’e giriş ücretsiz ancak Gaudi’nin Evi için bilet almak gerekiyor, ki yanlış hatırlamıyorsam 5-6 Euro civarındaydı.

Park Guell Gaudi Evi giriş ücretleri

Evin en önemli özelliği ise sadeliği. Gaudi’nin eğlenceli ve tuhaf detaylarla dolu eserlerinin aksine meslektaşı Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evi son derece sade.

Giriş Pavyonları

Barselona Park Guell ziyaret saatleri ve fotoğraflar

Park Güell masallar diyarı gibi bir park. Giriş pavyonları da bunu uzaktan bile belli ediyor. Renkli seramiklerle kaplı dış cephesi ve kuleleriyle giriş pavyonları sanki Hansel & Gratel Masalı’nın içine girecekmişsiniz gibi bir his uyandırıyor.

Çifte Merdiven

Park Guell tarihi

Giriş pavyonlarının arasında yer alan çifte merdivenin en önemli özelliği üzerindeki ejderha heykeli. Parktaki diğer her eser gibi renkli kırık seramiklerle kaplanmış olan ejderha aynı zamanda bu parkın da bir simgesi.

Barselona Park Guell ejderha

Meydan

Lokasyon olarak parkın tam ortasında yer alan meydana çifte merdivenleri çıktıktan sonra ulaşabilirsiniz. Renkli ve kırık seramiklerle kaplı, yılanı andıran banklar buradaki en ilgi çekici eserlerden. Ki banklar taştan yapılmış olmasına rağmen rahatsız da değil.

Bunun için Gaudi’nin çalışanlarından birini pantolonsuz olarak yumuşak bir malzeme üzerinde bir süre oturttuğu ve sonra insan anatomisine uygun şekil alan yumuşak malzemenin şeklini de bankların kalıplarında kullandığı söyleniyor.

İşte bu banklarda oturup dört bir yanınızda büyüleyici bir Barselona manzarası izlemek de Park Güell gezisinin en güzel ödüllerinden.

Hypostyle Salonu

Park Guell Hypostyle Salonu resimleri

Üstündeki meydanı taşıyan 86 sütunun bulunduğu salonun tavanlarında ise güneş mozaikleri mevcut.

Viyadükler

Parc Guell viyadükler

Aslında şimdiki otobanları taşıyan viyadükler gibi devasa bir şey gelmesin gözünüzün önüne. Form olarak benzese de bunun çok daha şık, estetik ve yaya yollarını taşıyan küçük versiyonları diyebilirim Park Güell Viyadükleri için.

Güell Evi ve Trias Evi

Park Güell projesi 1914 yılında iptal edildiğinde projede olan evlerden sadece ikisi tamamlanabilmişti demiştim yazının başında. Bunlar da meydanın altındaki Güell Evi ve bahçenin en üst noktasındaki Trias Evi.

Park Güell Nerede ve Nasıl Gidilir?

Park Guell konum bilgisi

Park Güell 3 girişe sahip. Biri Carrer de Larrard Caddesi’nde (ana giriş), biri Carretera del Carmel Sokağı’nda ve sonuncusu da Passatge de Sant Josep de la Mutanya Sokağı’nda. Ancak maalesef parkın hiçbir girişi herhangi bir metro istasyonuna yakın değil.

3 numaralı metro ile Lesseps İstasyonu veya Vallcarca İstasyonu‘nda indikten sonra 15 dakika yürüyerek Passatge de Sant Josep de la Mutanya Sokağı’ndaki girişe,

H6 ve 32 numaralı otobüslerle Travessera de Dalt Durağı’nda inip yaklaşık 10 dakika yürüyerek Passatge de Sant Josep de la Mutanya Sokağı veya Carrer de Larrard Caddesi’deki girişe,

24 numaralı otobüsle Carratera Carmel-Park Güell Durağı’nda inip birkaç dakika yürüyerek Carrer de Larrard Caddesi’deki girişe,

92 numaralı otobüsle Carratera Carmel-Park Güell Durağı’nda inip birkaç dakika yürüyerek Carrer de Larrard Caddesi’deki girişe ulaşabilirsiniz.

Park Güell Güncel Giriş Ücretleri

 
parkguell
Kaynak: https://parkguell.barcelona/

Her ne kadar özel bir bahçe-şehir olarak tasarlanmış olsa da bugün halka açık bir park olan Park Güell’in büyük bir kısmı ücretsiz ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Ancak… Parkın “restricted area” denilen, Gaudi’nin Evi, meydan, merdivenler gibi asıl turistik ögelerinin bulunduğu alana giriş maalesef ücretli.

Yukarıdaki görselde ücretsiz girişin de olduğu büyük parkı ve onun içerisinde ücretli girilen Restriced Area’yı görebilirsiniz.

Giriş ücreti ise yetişkinler için 10 Euro, 7-12 yaş arası çocuklar ve 65 yaşından büyükler için ücretsiz.

NOT: Bu bölgeye giriş gün batımından sonra da ücretsiz aslında ama güneş battıktan sonra pek birşey göremeyeceğiniz için anlamı da yok bunun.

Park Güell Ziyaret Gün ve Saatleri

Park Guell giriş ücretleri

Park Güell ziyaret saatleri ise sabah 10:00 – gün batımı arasında diyebiliriz. Mevsimlere göre:

 • Mayıs başı ve Ağustos sonu arası; 07:30–20:30
 • Eylül başı ve Ekim sonu arası; 08:00–19:30
 • Kasım başı ve Aralık sonu arası; 08:30–17:30
 • Ocak başı ve Şubat ortası arası; 08:30–17:30
 • Şubat ortası ve Mart sonu arası; 08:30–18:00
 • Mart sonu ve Nisan sonu arası; 08:00–19:30

Park Güell Yakınında Konaklama Alternatifleri

Park Güell aslında Barselona’nın turistik atraksiyonlarının yoğunlaştığı bölgelere biraz uzak. Çevresi ise turistik konaklamalar için pek fazla seçeneğin olmadığı, daha çok Barselonalıların yaşadığı bir muhit.

Dolayısıyla Park Güell çevresinde konaklama yerine Katalonya Meydanı civarında kalıp buraya toplu ulaşımla gelmenizi tavsiye ederim.

Barselona geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Barselona gezi rehberiBarselona gezilecek yerler ve Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 thoughts on “Gaudi’nin Renkli Dünyası: Park Güell”

  1. Merhaba Sema Hanım,

   Evet bir değişiklik olmuş. Parkın küçük bir kısmına giriş ücretli artık (tabii o kısım da Gaudi’nin en önemli eserlerinin olduğu bölge), bunun dışında kalan büyük kısma giriş ücretsiz.
   Bir de ücretli olan bölgeyi (Restricted Area diyorlar) sabah 08:30’dan önce ve akşam 18.00’den sonra (yaz aylarında 20:30’dan sonra) ziyaret ücretsiz yine. Ancak o saatlerde de bu bölgeyi gezmenin bir anlamı yok pek.
   Tüm yazılardaki giriş fiyatları ve ziyaret saatleri bilgilerini güncellemeye başladık. Kısa süre içinde tamamı güncellenmiş olacak.

 1. Merhaba belki yazınızı güncellemek istersiniz. Giriş ücretli ve Ağustos 2019 için 25 eur.
  Keyifli yazınız için de teşekkürler..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top