Barselona gezilecek yerler
Barselona gezilecek yerler listemizin en güzel noktalarından biri Park Guell.

Park Güell, Barselona’nın dünyaca ünlü sıra dışı parkıdır. 1910 yılında sanayici Eusebio Güell, şehrin üzerinde yükselen özel bir site yapması için ünlü mimar Gaudi’yi görevlendirmiştir. Park, Gaudi’nin ünlü Sagrada Familia eserinden sonraki en iddialı yapısıdır. Park Güell’de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden meydana gelen bir site inşa edilmesi planlansa da proje boyunca evlerin yalnızca ikisi bitirilebilmiştir. Yarısı tamamlanabilen projenin iptalinin ardından bahçeler 1922 yılında halkın kullanımına açılmıştır.

Bu yazıyı da okuyun: Barselona'da nerede kalınır?

1984’te UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve farklı mimari tarzların çarpıcı uyumunu yansıtan parkta trencadis seramikleri (seramiklerin parçalanıp daha sonra mozaik dokular oluşturacak şekilde yeniden bir araya getirilmesi ile oluşan tasarımlar), yılanı andıran bir bank, peri masallarını canlandıran pavyonlar, Gotik kemerler ve aslında bir pazar yeri olarak tasarlanan sütunlu Sala Hipostila bulunur.

Park Güell Barselona
Park Güell girişi.

Park Güell içindeki en önemli bölümlerden biri de Museu Gaudi’dir. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906 – 1926 arasında 20 yıl yaşamıştır. Bu evde, Gaudi’nin başka projeler için tasarladığı bazı mobilyalar ile mimarın kendi tasarımı olan mobilyaları bulabilirsiniz.

Park Güell Barselona 3
Park Güell, Barselona

Gaudi’nin Modernista parkından kentin ve farklı seviyede tasarlanmış taraçalardan denizin harika manzarasını seyredebilir, yakıcı yaz güneşinden kurtulup ağaçlar ve gölgelik yürüyüş yolları arasında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Adeta masalsı yapılara ev sahipliği yapan Barselona’nın bu dünyaca ünlü parkını mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Park Güell Barselona
Park Güell , Barselona

Park Güell Ziyaret Bilgileri

  • Adres: C/d’Olot, Barselona
  • Ulaşım: Vallarca/Lesseps (Park Güell’e giden en aktarmasız güzergâh, Plaça de Catalunya, Passeig de Gracia veya c/Gran de Gracia’dan kalkan ve sizi parkın doğu tarafındaki kapıya bırakan 24 no’lu otobüslerdir.)
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.00-Günbatımı, Museu Gaudi: Ekim-Mart 10.00-17.45, Nisan-Eylül 10.00-19.45
  • Giriş Ücretleri: Giriş 5,5€
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın