Madrid Paseo del Prado

Paseo del Prado, Madrid’in en ünlü bulvarlarından biridir. Atocha İstasyonu – Cibeles arasında uzanan bu caddenin ilk adı “Salon del Prado” (Çayır)dır. Sonrasında 18. yüzyılda III. Carlos tarafından Paris mimari yapılarına özenilerek yapılan binaları ile ismi de değişmiştir. Zaman içerisinde trafik ve hava kirliliği sorun haline geldiği için en azından bir kısmını araç trafiğine kapatma çalışmaları devam etmektedir.

Geniş ve ağaçlıklı bir alanda bulunan Paseo del Prado müze, kültür merkezi ve galerileriyle dikkat çeker. Bu bulvarda mutlaka görmeniz gerekenler arasında ünlü Prado Müzesi, Thyssen – Bornemisza Müzesi, tanrıça Kibele heykelinin görülebileceği Plaza de Cibeles, 18. yüzyılda kurulan barok kilise Iglesia de San Jose, İspanya Merkez Bankası’nın binası Banco de Espana, Westin Palace Oteli, Poseidon figürünün görülebileceği Plaza Canovas del Castillo, şehrin eski giriş kapısı Puerta de Alcala, İspanya Posta Hizmeti Merkezi binası Palacio de Comunicaciones, 1912 yılında açılan Dekoratif Sanatlar Müzesi, Savunma Bakanlığına bağlı Denizcilik Müzesi bulunmaktadır.

Paseo del Prado
Paseo del Prado, Madrid
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın