Pattaya'da ne yapılır blog

Pattaya’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Pattaya’da ne yapılır? Tayland’ın en popüler turistik şehirlerinden olan Pattaya modern binalar önündeki eşsiz plajları, her biri ayrı bir doğa harikası olan komşu adaları ve biraz erkek eğlencesi olarak ünlenmiş gece hayatı ile her yıl milyonlarca turisti kendine çeken, bir o kadarının da görme hayali kurduğu bir kent.

Aslında şehrin birbirinden çok farklı iki yüzü var. Birisi yarın yokmuş gibi eğlenen ve gece hayatının tadını çıkaran turistlerin Pattaya’sı, ikincisi de çiftler, çocuklu ve çocuksuz aileler için her türlü aktivite ve eğlencenin yer aldığı Pattaya. Ve her ikisi de gerçek, her ikisi de keyifli.

O yüzden Pattaya’da yapılacak şeyler listesi hemen herkese hitap eden eğlenceli ve heyecan verici aktiviteler içeriyor. Yazı sonunda hepsini yapmaya yetecek zamanı nasıl bulacağınızı düşünüyor olacaksınız.

Bir de Pattaya denildiğinde aklınıza sadece erkeklere hizmet veren travestiler gelmesin. O kısım gerçek olsa da böylesine zengin bir kentin ufak bir detayı sadece.

24 saat yaşayan şehir turistlere gece ayrı gündüz ayrı onlarca farklı eğlence vaat ediyor. İsteyen tropik ormanlarda veya cennet gibi plajlarda doğanın keyfini çıkarıyor, isteyen müzeler ve yüzan pazarlarda şehrin kültürel hayatını keşfediyor, isteyen de adrenelin dolu sporlarla tatiline heyecan katıyor. Peki siz ne istiyorsunuz? Pattaya’da yapılacak şeyler listesini bu sebeple yazıyorum.

Sanctuary of Truth, Nong Nooch Tropik Bahçesi, Wat Phra Khao Yai Tapınağı, Khao Chi Chan Dağı gibi turistik yapıları zaten ziyaret edeceksinizdir. O yüzden Pattaya’da Ne Yapılır yazısında daha çok bu kentte yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici, eğitici ve heyecan verici aktivitelerden bahsedeceğim.

Pattaya’da Ne Yapılır?

Pattaya'da ne yapılır, Pattaya'da yapılacak şeyler listesi

Pattaya’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Khao Phra Tamnak’tan Pattaya’yı seyredin.
 2. Walking Street’te gece hayatını yaşayın.
 3. Koh Larn Adası’na (Mercan Adası) gidin.
 4. Koh Samet Adası’nda denize girin.
 5. Yüzen Pazarı’nda alışveriş yapın.
 6. Renkli sahne showlarını seyredin.
 7. Akrobatların nefes kesen gösterisini izleyin.
 8. Art In Paradise Galerisi’nde sanatı bizzat yaşayın.
 9. Ripley’s Believe It or Not Müzesi’nde hayretler içinde kalın.
 10. Tropikal ormanlarda zipline yapın.
 11. Yerel lezzetleri tadın.
 12. Thai masajı yaptırın.

1. Khao Phra Tamnak’tan Pattaya’yı seyredin.

Khao Phra Tamnak Pattaya'da ne yapılır

Güney Pattaya ile Jomtien arasındaki tepede yer alan dev Buddha heykelinin önünde oturup Tayland Körfezi’ndeki en güzel şehirlerden birini seyretmek Pattaya’da ne yapılır listenizde mutlaka yer almalı.

Bir zamanlar küçük bir balıkçı kasabası iken şimdilerde dünyanın en popüler, en turistik sahil kentlerinden biri haline gelmiş Pattaya’yı bir de buradan, kuş bakışı seyredin ve güzelliğinin tadını çıkarın. Diğer eğlencelere ondan sonra geçersiniz.

2. Walking Street’te gece hayatını yaşayın.

Walking Street Pattaya'da ne yapılır

Gece hayatını sevmeseniz bile Pattaya’ya geldiyseniz bunu bir deneyimlemeniz gerek. Neticede şehrin en önemli aktivitelerinden biri bu.

Walking Street ise 500 metre uzunluğunda, gündüzleri kimsenin uğramadığı, akşam 18:00’de araç trafiğine kapatılan ve caddede sağlı sollu tüm barların, gece kulüplerinin açıldığı, şehrin en eğlenceli bölgesi. Kısacası; gece hayatının merkezi.

Cadede yürürken renkli neon ışıkları, kokular ve sesler insanı aklını başından alırken kadın, erkek, genç, yaşlı herkese hitap eden bir hayat akıyor.

Bence caddenin girişinden yürümeye başlayın, ilginizi çeken herhangi bir bara girin. Sıkılınca da bir sonrakine. En azından bir kere Pattaya gecelerini yaşatın.

3. Koh Larn Adası’na (Mercan Adası) gidin.

Koh Larn Adası Pattaya'da ne yapılır

Pattaya’nın 7 kilometre açıklarında yer alan Koh Larn Adası fazlasıyla turistik olsa da yine de Pattaya’nın kalabalığına yaklaşamaz.

Küçük bir ada olmasına rağmen, her biri farklı özelliklerde 6 plajı olan Koh Larn Adası ana karadan çok daha sakin, doğal güzellikleri çok daha iyi korunmuş ve haliyle çok daha keyifli bir yer.

Gün boyunca sık sık kalkan teknelerle Koh Larn Adası’na giderek denize girmek, hatta şnorkel ile deniz altındaki hayatı seyretmek, isterseniz çeşitli su sporları yapmak da çok kolay.

Ulaşımın kolaylığından ötürü bazı turistler sabahtan bu adaya gidip, birkaç saat yüzüp, öğleden sonrasını da Pattaya Plajları’ndan birinde geçirebiliyor ki Pattaya’da Ne Yapılır yazısında size önermek istediğim de bu aslında. Çok beğendiyseniz yine gidersiniz.

4. Koh Samet Adası’nda denize girin.

Koh Samet Adası Pattaya'da ne yapılır

Pattaya’nın güneydoğusunda yer alan ve “Cennet Adası” da denilen Koh Samet; beyaz kumlu plajı, kristal berraklığında denizi ve yemyeşil doğasıyla gerçekten de bir cennet.

Buraya Pattaya’dan kalkan teknelerle de gidiliyor ancak anakaranın çok daha yakın olan noktası, Ban Phe isimli balıkçı köyünden tekneler çok daha sık kalkıyor.

Adanın bir başka özelliği ise deniz manzaralı restoranlarında Thai mutfağının en lezzetli yemeklerini servis ediliyor olması. O yüzden hem göze hem de damağa hitap eden bir aktivite.

5. Pattaya Yüzen Pazarı’nda alışveriş yapın.

Yüzen Pazar turu Pattaya'da ne yapmalı

Pattaya’da ne yapılır listenize ülkenin en ünlü yüzen pazarında alışveriş yapmayı da eklemelisiniz. Ki Tayland’ın pek çok yerinde yüzen pazarlar var ama “4 Bölge Yüzen Pazarı” adıyla bilinen Pattaya’nınki diğerlerinden çok farklı.

Pattaya Yüzen Pazarı’nda ülkenin kuzey, kuzeydoğu, ortası ve güneyine özgü ürünlerin yine aynı şekilde bölgelere ayrılarak sergilenmesinden dolayı pazarın adı 4 Bölge olarak kalmış.

Buradaki tezgahların bir kısmı yüzen sandallarda olmakla birlikte bir kısmı da kıyıdaki iskelelere sabitlenmiş durumda. Ama her durumda siz pazarı zaten tekne üzerinde gezmelisiniz.

30-40 Baht gibi bir rakam ödeyerek kiraladığınız teknelerle yarım saat boyunca pazarın sularında dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz.

Pattaya Yüzen Pazarı’nda satılan en önemli ürünler elbette yiyecek ve içecekler. Ama bunun dışında takı, yöresel giyim ürünleri, el yapımı oyuncak veya dekoratif eşyalar da pazarda görmekten, pazarlık etmekten ve satın almaktan keyif duyacağınız ürünlerden. Sukhumvit Yolu üzerinde yer alan pazar her gün 10:00 – 23:00 arası açık.

6. Renkli sahne showlarını seyredin.

sahne showları Pattaya'da ne yapılır

Görkemli sahne showları da gece hayatı ve cennet gibi kumsalları kadar turist çekiyor Pattaya’ya. Genellikle erkekten kadına dönen travestilerin en yeteneklileri tarafından sergilenen bu showlar aslında dünyanın herhangi bir yerinden hikayelerin müzik ve dans eşliğinde sunulmasından oluşuyor.

Fazlasıyla ihtişamlı kostümlerinin içerisinde ülkenin en yetenekli sanatçılarını izleyebileceğiniz bu showlardan Pattaya’da Ne Yapılır yazısında size önermek istediğim ikisi ise Tiffany Cabaret Show ve Alcazar Cabaret Show.

Her ikisi de yaklaşık 1 saat sürüyor ve bir gecede 3 show yapılıyor. Size uygun olan hangi saatse ona bilet alıp gidebilirsiniz.

Alcazar Cabaret Bileti: Kişi başı 680 Baht ücreti olan bilete seçeceğiniz tarih ve saatteki showa sırada beklemeden giriş ve bir alkolsüz içecek dahil. 200’den fazla kullanıcının 4,5 puan verdiği show biletini programınızın değişmesi halinde son 24 saate kadar iptal etme seçeneği de var. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

7. Akrobatların nefes kesen gösterisini izleyin.

kaan show Pattaya'da ne yapılır

Hazır söz gösterilerden açılmışken Pattaya’da Ne Yapılır yazısında adrenalin dolu başka bir gösteri ile devam edelim.

Tayland kültürü ve edebiyatından ilham alan hikayelerin görkemli kostümler, modern ve birinci sınıf teknolojik efektler, akrobasi ve dans ile birleştirilerek sergilendiği KAAN Show yüreğinizi ağzınıza getirecek sahnelerle dolu. Her saniyesini hayranlıkla seyredeceğiniz showu bir akşamınızı ayırıp mutlaka izlemenizi öneririm.

KAAN Show Bileti: Kişi başı ücreti 2100 Baht olan show biletini almış olan kullanıcıların değerlendirmesi 5 üzerinden 4,5 olmuş. Son derece profesyonel bir akrobasi takımının en son teknolojiyle harmanlanmış gösterisinin ücreti belki biraz yüksek görünebilir size. Ancak showu seyrettiğinizde buna değdiğini anlayacaksınız. Hızlı onay ve son 24 saate kadar iptal edebilme avantajı da mevcut. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

8. Art In Paradise Galerisi’nde sanatı bizzat yaşayın.

Art In Paradise Pattaya'da ne yapılır

Sanat galerileri yaratıcılığın en güzel örneklerini sergilemekle ünlüdür ancak Pattaya’da ne yapılır listenize mutlaka almanızı önereceğim Art in Paradise Galerisi ziyaretçilerin yaratıcılıklarını da zorluyor. Ki bunun dünyada başka bir örneği daha yok (tabii Bangkok ve Chiang Mai şubeleri dışında).

İçerideki 10 ayrı bölümde sergilenen 100 eser öyle bir tasarlanmış, ışık ve gölge oyunları ile öyle bir kurgulanmış ki siz de o eserin bir parçası olmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Artık Mona Lisa’yı çizen bir ressam mı olursunuz, dev bir dalganın içinde sörf yapan bir sporcu mu işte yaratıcılığınıza kalmış olan kısım da bu.

Art In Paradise Bileti: Kişi başı 400 Baht ücreti olan bilet seçtiğiniz tarihte, istediğiniz saatte Art in Paradise Galerisi ziyaretini kapsıyor ki ziyaret süresi size kalmış. Ki bu sıradışı müze konseptini mutlaka görmelisiniz.

Bileti almış olan kullanıcıların puanı da 5 üzerinden 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Ripley’s Believe It or Not Müzesi’nde hayretler içinde kalın.

Ripley's Believe It or Not Pattaya'da yapılacak şeyler

Pattaya’da Ne Yapılır yazısında ilginç bir müzeden daha bahsetmek istiyorum.

Normalde bir müzeye giderken içeride ne göreceğinizi az çok bilirsiniz. Ancak Ripley’s Believe It or Not Müzesi onlardan biri değil, hatta tersine ziyaretçileri şaşırtmak üzerine kurulu bir yer.

Royal Garden Plaza’da yer alan müzenin 10 farklı galerisinde yer alan 300 serginin ortak noktası aslında dünyaya, kültürel hayata ve insanlığa dair varlığından haberdar dahi olmadığınız gerçekleri ve objeleri size göstermek.

Elbette burada sergilenen eserlerin tümü size şoka uğratmayacak. O konuda; hayrete düşüren, tuhaf görünen ve güzel şeklinde bir sınıflandırma yapılabilir. Ama müzeden çıktığınızda gördüklerinizi unutamayacağınız kesin.

10. Tropikal ormanlarda zipline yapın.

Tropikal ormanlar Pattaya'da yapılacak şeyler

Pattaya’da ne yapılır listenize hafif adrenalin içeren bir aktivite eklemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmenizi de sağlayan tropikal ormanlarda zipline deneyimi tam size göre.

Khao Kheow Hayvanat Bahçesi’nde yer alan Flight of the Gibbon ise Pattaya’ya giden turistlerin zipline için özellikle tercih ettiği bir yer.

Tüm güvenlik önlemlerinin alınarak, tropikal ormanlarda önceden hazırlanmış halatlar üzerinde 3 kilometre boyunca kayıp bu sırada hem biraz heyecan yaşamak hem de vahşi ormanları içeriden görmek herkesin keyif alacağı bir deneyim. Zamanınız ve bütçeniz müsaitse hiç tereddüt etmeyin.

Pattaya’dan Günübirlik Zipline Gezisi: Kişi başı 4099 Baht ücreti olan pakete Pattaya’daki otelinizden alınıp bırakılma, 3 saatlik zipline deneyimi, öğle yemeği ve Khao Kheow Parkı’na giriş ücreti ile rehberlik ve zipline koçluğu dahil. Tüm gün süren programa daha önce katılmış olanların puanı ise 5 üzerinden 4,5. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Yerel lezzetleri tadın.

tayland pattaya yemekleri Pattaya'da yapılacak şeyler

Thai mutfağı ünü ülke sınırlarının da dışına çıkmış, ülkeyi görmeye gelen turistlerin buraya dair en sevdiği şeylerin başında gelen bir mutfak. O yüzden Pattaya’da Ne Yapılır yazısında, damak tadınıza uymasa bile, bazı Thai yemeklerini tatmanızı önermek istiyorum. Ki içeriğindeki malzemeler size uygunsa hiç tereddüt etmeyin.

Tavada pirinç yemeği diyebileceğim Pad Thai, ince pirinç ve köri ile yapılan Kanom Jean, hindistan cevizli pancake Ka Nom Krok ve yumurta sarısı ile yapılan Thong Yip çoğu insanın damak tadına uyabilecek, şehrin en özgün lezzetlerinden.

Üstelik, daha önce Tayland’a hiç gitmediyseniz size biraz sıradışı gelebilir ama, bu yiyecekleri özellikle sokak satıcılarından almanızı tavsiye ederim. Zaten Pattaya’nın da, tüm Tayland’ın da olayı bu.

12. Thai masajı yaptırın.

Thai masaji Pattaya'da yapılacak şeyler

Pattaya’da ne yapılır listenize Thai masajı yaptırmayı almazsanız kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

Thai masajı vücudu esneterek kasları ve eklemleri rahatlatan, ritmik basınç uygulayarak vücudun enerjisini arttıran ve ardından dinlenme konumuna getiren son derece farklı ve özgün bir teknikle yapılıyor. Ki işin uzmanından alındığında hem faydaları hem de rahatlatma etkisi çok yüksek.

Öncelikle termal bir havuzda vücudunuzu dinlendirip, ardından da son derece huzur verici bir şekilde dekore edilmiş masaj odasında yaptıracağınız bir Thai masajı tatiliniz boyunca kendinize vermiş olacağınız en güzel ödüllerden biri, emin olabilirsiniz.

Bunun için Pattaya’da onlarca merkez var ancak denenmiş ve onaylanmış bir tavsiye isterseniz Yunomori Onsen Spa hem profesyonel çalışanları hem de uygun fiyatları ile ideal bir seçenek.

Özetle Pattaya’da Ne Yapılır?

Pattaya'da ne yapılır listesi, Pattaya'da yapılacak şeyler

Sizin de gördüğünüz üzere Pattaya, deniz, doğal güzellikler, gece hayatı ve yemek destinasyonu. Dolayısıyla Pattaya’da Ne Yapılır yazısında bahsettiğim tüm aktiviteler de bu şehrin en özgün eğlencelerini içeriyor.

Daha sade bir özet yapmak gerekirse bir Pattaya seyahatinde; Koh Larn Adası ve Koh Samet Adası’na mutlaka gitmelisiniz. İkisine birden gitmeye zamanınız yoksa Koh Larn lokasyonu sebebiyle daha uygun.

Walking Street’teki gece hayatını mutlaka deneyimlemeli, bir de hepsine olmasa bile Tiffany, Alcazar veya KAAN showlarından birine gitmelisiniz. Çünkü bunlar şehrin en özgün, en etnik gece eğlencelerinden.

Yüzen pazarda alışveriş yapmak ve Thai yemeklerini tatmak ise zaten olmazsa olmazlardan.

Pattaya’da Ne Yapılır yazısında şehirde güzel zaman geçirmenizi sağlayacak aktiviteler ve birkaç görülecek yerden bahsettim. Kente dair daha fazlasını; Pattaya gezilecek yerler ve Pattaya’da nerede kalınır? yazılarında bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top