pattaya gezilecek yerler

Eğlence ve kültür amaçlı gezilerin Güneydoğu Asya’daki gözde destinasyonlarından birisi sayılan Pattaya gezilecek yerler olarak tatilcilere çeşitli tapınaklar, manzara noktaları, hayvanat bahçeleri, eğlence bölgeleri sunuyor. Bu yerleri otellerin ve acentelerin sunduğu günübirlik turlara katılarak veya bir araç kiralayıp kendi hazırladığınız listeye bağlı kalarak gezebilirsiniz.

Pattaya Gezilecek Yerler Listesi

Vietnam Savaşı’na katılan Amerikan askerleri sayesinde bir yerleşim bölgesine dönüşen Pattaya’da trafik oldukça yoğun. Toplu ulaşım açısındansa tek seçenek yerel dilde “sŏrng-tăa-ou” olarak adlandırılan ve ülkemizde genelde servis olarak kullanılan araçlar. Uzatmadan Pattaya gezilecek yerler listemize geçelim…

Bu arada Pattaya’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Pattaya’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Gerçeklik Tapınağı (Prasat Satchatham)

pattaya gezilecek yerler Gerçeklik Tapınağı

Gerçeklik Tapınağı (Prasat Satchatham, Sanctuary of Truth), eşsiz mimarisiyle Pattaya gezilecek yerler listesinin ilk sırasında olmayı hak ediyor.

Tay işadamı Lek Viriyaphant’ın ortaya attığı fikirle 1981 yılında inşasına başlanan görkemli yapının 2050’de tamamlanması planlanıyor.

Kimer mimari üslubuyla inşa edilmekte olan tapınağın en önemli özelliği sadece ahşap malzemeden oluşması. Geleneksel dans gösterilerinin sergilendiği binanın neredeyse her metrekaresi, elle oyulmuş heykellerle süslenmiş.

2. Ko Lan Adası

pattaya Ko Lan Adası

Bembeyaz plajları ve turkuaz denizi nedeniyle günübirlikçilerin akın ettiği Ko Lan Adası (Ko Lan Island), Pattaya sahilinin 7,5 kilometre açığında yer alıyor.

Walking Street’ten yarım saatte bir kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz adanın, tamamı batı sahilindeki plajları içerisinde en ünlüsü Tawaen.

Plajın çevresi çok sayıda hediyelik eşya dükkânı ve deniz mahsulleri sunan restoranlarla çevrelenmiş. Bu restoranlar dışında adanın iki küçük köyünde faaliyet gösterenleri de tercih edebilirsiniz. Adanın en yüksek noktasında bir Budist tapınağı bulunuyor.

3. Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği

pattaya'da gezilecek yerler Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği

Doğal güzellikleri ve cesaret isteyen şovlarıyla ilginizi çekebilecek Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği (The Million Year Stone Park and Crocodile Farm), kent merkezinden arabayla 15 dakika uzaklıkta.

Egzotik hayvanları görebileceğiniz bir hayvanat bahçesinin bulunduğu parkta yaşı 100 milyondan fazla olan taşlaşmış ve 200 yıllık Tay tarzı şekil verilmiş ağaçları, ağırlığı 75 tonu bulan ilginç şekilli kayaları görebilirsiniz.

Tuzlu su timsahlarının bulunduğu bölümde ise eğitimli personelin hayvanlarla gerçekleştirdikleri gösterileri izleyip, timsahlara kendi ellerinizle yem verebilirsiniz.

4. Mini Siam

pattaya Mini Siam

1985’te ilk planlamaları yapılan Mini Siam’ın inşasına 1986 yılında başlanmış. Dünyanın çeşitli yerlerinde inşa edilmiş ünlü yapıların 1:25 ölçeğinde modellerinin bulunduğu parka ilk olarak Bangkok’taki Demokrasi Anıtı’nın minyatürü yerleştirilmiş.

Siam ve Avrupa alanları olmak üzere iki kısımdan oluşan tesiste tıpkı Gerçeklik Tapınağı’ndaki gibi günün belirli saatlerinde dans gösterileri gerçekleştiriliyor.

5. Pattaya Sahili

Pattaya Sahil

4 kilometre uzunluğunda kumsala sahip Pattaya Sahili‘ni (Pattaya Beach) eğlence olanakları nedeniyle Pataya gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Kent merkezine paralel uzanan sahil şeridi özellikle renkli gece yaşamı ile ün kazanmış. Eğlence kulüplerinin yanı sıra plaj çevresinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve lezzetli yemekler sunan restoranlar yer alıyor.

En az kıyı kesimi kadar hareketli olan plajın deniz tarafında ise sizleri dalış tekneleri, jet skiler, parasail’ler ve yüzen restoranlar bekliyor.

6. Nohg Nooch Tropik Parkı

pattaya görülecek yerler Nohg Nooch Tropik Parkı

Yetişkinler kadar çocuklara da hitap eden Nohg Nooch Tropik Parkı (Nohg Nooch Tropical Park), Sukhumvit Yolu’nun 163. kilometresinde yer alıyor.

1980 yılında halka açılan botanik bahçesi, 9 kısma ayrılmış. Her biri farklı çeşitte tropikal bitki örtüsüyle kaplı olan bu bölümlerin yanı sıra parkı ziyaret ederken şelaleleri ve geleneksel Tay mimarisiyle inşa edilmiş evleri ziyaret edebilirsiniz.

Günde 4 kez düzenlenen kültür şovlarının dışında fillerin kullanıldığı veya dövüş sporlarının sergilendiği gösterileri izleyebilirsiniz. Tesis içerisinde küçük bir hayvanat bahçesi, restoranlar ve konaklayabileceğiniz bir otel bulunuyor.

7. Anek Kuson Sala Tapınağı (Viharn Sien)

pattaya Anek Kuson Sala Tapınağı

Müze ve ibadet merkezi olarak kullanılan Anek Kuson Sala Tapınağı (Viharn Sien), Kral Bhumibol Adulyadej’in 60. doğum gününün kutlandığı 1987 yılında inşa edilmiş.

Adı “Tanrıların Evi” anlamına gelen tapınağın en büyük özelliği Çin dışında çok fazla yerde göremeyeceğiniz bir koleksiyona sahip olması. 300’den fazla heykelden ve sanat eserinden oluşan bu koleksiyonun en değerli parçalarını Terracotta askerler, çeşitli Çin hanedanları döneminde yapılmış seramikler ve İmparator Qin Shi’nin mezarından çıkartılmış iki tekerlikli araba oluşturuyor.

Yapıyı ziyaret ederek başlayacağınız gezinizin devamında Buda Tepesi’ni ve Yansangwararam Tapınağı’nı da görmenizi tavsiye ederim.

8. Büyük Buda Tepesi ve Wat Phra Yai Tapınağı

pattaya gezilecek yerler Büyük Buda Tepesi ve Wat Phra Yai Tapınağ

Kent merkezi ile Jomtien Plajı arasında kalan bölümde yer alan Büyük Buda Tepesi (Big Buddha Hill), üst kısmındaki 18 metrelik dev Buda Heykeli sayesinde popüler olmuş.

Bu görkemli eser dışında daha küçük boyutlu pek çok heykelin bulunduğu tepede ayrıca günümüzde de dini işlevini sürdüren Wat Phra Yai Tapınağı (Wat Phra Yai Temple) bulunuyor.

1940’lı yıllarda geleneksel Çin mimarisiyle inşa edilmiş olan tapınak, Konfüçyüs’e adanmış. Tapınağın bulunduğu alana çıktığınızda plajın ve okyanus muhteşem manzarasını seyredebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

9. Cartoon Network Amazone Tema Park

pattaya Cartoon Network Amazone Tema Park

Amazon Yağmur Ormanları örnek alınarak oluşturulmuş Cartoon Network Amazone Tema Park, Güney Pattaya’nın 15 kilometre uzağında faaliyet gösteriyor.

Cartoon Network temalı ilk su parkı unvanını taşıyan tesis 2014 yılında açılmış. Kanalın ünlü çizgi dizi kahramanlarıyla renklendirilmiş parkta su kaydırakları 2 farklı temaya ayrılmış. İçerisinde yapay bir denizin oluşturulduğu tesiste ayrıca sörf ve rafting yapabileceğiniz alanlar yer alıyor.

10. Walking Street Pattaya

pattaya gezilecek yerler Walking Street Pattaya

Kentin renkli gece hayatını deneyimlemek isteyenlerin Pataya gezilecek yerler listelerine aldıkları Walking Street, içerik itibariyle Amsterdam’ın Red-Light District’ini hatırlatıyor.

18.00-02.00 arasında araç trafiğine kapatılan caddede üst düzey eğlence için konser salonlarına ve Tony’s bar, Lucifer, Insomnia gibi barlara gidebilirsiniz.

Karnınızı doyurabileceğiniz çok sayıda deniz ürünleri restoranının bulunduğu bölgede yetişkinlere özel içerik içinse go-go barları ve diskotekleri tercih edebilirsiniz.

11. Art in Paradise Pattaya (Sanat Müzesi)

art in paradise pattaya

Dünyanın en büyük 3 boyutlu müzesi iddiasıyla 2012 yılında açılan Art in Paradise, Shin Jae Yol ve 11 ortağının çalışmalarıyla kurulmuş.

Yetişkinler kadar çocukların da keyifli vakit geçirebileceği müze, Chonburi yerleşiminde faaliyet gösteriyor. 12 Koreli sanatçı tarafından yaratılan eserlerin sergilendiği sanat müzesinde salonlar 10 farklı kategoriye ayrılmış.

12. Ripley’s Believe It or Not

pattaya gezilecek yerler Ripley's Believe It or Not

Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış ilgi çekici nesnelerin sergilendiği Ripley’s Believe It or Not’ın garipliklerle dolu koleksiyonu Robert Ripley ve onun kurmuş olduğu şirketin mirasçılarının çabalarıyla 95 yılda toplanmış.

Orlando merkezli bir Amerikan markası olan müzede eski bilgisayar parçalarından oluşturulmuş kadın fırtına askeri kostümü, küçültülmüş Çinli kafatası, Meksikalı vampir kadın fotoğrafı gibi sıra dışı binlerce fotoğraf ve eşya sergileniyor. Müzenin uçak çarpmış gibi duran binası Royal Garden Plaza içerisinde yer alıyor.

13. Wat Chai Mongkhon

pattaya Wat Chai Mongkhon

Kent merkezindeki Wat Chai Mongkhon, 1937 yılında inşa edilmiş. 1954’ten itibaren keşişlerin yaşadığı alanlar ve okulların, krematoryumun ve masaj okulunun dahil olduğu 30 binanın inşasıyla bir kompleks haline gelen tapınak, keşişler tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Yerel mimarinin güzel bir örneği olan yapı kompleksinde en çok ilgiyi tapınakta yer alan 350 yıllık Buda heykeli çekiyor.

14. Baan Sukhawadee

pattaya gezilecek yerler Baan Sukhawadee

Bir Tay işadamı tarafından Avrupa stili mimariyle 2000 yılında inşa ettirilen Baan Sukhawadee, Sukhumvit Yolu üzerinde bulunuyor.

İç ve dış tasarımıyla fotoğraf çekmeyi seven gezginler için ideal bir ortam sunan malikânenin içerisinde Çin tanrı ve tanrıçalarını tasvir eden çok sayıda heykele yer verilmiş.

Pembe ve mavi renklerin ağırlıklı olarak kullanıldığı ana binasıyla ilginç bir görünüm sergileyen malikânenin alanı içerisinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran ve tatil anılarınızı canlı tutacak eşyalar satın alabileceğiniz bir dükkân faaliyet gösteriyor.

15. Pattaya Fil Çiftliği

Pattaya Fil Çiftliği

Ağır işlerde çalıştırılırken, yararlanma veya hastalık sonucu yararlanamayacak duruma gelen fillerin hayatlarının geri kalanını geçirmeleri için kurulan Pattaya Fil Çiftliği (Pattaya Elephant Village), 1973 yılında ziyarete açılmış.

Her gün 90 dakikalık 3 gösterinin düzenlendiği çiftlikte 30 fil yaşıyor. 2 kişiyi ve 150 kiloyu geçmemek şartıyla ziyaretçilerin fillere binmesine izin verilen bakım ve eğlence merkezini öküzlerin çektiği arabalara, kayıklara veya ATV’lere binerek de gezebilirsiniz. Tesis içerisinde ayrıca ipek kumaşların üretildiği bir atölye bulunuyor.

Pattaya’da Geizilecek Diğer Yerler

Pattaya gezilecek yerler kısaca bu şekilde. Eğer Pattaya gezinizde zaman sıkıntınız yoksa gezi listenize şu noktaları da ilave edebilirsiniz;

 • Pattaya Floating Market
 • Siriphan Orichid Farm
 • Sriacha Kaplan Hayvanat Bahçesi
 • Büyük Buddha
 • Sualtı Dünyası
 • Central Festival Pattaya (AVM)
 • Tai Alangkarn Tiyatrosu
 • Pattaya Tepesi
 • Liam’s Gallery
 • Aşk Sanatı Parkı
 • Teddy Bear Müzesi
 • Lakeland Sörf Merkezi
 • Silverlake Winery Pattaya
 • Jamtien Sahili
 • Bhira Uluslararası Araba Yarışı Pisti

Pataya’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Pattaya gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Holiday Inn Pattaya adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Pattaya’da konaklama konusunda genel bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Pattaya’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Pattaya’da yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

pattaya otel tavsiyesi Holiday Inn Pattaya
4 yıldızlı Holiday Inn Pattaya, konaklama için güzel bir seçenek.

Pattaya gezilecek yerler yazısı boyunca Tayland‘ın dünyaca ünlü eğlence şehri Pattaya’da gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Pattaya seyahatiniz öncesinde sizin için faydalı bir kaynak olur.

Son olarak, şehirde yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı bilgileri Pattaya’da ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın