Pattaya’da Ne Yapılır? Yapılacak 11 Şey

“Pattaya’da ne yapılır?” sorusuna birbirinden keyifli, eğlenceli ve dinlendirici cevaplar bulacağınız bir yazıya hazır olmanızı öneririm.

Tayland’ın en popüler turistik şehirlerinden olan Pattaya modern binalar önündeki eşsiz plajları, her biri ayrı bir doğa harikası olan komşu adaları ve biraz erkek eğlencesi olarak ünlenmiş gece hayatı ile her yıl milyonlarca turisti kendine çeken, bir o kadarının da görme hayali kurduğu bir kent.

Aslında şehrin birbirinden çok farklı iki yüzü var. Birisi yarın yokmuş gibi eğlenen ve gece hayatının tadını çıkaran turistlerin Pattaya’sı, ikincisi de çiftler, çocuklu ve çocuksuz aileler için her türlü aktivite ve eğlencenin yer aldığı Pattaya. Ve her ikisi de gerçek, her ikisi de keyifli.

O yüzden Pattaya’da yapılacak şeyler listesi hemen herkese hitap eden eğlenceli ve heyecan verici aktiviteler içeriyor. Yazı sonunda hepsini yapmaya yetecek zamanı nasıl bulacağınızı düşünüyor olacaksınız.

Bir de Pattaya denildiğinde aklınıza sadece erkeklere hizmet veren travestiler gelmesin. O kısım gerçek olsa da böylesine zengin bir kentin ufak bir detayı sadece.

24 saat yaşayan şehir turistlere gece ayrı gündüz ayrı onlarca farklı eğlence vaat ediyor. İsteyen tropik ormanlarda veya cennet gibi plajlarda doğanın keyfini çıkarıyor, isteyen müzeler ve yüzen pazarlarda şehrin kültürel hayatını keşfediyor, isteyen de adrenelin dolu sporlarla tatiline heyecan katıyor. Peki siz ne istiyorsunuz? Pattaya’da yapılacak şeyler listesini bu sebeple yazıyorum.

Sanctuary of Truth, Nong Nooch Tropik Bahçesi, Wat Phra Khao Yai Tapınağı, Khao Chi Chan Dağı gibi turistik yapıları zaten ziyaret edeceksinizdir. O yüzden Pattaya’da ne yapılır yazısında daha çok bu kentte yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici, eğitici ve heyecan verici aktivitelerden bahsedeceğim.

1. Khao Phra Tamnak’tan Pattaya’yı seyredin.

Khao Phra Tamnak Pattaya'da yapılacak şeyler

Güney Pattaya ile Jomtien arasındaki tepede yer alan dev Buddha heykelinin önünde oturup Tayland Körfezi’ndeki en güzel şehirlerden birini seyretmek Pattaya’da yapacak şeyler listenizde mutlaka yer almalı.

Bir zamanlar küçük bir balıkçı kasabası iken şimdilerde dünyanın en popüler, en turistik sahil kentlerinden biri haline gelmiş Pattaya’yı bir de buradan, kuş bakışı seyredin ve güzelliğinin tadını çıkarın. Diğer eğlencelere ondan sonra geçersiniz.

Yazıya devam etmeden önce kısaca konaklama konusunda da bir öneri vereyim. Şehrin hangi bölgesinde, ne tür aktivitelere daha kolay ulaşabileceğinizle ilgili bilgi edinip, o bölgede otel rezervasyonu yapmak için Pattaya’da Nerede Kalınır? yazısında da bir göz atabilirsiniz.

2. Walking Street’te gece hayatını yaşayın.

Walking Street Pattaya'da ne yapılır?

Gece hayatını sevmeseniz bile Pattaya’ya geldiyseniz bunu bir deneyimlemeniz gerek. Neticede şehrin en önemli aktivitelerinden biri bu.

Walking Street ise 500 metre uzunluğunda, gündüzleri kimsenin uğramadığı, akşam 18:00’de araç trafiğine kapatılan ve caddede sağlı sollu tüm barların, gece kulüplerinin açıldığı, şehrin en eğlenceli bölgesi. Kısacası; gece hayatının merkezi.

Cadede yürürken renkli neon ışıkları, kokular ve sesler insanı aklını başından alırken kadın, erkek, genç, yaşlı herkese hitap eden bir hayat akıyor.

Bence caddenin girişinden yürümeye başlayın, ilginizi çeken herhangi bir yere girin. Sıkılınca da bir sonrakine. En azından bir kere Pattaya gecelerini yaşatın.

3. Koh Larn Adası’na (Mercan Adası) gidin.

Koh Larn Pattaya'da ne yapılır?

Pattaya’nın 7 kilometre açıklarında yer alan Koh Larn Adası fazlasıyla turistik olsa da yine de Pattaya’nın kalabalığına yaklaşamaz.

Küçük bir ada olmasına rağmen, her biri farklı özelliklerde 6 plajı olan Koh Larn Adası ana karadan çok daha sakin, doğal güzellikleri çok daha iyi korunmuş ve haliyle çok daha keyifli bir yer.

Gün boyunca sık sık kalkan teknelerle Koh Larn Adası’na giderek denize girmek, hatta şnorkel ile deniz altındaki hayatı seyretmek, isterseniz çeşitli su sporları yapmak da çok kolay.

Ulaşımın kolaylığından ötürü bazı turistler sabahtan bu adaya gidip, birkaç saat yüzüp, öğleden sonrasını da Pattaya Plajları’ndan birinde geçirebiliyor ki Pattaya’da ne yapılır yazısında size önermek istediğim de bu aslında. Çok beğendiyseniz yine gidersiniz.

4. Koh Samet Adası’nda denize girin.

Koh Samet Pattaya'da yapılacak şeyler

Pattaya’nın güneydoğusunda yer alan ve “Cennet Adası” da denilen Koh Samet; beyaz kumlu plajı, kristal berraklığında denizi ve yemyeşil doğasıyla gerçekten de bir cennet.

Buraya Pattaya’dan kalkan teknelerle de gidiliyor ancak anakaranın çok daha yakın olan noktası, Ban Phe isimli balıkçı köyünden tekneler çok daha sık kalkıyor.

Adanın bir başka özelliği ise deniz manzaralı restoranlarında Thai mutfağının en lezzetli yemeklerini servis ediliyor olması. O yüzden hem göze hem de damağa hitap eden bir aktivite.

5. Pattaya Yüzen Pazarı’nda alışveriş yapın.

Pattaya'da ne yapılır? Yüzen Pazar turu

Pattaya’da yapılacak şeyler listenize ülkenin en ünlü yüzen pazarında alışveriş yapmayı da eklemelisiniz. Ki Tayland’ın pek çok yerinde yüzen pazarlar var ama “4 Bölge Yüzen Pazarı” adıyla bilinen Pattaya’nınki diğerlerinden çok farklı.

Pattaya Yüzen Pazarı’nda ülkenin kuzey, kuzeydoğu, ortası ve güneyine özgü ürünlerin yine aynı şekilde bölgelere ayrılarak sergilenmesinden dolayı pazarın adı 4 Bölge olarak kalmış.

Buradaki tezgahların bir kısmı yüzen sandallarda olmakla birlikte bir kısmı da kıyıdaki iskelelere sabitlenmiş durumda. Ama her durumda siz pazarı zaten tekne üzerinde gezmelisiniz.

30-40 Baht gibi bir rakam ödeyerek kiraladığınız teknelerle yarım saat boyunca pazarın sularında dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz.

Pattaya Yüzen Pazarı’nda satılan en önemli ürünler elbette yiyecek ve içecekler. Ama bunun dışında takı, yöresel giyim ürünleri, el yapımı oyuncak veya dekoratif eşyalar da pazarda görmekten, pazarlık etmekten ve satın almaktan keyif duyacağınız ürünlerden. Sukhumvit Yolu üzerinde yer alan pazar her gün 10:00 – 23:00 arası açık.

6. Akrobatların nefes kesen gösterisini izleyin.

Kaan Show Pattaya'da ne yapılır?

Hazır söz gösterilerden açılmışken Pattaya’da ne yapılır yazısında adrenalin dolu başka bir gösteri ile devam edelim.

Tayland kültürü ve edebiyatından ilham alan hikayelerin görkemli kostümler, modern ve birinci sınıf teknolojik efektler, akrobasi ve dans ile birleştirilerek sergilendiği KAAN Show yüreğinizi ağzınıza getirecek sahnelerle dolu. Her saniyesini hayranlıkla seyredeceğiniz showu bir akşamınızı ayırıp mutlaka izlemenizi öneririm.

7. Art In Paradise Galerisi’nde sanatı bizzat yaşayın.

Pattaya yapılacak şeyler listesi Art In Paradise

Sanat galerileri yaratıcılığın en güzel örneklerini sergilemekle ünlüdür ancak Pattaya’da yapılacak şeyler listenize mutlaka almanızı önereceğim Art in Paradise Galerisi ziyaretçilerin yaratıcılıklarını da zorluyor. Ki bunun dünyada başka bir örneği daha yok (tabii Bangkok ve Chiang Mai şubeleri dışında).

İçerideki 10 ayrı bölümde sergilenen 100 eser öyle bir tasarlanmış, ışık ve gölge oyunları ile öyle bir kurgulanmış ki siz de o eserin bir parçası olmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Artık Mona Lisa’yı çizen bir ressam mı olursunuz, dev bir dalganın içinde sörf yapan bir sporcu mu işte yaratıcılığınıza kalmış olan kısım da bu.

Hatta sadece Art In Paradise değil, şehirdeki görmeye değer turistik noktaları tek bir listede görmek, hepsi hakkında kısa kısa bilgi edinmek isterseniz Pattaya Gezilecek Yerler yazısını da okuyabilirsiniz.

8. Ripley’s Believe It or Not Müzesi’nde hayretler içinde kalın.

Pattaya'da yapılması gerekenler Ripley's Believe It or Not

Pattaya’da ne yapılır yazısında ilginç bir müzeden daha bahsetmek istiyorum.

Normalde bir müzeye giderken içeride ne göreceğinizi az çok bilirsiniz. Ancak Ripley’s Believe It or Not Müzesi onlardan biri değil, hatta tersine ziyaretçileri şaşırtmak üzerine kurulu bir yer.

Royal Garden Plaza’da yer alan müzenin 10 farklı galerisinde yer alan 300 serginin ortak noktası aslında dünyaya, kültürel hayata ve insanlığa dair varlığından haberdar dahi olmadığınız gerçekleri ve objeleri size göstermek.

Elbette burada sergilenen eserlerin tümü size şoka uğratmayacak. O konuda; hayrete düşüren, tuhaf görünen ve güzel şeklinde bir sınıflandırma yapılabilir. Ama müzeden çıktığınızda gördüklerinizi unutamayacağınız kesin.

9. Tropikal ormanlarda zipline yapın.

Pattaya'da yapılması gereken şeyler tropik orman

Pattaya’da ne yapılır listenize hafif adrenalin içeren bir aktivite eklemeye ne dersiniz? Cevabınız evetse, ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmenizi de sağlayan tropikal ormanlarda zipline deneyimi tam size göre.

Khao Kheow Hayvanat Bahçesi’nde yer alan Flight of the Gibbon ise Pattaya’ya giden turistlerin zipline için özellikle tercih ettiği bir yer.

Tüm güvenlik önlemlerinin alınarak, tropikal ormanlarda önceden hazırlanmış halatlar üzerinde 3 kilometre boyunca kayıp bu sırada hem biraz heyecan yaşamak hem de vahşi ormanları içeriden görmek herkesin keyif alacağı bir deneyim. Zamanınız ve bütçeniz müsaitse hiç tereddüt etmeyin.

10. Yerel lezzetleri tadın.

Pattaya'da ne yapılır? yeme içme

Thai mutfağı ünü ülke sınırlarının da dışına çıkmış, ülkeyi görmeye gelen turistlerin buraya dair en sevdiği şeylerin başında gelen bir mutfak. O yüzden Pattaya’da ne yapılır yazısında, damak tadınıza uymasa bile, bazı Thai yemeklerini tatmanızı önermek istiyorum. Ki içeriğindeki malzemeler size uygunsa hiç tereddüt etmeyin.

Tavada pirinç yemeği diyebileceğim Pad Thai, ince pirinç ve köri ile yapılan Kanom Jean, hindistan cevizli pancake Ka Nom Krok ve yumurta sarısı ile yapılan Thong Yip çoğu insanın damak tadına uyabilecek, şehrin en özgün lezzetlerinden.

Üstelik, daha önce Tayland’a hiç gitmediyseniz size biraz sıradışı gelebilir ama, bu yiyecekleri özellikle sokak satıcılarından almanızı tavsiye ederim. Zaten Pattaya’nın da, tüm Tayland’ın da olayı bu.

11. Thai masajı yaptırın.

Pattaya’da yapılacak şeyler listenize Thai masajı yaptırmayı almazsanız kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

Thai masajı vücudu esneterek kasları ve eklemleri rahatlatan, ritmik basınç uygulayarak vücudun enerjisini arttıran ve ardından dinlenme konumuna getiren son derece farklı ve özgün bir teknikle yapılıyor. Ki işin uzmanından alındığında hem faydaları hem de rahatlatma etkisi çok yüksek.

Öncelikle termal bir havuzda vücudunuzu dinlendirip, ardından da son derece huzur verici bir şekilde dekore edilmiş masaj odasında yaptıracağınız bir Thai masajı tatiliniz boyunca kendinize vermiş olacağınız en güzel ödüllerden biri, emin olabilirsiniz.

Bunun için Pattaya’da onlarca merkez var ancak denenmiş ve onaylanmış bir tavsiye isterseniz Yunomori Onsen Spa hem profesyonel çalışanları hem de uygun fiyatları ile ideal bir seçenek.

Özetle Pattaya’da Ne Yapılır?

Pattaya'da ne yapılır?

Sizin de gördüğünüz üzere Pattaya, deniz, doğal güzellikler, gece hayatı ve yemek destinasyonu. Dolayısıyla Pattaya’da ne yapılır yazısında bahsettiğim tüm aktiviteler de bu şehrin en özgün eğlencelerini içeriyor.

Daha sade bir özet yapmak gerekirse bir Pattaya seyahatinde; Koh Larn Adası ve Koh Samet Adası’na mutlaka gitmelisiniz. İkisine birden gitmeye zamanınız yoksa Koh Larn lokasyonu sebebiyle daha uygun.

Walking Street’teki gece hayatını mutlaka deneyimlemeli, bir de hepsine olmasa bile Tiffany, Alcazar veya KAAN showlarından birine gitmelisiniz. Çünkü bunlar şehrin en özgün, en etnik gece eğlencelerinden.

Yüzen pazarda alışveriş yapmak ve Thai yemeklerini tatmak ise zaten olmazsa olmazlardan.

Pattaya’da ne yapılır yazısında şehirde güzel zaman geçirmenizi sağlayacak aktiviteler ve birkaç görülecek yerden bahsettim. Sizin de eklemek istediğiniz keyifli aktiviteler varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Yorum yapın