Peggy Guggenheim Koleksiyonu Venedik

Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Venedik’in en ünlü sanat sergisidir. Bu sanat sergisinin yer aldığı bina aslında dört katlı bir palazzo olarak planlanmıştır. Fakat sadece zemin katı tamamlanmıştır ve bu kat zengin Amerikalı Penny Guggenheim tarafından 1949 yılında satın alınmıştır. Sonrasında Guggenheim bu sanat koleksiyonu için birçok sanatçı ile çalışmıştır. Neredeyse tüm modern sanat akımlarını yansıtan 200 kadar eserin bulunduğu bu koleksiyon içerisinde Picasso’nun “Şair”, Brancusci’den “Uzaydaki Kuş”, Marino Marini imzalı “Angelo della Citta” gibi ünlü çalışmalar bulunmaktadır.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Accademia’dan sonra şehrin en popüler yerlerinden biri haline gelmiştir. Kalıcı serginin yanı sıra geçici sergilerin de görülebileceği bu yapının bahçesinde Guggenheim’ın mezarı da bulunmaktadır. Müzenin terasından harika heykellerin yer aldığı bahçenin manzarasını izlemek mümkündür.  Özellikle sanata ilgili duyuyorsanız ve sanat düşkünüyseniz bu koleksiyon Venedik gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken yerlerdendir.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Palazzo Venier dei Leoni, Dorsoduro, 701, Venezia
  • Ulaşım: 1, 2, 6 veya 14 numaralı deniz otobüsü hatlarından birini kullanarak Accademia durağından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba – Pazartesi 10:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: 12 Euro’dur.
  • Web Sitesi: www.guggenheim-venice.it
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın