peru gezi rehberi blog

Peru Gezi Rehberi (Gezilecek Yerler & Konaklama)

Güney Amerika’nın doğu kıyılarında yer alan 30 milyon nüfuslu Peru -turistik açıdan- hepimizin Machu Picchu Antik Şehri ile bildiği bir ülke. Ancak Peru Gezi Rehberi yazısının devamında da görebileceğiniz gibi ülke turizmi Machu Picchu’dan ibaret değil.

On binlerce yıllık tarihe sahip Peru kuzeyde Ekvator ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneyde Şili ve Bolivya ve batıda da Pasifik Okyanusu ile çevrili. Ya da başka bir ifadeyle; batısında okyanus ve sahil şeridi, ortasında And Dağları, vadileri ve kanyonları, doğusunda ise Amazon Ormanları ile kaplı bir ülke.

Bu coğrafi çeşitlilik binlerce yıla yayılan tarihle birleştiğinde ise aylarca gezseniz sıkılmayacağınız bir turistik destinasyon çıkıyor ortaya.

Peru Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

peru gezi rehberi blog

Peru Kısa Tarihi: Peru tarihi genellikle İnka Krallığı ile birlikte anılır, ki ülkenin tarihçesini domine etmekle birlikte İnka Krallığı ülke tarihinde küçücük bir dönemi kapsıyor aslında.

Bölgeye ilk yerleşim MÖ 20.000’li yıllarda başlamış ve bu ilkel göçmenler MÖ 4.000’li yıllarda tarımcılığa geçmişler. Ancak çok fazla mirasın günümüze ulaşamadığı bu topluluklar hakkında bilinenler sınırlı.

MÖ 800’lü yıllardan başlayarak sırasıyla Chavin de Huantar, Tiahuanaco, Mochica, Chimu topluluklarının şehirleşerek yönettiği Peru’da İnka hakimiyeti ise MS 1200’lü yıllarda başlamış.

Ülke tarihine damgasını vuran İnka Krallığı sadece 400 yıl içerisinde yayılmış ve o dönemde Güney Amerika’nın en güçlü ve zengin devletlerinden olmuş. 1532 yılında İspanyollar’a yenilerek tarihe karışan krallık bugün Peru Gezi Rehberi içerisinde yer alan kültür mirasları ve turistik aktivitelerin de en önemli sahibi.

Sonrası sömürge yönetimi, bağımsızlık savaşları ve 1821’de ilan edeilen bağımsızlık sonrası günümüzdeki Peru Cumhuriyeti.

Nüfus ve Toplum Yapısı: 30 milyon nüfuslu Peru, Güney Amerika’daki çoğunluğu Kızılderili olan 3 ülkeden biriç %45’i Kızılderili olan halkın %37’si ide Avrupa, Kızılderili ve diğer yerlilerin melezi.

Konuşulan Diller: Çok az oranda Aymara, Quechua gibi yerel diller konuşulmakla birlikte ülkenin resmi ve en çok konuşulan dili İspanyolca’dır.

Para Birimi: Ülkenin para birimi PEN veya S kısaltmasıyla gösterilen Nuevo Sol’dür ve Ocak 2020 itibariyle 1 PEN 0,30 USD değerindedir.

Saat Farkı: GMT-5 saat diliminde yer alan Peru yaz saat dilimine göre ülkemizden 8 saat geridedir.

Peru Turu İçin İdeal Mevsim

peru gezi rehberi gezi için uygun aylar

Peru gezi rehberi içerisinde bu ülkeye seyahat için en iyi zamanlamadan da bahsedelim.

Okyanus ve sahil şeridi, dağlık alanlar ve Amazon Ormanları üzerine kurulu olması sebebiyle ülkede farklı iklim özellikleri görülüyor. Ancak en genel haliyle sıcaklıklar yıl boyunca 15 – 35 derece arasında değişken.

Öte yandan ülkede yaz-kış ayrımı sıcaklık, soğuklukla yapılmıyor. Peru’da “Yaz” kurak mevsim, “Kış” ise yağmurlu ve nemli mevsim anlamında.

Buna göre Peru turu için en ideal zamanlama oradaki kuru mevsim olan Haziran, Temmuz, Ağustos veya Eylül ayları.

Öte yandan ülkeye sadece Machu Picchu Antik Kalıntıları’nı görmek için gidecekseniz ideal zamanlama nemli, yağmurlu ancak sıcaklıkların biraz daha yüksek olduğu Aralık, Ocak veya Mart ayları (Machu Picchu her yıl Şubat’ta 1 ay boyunca ziyarete kapalı).

Peru’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

peru gezi rehberi konaklama yapılacak bölgeler, otel tavsiyeleri

Peru gezi rehberi içerisinde bahsedeceğim tüm şehirlerde konaklama konusunda sizlere ipucu verebilecek birkaç tavsiyede bulunayım.

Lima’da Nerede Kalınır?

peru tatili sırasında Lima'da nerede kalınır

Peru’nun başkenti Lima lüks otellerden hostellara kadar geniş konaklama seçeneklerine sahip. Peru gezi rehberi yazısında ben otelde konaklamak isteyen turistlere ve hostellarda uygun fiyatlı konaklama tercih eden sırt çantalı gezginlere birer örnek vereceğim.

Siz kendi bütçenize veya tercihlerinize göre yüzlerce başka alternatif daha bulabilirsiniz:

3★ Casa Bella San Isidro: Şehrin turistik anlamda en önemli bölgesi Miraflores’den yürüyüş mesafesindeki otel sakin, temiz ve konforlu bir seçenek. Aslında şehrin tam merkezinde de bu ayarda oteller mevcut ancak fiyat olarak gecelik 20-30 USD daha pahalı. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Pariwana Hostel Lima: Hostelada konaklamış 1.500 konuğun 9,2 puan verdiği Pariwana Hostel karma, kadın ve erkek yatakhanelerine sahip. Miraflores’de yer alan hostelde sunulan zengin bir kahvaltı da fiyatlara dahil. Hostelda yalnız gezginlerin sosyalleşebileceği bir restoran, bar ve oturma salonu da yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Cusco’da Nerede Kalınır?

peru gezi rehberi, Cusco'da nerede kalınır

Peru’nun en turistik şehri Cusco çiftler, arkadaş grubuyla gezenler, yalnız gezenler ve kabalık gruplar için çeşitli fiyat seviyelerinde yüzlerce konaklama alternatifine sahip. Cusco’da nerede kalınır maddesi için sadece iki örnek vermem gerekirse:

MOAF Cusco Boutique Hotel: Otelde kalmış olan 400’e yakın konuğun 9,6 puan verdiği tesis şehir merkezinde yer alıyor. Tüm turistik yerlere yürüme mesafesinde yer alan otel fiyatlara kahvaltı da dahil. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Nao Victoria Hostel: Cusco şehir merkezinde yer alan ve tüm turistik yerlere yürüyerek ulaşım imkanı olan Nao Victoria Hostel zengin kahvaltı seçenekleri, kadın ve karma yatakhaneleri, bunun yanında özel odaları ile hizmet veren bir tesis. Burada kalmış olan 1.000’in üzerinde konuk ise 9,4 puan vermiş. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Arequipa’da Nerede Kalınır?

peru gezi rehberi, Arequipa'da nerede kalınır

Peru gezi rehberi içerisinde yer alan önemli şehirlerden Arequipa’da nerede kalınır sorusunun cevabı için de yüzlerce seçenek var.

Farklı kişisel tercihler ve farklı fiyat seviyeleri için iki alternatif:

3★ Hotel Casona Solar: 400 konuğun 9,4 puan verdiği Hotel Casona Solar tarihi bir binada yer alan, temiz ve konforlu olduğu kadar şık da bir tesis. Tüm turistik yerlere de yürüme mesafesinde. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Way Kap Hostel: Daha önce burada kalmış konukların 9,4 puan verdiği  Wap Kap Hostel şehir merkezinde yer alıyor. Kahvaltının ücrete dahil olduğu hostelda karma ve kadın yatakhaneleri mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Huacachina’da Nerede Kalınır?

peru turu boyunca Huacachina'da nerede kalınır

Öncelikle Huacachina’da nerede kalınır diye bakarken otelin konumunun merkezi olup olmamasının diğer şehirlere göre daha az önemli olduğunu unutmamanızda fayda var. Çünkü burada (aslında şehir değil, köy bile değil) gezilecek yerlere turla gidiliyor, yerleşim yeri içinde turistik yer var denilemez pek.

O yüzden konumdan ziyade tesisin kalitesine, fiyatına ve olanaklarına odaklanmak daha faydalı olur.

3★ Hotel El Huacachinero: Otelde kalmış 1.200 konuğun 8,4 puan verdiği tesiste bir restoran ve yüzme havuzu da mevcut. Fiyata dahil olan zengin bir kahvaltı da bir başka avantajı. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Banana’s Adventure Hostel: 2.000’e yakın konuğun 8,9 puan verdiği Banana’s Adventure Hostel açık yüzme havuzu, tesis genelinde WiFi ve fiyatlara dahil kahvaltı olanağına sahip. Hostelda yatakhane dışında özel odalar da mevcut. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Peru Amazon Ormanları Konaklama Seçenekleri

peru gezi rehberi Amazon Ormanları

Peru gezi rehberi yazısının devamında ülkedeki Amazon Ormanları gezisi için Iquitos ve Puerto Maldonado adlı iki farklı destinasyon olduğundan bahsetmiştim. Bu yerlerdeki konaklama seçeneklerine birer örnek vermem de gerekirse:

La Habana Amazon Reserve: Puerto Maldona’daki Amazon konaklama seçeneklerinden bir olan La Habana, Amazon Ormanları’nın kalbinde uygun fiyatlıbungalovlardan oluşuyor. Açık yüzme havuzu da bulunan tesis bugüne kadar kalmış olan misafirlerinden 9,2 puan almış. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Amazon Oasis Lodge: Iquitas’daki Amazon Oasis Lodge ünlü Amazon Nehri’nin kollarından birinin kıyısında yer alıyor. Bugüne kadarki misafirlerinden 9,7 puan almış olan tesis küçük ancak son derece konforlu ve keyifli bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Paracas’da Nerede Kalınır?

peru gezi rehberi sırasında Paracas'da nerede kalınır

Peru gezi rehberi yazısında konaklama önerisinde bulunacağım son şehir Paracas. Buranın turistik atraksiyonu olan Bellestas Adaları’na turla gidildiği için hiç konaklama yapmayabilirsiniz de. Ancak yine de ilgilenenler için:

3★ Pisco Mar Peru: Okyanus manzaralı otelda kalmış olan 400’ün üzerinde konuğun puanı 8,4. Kahvaltının fiyata dahil olduğu otel mütevazi ancak konforlu bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Peru Gezilecek Yerler

peru gezi rehberi Peru gezilecek yerler listesi

Peru Gezi Rehberi içerisinde bölge bölge veya şehir şehir gezilecek yerlerden de bahsedelim. Böylece seyahat sürenize göre ilginizi en çok çeken bölgelere odaklanabilirsiniz.

Lima Gezilecek Yerler

peru tatili sırasında Lima gezilecek yerler listesi

Peru’nun başkenti Lima 1 günün yeterli olduğu ancak zamanınız varsa 2 gün ayırıp doya doya gezebileceğiniz bir şehir. Buradaki en önemli turistik yerler:

 • Tarihi şehir merkezi olan Miraflores Bölgesi ve bu bölgenin de merkezi olan Plaza de Armas Meydanı, ile yine buradaki tarihi Huaca Pucllana Piramidi.
 • İnka miraslarından Pachacámac Arkeolojik Kalıntıları.
 • Lima’nın en trendy ve biraz da bohem bölgesi Barranco.
 • Bridge of Sighs Köprüsü.
 • Su fıskiyeleri ve lazer ışıklarıyla etkileyici gösteriler yapılan Magic Water Circuit.

Huacachina Gezilecek Yerler

peru turu boyunca Huacachina gezilecek yerler listesi

Lima’nın yaklaşık 4 saat güneyinde yer alan Huacachina aslında bir çöl destinasyonu. Ancak Güney Amerika’nın en doğal ve büyük çöllerinden biri. Nüfusu 1.000 bile olmayan Huacachina gezilecek yerler listesi ise kısa ancak çok etkileyici yerler var.

 • Çölde safari (sand buggy)
 • İnkalar’dan da önce yapıldığı bilinen, toprağa çizilmiş ve bazıları kilometrelerce uzunluğundaki çiçek, böcek, maymun, kuş gibi figürler olan Nazca Çizgileri turu. Bu çizgiler aslında gökyüzünden daha net görülüyor, devasa resimler olduğu için yanına gittiğinizde ne olduğunu anlamak imkansız. Ancak Nazca Çizgileri’ni ilginç ve popüler yapan da bu aynı zamanda. Zira çok yüksekten, hatta gökyüzünden bütünü görmeden o günün teknolojisinde bu figürlerin çizilmesi imkansız. Nazca Çizgileri’ni görmek için yapılan turlar da doğal olarak helikopter veya uçak turları şeklinde.

Arequipa Gezilecek Yerler

peru seyahati sırasında Arequipa gezilecek yerler

Peru’nun ikinci büyük kenti Arequipa ülkedeki en güzel şehir aynı zamanda. 2335 metre rakımda yer alan kent aynı zamanda Machu Picchu’ya giden gezginler için de bir aklimatizasyon noktası. Arequipa gezilecek yerler ve yapılacak şeyler ise:

 • UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan, manastırları, kiliseleri ve tüm diğer tarihi yapılarıyla tarihi şehir merkezi
 • Sömürge döneminden kalma Santa Catalina de Siena Manastırı
 • Ve şehre binlerce turistin gelmesinin en önemli sebebi olan, 4.000 metre derinliğinde kanyonun da yer aldığı Colca Vadisi trekkingi.

Cusco Gezilecek Yerler

peru gezisi boyunca Cusco gezilecek yerler

Peru gezi rehberi içerisindeki en önemli şehirlerden biri zamanında İnka Krallığı’nın başkenti olmuş Cusco. Sebebi ise Machu Picchu dahil ülkedeki en önemli turistik yerlerin Cusco’da veya çevresinde yer alması. Haliyle Peru’ya gelen her turist mutlaka Cusco’ya uğruyor ve hatta seyahatin büyük kısmı burada geçiyor. Peki Cusco gezilecek yerler ve yapılacak şeyler nelerdir derseniz:

 • İnkalar’ın en önemli mirası Machu Picchu Kalıntıları,
 • Cusco’nun içinde yer aldığı Kutsal Vadi (Sacred Valley) içerisindeki eski İnka kentlerine düzenlenen turlar,
 • Yine eski İnka kalıntıları ancak daha çok tarımsal anlamda önemli olan yerlerin gezildiği Moray & Moras Gezileri,
 • Rengarenk yapısıyla, sıradışı bir görünümü olan Gökkuşağı Dağı (Rainbow Mountains),
 • 194 kilometre uzunluğunda, deniz seviyesinden 3.800 metre yükseklikte yer alan, üzerinde taşımacılık faaliyetlerinin de yer aldığı en yüksek göl diyebileceğim ünlü Titicaca Gölü gezileri,
 • Tarihi şehir merkezi Old Town,
 • İnkalar’dan kalan Coricancha Tapınağı,
 • Plaza San Cristobal’den Cusco seyri şeklinde sırayalabiliriz. Listedeki günübirlik gezileri ve Machu Picchu’yu da düşündüğünüzde Cusco için en az 4-5 gün ayırmalı, eğer zamanınız çok kısıtlı değilse rahat rahat gezebilmek için bunu 6-7 güne çıkarmalısınız.

Amazon Ormanları

Amazon Ormanları peru hakkında bilgiler

Peru gezi rehberi yazısının önemli bir durağı da Amazon Ormanları. Aslında bir Amazon gezisini Brezilya, Ekvator, Kolombiya gibi Amazon Ormanları’nın yer aldığı herhangi bir ülkede yapabilirsiniz.

Maliyetleri ve ormanların neresinde olduğunuza göre görebilecekleriniz arasında ufak tefek farklar oluyor sadece.

Peru’daki Amazon Ormanları turu içinse ülkede 2 farklı bölge var: Iquitos ve Puerto Maldonado.

Iquitos Lima’ya da Cusco’ya da fazlasıyla uzak. Uçakla bile 2-2,5 saat süren yolculuğu kara yoluyla yapmak mümkün değil (sadece mesafe değil, coğrafi yapıdan da dolayı).

Puerto Maldonado ise özellikle Cusco’ya daha yakın. Uçakla gidilebildiği gibi, biraz uzun sürmekle birlikte karayolu üzerinden otobüsle de gidilebiliyor.

Her iki destinasyonda da Amazon Ormanları turu, Amazon içerisindeki bir çeşit otel olan “Lodge”larda bir veya birkaç gün konaklama, bu sürede nehirde tekne gezintileri ve yürüyüşlerle ormanın derinliklerini keşfetmeyi içeriyor (elbette rehberli turlarla).

Konaklama, yeme içme, günübirlik tur gibi maliyetler Iquito ve Puerto Maldonado Bölgeleri için pek farklı değil. Bu iki bölgenin en önemli farkı ulaşım maliyeti. Iquito’ya sadece uçakla gidilebildiği için bütçesi sınırlı olan turistler otobüsle Puerto Maldonado’ya gitmeyi tercih edebiliyor.

Paracas Gezilecek Yerler

peru gezi rehberi Paracas gezilecek yerler listesi

Peru gezi rehberi içerisinde yer vermek istediğim diğer bir turistik destinasyon ise ülkenin güneyinde yer alan sahil kenti Paracas. Aslında şehir tipik bir sahil kasabası ancak burayı turistik açıdan öneli yapan “Peru’nun Galapagos’u” diye de bilinen Bellestas Adaları. Ki bu adalar Paracas gezilecek yerler listesinin de en önemli ve tek maddesi.

Galapagos Adaları ile aynı biyolojik çeşitliliğe ve doğal güzelliğe sahip olan Bellestas Adaları maliyet açısından aşırı popüler ve turistik Galapagos’dan çok daha avantajlı. Dolayısıyla bütçeniz veya Güney Amerika’da geçireceğiniz zamanınız kısıtlıysa Paracas’a gelip buradan Bellestas Adaları’na geçebilirsiniz.

Peru’da Ulaşım

peru tarihi, peru'da ulaşım konusunda bilgi ve tavsiyeler

Peru gezi rehberi içerisinde bahsetmek istediğim bir konu da ulaşım. Ki bunu Peru’ya ulaşım, Peru’da şehirler arası ulaşım ve Peru’da şehir içi ulaşım şeklinde üçe ayırabiliriz.

Peru’ya Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’de Peru’ya direkt uçuş maalesef yok. Türk Hava Yolları ile uçabilirsiniz elbette ancak o şekilde bile ya Havana ya Bogota veya Panama’da aktarma yapmanız gerekiyor.

Toplamda 23 – 26 saat arası süren yolculuğun fiyatı mevsime ve biletleri kaç ay öncesinden aldığınıza göre değişmekle birlikte İstanbul – Peru uçuşları 1.300 ila 3.500 USD arasında değişiyor.

Peru’ya Türkiye’den ulaşımı farklı havayolları ve aktarmalı uçuşlarla da sağlayabilirsiniz. Bu durumda maliyet çok daha avantajlı olabiliyor.

Biletinizi kaç ay önceden aldığınıza bağlı olarak 1.000 – 2.000 USD arası bir maliyetle Lima’ya, 1.000 – 2.500 USD arası maliyetle Cusco’ya (daha turistik olduğu için biraz daha pahalı) veya farklı Peru şehirlerine gitmek mümkün.

En uygun maliyetli bileti bulmak isteyenler için Peru’daki havaalanlarının listesi:

 • Andahuaylas, Anta, Arequipa, Ayacucho,Cajamarca, Chachapoyas, Chiclayo,Cusco, Huanuco, Ilo, Iquitos, Jaen, Jauja, Juliaca, Lima,Piura, Pucallpa, Puerto Maldonado,Tacna, Talara, Tarapoto, Tingo Maria, Trujillo ve Tumbes Havaalanları.

Peru’da Şehirlerarası Ulaşım

peru gezi rehberi, peru şehirler arası ulaşım konusunda bigliler

Peru’da şehirler arası ulaşım konusunda en konforlu ve hızlı seçenek uçak. O yüzden özellikle zamanı sınırlı olanların biraz bütçelerini arttırıp bu yolu seçmelerini öneririm.

Uçakla seyahat ederken sadece kabin bagajınız varsa uçak biletlerinde ciddi oranda maliyet avantajı olduğunu da ekleyeyim. Bilet fiyatlarına bir de bu gözle bakın.

Peru’da şehirler arası ulaşım konusunda ikinci seçenek ise tren yolculuğu. Ancak bu yöntem bütün destinasyonlar için geçerli değil, çünkü ülkeyi boydan boya kaplayan bir ray hattı yok. Yine deçıkış ve varış destinasyonlarınıza göre tren hattı olup olmadığını öğrenmek, varsa maliyetlerine bakıp bilet almak için ülkenin resmi demiryolları Peru Rail sitesinde (perurail.com) arama yapabilirsiniz.

Peru’da şehirler arası ulaşım için son seçenek ise otobüs yolculuğu. Ülkede şehirler arası mesafeler uzun, bir de yolların çok iyi olmadığı düşünülürse bu biraz yorucu ancak maliyeti çok daha düşük bir seçenek. Zamanı biraz daha fazla olan gezginler değerlendirebilir.

peru'da yapılacak şeyler, şehirler arası ulaşım seçenekleri

Peru’da şehirler arası otobüs yolculuğunu çeşitli otobüs firmalarıyla tek tek organize edebileceğiniz gibi, ülkede birkaç şehri kapsayan bir tur yapacaksanız eğer sizlere önerim Hop On Hop Off Turları’nın şehirler arası olanını yapmanız.

Peru Hop firmasının sunduğu bu hizmette fiyatı 159 USD – 228 USD arasında değişen rotalar için  bilet alıyorsunuz ve rota üzerindeki bir şehirde otobüse biniyorsunuz. Ardından sırayla rotadaki şehirlerden hangisinde isterseniz orada iniyor, istediğiniz kadar kalıyor, istediğiniz zaman o şehirden tekrar otobüse binip bir sonraki şehrinize geçiyorsunuz.

Peru Hop otobüsleri her gün (bazı günler birkaç sefer) kalktığı için rezervasyon, yer bulamama gibi sıkıntılarla da karşılaşmıyorsunuz.

Ülkede birden fazla şehri gezmek isteyen, biraz da zamanı olan herkese bu yöntemi tercih etmelerini tavsiye ederim.

Peru’da Şehir İçi Ulaşım

peru turu boyunca şehir içi ulaşım

Peru’da şehir içi ulaşım düzenli Avrupa ve Amerika şehirlerine kıyasla biraz daha zorlu.

Lima’da bir raylı toplu taşıma projesi olmakla birlikte henüz hayata geçmiş değil. Dolayısıyla tüm şehirlerde toplu taşıma için şehir içi otobüsler ve taksi seçeneği mevcut.

Taksiler aracın eski veya yeni olmasına göre farklı fiyat tarifesi uyguluyor ve tahmin edeceğiniz üzere eski taksiler daha uygun fiyatlı.

Taksimetre olmakla birlikte hareket etmeden önce şoförle yolculuğun ortalama ne kadar tutacağını konuşup anlaşmanızda fayda var. Turist olduğunuz için zaman zaman ekstra ücret talep edilebiliyor çünkü.

Daha güvenli taksi yolculuğu isteyenler içinse Lima, Cusco ve Arequipa şehirlerinde Uber de mevcut.

Peru’da Yeme İçme

peru gezi rehberi yeme içme konusunda bilgiler

Alpaka etinin milli yiyecek olduğu Peru’da yeme içme kültürü Latin Amerika ve deniz ürünleri kültüründen şekillenmiş.

Ülkenin milli yemeği karides, ahtapot ve deniz tarağından yapılan Ceviche. Patates ve yumurta ile yapılan Papas a la Huancaina ve soslu biftek Lomo Saltado da diğer popüler yemeklerden.

Peru Gezi Rehberi yazısında bahsetmek istediğim diğer bir konu da Inca Cola. Coca Cola’nın adında “Cola” kullanarak çıkardığı ve Coca Cola olmayan tek içecek Inca Cola lezzet olarak da normal koladan farklı. Gazlı bitki çayı gibi bir tadı olan içeceği herkes beğenmeyebiliyor ancak farklı bir tat olduğu için denemekte fayda var.

Peru’da yeme içme konusunda maliyeti düşürmek için restoranların “tourist menu” veya “fix menu” adıyla sattıkları menülere bakmanızı tavsiye ederim.

Normalde tek bir yiyeceğin 15 – 30 PEN civarında olduğu restoranlarda, çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşan bu menüleri toplamda 20 – 30 PEN gibi fiyatlarla almak mümkün.

Peru’dan Ne Alınır?

peru gezi rehberi satın alınabilecek yöresel hediyelik eşyalar

Peru gezi rehberi yazısında bahsetmek istediğim son konu ise ülkeden hediyelik, hatıra ve uygun fiyatlı diye alabileceğiniz şeyler.

Alpaka yünü ve bu yünden elde edilen her türlü ürün, hazır giyim dahil, hediyelik ve hatıra ürünlerin başında geliyor. Daha çok şal, atkı, bere gibi ürünlerin yapıldığı Alpaka yünü sıcak tutması ve nadir bulunması sebebiyle biraz pahalı ancak Peru’ya özgü bir seçenek.

Coca yapraklarından elde edilen her türlü yiyecek de Peru’ya özgü lezzetlerden. En basitinden Coca şekeri alabilirsiniz.

Inka haçı ise takı olarak alabileceğiniz zarif hediyeliklerden.

Peru gezi rehberi boyunca Güney Amerika’nın popüler ülkesi hakkında detaylı bilgi ve tavsiyeler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de eklemelisiniz dediğiniz noktalar varsa lütfen yorum yazıp bizimle paylaşın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top