Petit Palais Paris

Petit Palais, 1900 yılında Fransız Sanatı’nı tanıtmak adına düzenlenen Evrensel Sergisi için Paris‘te yapılan saraylardan biridir. Yapı; ion düzenindeki sütunları, büyük taraçası ve kubbesiyle hemen yanında bulunan Grand Palais’e benzer.

Petit Palais günümüzde geçici ve sürekli sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Musee des Beaux-Arts de La Ville de Paris burada yer alır. Yapının nehir tarafındaki bölümü geçici sergiler için kullanılırken, Şanzelize’ye bakan kısmı kalıcı sergiler için kullanılmaktadır. Bu bölümde; Yunan ve Roma, Ortaçağ ve Rönesans fildişleri ve heykelleri, Rönesans sanat ve mücevherleri, 17-18-19. yüzyıllardan sanat eserleri sergilenmektedir.

Müze, 19. yüzyıl resim ve heykellerinden muazzam bir koleksiyona sahiptir. Bu koleksiyonda Rodin, Monet, Sisley, Ingres, Gericault, Modigliani, Maillol, Pissarro, Cezanne, Carpeaux gibi sanatçıların çalışmaları vardır.

Burası sadece Fransa’da değil tüm dünyada benzer yapıların inşasına esin kaynağı olmuştur. Belçika’daki Royal Museum for Central Africa (Merkezi Afrika Kraliyet Müzesi), Şili’deki Fine Arts Museum (Güzel Sanatlar Müzesi) yapıları Petit Palais’den esinlenerek yapılmıştır.

Yenileme çalışmaları sonucunda Petit Palais 2005 yılında kapılarını yeniden açmıştır. “Minyatür Louvre” olarak isimlendirilen Petit Palais’de de değerli sanat çalışmaları mutlaka görülmelidir.

Petit Palais’teki en dikkat çekici eserler arasında “Four Seasons” (Paul Cezanne) ve “Sunset on the Seine in Winter” (Claude Monet) yer almaktadır.

Petit Palais Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Ave. Winston-Churchill, 75008, Paris
  • Metro: “Champs-Elysees-Clemenceau” metro durağında inerek Petit Palais’e ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Salı-Pazar (10.00-18.00). Resmi tatillerde kapalıdır.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın