Prag Petrin Tepesi

Prag yerilerinin “Huzurlu Petrin” de dediği Petrin Tepesi kentin yüksek noktalarına kurulmuş yemyeşil bir cennet.

Hem yerli halkın piknik veya yürüyüş sebebiyle tercih ettiği, hem de turistlerin biraz yeşile doymak biraz da kentin kültürel hayatına karışıp bazı tarihi yapılarını ziyaret etmek amacıyla gittiği tepe Prag Kalesi’nin arkasında, Vlatava Nehri’nden yaklaşık 130 metre yükseklikte bulunuyor.

Prag’ın tarihi Eski Şehir Bölgesi’nin dar ve kalabalık sokakları ile kıyaslandığında son derece sakin ve huzur dolu olan Petrin Tepesi buna rağmen turistik olmayı da başarabilen nadir yerlerden.

Ben de bu yazıda aynı anda hem yerel hem de turistik olmayı başarabilen Petrin Tepesi ve burada gezilecek yerler hakkında kısa kısa bilgiler vermek, eğer yakında Prag’a gidecekseniz size sade ve faydalı bir rehber hazırlamak istiyorum.

Petrin Tepesi Tarihi

Petrin Tepesi hakkında bilgiler

Aslında Petrin Tepesi tarihçesi çok da karmaşık sayılmaz. Antik Dönemlerde irili ufaklı taş ve kayalarla kaplı olan tepe zamanla insanların çıkmasına ve burada bir şeyler inşa etmesine elverişli hale dönüşmüş.

Kabalalık yerleşimden uzak olması sebebiyle 1143 yılında Strahov Manastırı burada inşa edilmiş ve 1360 yılında da şehrin istilacılardan savunulması amacıyla Açlık Duvarı örülmüş. Ki bugün her iki yapı da hala ayakta ve ziyaret edilebiliyor. Tepedeki en turistik noktalardan biri olan Petrin Kulesi ise buraya 1891 yılında eklenmiş.

Petrin Tepesi çeşitli tarihi veya yeni yapılara ev sahipliği yapmanın yanında devasa bahçelere de sahip. Ki burayı belki de çekici yapan nedenlerin başında da bu geliyor. O yüzden gelin bir de Petrin Tepesi Gezilecek Yerler listesine bakalım.

Petrin Tepesi Gezilecek Yerler

Hem yemyeşil parklar, bahçeler hem de tarihi yapılara aynı anda sahip olabilen nadir yerlerden birisi Petrin Tepesi.

Elbette buradaki en ünlü ve en popüler yer Petrin Kulesi ancak tepede bundan çok daha fazlası var. Bence en az 1 gününüzü Petrin Tepesi’nin harikalarını görmeye ayırmalısınız.

Petrin Kulesi

Prag Petrin Kulesi

Çek Turistler Kulübü adında bir kulüp üyelerinin 1889 yılında Paris’i ziyaret etmeleri, Eyfel Kulesi’nden fazlaca etkilenmeleri ve döndüklerinde Prag’a da gurur duyabilecekleri bir eser kazandırmayı amaçlamalarıyla temelleri atılmış Petrin Kulesi’nin.

Aslında Petrin Kulesi 63,5 metre yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden çok daha kısa ancak tepede yer aldığı için deniz seviyesinden 324 metre yüksekte.

Dolayısıyla kulenin tepesi toplamda Eyfel Kulesi kadar yüksek. Ama bu teknik detayları bir yana bırakalım, kuleden seyredebileceğiniz manzara nefis.

299 basamak tırmanarak çıkılan kulenin görüş açısı Prag’ın tarihi sokaklarını ve bölgelerini içermekle kalmayıp açık havalarda Prag dışına kadar bile uzanıyor ki bu kadar popüler olmasının bir sebebi de bu.

Yalnız Petrin Kulesi tırmanışı yapmak isterseniz bunu sabahın erken saatlerinde ve mümkünse hafta içi bir gün yapmanızda fayda var. Aksi halde kabalık yüzünden tadını istediğiniz gibi çıkaramayabilirsiniz.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri bilgisi yazının devamında verilmiştir.

Komünizm Kurbanları Anıtı

Petrin Tepesi eteklerinde yer alan buruşuk görünümlü heykeller ülkede 41 yıl boyunca hüküm süren komünizm rejiminin dehşet dolu yüzünü gösteren önemli bir anıt.

Heykeller arasında dolaştığınızda her bir heykelde bir öncekiyle kıyaslandığında daha fazla vücut parçasının yokluğunu göreceksiniz.

Aslında bu anıtı, yani heykelleri anlamak için ne sanat ne de tarih konusunda çok bilgili olmaya da gerek yok. Anıt o döneme dair her şeyi sembolik bir biçimde de olsa o kadar iyi anlatıyor ki.

Aynalar Labirenti

Aynalar Labirenti Prag

Petrin Kulesi’nin hemen yanında yer alan ve Aynalar Salonu olarak bilinen yapı da tepedeki bir başka turistik ve aşırı eğlenceli yer. Victoria Dönemi’nin Snapchat’i de diyebileceğimiz aynalar labirenti ve bu tarz kapalı oyun odaları bir zamanlar fazlasıyla popülermiş.

Binanın içinde aynalarla çevrelenmiş bir labirent var ve bu aynaların kimi insanı şişman, kimi aşırı zayıf, kimi eğri büğrü, kimi fazla uzun gösteriyor. İşte dönemin Snapchat’i diyorum ya…

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri bilgisi yazının devamında verilmiştir.

Açlık Duvarı

Yazının başında, Petrin Tepesi Tarihi kısmında da bahsetmiştim. 14. YY’da bu tepeye istilacılardan korunmak amacıyla bir duvar örülmüş.

Ülkenin en sevilen krallarından IV. Charles tarafından inşa ettirilen duvar aslında ilk yapıldığında fazlasıyla uzun ve bugünkünden de kalın bir duvarmış ama işte tarih…

Adının “Açlık Duvarı” olması ise bir başka hikaye. Söylentiye göre; duvarın yapılış amacı sadece şehrin savunması değilmiş. Aynı zamanda, o dönemde kentte yaşayan fakirlere istihdam sağlamak ve ailelerine bakmalarına yardımcı olmak amacı da güdülmüş bu duvarın yapımına karar verilirken. Bu sebeple de adı Açlık Duvarı olarak kalmış.

Strahov Manastırı, Bira İmalathanesi ve Kütüphanesi

Prag Strahov Manastırı

Şimdi öncelikle “Premonstratensian” diye bir kavram var. Çok karışık olduğu için detaylarına girmeyelim, bunun sadece 1120 yılında Fransa’da temelleri atılan bir topluluk, bir çeşit tarikat olduğunu söylemekle yetinelim.

1143 yılında kurulan ve halen aktif olan manastır savaşlara, depremlere, yangınlara, komünizme ve akla gelebilecek her türlü yıkıma karşı ayakta kalabilmiş bir yer. Ki bir şekilde kapalı kaldığı dönemlerde dahi üyeleri başka yerlerde de olsa toplanmayı ve misyonları için çalışmayı sürdürmüşler.

Manastırı bu kadar ünlü yapan sebeplerden bir diğeri de eşsiz kütüphanesi ki burayı ziyaret eden turistler kütüphaneye mutlaka uğruyor.

Şöyle ki; savaş ve yangınlarda manastırın her zarar görmesinde ve yıkılmasında Strahov Manastırı tekrar inşa edilmiş. Ve istisnasız her seferinde kütüphaneyi de tekrardan yapmışlar, hatta inadına bir öncekinden daha büyük ve daha görkemli bir şekilde.

İçerisindeki teoloji ve felsefe üzerine nadir bulunan kitaplar zaten başlı başına bir hazine ama bunlara ilgi duymuyorsanız bile kütüphaneyi görün. Barok Dönem mimarisinin en güzel örneklerinden…

Strahov Manastırı Petrin Tepesi

Strahov Manastırı’nı ünlü ve popüler yapan üçüncü ve son neden ise birahanesi. 1600’lü yıllarda Orta Avrupa’daki manastırlarda gelir elde etmek amacıyla bira imalatı son derece yaygınmış. Hatta bira kültürüyle yakından ilgili olanlar Manastır Biraları kavramına da aşinadır zaten ama neyse konumuz bu değil.

O dönemde kurulan, rahip ve rahibelerin çalıştığı bira imalathanesi bugün halen faal. Ve ziyaretiniz sırasında hem imalathaneyi gezip hem de lezzetli Çek yemekleri yiyebilir yanında da manastırın kendi üretimi biralardan tadabilirsiniz.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri bilgisi yazının devamında verilmiştir.

Stefanik Gözlem Noktası

Stefanik Gözlemevi Prag

1928 yılında kurulan Stefanik Gözlem Noktası astronomi ile ilgilenenler için eşsiz bir durak. Neo Barok tarzı bir yapıda yer alan ve içerisinde dev bir teleskopla uzay gözlemi olanağı sunan gözlem noktası Petrin Tepesi gezisi sırasında uğrayabileceğiniz bir başka eğlenceli, aynı zamanda da eğitici yer.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri bilgisi yazının devamında verilmiştir.

Çek Etnografya Müzesi

Petrin Tepesi eteklerinde, 1820 yılında yapılmış bir binada yer alan Çek Etnografya Müzesi 1901 yılında kurulmuş ve Çek kültürüne ait ögelerde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bölgedeki popüler yerlerden biri sayılmaz ancak kültürel ögelere ilgi duyuyorsanız harika bir durak.

Gül Bahçeleri

Aslında Petrin Tepesi üzerinde bir sürü bahçe ve park var. Ancak tramvayla giderken ilk karışınıza çıkan Petrin Gül Bahçeleri 12 binden fazla gül fidanı ile en zengini ve en güzellerinden biri.

İsterseniz parkta yürüyüş yapın, isterseniz banklarda oturup biraz soluklanın ama kendinize mutlaka bu ödülü verin.

Aziz Lawrence Kilisesi

Aynalar Labirenti’nin karşısında yer alan koyu sarı Aziz Lawrence Kilisesi Petrin Tepesi üzerindeki tarihi yapılardan biri.

12. YY’dan kalma kilise sonradan geçirdiği restorasyonlar sayesinde bugünkü Barok stili görünümünü almış. Haliyle dış cephesi fazlasıyla görkemli ve dikkat çekici. İçi ise dış cephesiyle tezat oluşturacak derecede sade ve minimalist.

Bu tarz tarihi yapıları görmeyi seviyorsanız Petrin Tepesi üzerinde bir de Aziz Michael Kilisesi var. Aziz Lawrence Kilisesi’nin yakınında yer alan bu ahşap kilise ise 17. YY’dan kalma bir eser.

Petrin Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Petrin Tepesi harita konumu
Petrin Tepesi’nin harita konumu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Petrin Tepesi Prag Kalesi’nin arkasında yer alıyor ve hem tramvayla hem de yürüyerek ulaşım mümkün. Ancak tepe olması sebebiyle yürümenin biraz yorucu olduğunu hatırlatmak isterim.

Tramvayla gitmek isteyenler 9, 12, 15, 22 veya 23 no’lu tramvaya binerek Újzed Durağı’nda inebilirler. Buradan sonrası yürüyüş, taksi veya füniküler.

Fünikülere tek binişlik bilet alabileceğiniz gibi eğer günlük toplu taşıma biletiniz varsa o bilet kapsamında ücretsiz de binebilirsiniz.

Petrin Tepesi Güncel Giriş Ücretleri

Petrin Tepesi için bir giriş ücreti alınmıyor ancak buradaki bazı yapılara giriş ücretli. Liste halinde aşağıda veriyorum:

  • Petrin Kulesi: Yetişkinler için 150 CZK, öğrenciler ve 65 yaş üstü için 80 CZK
  • Strahov Manastırı Kütüphanesi:Yetişkinler için 150 CZK, öğrenciler ve 65 yaş üstü için 80 CZK
  • Strahov Manastırı Galerisi:Yetişkinler için 150 CZK, öğrenciler ve 65 yaş üstü için 80 CZK
  • Stefanik Gözlem Noktası:Yetişkinler için 90 CZK, öğrenciler ve 65 yaş üstü için 70 CZK
  • Aynalar Labirenti:Yetişkinler için 90 CZK, öğrenciler ve 65 yaş üstü için 70 CZK

Petrin Tepesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Petrin Tepesi ve burada yer alan yapılar için ziyaret saatleri ise:

  • Kasım’dan Şubat sonuna kadar 10:00 – 18:00 arası
  • Mart ayında 10:00 – 20:00 arası
  • Nisan’dan Eylül sonuna kadar 10:00 – 22:00 arası
  • Ekim ayında 10:00 – 20:00 arası

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın