Prag gezilecek yerler Petrin Tepesi Kulesi

Petrin Tepesi, Prag‘da deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan ünlü bir tepedir. 15. yüzyılda üzüm bağları ile ünlü olan bu tepe, 1825 yılında halka açık bir alan haline dönüştürülmüştür. Pagan ritüelleri kutlamalarına sahne olan Petrin Tepesi’nde her yıl 1 Mayıs günü bunun için gösteriler düzenlenir.

Petrin Tepesi’nde Görülecek Yerler

Şehir manzarasını izlemek ve kafanızı dinleyip temiz hava almak için ideal bir yer olan Petrin Tepesi’nde görebileceğiniz yerler arasında 1891 yılında Eyfel Kulesi örnek alınarak yapılan Petrin Gözlem Kulesi, dünyanın en büyük statlarından olan Strahov Stadyumu, 1140 yılında kurulan Strahov Manastırı, eğlenceli Aynalar Labirenti, şehrin güney sınırlarından birini oluşturan Açlık Duvarı, şair Karel Hynench Macha heykeli, aktif olarak kullanılamayan Aziz Michael Kilisesi, 10. yüzyılda başka bir kilisenin üstüne inşa edilen Aziz Laurentius Kilisesi ve ulaşımı sağlayan 1891 yılından bugüne hizmet veren fünikülerdir.

Petrin Gözlem Kulesi (Petřínská rozhledna)

Petrin Tepesi’nin en dikkat çeken yapısı olan Petrin Gözlem Kulesi, 1891 yılında yapılmış. Yıldönümü Sergisi için Eyfel Kulesi örnek alınarak Petrin Parkı’nda yapılan kule, Eyfel Kulesi’nin dörtte biri kadardır. 60 metre yüksekliğindeki gözlem kulesinin en son noktasına ulaşmak için spiral şekildeki 299 basamak merdiven çıkmak gerekmektedir. Özellikle havanın açık olduğu bir günde buraya çıkarsanız şehrin ve civarının eşsiz manzarasını görmeniz mümkündür.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 22:00 arasında ziyaret edilebilir. (Mart – Ekim 20:00’ye; Kasım – Şubat 18:00’e kadar)

Petrin Gözlem Kulesi Prag
Petrin Gözlem Kulesi, Petrin Tepesi, Prag

Aynalar Labirenti (Zrcadlové bludiště)

Petrin Tepesi’nin ilginç noktalarından olan Aynalar Labirenti’nde yer alan aynalar, eğri, büğrü, şişman, zayıf, uzun, kısa gibi görüntüler yaratması nedeniyle her yaştan ziyaretçiye eğlenceli dakikalar sunmaktadır. 1891 yılındaki sergiden kalma olan Aynalar Labirenti, sergiden sonra günümüzde bulunduğu yere taşınmıştır. Bu labirentte ayrıca Prag’ın İsveçlilere Karşı Müdafaası dioraması izlenebilir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan 10:00 – 19:00, Mayıs – Eylül 10:00 – 22:00, Ekim 10:00 – 20:00, Kasım – Mart 10:00 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 70 Çek Kronu’dur.

Aynalar Labirenti Prag
Aynalar Labirenti , Petrin Tepesi, Prag

Stefanik Gözlemevi (Štefánikova hvězdárna)

1930 yılında açılan Stefanik Gözlemevi, açılışından günümüze amatör astronomların uğrak noktasıdır. Gözlemevi içerisinde eski astronomik çalışmalara ait bir serginin yanı sıra kullanılır durumdaki teleskoplar da bulunmaktadır. Özellikle gökyüzünün açık olduğu gecelerde bu yapı harika bir gözlem imkanı sunmaktadır. Stefanik Gözlemevi’nde hafta sonları çocuklar için bilgilendirici gösteriler düzenlenmektedir.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Gözlemevi Salı – Pazar arasında açıktır. Fakat açılış saatleri değişmektedir. Giriş bedeli 60 Çek Kronu’dur.

Stefanik Gözlemevi, Petrin Tepesi, Prag
Stefanik Gözlemevi, Petrin Tepesi, Prag

Strahov Manastırı (Strahovský klášter)

Petrin Tepesi’nin en eski ve önemli yerlerinden biri olan Strahov Manastırı, 1140 tarihinde kurulmuştur. Manastır olarak aktif kullanılan Strahov’da Ulusal Edebiyat Müzesi’nde ülkenin en eski cilt eserleri bulunmaktadır. Detaylar için tıklayın.

Strahov Manastırı, Perrin Tepesi, Prag
Strahov Manastırı, Perrin Tepesi, Prag

Kablolu Tren Yolu (Lanová dráha)

Kablolu Tren Yolu, Petrin Tepesi’ne giden tren yolu hattıdır. 1891 yılında Yıldönümü Sergisi’nde ziyaretçileri Petrin Tepesi’ne çıkarmak için yapılmıştır. 1914 yılına kadar su gücüyle çalışan kablolu tren yolu sonrasında elektrikle çalışır hale getirilmiştir. 1965 yılında yamaçların bir kısmında yer alan madenlerin göçmesi üzerine bir süre kapatılmıştır. 20 yıl süren yenileme çalışmalarının ardından kablolu tren yolu tekrar hizmete girmiştir. Nebozizek istasyonunda yer alan restoranda mol verip şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Hizmet Saatleri: Her gün 09:00 – 23:00 arasında hizmet vermektedir.

Kablolu Tren Yolu, Petrin Tepesi, Prag
Kablolu Tren Yolu, Petrin Tepesi, Prag

Petrin Tepesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Petřínské sady, 118 00 Praha 1
  • Ulaşım: 12, 20, 22, 23 numaralı otobüslerden biriyle Ujezd’e ve oradan da füniküler ile bu tepeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Kasım – Mart Cumartesi – Pazar 10:00 – 17:00, Pazartesi – Cum kapalı & Nisan 10:00 – 19:00, Mayıs – Ağustos 10:00 – 22:00, Eylül 10:00 – 20:00, Ekim 10:00 – 18.00 arasında gezebilirsiniz.

Prag Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın