Philadelphia gezilecek yerler listesi

Amerika tarihinin en önemli anlarına tanıklık etmiş, bazılarında baş rol oynamış Philadelphia ülkenin 5. Büyük kenti. Ülkenin batısında, Atlas Okyanusu kıyılarında konumlanmış şehir Delaware Nehri ile de ortadan ikiye bölünmüş.

Philadelphia gezilecek yerler yazısında müzeler, tarihi yapılar, park ve bahçeler gibi görülmeye değer tüm yerlerinden bahsedeceğim kent bugün modern cam gökdelenlerin 18. ve 19. YY’dan kalma tarihi eserlerle yan yana durduğu, ülkenin kurtuluş savaşında oynadığı rolü her adımınızda size hatırlatan canlı, renkli ve çekici bir şehir.

Başlamadan önce Philadelphia’ya yapacağınız bir gezide görülmeye değer tüm noktaları ziyaret edebilmeniz için 2 günün yeterli olduğunu belirtmek isterim.

Philadelphia Gezilecek Yerler Listesi

Philadelphia gezilecek yerler haritası

Philadelphia gezilecek yerler listesinin duraklarına geçmeden önce bu listede yer alan noktaların birbirlerine göre mesafelerini ve şehir içindeki konumlarını üstteki haritada görebilirsiniz.

1. Ulusal Özgürlük Parkı (Independence National Historic Park)

Independence National Historic Park Philadelphia

Amerika’nın tarihi en eski kenti Philadelphia’nın yine tarihi en eski olan bölgesi Independence National Historic Park. 4 Temmuz 1776’daki Bağımsızlık Bildirgesi, 1787 yılındaki ABD Anayasası gibi önemli tarihi gelişmelere de tanıklık etmiş.

1790 -1800 yılları arasında George Washington’un başkanlığında senatoya ev sahipliği yapan Kongre Binası, Independence Binası, Özgürlük Çanı, hiçbir zaman belediye binası olarak hizmet veremese de 1791 – 1800 yılları arasında Yüksek Mahkeme olarak görev yapan Eski Belediye Binası da burada yer alıyor.

Kentte geçireceğiniz zamandan bir yarım günü burada harcamanızı tavsiye ederim. Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluşundaki ayak izlerini takip etmek ve tarihine tanıklık etmek için harika bir fırsat.

2. Independence Binası (Independence Hall)

Philadelphia'da görülecek yerler Independence Hall Philadelphia

Bağımsızlık Bildirgesi’nin 4 Temmuz 1776’da kongre tarafından kabul edildiği bina Philadelphia gezilecek yerler listesindeki tarihi duraklar arasında en önemlisi.

Yapının içerisindeki en ilginç yer ise kongre üyelerinin Britanya’dan ayrılarak bağımsızlık elde etmek üzerine görüşmeler yaptığı Assembly Salonu. Binayı gezmek isteyenler için giriş ücretsiz ve resmi tatiller dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

3. Özgürlük Çanı (Liberty Bell)

Philadelphia'da gezilecek yerler Liberty Bell Philadelphia

ABD’de uzun yıllar boyunca, ve hala da, özgürlük ve bağımsızlığın sembolü kabul edilen ve 19. YY sonlarında tüm ülkeyi baştan başa gezen devasa çan turunu 1915 yılında Philadelphia’da tamamlanmş.

Bugün varlığı ve önemi ile ziyaretçilerine bir ulusun bağımsızlığının ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

4. Philadelphia Belediye Binası (City Hall)

Philadelphia gezilecek yerler Philadelphia Belediye Binası

ABD’deki ve Philadelphia gezilecek yerler listesindeki en büyük resmi bina olan belediye binası 14 dönümlük bir arazide konumlanmış.

Mevsimleri ve kıtaları sembolize eden heykeller, yüz veya maske kabartmalarıyla süslü binanın tüm dekoratif işçiliği Alexander Milne Calder tarafından tasarlanmış.

Kulesi 1987 yılına kadar şehirdeki en yüksek yapı olan Belediye Binası Pazar hariç her gün ücretsiz olarak ziyaretçilere açık. Turistik ziyaret sırasında Belediye Meclisi Salonu, Belediye Başkanı’nın kabul odası ve Yargıtay Mahkemesi görebileceğiniz en ilginç yerler arasında.

5. Eastern State Cezaevi

Eastern State Cezaevi Philadelphia

1829 yılında suçluları yalnız başına hücrede tutarak rehabilite etme amacıyla kurulmuş ülkedeki en eski devlet hapishanesi. Hatta açıldığı dönemde dünyanın en pahalıya mal olan ve en yüksek güvenlikli cezaevi olduğu konuşulmuş.

Williw Sutton, Al Capone gibi ünlü misafirleri de olan hapishane 1971 yılında kapanmış ve sonrasında müze olarak hizmete açılmış. Her gün ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti 14 USD, öğrenciler için 10 USD.

6. Society Hill Bölgesi

Philadelphia gezilecek yerler Society Hill Bölgesi

Walnut Caddesi ile Washington Meydanı arasında kalan, 18. YY’dan kalma yapılarla dolu olan Society Hill, Philedeplhia gezilecek yerler listesinin en fotografik yerlerinden de biri. Eskiden ev veya depo gibi amaçlarla kullanılan tarihi yapılar bugün galeriler, mağazalar, cafe ve restoranlarla dolu.

Society Hill sokaklarında yapacağınız kısa bir yürüyüş bile bölgenin keyfini çıkarmak için yeterliyken çevrede bulunan Washington Meydanı, Eski St. Mary Kilisesi, Old Pine Caddesi Presbyterian Kilisesi ve Pennysylania Kütüphanesi gibi ilginç yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

7. Fairmount Park

Philadelphia gezilecek yerler Fairmount Park

Schuykill Nehri etrafına kurulmuş olan Fairmont Park ülkedeki en geniş parklardan da biri. Park sadece içinde yürüyüş, piknik yapılacak yeşil bir alan değil, yüzme havuzlarından tenis kortlarına, yürüyüş patikalarından nehirde kano turlarına kadar çok geniş bir yelpazede aktive olanağı sunan bir yer.

Fairmont Park içerisinde bazılarından Philadelphia gezilecek yerler listesinde de bahsettiğim Rodin Müzesi, Philadelphia Hayvanat Bahçesi, Sanat Müzesi ve Japon Bahçeleri gibi etkileyici noktalar de yer alıyor.

8. Fort Mifflin

Fort Mifflin Philadelphia

Schuylkill ve Delaware Nehirleri’nin kesişim noktasında yer alan Fort Mifflin 1772 yılında İngilizler tarafından yaptırılan ve sonrasında ülkenin Kurtuluş Savaşı’nda önemli yer turan mücadele alanı.

Vatansever Amerikalılar tarafından Philadelphia şehrinin savunmasında üs görevi gören ve İngilizlere karşı verilen bağımsızlık savaşının en önemli anlarına tanıklık eden Fort Mifflin Philadelphia gezilecek yerler listesindeki mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

9. Philadelphia’nın Büyülü Bahçeleri (Philadelphia’s Magic Gardens)

Philadelphia s Magic Gardens Philadelphia

1960 yılında bir grup yerel sanatçı South Caddesi ve çevresine gelerek buralarda yerleşmeye, sanat eserlerini sergilemeye ve sevdikleri bohem hayatı yaşamaya başlamışlar.

Bu sanatçıların öncüsü Isaiah Zagar ise işi bir adım öteye taşıyarak kendisine ait olmayan bir binada koridorlar, labirentler oluşturup eline geçen her türlü malzeme ile yaratıcı bir biçimde süslemiş. Tabii yasal sahibi bir gün ortaya çıkıp binayı satmak istediğinde asıl kıyamet kopmuş.

Isaiah ve sanatına destek olmak isteyen pek çok sanatseverin maddi destekleriyle kurtarılan yapı, sadece bu amaçla kurulmuş Büyülü Bahçeler isimli kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından müze olarak işletilip hayatta kalması sağlanmış.

Galerinin her bir köşesi ayrı güzel, içindeki her eser büyüleyici olmakla beraber özellikle Isaiah’ın eserlerine yoğunlaşan The Eye’s Gallery görmeden geçmemeniz yeri. Her gün açık olan Magic Gardens’a giriş ücreti 7 USD, öğrenciler için 5 USD.

10. Müzeler

Aslında Philadelphia gezilecek yerler listesinde müze olarak işletilen birkaç tarihi yapıdan bahsetmiş olsam da bu son maddede kentteki müzeleri listelemek istiyorum.

10.a Philadelphia Sanat Müzesi (Philadelphia Museum of Art)

ABD’deki en geniş sanat koleksiyonuna sahip olan müzenin yer aldığı Neoklasik stili binanın kendisi bile başlı başına görülmeye değer bir yer.

18. ve 19. YY Rönesans ve Barok Dönemine ait Van Gogh, Renoir, Manet, Cezanne, Chagall, Matisse, Miro gibi ustalara ait eserlerin yanında Thomas Eakins, Charles Wilson Peale gibi Amerikalı sanatçıların da yapıtları burada görebileceğiniz koleksiyonda yer alıyor.

Giriş ücreti 25 USD yetişkin, 23 USD 60 yaş üstü ve 20 USD öğrenci ve 18 yaş altı olan müze Pazar hariç her gün 17:00’ye kadar açık.

10.b Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi Müzesi (Academy of Fine Arts Museum)

ABD’deki en eski müzelerden olan Güzel Sanatlar Akademisi Müzesi‘nin koleksiyonunda ülkenin sanatçılarının 18, 19 ve 20. YY dönemi eserleri yer alıyor.

Andy Warhol eserleri ise müzenin sahip olduğu en değerli koleksiyon. Pazartesi hariç her gün 17:00’ye kadar açık olan müzenin giriş ücreti yetişkinler için 15 USD, 60 yaş üstü ve öğrenciler için 12 USD, 18 yaş altı için 8 USD.

10.c Rodin Müzesi

Ünlü Fransız heykeltraş Aguste Rodin’in özellikle Fransa dışında yarattığı eserlerinden oluşan çok geniş bir koleksiyona sahip olan müze Philadelphia gezilecek yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken müzelerden biri.

Salı hariç her gün 17:00’ye kadar açık olan müzeye giriş ücreti yetişkinler için 10 USD, 65 yaş üstü için 8 USD, öğrenciler ve 18 yaş altı için 7 USD.

10.d Franklin Enstitüsü Bilim Müzesi (Franklin Institute Science Museum)

Ana salonunda mermer bir heykeli de bulunan bilimadamı Benjamin Franklin’e adanmış müze aslında tek çatı altında birkaç müzeden oluşuyor ve çoğunlukla Franklin’in kendi çalışmaları ile ilgili görseller, dokümanlar ve objeler içeriyor.

Her gün 17:00’ye kadar açık olan müzeye giriş ücreti 20 USD ve 11 yaşına kadar olan çocuklar için 16 USD. Müzede zaman zaman yer alan dönemsel sergilerin giriş ücreti farklı olabiliyor.

Philadelphia’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Philadelphia’da konaklama için Old City, Society HillBatı Washington Meydanı gibi bölgeleri seçebilirsiniz. 4 yıldızlı Kimpton Hotel Monaco, Wyndham Philadelphia, Hotel Sheraton ve 3 yıldızlı Penn’s View, Morris House Hotel şehirdeki güzel tesislerden bazıları.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın