Phnom Penh Gezilecek Yerler listesi

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh tozlu sokakları, geniş ama kalabalık caddeleri, kaotik günlük hayatı ve şehrin her köşesine sinmiş soykırım izleriyle hüzünlü ama aynı zamanda büyüleyici bir kent. Mekong, Bassac ve Tonle Sap Nehirleri’nin birleştiği yerde bulunan şehir bir zamanlar Hindiçini’nin de en değerleri yerlerinden biriymiş.

Fransız Kolonisi olduğu zamanlardan kalma şık ve zarif binalar ve Angkor tarzı tarihi yapıların nefes kesici bir karışımından oluşan mimarisi ile diğer Asya ülkeleri ve şehirlerinden de ayrılan kent aslında 40 yıl önceki soykırıma dair müzeler ve ölüm tarlaları ile turizm alanında biliniyor.

Phnom Penh gezilecek yerler yazısında sizlere müzeler, tapınaklar, tarihi yapılar, pazar yerleri gibi kentteki görülmeye değer yerlerden bahsederek şehre yapacağınız ziyareti en verimli şekilde planlamanıza yardımcı olabilirsem ne mutlu.

Planlama demişken belirteyim, şehirdeki görülmesi gereken yerleri 1,5 – 2 günde gezebilirsiniz. Zamanınız varsa 3 güne çıkarmanızı da önerebilirim.

Phnom Penh Gezilecek Yerler Listesi

Phnom Penh’de gezip görülmesi gereken en önemli yerler:

  1. Kraliyet Sarayı ve Silver Tapınağı
  2. Choeung Ek Ölüm Tarlaları ve Soykırım Müzesi
  3. Tuol Sleng Soykırım Müzesi
  4. Wat Phnom Tapınağı
  5. Wat Langka Tapınağı
  6. Wat Ounalom
  7. Wat Ounalom
  8. Psar Tuol Tom Pong (Rus Pazarı)
  9. Psar Reatrey (Gece Pazarı)
  10. Bağımsızlık Anıtı

1. Kraliyet Sarayı ve Silver Tapınağı

Phnom Penh'de Gezilecek Yerler Kraliyet Sarayı
Phnom Penh Kraliyet Sarayı

Phnom Penh’in en turistik yerlerinden biri olan kraliyet sarayı 1860’dan beri kraliyet ailesinin de resmi konutu. Sothearos Bulvarı’nda yer alan Saray ve Tapınak aslında birbirine komşu iki yer olsa da birlikte ziyaret edilebiliyor.

Khmer mimarisinin en güzel örneklerinden olan Kraliyet Sarayı içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler ise Throne Hall ve Moonlight Pavillion.

Silver Tapınağı ise binlerce elmasla süslü olan 90 kilo ağırlığındaki Altın Buddha ve 17. YY’dan kalma Zümrüt Buddha heykelleriyle ünlü.

Silver Tapığanı girişi ücretsizken Kraliyet Sarayı’nı gezmek için 6,5 USD giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Rehberli turların fiyatı ise 10 USD civarında.

2. Choeung Ek Ölüm Tarlaları ve Soykırım Müzesi

Phnom Penh Choeung
Choeung

Phnom Penh gezilecek yerler listesindeki en hüzünlü yerlerden birisi, kentin 17 kilometre güneyinde yer alan Choeung Ek Ölüm Tarlaları.

1975–1979 yılları arasında ülkeyi yöneten ve kanlı, acımasız bir soykırıma imza atan Khmer Rejimi’nin  doktorlar, öğretmenler başta olmak üzere ülkede eğitimli insan kalmayacak şekilde tüm rejim karşıtlarını katletmeleri son derece acı bir hikaye.

Bugün bir müze olarak gezginlere soykırımla ilgili gerçekleri gösteren Choeung Ek’te yaklaşık 17 bin Kamboçyalı’nın öldüğü düşünülüyor. Burada hayatını kaybedenler ise rejimin en acımasız cezaevi Tuol Sleng’dan gelenler.

Choeung Ek Ölüm Tarlaları’nda 129 adet toplu mezar yer alıyor. Şimdiye kadar kazılanlardan ise yaklaşık 9000 kişinin cesedi çıkarılmış. Bölgede bir de ölenlerin anısına yapılan Budist Tapınağı yer alıyor.

Aslında gezmek için sağlam bir irade gerektiren Choeung Ölüm Tarlaları ve Müzesi tarihin en utanç verici anlarına tanıklık etmiş olması açısından önemli bir durak. Giriş ücreti yaklaşık 6 USD olan Choeung Ek haftanın her günü ziyarete açık.

3. Tuol Sleng Soykırım Müzesi

Phnom Penh Gezilecek Yerler Tuol Sleng
Tuol Sleng

Kızıl Khmerler’in S-21 isimli yüksek güvenlikli cezaevi Tuol Sleng rejim karşıtlarına en korkunç işkencelerin yapıldığı yer aynı zamanda.

Cezaevi’nde önce rejim karşıtı, ülkenin eğitimli insanları işkence görürken zaman içerisinde herhangi bir kesimden, sadece “rejim karşıtı” olarak şikayet edildiği için kendisini orada bulan insanlar da yer almaya başlamış. Hatta bir süre sonra, insanlar sadece kızgın oldukları, intikam almak istedikleri kişileri de asılsız haberlerle ihbar ederek S-21’de işkence görmelerine sebep olmuşlar.

Müzede Kızıl Khmer Rejimi’ne dair dökümanlar, görseller yanında, mahkumların kaldığı hücreler, işkence gördükleri odalar ve işkence aletleri de sergileniyor. Boş yatakların yanında asılmış olan fotoğraflar ise içler acısı.

4. Wat Phnom Tapınağı

Phnom Penh Gezilecek Yerler Wat Phnom
Wat Phnom

Bölgedeki en eski dini yapılardan olan Wat Phnom’un tarihi 14. YY’a kadar uzanıyor ve zaman içerisinde tekrar tekrar restore de edilmiş.

Efsaneye göre Khmer kadını Daun Penh nehir kenarında otururken bir Koki ağacı içinde 5 adet Buddha heykelinin nehirde yüzdüğünü görüyor ve onları nehirden çıkarıp karaya bırakıyor.

Bu olayın gerçekleştiği yerde yapılan tapınak ise yüzyıllar boyunca yüzbinlerce Budist’in gelip ibadet etmesine olanak sağlamış. Norodom Bulvarı’nda yer alan tapınak Phnom Penh gezilecek yerler listesindeki en önemli Budist Tapınağı diyebilirim.

5. Wat Langka Tapınağı

Phnom Penh Gezilecek Yerler Wat Langka
Wat Langka

Bağımsızlık Anıtı’nın yanında, Sihanouk Bulvarı’nda yer alan Wat Langka Tapınağı da tarihi 15. YY’a uzanan, iyi korunmuş ibadethanelerden birisi. Aslında başlangıçta kütüphane ve Kamboçya’lı Budist rahiplerin toplanma yeri olarak düşünülen yapı zaman içerisinde tapınağa çevrilmiş.

Normalde bütün Budist Tapınakları’nın içine girilmesine izin verilmez ancak Wat Langka’yı ziyaret ettiğinizde içeri de girebilirsiniz. Girişi ücretsiz olan tapınakta her Pazar sabah 8:30 İngilizce konuşan rahipler tarafından meditasyon seansları da düzenleniyor.

6. Wat Ounalom

Phnom Penh Gezilecek Yerler Wat Ounalom
Wat Ounalom

Kamboçya’nın Budist tarihi, felsefesi ve ruhani öğretilerine dair detaylı çalışmalar da görebileceğiniz Wat Ounalom ülkedeki en eski 5 tapınaktan da biri. Aynı zamanda Kamboçya’da Budizm’in de merkezi. 1443 yılında yapılan Wat Ounalam, Kızıl Khmerler’in katliamından önce 30 bin kitaplık kütüphanesiyle de ünlüymüş.

Phnom Penh gezilecek yerler listesindeki en iyi korunan ve zengin tapınak olan Wat Ounalom Sothearos Bulvarı’nda, Kraliyet Sarayı’ndan yürüyerek 10 dakikada ulaşılabiliyor ve giriş ücretsiz.

7. Psar Thmei (Merkezi Pazar)

Phnom Penh Psar Thmei
Psar Thmei

Tarihi binası 1937 yılında Mimarlar Jean Despois ve Wladimir Kandaouroff tarafından tasarlanan ve o dönemde Asya’nın en büyük pazarı olan tarihi Psar Thmei takı tokadan sebze meyveye, beyaz eşyadan kitaplara kadar hemen her şeyi bulabileceğiniz bir yer.

Kubbe altında altın ve mücevher satıcıları, diğer sokaklarında kıyafet, elektronik eşya satıcılarının yer aldığı çarşı sıkı pazarlık etmeniz gereken yerlerin de başında geliyor.

130. Cadde’de yer alan Psar Thmei aslında yüksek fiyatlarıyla alış verişten çok, eşsiz tarihi yapıları ve hareketli ortamı sebebiyle ziyaret etmeniz gereken bir yer.

8. Psar Tuol Tom Pong (Rus Pazarı)

Phnom Penh Gezilecek Yerler Psar Tuol Tom
Psar Tuol Tom Pong

Kaotik ve hareketli yapısıyla hem alışveriş hem de eğlence için ziyaret edebileceğiniz Rus Pazarı (daha çok Tayland üretimi olsa da) her türlü takı, hediyelik eşya, kitap ve kıyafeti bulabileceğiniz bir seçenek.

Adını ise 1980’lerde bölgede yaşayan yoğun Rus nüfusundan alan  pazarda satın alamayacağınız tek şey muhtemelen Rus ürünleri. 155. Cadde’de yer alan pazara gün içinde hava sıcaklığı aşırı yüksek olacağı için sabahın erken saatlerinde gitmenizi tavsiye ederim.

9. Psar Reatrey (Gece Pazarı)

Phnom Penh Psar Reatrey
Psar Reatrey

Phnom Penh gezilecek yerler listesinin tek gece pazarı Psar Reatrey şehir merkezi ile kuzeyi arasında yer alıyor. Burayı ziyaret ederken Kuzey Kapısı’ndan girmeniz halinde kalabalıktan biraz daha ayrı ve nefes alabilir şekilde gezebilirsiniz.

Özellikle kıyafet ve takı konusunda zengin olan pazarın içindeki meydanda ise sık sık yerel gruplar konser veriyor. Ziyaretiniz sırasında rastlarsanız müziklere, şovlara özellikle dikkat etmenizi öneririm.

Alışverişi eğlence ile birleştirebileceğiniz Psar Reatrey gündüz pazarlarından çok farklı, daha hareketli ve keyifli.

10. Bağımsızlık Anıtı 

Phnom Penh'de Görülecek Yerler Bağımsızlık Anıtı
Phnom Penh Bağımsızlık Anıtı

Sihanouk ve Norodom Bulvarları’nın kesişiminde yer alan Bağımsızlık Anıtı Kamboçya’nın 1953’te Fransız Sömürge’sinden çıkarak bağımsızlığını kazanmasının anısına yapılmış.

Angkor stilinde inşa edilen yapıdaki en göze çarpan detay ise çok başlı yılan kabartmaları.

11. Plae Pakaa Gösterileri 

Phnom Penh Plae Pakaa
Plae Pakaa

Phnom Penh gezilecek yerler yazısının son maddesinde aslında bir yer değil, bir çeşit performans gösterisinden bahsetmek istiyorum.

178. Cadde’de yer alan Ulusal Müze’nin bahçesinde sergilenen Plae Pakaa Gösterileri neredeyse büyülü. Yaz aylarında havanın aşırı sıcak ve nemli olmasından dolayı Ekim – Mart arasında sahnelenen performans gösterisinin de aslında 3 farklı türü var.

Children Of Bassac Kamboçya’nın farklı dönemlerdeki geleneksel danslarının bir kombinasyonuyken, Mak Therng şarkı ve danslarla bir Kamboçya masalı anlatıyor. Passage of Life ise geleneksel Khmer hayat tarzının müzikal bir uyarlaması.

Bilet fiyatları 15 USD olan ve her Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri gerçekleştirilen Plae Pakaa Gösterileri’ni Kamboçya kültürünü yakından tanımak isteyenlere mutlaka öneririm.

Phnom Penh aslında Kamboçya’daki Siem Reap veya Silhaonoukville gibi turistik şehirlerin yanında turizm açısından çok adı anılmayan bir kent. Ancak şehir görülmeye değer yerler ve aktiviteler konusunda sandığınızdan çok daha zengin.

Phnom Penh gezilecek yerler listesinde belirttiğim duraklar dışında kentte Ulusal Müze, Kean Kleang Tapınağı, Khmer Mimarisi Turları, Kandal Pazarı, Chas Pazarı, Orussey Pazarı, Te Prohm Hindu Tapınağı gibi daha pek çok yer ve aktivite var.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın