Floransa gezilecek yerler Piazza del Duomo

Piazza del Duomo, Floransa’nın en büyük ve en ünlü meydanıdır. Bu meydan, tarihi kent meydanının kuzeyinde bulunmaktadır. Meydandaki en ünlü yapı ise şehrin sembollerinden biri olan Duomo Katedrali’dir. Ortaçağ havasını yansıtan bu alan, labirente benzer sokakları ve birçok görkemli yapısı ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Piazza del Duomo’da görebileceğiniz yerler arasında Duomo Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Kubbe, Museo dell’Opera del Duomo, Palazzo Nonfinito Müzesi, Pegna Marketi, Palazzo Salviati, Bargello, Badia Fiorentina, Casa di Dante ve Loggia del Bigallo bulunmaktadır.

Duomo Katedrali

İnşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanan Duomo Katedrali şehrin en güzel ve en önemli yapısı. Katedral meydanın ortasında tüm heybeti ile yükseliyor.

Floransa Katedrali
Duomo Katedrali, Floransa

Giotto’nun Çan Kulesi

Duomo Katedrali’inin hemen yanında yer alan Giotto’nun Çan Kulesi şehrin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yerlerden. Yaklaşık 85 metre yükseklikteki kulenin en üstünde yer alan seyir noktasından şehri seyredebilirsiniz.

Giotto'nun Çan Kulesi Floransa
Giotto’nun Çan Kulesi Duomo Meydanı, Floransa

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Meydanın bir diğer önemli yapısı olan Aziz Giovanni Baptisteri şehrin ünlü vaftizhanesi. Bronz kapıları ile bilinen vaftizhanenin iç dizaynında 13. yüzyıldan kalma Orta Çağ mozaikleri kullanılmıştır.

Aziz Giovanni Baptisteri Floransa
Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa

Museo dell’Opera del Duomo

Museo dell’Opera del Duomo, Floransa’nın en önemli müzelerinden biri. Meydanın köşesinde yer alan müze içerisinde eşsiz sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Museo dell'Opera del Duomo Floransa
Museo dell’Opera del Duomo, Duomo Meydanı, Floransa

Loggia del Bigallo

Loggia del Bigallo Floransa’da bulunan gotik bir yapıdır. 1352 – 1358 yılları arasında inşa edilen bu yapı, yapıldığı dönemde kayıp veya terk edilen çocukları barındırmak için kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde hacı ve yolculara ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise küçük bir güzel sanatlar müzesi ve Merhamet Birliği’nin merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu birlik 13. yüzyılda kurulmuştur ve günümüzde gönüllülerin yoksul ve ihtiyacı olanlara yardım ettiği bir birimdir.

Loggia del Bigallo Firenze
Loggia del Bigallo, Duomo Meydanı, Floransa

Floransa Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın