Floransa Duomo Meydanı

Floransa Duomo Meydanı (Piazza del Duomo)

Floransa‘nın tarihi şehir merkezi aslında her yönüyle, her santimetrekaresiyle bir cazibe odağı. Ancak Piazza del Duomo yani Duomo Meydanı bu cazibe odağının da merkezi.

1982 yılından beri UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Floransa tarihi şehrinin kalbi de diyebileceğim meydan gerek her biri ayrı bir mimari şaheser sayılan yapıları ve gerekse bahar ve yaz aylarında burayı dolduran turistler ve yerli halkın yarattığı atmosferle bir Floransa seyahatinden görmeden dönmemeniz gereken tek yer.

Evet ciddiyim, Floransa’ya iş için gitmiş olabilirsiniz, geçerken uğramış olabilirsiniz, herhangi bir sebepten dolayı şehirde çok kısıtlı bir zamanınız olabilir. Diğer her yeri atlasanız bile Piazza del Duomo yani Duomo Meydanı turunu atlamayın, hiçbir şey yapmasanız bile en azından burayı bir gezin.

Tabii ben de sizlere, zamanı bol ya da az olan tüm gezginlere, meydanı gezerken ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri içeren bu sade Piazza del Duomo rehberi ile yardımcı olayım.

Piazza Del Duomo Hakkında Bilgiler

Floransa Duomo Meydanı

Toskana Eyaleti‘nin başkenti Floransa‘nın aslında her köşesinde nefes kesici eserler yer alıyor. Ancak bunların yoğunlaştığı, özellikle Rönesans Dönemi’nin en ihtişamlı yüzünü yansıtan bölge Piazza del Duomo.

Orta Çağ’da İtalyan şehircilik anlayışının nasıl ilerlediğini aslında yazılı kaynaklara bakmadan bile tahmin edebilirsiniz. Ancak yine de kısaca özetleyeyim.

O dönemde herhangi bir yerde şehir kurulacağı zaman ilk önce kilise inşa edilmiş, ardından şehir kilisenin merkezinde olduğu bir çember gibi gelişir ve büyürmüş.

Bu anlayış Rönesans Dönemi’nde de, şehirlerin sıfırdan kurulmadığı zamanlarda da aynı şekilde devam etmiş. Duomo Meydanı da işte böyle bir anlayışın ürünü.

Meydan hiçbir zaman ticaretin merkezi olmamış aslında. Ticaret, diğer Avrupa kentlerinde de olduğu gibi çoğunlukla nehir kıyısına yakın yerlerde gelişmiş. Piazza del Duomo ise daha çok dini ve sosyal hayatın aktığı bir yer olarak gelişmiş ki bugün de benzer bir işlevi sürdürüyor.

Bugünse Piazza del Duomo Meydanı hem yazının devamında bahsedeceğim eşsiz güzellikte tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor ve milyonlarca meraklı gezgine Rönesans Dönemi İtalya’sını yaşatıyor, hem de hediyelik eşya dükkanları, cafe ve restoranları ile günümüz turistine renkli saatler geçirtiyor.

Piazza Del Duomo Gezilecek Yerler

Piazza del Duomo Meydanı kentin en ünlü, İtalya’nın ikinci en büyük ve Avrupa’nın da -yanılmıyorsam- dördüncü en büyük kilisesine de ev sahipliği yapıyor. Floransa Katedrali, ya da asıl adıyla Santa Maria del Fiore Katedrali bu meydanın en önemli süsü.

Bunun yanında ünlü mimar Giotti’nin eseri olan kule (ki Campanile veya Giotto’nun Kulesi olarak bilinir), Aziz John Vaftizhanesi, Opera del Duomo Müzesi ve başka tarihi yapılar da Piazza del Duomo Meydanı’nda görebileceğiniz eserlerden. Şimdi gelin kısa kısa bu eserlerinden hepsinden bahsedelim.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali Piazza del Duomo

Yapımı 140 yıl süren, doğal olarak bu kadar uzun sürede pek çok mimar ve sanatçının elinin değdiği, her bir mimarın ve sanatçının kendi vizyonunu, zevkini ve sanat anlayışını yansıttığı ancak tüm bu farklılıklara rağmen, 140 yılın sonunda büyük bir uyum ve bütünlükle ortaya çıkan Floransa Katedrali Duomo Meydanı içerisindeki en önemli tarihi yapı.

Ünü Floransa sınırlarını çoktan aşmış olan katedralin kubbesi ise hem güzelliği, hem sıra dışı inşaat teknikleri, hem devasa boyutları hem de mimarı Brunelleschi‘nin ilk mimari eseri olmasıyla her yıl milyonlarca turistin ilgisini hak ediyor.

Evet evet, yanlış okumadınız. Brunelleschi bu devasa ve nasıl olup da yıkılmadığı yüzyıllar boyunca çözülemeyen kubbeyi yapmadan önce herhangi bir mimari eser ortaya koymamış.

Bu kubbe tasarladığı ve inşa edilen ilk eseriymiş. Buna rağmen, o dönemde hiçbir mimarın bu büyüklükte bir kubbe için kayda değer bir çizim sunamadığı, bu yüzden uzun süre boyunca inşaası bekleyen eseri nasıl yarattığı hala da tam olarak çözülememiş bir gizem aslında.

Aziz John Vaftizhanesi (Baptistery)

Aziz John Vaftizhanesi (Baptistery) Piazza del Duomo

12. YY ortalarından kalma Baptistery (Vaftizhane) şehrin koruyucu azizlerinden Aziz John’a adanmış bir çeşit ibadethane aslında.

Yüzyıllar boyunca Floransa yerlilerinin vaftizinde kullanılan altıgen yapı içerisindeki değerli sanat eserleri ve dekorasyonu sayesinde de son derece önemli bir konuma sahip.

Aslında burada yer alan değerli eserlerin çoğu (devasa bronz kapılar da dahil olmak üzere) Opera dell Duomo Müzesi‘ne taşınmış ve artık orada sergileniyor.

Ancak yine de 13. YY’dan kalma mozaikleri, koro şapelinde yer alan ve 8 metre boyundaki dev İsa figürü, Donatello’nun eseri olan Antipapa XXIII. John mezarı, yine Donatello’nun mermer zemindeki zodyak figürleri ve diğer sanat eserleri sebebiyle bir ziyareti hak ediyor.

Giotto’nun Kulesi, Campanile

Giotto Kulesi Campanile Floransa Duomo Meydanı

Aslında ayrı bir yapı olmasına rağmen Floransa Katedrali’nin bir parçasıymış gibi duran Campanile Kulesi 1334 yılından kalma bir eser. Doğal olarak katedral ile son derece uyumlu bir mimariye de sahip.

Ünlü mimar Giotto de Bondone tarafından tasarlanan ve yapımında Andrea Pisano ve Francesco Talenti gibi mimarların da emeği bulunan kule Donatello’nun da eserlerine sahipmiş bir zamanlar.

Vaftizhane’de olduğu gibi buradaki eserlerin de büyük kısmı yerlerinden alınarak şimdilerde Opera del Duomo Müzesi’nde sergileniyor.

Giotto’nun Kulesi aynı zamanda güzel bir Floransa manzarası ve Brunelleschi’nin Kubbesi’ni seyretme noktası.

Opera del Duomo Müzesi

Opera del Duomo Floransa Duomo Meydanı

Floransa Katedrali, Vaftizhane ve Giotto’nun Kulesi sahip oldukları ve maddi açıdan değeri çok yüksek olan sanat eserleri sebebiyle uzun süre boyunca korunma konusunda gündem olmuş ve bu eserler sonradan daha güvenli bir yere taşınarak koruma altına alınmış.

Bugün Opera del Duomo Müzesi koleksiyonunda bulunan, korunan ve ziyarete açık olan bu eserler Piazza del Duomo hazinelerini tek bir çatı altında görmek isteyenler için de ideal bir adres.

Burada sergilenen eserlerden en önemlileri ise:

  • Ghiberti’nin eseri olan, Michelangelo’nun “Cennetin Kapıları” diye tasvir ettiği dev bronz kapı,
  • Donatello’nun Aziz John ve Mary Magdalena Heykeli,
  • Andrea Pisano’nun rölyefleri…

Loggia del Bigallo

Loggia del Bigallo Piazza del Duomo

1353 yılında, öksüz ve yetim çocukların evlatlık verilene kadar bakılması amacıyla yapılan Loggia del Bigallo aslında o kadar Rönesans Dönemi eseri arasında geç Gotik stili ile dikkat çekiyor. Tabii dikkat çekiyor dediysem, Piazza del Duomo Meydanı’nın köşesindeki küçük bir yapı ne kadar dikkat çekebilirse işte.

Ancak siz burayı küçümsemeyin ve mutlaka bir uğrayın, sütunlar ve kemerlerinin arasındaki resimleri beğeneceğinize eminim.

Nonfinito Sarayı

Bitmeyen Saray” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz ve Alessandro Strozzi tarafından Mimar Bernardo Buontalenti’ye yaptırılan Nonfinito Sarayı uzun süre boyunca inşaatı devam eden bir diğer Duomo Meydanı yapısı.

Gerçi bu meydanın da kaderi bu herhalde, Floransa Katedrali’nin yapımı 140 yıl, Vaftizhane’nin yapımı da 70 yıl sürmüş.

Neyse Nonfinito Sarayı’na dönecek olursak. Bugün The Museo Nazionale di Antropologia e Etnologia adıyla bir antropoloji müzesi olarak hizmet veren sarayda maske yapımı, dünyanın çeşitli yerlerinden müzik enstrümanları gibi sıradışı objeleri görebilirsiniz.

Tabii Piazza del Duomo Meydanı ve çevresindeki tarihi yapılar bunlarla sınırlı değil. Müzeri gezmekten, cafelerinde lezzetli bir kahve içip biraz da alışveriş yapmaktan fırsat bulabilirseniz Canonici Sarayı, Arcivescovile Sarayı, Torrini Müzesi, San Giovanni Operası ve Strozzi di Mantova Sarayı da Duomo Meydanı ve çevresinde görebileceğiniz ilginç yerlerden.

Piazza Del Duomo Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Piazza del Duomo Floransa harita konumu
Duomo Meydanı’nını Google Maps’te açmak için tıklayın.

Floransa’nın tarihi şehir merkezinde yer alan Piazza del Duomo ulaşımını eğer yakın çevredeyseniz yürüyerek yapmanızı öneririm. Zaten o geçtiğiniz sokaklar ve gördüğünüz diğer yapılardan dolayı fazlasıyla keyifli bir yürüyüş olacaktır bu.

Bunun dışında, şehrin herhangi bir yerinden toplu taşıma ile ulaşım istiyorsanız da T1 tramvay hattını veya 6, 11, 14, 23, C1 veya C2 otobüslerini kullanabilirsiniz.

Piazza Del Duomo Güncel Giriş Ücretleri

Piazza del Duomo Meydanı halka açık bir meydan olduğu için giriş ücreti ödenmiyor. Ancak buradaki bazı yapılara giriş ücretli.

Ücretli olan yapıların hepsini kapsayan biletin fiyatı 18 Euro olup bu bilete dahil olan girişler: Floransa Katedrali’nin kubbesine çıkış (katedralin kendisi ücretsiz), Vaftizhane, Giotto’nun Kulesi Campanile ve Opera del Duomo Müzesi.

Piazza Del Duomo Ziyaret Gün ve Saatleri

Piazza del Duomo Meydanı’nın yılın her gün, istediğiniz herhangi bir saatte gezebilirsiniz. Halka açık bir meydan.

Floransa gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri Floransa gezilecek yerler, Floransa’da ne yapılır? ve Floransa’da nerede kalınır? yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Floransa Duomo Meydanı (Piazza del Duomo)”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top