Santissima Annunziata Floransa
Santissima Annunziata Florence

Piazza della Santissima Annunziata, Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden olan Floransa’da bulunan bir meydandır. Piazza San Marco ve Via C. Battisti arasında yer alan bu meydan, 15. yüzyılın başında yapılmıştır. Brunelleschi’nin eseri olan meydanda görülebilecek eserlerden bazıları Satissima Annunziata Kilisesi, Tacca’dan iki çeşme, Grandük I. Ferdinando’yu betimleyen bir heykeldir. Bu meydan taşıdığı Rönesans izleri ile klasik mimari tarzının yayılmasını sağlamıştır. Her yıl 25 Mart’ta Müjde Yortusu bu meydanda kutlanır.

Santissima Annunziata Kilisesi

Santissima Annunziata 15. yüzyılda Floransa’da inşa edilen bir kilisedir. Kilisede yer alan 13. yüzyıldan kalma resimlerin bir efsaneye göre melekler tarafından yapıldığı söylenmektedir. Kilisenin girişinde Andrea del Sarto’nun fresk çalışmaları görülebilir. Burada yer alan diğer eserler 20. yüzyılda meydana gelen bir sel felaketi sonucunda zarar görmüştür. Girişin üstünde yer alan “La Madonna del Sacco” ve “Ölüler Dehlizi” anıtsal kitabeleri de oldukça değerli çalışmalardır. Burası yeni evlenen çiftlerin düğün günü ziyaret ettikleri kilise olarak da bilinir.

Santissima Annunziata Florence

Kilise Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza della Santissima Annunziata, Firenze
  • Ulaşım: 6, 31, 32 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 07:30 – 12:30, 16:00 – 18:30 arasında ziyaret edilebilir.
Önceki makaleAziz Mark’ın Çan Kulesi
Sonraki makaleMuseo dell’Opera del Duomo
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın