Piazza Venezia Roma

Roma’nın en işlek meydanlarından olan Piazza Venezia, şehrin merkezi sayılır. İtalya’nın Kral II. Victor Emmanuel’in yönetimi altında birleşimini kutlamak amacıyla yaptırılan ünlü Vittorio Emanuele II Abidesi meydan çevresinde yer alan en önemli yapılardandır.

Palazzo Venezia

Meydanın batı tarafında yer alan Palazzo Venezia, sanat sergilerine ev sahipliği yapan bir Rönesans sarayıdır. Saray, 1455-64 yılları arasında, daha sonra II. Paulus adıyla Papa olan Venedik Kardinali Pietro Barbo için inşa edilmiştir. Kimi zaman papalık konutu, kimi zaman da Venedik elçiliği olarak kullanılan saray 1916 yılından bu yana devlete aittir.

Günümüzde saray Museo del Palazzo Venezia’ya (Venedik Sarayı Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Müze içerisinde; birinci sınıf erken Rönesans dönemi resimleri, ağaç heykeller, İtalya’dan Rönesans sandıkları, Avrupa çapında goblenler, seramikler, gümüşler, Rönesans bronzları, silahlar ve zırhlar, Barok heykeller ile 17. Ve 18. yüzyıla ait İtalyan resimleri müzede görülebilir.

Palazzo Venezia Roma
Palazzo Venezia, Roma

Saray, balkonundan Mussolini’nin dinleyicilerine hitap etmesi ile de ünlüdür.

Piazza Venezia Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza Venezia, Roma
  • Ulaşım: 46, 60, 62, 63, 64, 119, 628, 715, 716, 780 numaralı otobüsler ya da metro ile “Colosseo” durağında inerek bölgeye ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın