Piazzale Michelangelo Floransa gezisi

Piazzale Michelangelo farklı bir Floransa deneyimi yaşamak isteyen herkesin gitmesi gereken bir adres.

Elbette kentin cıvıl cıvıl sokaklarında dolaşmak, tarihi meydanlarında oturup etrafı seyretmek, nefis yapılarını hem yakından görüp hem içindeki zenginliğe tanıklık etmek Floransa’ya dair en güzel detaylardan. Ama bir de şehri tepeden, tüm tarihi yapılarını, kilise kubbelerini, kulelerini bir arada görmek istemez misiniz?

İşte Piazzale Michelangelo böyle bir seyir keyfi için düzenlenmiş, hatta adını da aldığı ünlü sanatçı Michelangelo’ya adanmış bir meydan. Ancak burası sadece seyir için değil, romantik bir öğleden sonra veya akşam geçirmek için de ideal.

Piazzale Michelangelo Hakkında Bilgiler

Piazzale Michelangelo hakkında bilgiler

İtalyanca’da “Büyük Meydan” anlamına gelen bir kelime piazzale. Dolayısıyla Piazzale Michelangelo da oldukça büyük bir meydan ancak İtalya‘da, hatta genel olarak tüm Güney Avrupa’da görmeye alışkın olduğumuz meydanlardan biraz farklı burası.

Öncelikle bu meydanı şehir içindeki daha ufak meydanlarda olduğu gibi çepeçevre saran tarihi yapılar yok. Piazzale Michelangelo Arno Nehri’nin solunda kalan bir tepede yer alıyor. Dolayısıyla yine meydanlarda görmeye alışkın olduğumuz, dışarıya masa, sandalye atmış sıra sıra restoran ve cafeler de pek yok (çevrede tabii ki var).

Tabii Piazzale Michelangelo’da bol bol sokak ressamları veya diğer sokak satıcılarını, sanatçılarını görebilirsiniz. Ortama hareketlilik katıyorlar.

Ancak Piazzale Michelangelo yine de çok keyifli ve gerek tarihçesi, gerek nefis manzarası ve gerekse yakınındaki tarihi yapıları ile Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Ki biz de tarihçesi ile başlayalım isterseniz…

Piazzale Michelangelo Tarihi

Piazzale Michelangelo'dan Floransa Manzarası

Aslında çoğu kişi Piazzale Michelangelo’nun tarihçesini Floransa’nın tarihi ile bir tutuyor ancak bu büyük bir yanılgı. Ünlü sanatçı Michelangelo’ya adanan bu meydan 1869 yılında mimar Guiseppe Poggi tarafından tasarlanıp özel olarak yapılmış bir mekan.

1860’lı yıllarda Floransa İtalya’nın başkenti olarak kapsamlı bir değişiklik yaşamış. Şehirleşme anlamında yapılanlardan en önemlisi de Arno Nehri’nin iki yakasına yürüyüş yolları yapmak olmuş.

Nehrin sol yakasında yürüyüş yolunu San Miniato Tepesi’ne bağlayan Viale dei Colli Caddesi yapıldığında da, bu caddenin sonuna bir meydan eklemişler.

Meydan dönemin önemli mimarlarından Poggi tarafından Neoklasik stilde tasarlanmış ve başlarda burasının Michelangelo’nun eserlerinden oluşan bir müze olması düşünülmüş. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmemiş.

Öte yandan 1873 yılında Michelangelo’nun en ünlü eseri olan David heykelinin bronz bir kopyası ve orijinalleri San Lorenzo Kilisesi’ndeki Medici Şapeli’nde yer alan 4 adet alegorik figürün kopyaları meydanın ortasına konulmuş.

2016 yılında ise meydan küçük bir restorasyondan geçirilerek çok daha keyifli bir ortamda enfes bir Floransa manzarası izlemeye uygun hale getirilmiş.

Piazzale Michelangelo ve Yakınlarında Görülmesi Gerekenler

Piazzale Michelangelo'dan cece Floransa manzarası

Piazzale Michelangelo ortasında yer alan ünlü ustanın eserleriyle keşfedilmeye başlanabilir.

Keyifli bir manzara seyrinden sonra da güzel bir yürüyüşle tepeden inebilir, bu sırada çevredeki diğer yapıları keşfedebilirsiniz. Bunlar ise:

Gül ve İris Bahçeleri

Piazzale Michelangelo Meydanı’nın iki yanında geniş bahçe bulunuyor. Halka açık olan bu bahçeler yeşil içinde huzurla zaman geçirmek için ideal.

Kuzeybatıdaki Gül Bahçesi (Giardino della Rose) tüm yıl ziyarete açıkken, İris Bahçesi (Giardino dell’Iris) sadece çiçeklerin açtığı Nisan ve Mayıs aylarında açık. Her ikisinde de giriş ücretsiz.

San Minato al Monte Manastırı

Floransa’nın ünlü kiliseleri Duomo, Santa Croce gibi yapıları gezdiyseniz ve hatta popülaritelerinden sıkıldıysanız daha az bilinen nefis bir dini yapı daha var ve Piazzale Michelangelo’ya çok yakın.

San Minato Tepesi’nin daha üstlerinde, meydandan 5 dakika mesafede yer alan manastır 1013 yılında yapılmış ve harika bir Romanesk mimari örneği.

Burada hala keşişler yapıyorlar ve bal, likör gibi gıdalar üretip satarak manastıra gelir getiriyorlar.

Manastırın bahçesinde ise 1800’lü yıllardan kalma, Michelangelo’nun tasarladığı duvarlarla korunan bir anıt mezar görebilirsiniz. Duvar elbette daha eski, Michelangelo burayı 1529’da Floransa Kuşatması sebebiyle yapmış.

Bardini Müzesi

Tepeden aşağı indiğinizde ise 18. YY’da Stefano Bardini tarafından restore edilen tarihi bir yapıda yer alan Bardini Müzesi mevcut.

Müzede Donatello’nun bazı eserlerinin yanı sıra Yunan ve Roma el sanatları eserleri de sergileniyor.

Casa Buannoritti

Michelangelo Floransa’da doğmamış ancak ailesi sonradan Floransa’da bir ev yaptırmışlar. Sonradan Michelangelo’ya adanan bir müze haline getirilen Casa Buannoritti adındaki bu ev Buannoritti Ailesi’nin sarayında yer alıyor ve eğer ünlü sanatçının eserlerine meraklıysanız mutlaka uğramalısınız.

Piazzale Michelangelo Nerede ve Nasıl Gidilir?

Floransa Michelangelo Meydanı nerede
Michelangelo Meydanı’nın harita konumunu Google Maps ile açmak isterseniz tıklayın.

Yazının başında Piazzale Michelangelo Meydanı’nın San Minato Tepesi’nde yer aldığını söylemiştim ama bu gözünüzü korkutmasın, tarihi şehirden uzak değil. Öte yandan yine de bir tırmanış yapmak gerekiyor.

Yürüyüş için birkaç alternatif mevcut:

İsterseniz Poggi Meydanı’ndan yürüyerek Piazzale Michelangelo’ya ulaşabilirsiniz. Daha ağaçlıklı ve gölge bir seçenek olan Ferruccio Meydanı’ndan itibaren 1 kilometre kadar yürüyebilirsiniz.

Veya Porta Romana’dan Machiavelli Caddesi ve Galileo Caddesi boyunca toplamda 3 kilometrelik yolu da yürüyebilirsiniz.

Yürümek istemeyenler ise SMN Tren İstasyonu önünden geçen 12 ve 13 no’lu otobüslere binebilirler.

Piazzale Michelangelo Güncel Giriş Ücretleri

Piazzale Michelangelo Meydanı’na giriş ücretsizdir.

Piazzale Michelangelo Ziyaret Gün ve Saatleri

Piazzale Michelangelo Meydanı Pazar hariç her gün 09:30 – 13:00 ve 15:00 – 19:00 arası ziyarete açık. Pazar günleri ise sadece 15:00 – 17:00 arası ziyarete açıktır.

Floransa seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın