Barselona Picasso Müzesi'nde sergilenen önemli eserler

Barselona’nın La Ribera Bölgesi’nde yer alan Picasso Müzesi sahip olduğu, sanatçıya ait 4000’den fazla eserle en zengin kalıcı Picasso koleksiyonuna sahip müze.

Bölgedeki 5 tarihi yapıda sergilenen Picasso’nun eserleri sanatçının Barselona’ya olan sevgisinin de bir ifadesi aynı zamanda.

Picasso’nun yakın dostu ve sekreteri Jaume Sabartés, eşi Jacqueline ve dönemin sosyetesinin seçkin üyelerinin girişimleri ile kurulan müzede daha çok sanatçının erken dönem eserleri olmak üzere farkı dönemlerde yaptığı çalışmalar da mevcut.

Eserlerin resim, gravür ve seramik olarak gruplandığı müze 1963 yılında açıldığından beri her yıl daha fazla ziyaretçi alarak günümüzde yılda 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığı bir öneme ve başarıya ulaşmış.

Barselona Picasso Müzesi yazısında ise ben hem biraz müzenin nasıl kurulduğundan ve içerisinde görebileceklerinizden, hem de giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi detaylardan bahsedeceğim. Önerim ise; sanata birazcık bile ilginiz varsa Barselona seyahatinizde burayı es geçmeyin.

Barselona Picasso Müzesi Hakkında Bilgiler

Picasso Müzesi Barselona gezi notları

Pablo Picasso’nun sanatının gelişimini şekillendiren eserlerin sergilendiği Barselona’daki Picasso Müzesi sahip olduğu 4251 eserle ziyaretçilerine kalıcı ve geçici sergiler sunuyor. Eserlerin kronolojik bir şekilde sergilendiği müze bu şekilde Picasso’nun eserlerindeki değişimi ve gelişimi görmeye olanak sağlıyor.

Buranın bir başka önemi de Paris’teki Picasso Müzesi ve Madrid’deki Prado Müzesi ile birlikte sanatçının en çok eserinin bulunduğu 3 müzeden biri olması. Üstelik Picasso’nun 1957 yılında yaptığı Las Meninas (Nedimeler) isimli serisi de burada sergileniyor.

Yalnız bu Las Meninas’ı Velazquez’in Las Meninas’ı ile karıştırmayın. O Prado Müzesi’nde sergilenen, bambaşka bir baş yapıt.

Barselona Picasso Müzesi Tarihi

Barselona Picasso Müzesi hakkında bilgiler

Aslında Picasso Müzesi’nin önemini ve kuruluşunu anlamak için sanatçının Barselona ile kurduğu bağı anlamak gerekiyor. Malaga’da doğarak 1895 yılında ailesi ile birlikte Barselona’ya taşınan ünlü ressam 1937 yılına kadar da bu şehirde yaşamış ve zaman zaman ayrılsa da buraya hep geri dönmüş.

Ancak 1937 yılında Franco Rejimi sebebiyle kalıcı olarak Paris’e taşınması sanatçının Barselona ile sonsuza kadar vedalaşmasının sebebi olmuş.

İlk sanat ve resim eğitimlerini burada alan, ilk eserlerini burada veren ve sanat camiasında yer edinmeye başlayan Picasso için Barselona’nın yeri her zaman farklıymış ki bu sebeple sekreteri ve dostu Jaume Sabartés’e 1960 yılında Barselona’da bir Picasso Müzesi fikrinden bahsetmiş.

1963 yılına gelindiğinde ise Sabartés’in girişimleri ile sanatçının çocukluğunun ve ilk gençliğinin geçtiği Carrer de Montcada sokaklarında Pablo Picasso eserlerine adanan Picasso Müzesi kurulmuş.

Picasso Müzesi Bölümleri

Picasso Müzesi Barselona turu

Carrer de Montcada Caddesi’nde yer alan 13 – 15. YY’lardan kalma 5 tarihi yapıda kurulmuş olan Picasso Müzesi aslında sadece içerisindeki eserlerle değil, eserlerin sergilendiği yapılarla da dikkat çekiyor. O yüzden yazının bu kısmında biraz bu yapılardan da bahsedeceğim.

  • 13. YY’da yapılmış ancak 15 ve 18. Yylarda çeşitli restorasyonlardan geçmiş olan, aynı zamanda Picasso Müzesi’ne ilk dahil edilen Palau Aguilar Sarayı,
  • 13. YY’da yapılmış olan ve dini motiflerle süslü Palau del Baro de Castellet Sarayı,
  • 13. YY’dan kalma ve muhteşem tavan süslemelerine sahip olan Palau Meca Sarayı,
  • Diğerlerine göre daha yeni 18.YY’da yapılmış olan ve Picasso Müzesi’ne 1999 yılında dahil edilen Casa Mauri ve
  • Roma İmparatorluğu Dönemi’nden kalma bir mezarlık üzerine 13. YY’da inşa edilen Palau Finestres Sarayı sanatçının eserlerinin sergilendiği, Picasso Müzesi’ne ait, her biri başlı başına bir mimari şaheser olan yapılar.

Barselona Picasso Müzesi’ndeki En Dikkat Çekici Eserler

Barselona Picasso Müzesi sergilenen önemli eserler

Picasso Müzesi’nde sergilenen eserlerin büyük kısmının sanatçının erken dönem eserleri olduğunu belirtmiştim. 1895 – 1904 yılları arasında yapılmış olan bu eserlere elbette geç dönem Picasso eserleri de dahil edilmiş.

Müzede sergilenen koleksiyon 3 bölüme ayrılmış. Sanatçının 1890 – 1897 yılları arasında yarattığı, Malaga, Corunna ve Barselona kökenli eserler bu bölümlerden ilkini oluşturuyor.

Picasso’nun 1896 yılında yaptığı The First Communion ve ertesi yıl yaptığı Science & Charity isimli eserleri müzenin bu bölümündeki dikkat çekici diğer eserlerden.

Picasso’nun çoğunluğunu Barselona ve Madrid’de yaptığı, 1897 – 1901 yılları arasına tarihli ve sanatının gelişmeye başladığı döneme ait eserler ikinci bölüm.

Bu bölümdeki önemli eserlerden birkaçı ise yakın dostu ve müzenin kurucularından Jaume Sabartés’i resmettiği Decadent Poet ve Barselona’nın o dönemdeki gece kulüplerinden bir sahneyi resmettiği 1899 tarihli The Divan.

Ve bunun ardından da Mavi Dönem denilen, sanatçının Barselona’da yaptığı 1917 sonrası eserler geliyor. Ki bu Mavi Dönem eserlerinin en önemlileri, Velazquez’in Las Meninas (Nedimeler) isimli tablosunu Picasso’nun 1957 yılında kendi stilinde yorumladığı 58 adet resimden oluşan Las Meninas (Nedimeler) serisi.

Tabii bu yazıda lafı fazla uzatmamak adına kısmen benim çok etkilendiğim kısmen de çok popüler olan birkaç eserden bahsettim ve bunlar müzedeki 4000’den fazla eserden birkaçı sadece.

Picasso Müzesi’nde sanatçının eserlerinin tarihsel gelişimi doğrultusunda hemen her beğeniye uygun dikkat çekici eserler bulmak mümkün.

Barselona Picasso Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Barselona Picasso Müzesi
Barselona Picasso Müzesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

c/ Montcada, 15-23 – 08003, Barselona adresinde yer alan Picasso Müzesi’ne yürüyerek (tabii yürüyüşe nereden başladığınıza bağlı), metro veya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metro kullanacaksanız; L4 hattına binerek Jaume-I İstasyonu’nda veya L1 hattına binerek Arc de Triomf İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Otobüsle gidecekseniz; 120 no’lu otobüse binerek Princesa Durağı’nda, 39, 51 veya H14 no’lu otobüslere binerek Passeig Picasso Durağı’nda, 120, 45, V15 veya V17 no’lu otobüslere binerek de Via Laietana Durağı’nda inebilirsiniz.

Barselona Picasso Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

Picasso Müzesi giriş ücretleri yetişkinler için 12 Euro, 18 – 25 yaş arası gençler ve 65 yaşından büyükler için 7 Euro.

Her ayın ilk Pazar günü tüm gün boyunca ve her Perşembe akşam 18:00 – 21:30 arasında müze girişi herkese ücretsiz ancak bu günlerde/saatlerde müzenin kalabalık olacağını unutmamalısınız.

Barselona Picasso Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Picasso Müzesi Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri 10:00 – 17:00 arası, Perşembe günleri 09:00 – 21:30 arası, geri kalan günlerde ise 09:00 – 19:00 arası ziyarete açık.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

  1. Ziyaret Bilgisi Güncel:
    Collection + exhibition Mythologies € 11
    -Tuesday to Sundays: 9am to 7pm* (including holidays)

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın