Pierre Loti Tepesi manzara
Pierre Loti Tepesi'nden İstanbul manzarası

Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un en ünlü tepelerinden biridir. Tepe, ismini 1850 – 1923 yılları arasında ülkemizde yaşamış olan Türkiye aşığı Fransız şair Pierre Loti’den almaktadır. Burada yaşadığı süreçte bu tepeyi çok sevmesi ve ziyaret etmesi nedeniyle ismi tepeye verilmiştir. Pierre Loti kahvehanesiyle ünlüdür.

Adını ünlü Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede bulunan bu kahveye Eyüp Sultan’dan yaklaşık 20 dakikalık yürüme ile ulaşılabilir. Bu yürüyüş yolu üstünde işlemeli ve tarihi mezar taşları görülebilir. Bu taşlardan en ilgi çekicileri Osmanlı cellâtlarına ait olanlarıdır.

19. yüzyıl mobilyaları ile dekore edilmiş olan bu mekanda çalışanlar da dönem kıyafetleri ile hizmet vermektedir. Yazarın, aşık olduğu evli kadını görmek için sık sık bu kahveye geldiği söylenmektedir. Pierre Loti kahvehanesinde yer bulmak oldukça zordur.

İstanbul gezilecek yerlerin olmazsa olmazlarından olan Pierre Loti Tepesi manzarası ve burada dinlenmenin tadı ile paha biçilemez bir yerdir. Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçekler içinde dinlenip şehrin kalabalığından bir süre de olsa uzaklaşmak istiyorsanız Pierre Loti Tepesi tam size göredir.

Eyüp sırtlarında, Haliç’e hakim bir noktada bulunan Pierre Loti’de hediyelik eşya satan dükkanlar, çeşitli butikler, kafe, restoran ve otel bulunmaktadır. Nargile çay bahçesi, nargile severler için birçok çeşit sunmaktadır.

Pierre Loti Tepesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Eyüp Merkez Mah., 34050 İstanbul
  • Ulaşım: Eyüp’e birçok farklı şekilde ulaşılabilir. Metrobüs, otobüs veya vapur ile ulaşım sağlanabilir. Eyüp Sultan Camii’ne ulaştıktan sonra teleferik ile ya da yaya olarak tepeye çıkabilirsiniz. Teleferik, denizden 55 metre yüksekliktedir ve Eyüp merkez ile taşra arasında çalışmaktadır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın