Bursa gezilecek yerler Pirinç Han

Bursa‘nın önemli yapılarından olan Pirinç Han, 1508 yılında, dönemin Osmanlı hükümdarı 2.Bayezid tarafından Yakup Şah bin Sultan Şah ve Ali bin Abdullah adlı mimarlara yaptırılmıştır. İnşası yaklaşık 18 yıl süren han, Sultan 2.Bayezid’in İstanbul’daki cami ve imaretine gelir sağlamak amacıyla yapılmıştır. Han önceki yıllarda tahıl ve pirinç satılan bir yer olduğu için Pirinç Han adını almıştır.

Duvarları üç sıra tuğla ve moloz taşıyla örülü olan Pirinç Han; büyük bir avlunun çevresinde iki katlı sıralanan revaklar ve revakların arkasında yer alan odalardan meydana gelmektedir. Handa toplam 78 oda bulunmakta olup bu odaların 38’i alt katta, 40’ı ise üst katta yer almaktadır. Avluya tek giriş, doğu tarafında yer alan görkemli bir taç kapıdan yapılmaktadır.

Pirinç Han’ın 19.Yüzyıl öncesinde, yabancı tüccarların en fazla uğradığı han olduğu bilinmektedir. Han 1855 Bursa depreminde hasar görmüş, sonrasında ise Cumhuriyet Caddesi’nin açılması sırasında hanın kuzey bölümü yıkılmıştır. Yakın tarihte uzun bir restorasyon çalışmasından geçirilen han, 2002 yılında bir nevi alışveriş merkezi olarak açılmıştır. Günümüzde hanın alt katında; çay bahçeleri, nargile kafeler gibi yeme içme alanları, üst katında ise genellikle kitap satılan dükkanlar yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın