Carriages Museum
Carriages Museum Firenze

Pitti Sarayı, Floransa’nın en büyük mimari yapısı olan bir saraydır. 1457 yılında Pitti Ailesi için inşa edilen bu saray Floransa gezilecek yerler listemizin en önemli yapıları arasında yer alır. Bir dönem Medici Ailesi’ne de ev sahipliği yapan bu sarayda onlar ait eşya ve eserleri görmek mümkündür.

Brunelleschi tarafından tasarlanan Pitti Sarayı Luca Fancelli tarafından yapılmıştır. Pitti Ailesi için inşa edilen saray, 16. yüzyıllarda Medici Ailesi’ne satılmıştır. Bu dönemde yapıya bir avlu ve iki yan kısım eklenmiştir. Pitti Sarayı’nda beş tane önemli müze ve galeri bulunmaktadır.

Sarayın birinci katında 16. ve 17. yüzyıldan kalma önemli resimlerin görülebileceği Palatine Galerisi vardır. Bu galeride Barok ve Rönesans eserleri mevcuttur. Kronoloji ve içerik sıralamasına dikkat edilmese de yapıldığı ve tasvir ettiği dönemlerin önemi nedeniyle görülmeye değer bir galeridir. Galerinin 1 ve 5 nolu odalarındaki tavan freskleri oldukça görkemlidir. Mitoloji galeride kullanılan bir diğer öğedir. Yine birinci katta görülebilecek bir diğer kısım Kral Daireleridir ve burada 19. yüzyıl tasvirleri bulunmaktadır. Ünlü Floransalı ressamların freskleriyle dekore edildiği kraliyet dairelerinde Justus Susterman tarafından yapılan Medici portreleri görülmelidir. Beyaz ve altın renkli tavanlar oldukça gösterişlidir.

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)
Pitti Sarayı, Floransa

Sarayın son katında Modern Sanat Galerisi vardır ve bu bölümde 19. ve 20. yüzyıl sanat eserlerini görmek mümkündür. Bu bölümde sarayın dekorasyonunda kullanılan resimler vardır. Özel koleksiyonun yanı sıra devletin bağışladığı resimler burada görülebilir. Sarayda yer alan bir diğer ilginç ve görülmeye değer bölüm Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi’dir. Bu kısım, 1983 yılında açılmıştır. Monarşinin kaldırılmasına kadar kraliyet ailesinin kullandığı porselen ve moda ürünleri sergilenir.

Pitti Sarayı Porselen Müzesi Floransa
Porselen Müzesi, Floransa

Pitti Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Pitti, Firenze
  • Ulaşım: Saraya D, 11, 36, 37, 68 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 08:15 – 18:50 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 20.5, indirimli bilet 14 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://www.polomuseale.firenze.it/en/musei/pitti.php?m=palazzopitti
  • Notlar: Pitti Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra arkasında yer alan Boboli Bahçelerini görmeniz de tavsiye edilir.

Floransa Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın