Floransa Palazzo Pitti

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti, Floransa)

Floransa’nın gözde turistik noktalarından Pitti Sarayı hem içerisindeki zengin müzeler hem de başlı başına bir sanat eseri olan binasıyla dikkat çeken bir yer.

Mükemmel bir Rönesans stili güzelliğe sahip olan devasa büyüklükteki saray  yüzyıllar boyunca Moskova’dan Madrid’e kadar geniş bir coğrafyada yeni yapılara ilham kaynağı olmuş. Üstelik bu yapı günümüzde Floransa’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapıyor.

Raphael, Titan gibi ünlü ustaların eserleri yanında uzun süre boyunca kenti yöneten Medici Ailesi’nin mobilya ve antikalarının da sergilendiği Pitti Sarayı turu unutulmaz bir anı olacaktır.

Bu yüzden ben de burayı gezmek isteyenlere sarayın tarihçesinde içeride neler görüleceğine, ziyaret saatlerinden giriş ücretlerine kadar tüm detayları içeren bir rehber hazırlamak istedim.

Pitti Sarayı Hakkında Bilgiler

Palazzo Pitti hakkında genel bilgiler

Aslında Pitti Sarayı hakkında detaylı bilgilerin sarayın bölümlerini anlatırken vereceğim. Ancak burada da en dikkat çekici kısımları hakkında bir özet geçmek istiyorum.

Pitti Sarayı öncelikle etkileyici sanat galerileri ve müzelerle dolu bir kompleks aslında. Resim, heykel ve dekoratif sanatların en güzel, en etkileyici ve hatta belki de en pahalı örneklerini görebileceğiniz saray ayrıca ünlü Boboli Bahçeleri’ne de sahip. Ya da daha doğrusu, Boboli Bahçeleri bu saraya sahip.

32 bin metrekare genişliğindeki saray çeşitli temalarla ayrıştırılmış galeriler ve müzeler içeriyor ve yapının dikkat çekici bir başka özelliği de devasa pencereleri.

Bu büyük pencerelerin hikayesi ise şöyle: Sarayı sipariş vererek yapılmasını isteyen Luca Pitti o dönemde hem dostu hem de rakibi olan Mediciler’in sarayının kapısından daha büyük pencereler istemiş.

Bir çeşit güç gösterisi işte. Bu sebeple de pencereler, o dönemin mimari anlayışında pek görülmeyen büyüklükte yapılmış.

Sarayın önündeki Boboli Bahçeleri ise ayrı bir efsane. Burada yer alan amfitiyatro tarihte ilk opera kutlamalarının yapıldığı yermiş.

Pitti Sarayı Tarihi

Floransa Palazzo Pitti tarihi

Tarihe ilgi duymayanlar bu kısmı es geçmesin bence, sarayın tarihçesi de kendisi gibi ilgi çekici aslında. Çünkü Pitti Sarayı, yapılışı itibariyle dostluk ve rekabetin aynı potada nasıl eridiğini gösteren bir hikayeye sahip.

1400’lü yıllarda Floransa’da yaşayan ve kentin yönetiminde söz sahibi olan iki aile varmış, ki zaten şehre bıraktıkları eserlerden bu iki ailenin kimler olduğunu az çok tahmin edersiniz. Pitti ve Medici Aileleri.

Zengin bir bankacı olan Luca Pitti Medici Ailesi’nin sarayından daha güzelini yaptırmak istediği için söylentiye göre ünlü sanatçı Brunelleschi’den kendisi ve ailesi için bir saray tasarlamasını istemiş. Hatta burayı yaptırırken arzusu tüm Toskana’daki en güzel saray olmasıymış.

Ancak hikayede Brunelleschi ile ilgili kısım pek net değil. Bazı kaynaklar bunun bir efsane olduğunu da söylüyor çünkü Brunelleschi sarayın inşaatı başlamadan 10-12 yıl önce ölmüş, o yüzden de Pitti Sarayı tasarımını yapmış olması biraz zor.

Yalnız Pitti Sarayı mimarının kim olduğu net olmasa da sarayın yapımını üstlenen sanatçının Brunelleschi’nin öğrencisi Luca Fancelli olduğu kesin.

Pitti Sarayı Floransa gezi notları

Yapımına 1458 yılında başlanan Pitti Sarayı inşaatı pek de hızlı ilerleyememiş aslında. Çünkü Luca Pitti finansal sorunlar yaşamaya başlamış ve 1472 yılında öldüğünde saray inşaatı hala tamamlanmamış durumdaymış.

İnşaatın ne zaman bittiği bilinmiyor ancak yaklaşık 100 yıl sonra, tarihin garip bir cilvesi olarak Medici Ailesi 1549 yılında ezeli rakiplerinin sarayını satın almış ve resmi konutları haline getirmişler. Takip eden 200 yıllık dönemde de Pitti Sarayı sürekli restorasyon ve genişletmelelerle büyümüş.

Aslında Medici Ailesi’nin Pitti Sarayı’na yaptığı katkılar sadece sarayın kendisinden ibaret değil. Burayı ilk defa eşsiz sanat eserleriyle doldurmaya başlayan da onlar olmuş ancak ailenin güçten düşmesiyle saray önce Lorraine Hanedanlığı’na, sonrasında da Napolyon ve Savoya Hanedanlığı’na geçmiş.

1919 yılında III. Vittorio Emanuele tarafından İtalya Devleti’ne bağışlanan Pitti Sarayı sonrasında müzeye dönüştürülerek bugün Floransa’daki en popüler turistik yerlerden biri olmuş.

Pitti Sarayı Bölümleri

Carriages Museum Pitti Sarayı

Pitti Sarayı içerisinde bugün kentin önemli müzelerinden 5 tanesi yer alıyor. Aslında burada 5’den de fazla müze var ancak biz en önemlilerine değinelim yoksa bu yazı ansiklopedi kıvamına dönüşecek.

Düklerin Hazinesi

Çoğunluğu Medici Ailesi tarafından alınan ve son derece pahalı dekoratif eserlerden oluşan Düklerin Hazinesi sergisi Pitti Sarayı’nın zemin katında yer alıyor.

Gümüş Müzesi (MuseodegliArgenti) veya Tesoro dei Granduchi olarak adlandırılan müzede gümüş işçiliğinin en güzel ve en değerli örnekleri, yarı değerli taşlarla süslenmiş dekoratif objeler sergileniyor. Ancak müzenin en değerli eserleri 17 – 20. YY’a tarihlenen mücevherler.

Normalde İmparatorluk Daireleri’nin bir parçası olan müzenin duvarlarını süsleyen freskler ise 17. YY’dan kalma.

Paletine Galerisi

Birinci kattaki tüm sol kanadı kaplayan Paletine Galerisi bir zamanlar Medici Dükleri’nin resmi konutuymuş. Ancak 1828 yılında Lorraine Ailesi sarayı aldığında içlerinde Raphael, Rubens, Caravaggio, Titian gibi Rönesans’ın en ünlü isimlerinin eserleri de bulunan koleksiyonu buraya taşıtarak ziyarete açmışlar.

Bugün Rönesans ve Barok Döneme ait en değerli resim ve heykellerin sergilendiği galerinin tavanı ise 17. YY freskleri ile süslü.

İmparatorluk Daireleri

Pitti Sarayı birinci katının tüm güney kanadını kaplayan İmparatorluk Daireleri sırasıyla Medici, Lorraine ve Savoya Aileleri’nin yaşadığı ve izlerini bıraktıkları dairelerden oluşuyor.

14 odadan oluşan İmparatorluk Daireleri en eskisi 15. YY’a uzanan ve bu hanedanlıkların bir zamanlar kullanmış olduğu mobilyalar, dekoratif objeler ve Medici Ailesi üyelerinin portrelerini görebileceğiniz bir müze.

Modern Sanatlar Galerisi

Pitti Sarayı ikinci katında yer alan Modern Sanatlar Galerisi 18. YY’dan 20.YY başına kadar geçen dönemde çoğunluğu İtalyan sanatçılar tarafından üretilen resim ve heykellere ev sahipliği yapan bir müze.

Bir zamanlar Habsburg-Lorraine Ailesi’nin yaşadığı odalarda sergilenen eserler arasında Giovanni Fattori, Guiseppe Bezzuoli, Felice Casorati ve Galileo Chini gibi sanatçıların çalışmaları yer alıyor.

Bu arada Modern Sanatlar Galerisi’nin pencerelerinden muhteşem bir Boboli Bahçeleri ve Floransa manzarası görüldüğünü de belirtmek isterim.

Kostüm ve Moda Müzesi

Kostüm Galerisi adıyla da anılan, sarayın ikinci katında yer alan Kostüm ve Moda Müzesi’nde ise 16. YY’ dan bugüne kadar değişen giyim eşyaları ve aksesuarları sergileniyor.

Ancak elbette bunlar arasında en ilginci 16 – 17 ve 18. YY’a ait olanlar. Ki müzede sergilenen giysilerin bazıları da bizzat giyilmiş olanlar.

Müzede genel olarak dönemin giysileri yanında Medici Ailesi tarafından kullanılmış olan giysi ve aksesuarları görmek de mümkün.

Her dönemin gündüz, gece ve balo giysilerinin sergilendiği Kostüm ve Moda Müzesi aynı zamanda İtalya’da modaya adanmış tek müze ünvanına da sahip.

Pitti Sarayı yazısında sizlere burada yer alan en önemli ve en popüler 5 müzeden bahsettim ancak sarayda başka müzeler de var.

İlgisini çekebilecekler için ismen de bahsetmem gerekirse; aslında sarayın içinde değil ancak Boboli Bahçeleri’nde yer alan Porselen Müzesi ve sarayın giriş katında yer alan At Arabaları Müzesi.

Pitti Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pitti Sarayı harita konum bilgisi
Pitti Sarayı’nın harita konumunu Google Maps üzerinden açmak için tıklayın.

Floransa’nın merkezinde, Arno Nehri’nin güney yakasında yer alan ve Vecchio Köprüsü’nden yürüme mesafesinde bulunan Pitti Sarayı’na en kolay ulaşım aslında yürüyüşle sağlanır. Tabii eğer Floransa şehir merkezindeyseniz.

Ancak biraz uzaktaysanız ve toplu taşıma kullanmanız gerekiyorsa tek seçeneğiniz otobüs. D, 11, 36, 37 ve 68 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz.

Pitti Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Pitti Sarayı güncel giriş ücretleri 2020 yaz itibariyle yetişkinler için 16 Euro, çocuklar ve öğrenciler içinse 14 Euro’dur.

Pitti Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık olan Pitti Sarayı ziyaret saatleri ise 08:15 – 18:50 arasındadır.

Yalnız girişteki uzun kuyruklardan ötürü mümkün olduğunca erken gitmenizi tavsiye ederim.

Floransa seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top