pizzanın tarihi

Günümüzde pizza kolay ve hızlı bir yemek çeşidi olarak görülür. Dört peynirlisinden, domatesli peynirlisine, sebzelisine, tavuklusuna artık kavurmalı ya da pastırmalısına kadar birçok çeşidi olan pizzanın doğuşu acaba nasıldır? Şimdi bir telefon ile sipariş edilip ayağımıza kadar gelen bu lezzet bir zamanlar basit gerekçeler ile hayat bulmuş. İtalya‘da bir hamur üstüne domates ve peynir koyarak yapılan pizza yüzyıllarca yoksulların yemeği olmuş. O dönemde amaç yemekten haz almaktan öte karın doyurmakmış. 

Pizza” terimine 10. yüzyıldan kalma bir Latin yazısında rastlanır. Bu da demek oluyor ki pizza aslında güncel zamanda ortaya çıkmış bir lezzet değil! Bu eski ve güzel yiyecek, 2009 yılında İtalya’nın isteği üzerine Avrupa Birliği tarafından geleneksel lezzet olarak marka haline getirilmiştir. Pizza, İtalya‘dan sonra Amerika ile anılır. Bunun nedeni işçi göçü ile pizza kültürünün oraya gitmesi, dilim olarak satışınin yapılması ve hızlı olmasıdır. Amerika’da öyle popülerdir ki her yıl Ekim ayında farklı çeşitler ile “Pizza Ayı” kutlanmaktadır.

Artık dünyanın hemen her yerinde yapılan ve tüketilen pizzanın anavatanı Napoli, İtalya’dır. En temel hali mayalı ince hamurun üstüne domates sosu ve mozarella peyniridir.

Çok uzun süre bu şekilde tüketildikten sonra pizzanın ilginç tarihi bir olay ile renklenir. Kraliçe Margherita bir gün aşçılarından pizza ister. Ama aşçılar pizza yapmayı bilmez çünkü pizza o güne dek yoksulların yemeği olarak nitelendirilmektedir! Bu nedenle sarayın hemen yanındaki Espesito‘ya sipariş verilir. İtalyan bayrağının renkleri olan beyaz, kırmızı ve yeşil, pizzanın üstünde mozeralla, domates ve fesleğen ile can bulur. Kraliçe, ustaya pizzanın adını sorunca usta heyecandan ne diyeceğini şaşırır ve kraliçenin adını söyler!

Queen Margherita Pizza hakkında bilgi
Queen Margherita Pizza

İşte Pizza Margherita böyle doğar! Sonrasında kraliçenin pizza ustasına teşekkür mektubu yazmasıyla pizza gün be gün daha ünlü olur. Zamanla dünyanın her köşesine yayılan dilim olarak da satılmaya başlanınca daha çok talep gören pizzanın binbir çeşidi vardır. Fakat orijinalini tatmak istiyorsanız ve yolunuz Napoli‘ye düşerse Margherita‘yı tercih etmelisiniz.

Bir hatırlatma! Bir gün İtalya‘da pizza yeme şansınız olursa çatal bıçak ile uğraşmayın, bu şekilde yemeye çalışırsanız bir İtalyan gelip pizza dilimini katlayıp size nasıl yeneceğini gösterir ve diğer türlü pizzayı ziyan ettiğinizi söyleyebilir.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın