Plaça d'Espanya Barselona

Barselona’nın önemli meydanlarından olan Plaça d’Espanya, 1929 Uluslararası Fuarına bir giriş olarak tasarlanmıştır. Meydana, Gaudi’nin sağ kolu Josep Maria Jujol tarafından tasarlanan ve İspanya’nın üç büyük nehrini temsil eden klasik tarzdaki anıt hâkimdir.

1715’te Ciutadella’ya alınana kadar halka açık idamların gerçekleştiği meydanın bir köşesindeki Font i Carreras (1899) Richard Rogers tarafından Las Arenas adında bir alışveriş merkezine dönüştürülmüştür.

Montjuic yönünde ise 47 metrelik iki çan kulesi dikkat çeker. Ramon Raventos’un Venedik San Marco Meydanı’ndaki Campanile’yi örnek alarak yaptığı bu tuğla kuleler 1929 Sergisi’nin girişi olarak tasarlanmıştır. Bulvar, Palau Nacional’ın önündeki özel ışık ve müzikli gösterilerin düzenlendiği Font Magica çeşmesinde son bulur.

Plaça d’Espanya’nın arkasında bir dizi merdivenler, fıskiyeler ve sizi etkileyici Palau Nacional ve MNAC’a çıkaran açık havada yürüyen merdivenler vardır.

Plaça d’Espanya Meydanı’na Ulaşım

Espanya” metro durağında inerek meydana ulaşabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın