Plaça de Catalunya Barselona

Barselona’nın en işlek meydanı olan Plaça de Catalunya, eski şehir ve Eixample bölgesi arasında bulunmaktadır. Gün boyu yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan meydan; Passeig de Gracia, Rambla de CatalunyaLa Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi bir çok önemli caddenin merkezi durumundadır.

19. yüzyılın ortasına kadar şehir duvarları dışında kentin dışında olan meydan 1858’de Madrid merkezi hükumetinin bu duvarı yıkması ile daha popüler ve işlek hale gelmiştir. Oval şekildeki meydan ağaçlar ile çevrilidir. Bu nedenle trafikten uzaktır.

Plaça de Catalunya çeşme ve heykelleri ile de ünlüdür. Meydana gelişi güzel yerleştirilmiş heykeller vardır. Bunlardan en bilineni Katalan hükumeti eski başkanı anısına yapılan “Francesc Macia” heykelidir. Bu heykel 1991 yılında Sagrada Familia’nın inşasında da görev alan Josep Subirachs tarafından yapılmıştır. Dikkati çeken diğer bir heykel Joseph Clara’nın yaptığı bir kadın figürüdür. Bu heykel “La Deessa o l’Enigma” (The Goddess of the Enigma/Enigma Tanrıçası) ismini taşır ve bir havuzun ortasında bulunmaktadır. 1982 yapımıdır.

Plaça de Catalunya
Plaça de Catalunya, Barselona

Meydanın doğusunda El Corte Ingles’in evi olan beyaz bir binada tüm İspanya’da şubeleri bulunan bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Burada elektronikten bahçe ürünlerine çok çeşitli ürün yelpazesini görebilirsiniz.

Plaça de Catalunya 2
Plaça de Catalunya, Barselona

Birçok ziyaretçinin Barselona’daki ilk adresi olan meydana RENFE trenleri ve havaalanı servislerinin yanı sıra, çok sayıda metro ve otobüs hattı çalışır.

Plaça de Catalunya Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça de Catalunya, Barselona
  • Ulaşım: “Catalunya” metro durağında inerek meydana ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın