Plaça del Rei Barselona

14. yüzyıldan kalma Plaça del Rei, Barselona’nın en eski meydanlarından biridir. Kentin en iyi korunmuş Ortaçağ meydanlarından olan Plaça del Rei’nin etrafı yüksek binalarla çevrelenmiştir. Mimari tarzların harika bir topluluğu olan meydanın bir tarafını Barselona kontlarının daha önce ikametgâhı olan 11. yüzyılda inşa edilen Palau Reial Major (Büyük Kraliyet Sarayı) kaplar. Buradan başlayan merdivenler 14. yüzyılın Salo del Tinell’ine, Kral Ferdinand ile Kraliçe Isabella’nın Kolomb’u 1492’de Amerikan dönüşünde kabul ettikleri ana salona tırmanıyor.

Plaça del Rei’nin kuzey tarafında Gotik Chapelle de Santa Agata (St Agatha’nın Şapeli) eski Roma duvarlarının üzerine inşa edilmiştir. Karşısındaki Palau del Lloctinent (Viceroy’un Sarayı) 1549’da kralın Katalan temsilcisi için inşa edilmiştir.

Beş katlı Mirador de Rei Marti (Kral Marti’nin Kulesi) meydanın en dikkat çekici bölümlerinden biridir, kule ziyarete kapalıdır.

Plaça del Rei Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça del Rei, Barselona
  • Ulaşım: “Jaume I” metro durağında inerek meydana ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın