Place de la Bastille

Place de la Bastille, Paris’in en önemli meydanlarından biridir. Günümüzde trafiği ile meşhur olsa da, meydan Paris’in tarihinde yaşanan en önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. Eskiden bölgede yer alan, V. Charles tarafından yaptırılan bir kale olan Bastille, ilerleyen yıllarda mahkûmların tutulduğu bir hapishaneye dönüştürülmüştür. 14 Temmuz 1789 yılında Monarşinin aşırılığından bunalan halk Bastille’e saldırmış ve mahkûmları serbest bırakmıştır. Böylece Fransız Devrimi de sohbetlerden eyleme dönüşmüştür. Bugün hapishaneden geriye hiçbir şey kalmamıştır. Yapının eski sınırları Boulevard Henri IV’deki 5 ve 49 numaralardaki kaldırım taşlarında görülebilir.

Günümüzde meydanın ortasında Colonne de Juillet (Temmuz Kolonu) yer alır. Kolonun üstünde yer alan Genie de la Liberte (Özgürlük Ruhu) 1789 yılındaki isyanı ve 1830’daki ayaklanmayı anar. Devrimin 200. Yılın olan 1989 yılında açılan Opera Bastille sütunun hemen arkasında görünür ve bölgenin en önemli yapılarından biridir.

Meydanın  yoğun trafiği, mağazalar ve kafelerle dikkat çekmektedir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rue St Antoine’nin sonunda, Paris
  • Metro: “Bastille” metro durağı üzerinden meydana ulaşabilirsiniz.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın