Place Des Vosges Paris

Place Des Vosges, Paris’in en eski ve güzel meydanlarından biridir. IV. Henri’nin istediği üzerine 1605 ile 1612 yılları arasında yaptırılmıştır. Meydanın en önemli özelliği ise etrafta simetrik bir şekilde yer alan evlerdir. Avrupa’nın ilk modern şehir planlaması olan bu meydan ilerleyen dönemlerde birçok proje için yol gösterici olmuştur. Meydana ilk olarak “Place Royale” adı verilse de aslında bölgede hiç kral ya da kraliçe yaşamamıştır. Devrim sonrası ilk vergi veren bölge olan Vosges’e ithafen adı “Place de Vosges” olarak değiştirilmiştir.

Meydan çevresinde sıralanan evler ilk kez görenleri büyüler. Place de Vosges’in her bir köşesinde 9 adet olmak üzere etrafında toplam 36 ev yer alır. Kırmızı-altın rengi tuğlalı ve taş ön cepheli, arduaz çatılı ve çatı pencereli bu evler 400 yıl önceki gibi halen ayaktadır. 1612 yılında evler ilk olarak ipek işçileri için yapılsa da bir çok ünlü isme ev sahipliği yapmıştır. Kardinal Richelieu (1585-1642) 1615 ile 1627 yılları arasında 21 Numaralı evde yaşamıştır. Place Des Vosges’in en ünlü yerleşimcisi ise dünyaca ünlü yazar Victor Hugo’dur. 1830’ların başında 6 numaralı eve yerleşen Hugo, dünyaca ünlü eseri Notre Dame’ın Kamburu’nu bu evde oturduğu sırada yazmıştır. Victor Hugo’nun eski evi günümüzde müzedir.

Meydandaki Louis XIII heykeli 1639’da zarar görünce yerine bugün görebileceğiniz hali yapılmıştır. Place de Vosges, kafe ve mağazaları ile ziyarete değer bir meydandır.

Ulaşım

Bastille”, “St-Paul” veya “Chemin Vert” metro durakları üzerinden meydana ulaşabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın