Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles, Madrid’de bulunan ünlü meydanlardan biridir. Centro, Retiro ve Salamanca için sınır noktasında bulunan meydan, Paseo del Prado – Paseo de Recoletos arasındadır. Şehrin en işlek noktalarından birinde kavşak niteliğinde yer alan Plaza de Cibeles’de mimari açıdan görkemli yerler bulunmaktadır.

Meydandaki Kibele Çeşmesi (Fountain of Cibeles), 18. yüzyıldan kalmadır ve neoklasik tarzdaki bu yapı Roma doğa tanrıçası Kibele’den esinlenilerek Ventura Rodriguez tarafından yapılmıştır. Bu çeşme günümüzde Real Madrid taraftarlarının zafer kutlamaları için buluşma noktası olarak bilinmektedir. Meydanda görmeniz gereken diğer yapılardan bazıları 1777 yılında inşa edilen Kibele Sarayı, 19. yüzyıldan kalma İspanya Banka Binası, Linares Sarayı’dır.

Kibele Sarayı (Palacio de Comunicaciones)

Plaza de Cibeles Madrid
Kibele Sarayı, Madrid

Meydanın en ünlü yapısı olan Kibele Sarayı, Madrid’de yer alan İspanyol posta teşkilatının merkezi binasıdır. Antonio Palacios tarafından tasarlanan bu yapı sivri beyaz kuleleri ile bir düğün pastasını andıran mimarisi ile dikkat çekmektedir. Postane içerisinde eski model pirinç posta kutularını görmeniz tavsiye edilir. Bu yapı, Noel kutlamaları ve Prens Felipe’nin düğün töreninde gösterilerin zemini olarak kullanılması ile de tanınır.
Saray; Pazartesi – Cuma 08:30 – 09:30, Cumartesi 08:30 – 14:00 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretsizdir.

Plaza de Cibeles Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaza de Cibeles, Madrid
  • Ulaşım: Banco de Espana metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın