Plaza de Espana

Plaza de Espana, Madrid’in en büyük ve ünlü meydanlarındandır. İspanyol diktatörü Franco’nun ülkeyi modernleştirme çalışmasının bir ürünü olan bu meydan zaman zaman festival ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Gran Via’nın batı çıkış noktasındaki meydanda Madrid Tower ve Espana Building adındaki iki gökdelen bulunmaktadır. Madrid’in ünlü meydanlarından olan Plaza de Espana’nın ortasında Don Kişot’un yazarı Miguel de Cervantes Saavedra’nın bir anıtı bulunmaktadır. Rafael Martinez Zapatero ve Pedro Muguruza tarafından tasarlanan bu heykel şehrin sembollerinden olmuştur. Cervantes’in heykelinin karşısında bronzdan yapılma Don Kişot ve Sancho Panza heykelleri vardır. Don Kişot heykelinin yanında karakterin iki aşkını betimleyen Aldonza Lorenzo ve Dulcinea del Toboso bulunmaktadır.

Don Kişot Heykeli, Plaza de Espana, Madrid
Don Kişot Heykeli, Madrid

Plaza de Espana Meydanı’na Ulaşım

Plaza de Espana” metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın