Plaza Mayor

Plaza Mayor, Madrid’in en ünlü ve büyük meydanlarından biridir. Puerta del Sol’e yürüme mesafesinde bulunan meydan, Habsburg dönenimde inşa edilmiştir. 129 x 94 metre ölçülerinde alan, turistlerin uğrak noktasıdır.Meydan, mimar Juan de Herrera tarafından tasarlanmıştır ve 1620 yılında açılmıştır. III. Felipe döneminde açılan meydanda Felipe’nin heykeli de görülebilir.

Üçgen şeklinde yapılan meydan son halini geçirdiği bir yangın sonucunda almıştır. İspanyol Sivil Savaşı sonrasında “Plaza Mayor” ismini kazanan meydanda bulunan 3 katlı yapı 237 tane balkonu ile dikkat çeker. Meydan turistik bir yer olması nedeniyle kafe, restoran açısından biraz pahalıdır. Fakat meydanda oturup tarih, mimari, kültürü izlemek harikadır. Eğer meydan ve civarındaki restoranlarda bir şey yemek istiyorsanız Madrid mutfağının ünlü “calamari sandviç”ini denemeniz tavsiye edilir. Yaklaşık 50.000 kapasiteli Plaza Mayor, devlet kutlamaları, oyunlar ve boğa güreşleri için kullanılmaktaydı. Bu meydanda düzenlenen en önemli etkinlik Aziz San Isidro’nun aziz ilan edilişidir.

Plaza Mayor Madrid

Günümüzde trafikten ve şehrin yoğunluğundan uzaklaşıp Madrid’i tarihi ve yerel bir ortamda yaşamak istiyorsanız Madrid gezilecek yerler listenize Plaza Mayor’u mutlaka eklemeniz tavsiye edilir.

Plaza Mayor Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaza Mayor, Madrid
  • Ulaşım: Sol metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın