Poble Espanyol Barselona gezisi

Mimari, çağdaş sanatlar ve el sanatları köyü de diyebileceğim Poble Espanyol eğer birkaç günlüğüne Barselona’ya gidecek ancak İspanya’nın tamamını gezmeye fırsatınız olmayacaksa kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken bir yer.

1929 yılındaki Uluslararası Fuar için kurulan ve sonradan müzeye çevrilen Poble Espanyol aslında bildiğimiz, sıradan müzelerden farklı bir konsepte sahip.

Burada yer alan ve ülkenin farklı bölgelerindeki mimari anlayışlarını temsil eden yapılar, yine İspanya’nın farklı bölgelerinden doğan el sanatları ve buna dair atölyeler, hediyelik eşya dükkanları, restoran, cafe ve barları ile Poble Espanyol birkaç saatte tüm İspanya’nın tadını doya doya çıkarabileceğiniz bir yer.

Poble Espanyol Hakkında Bilgiler

Barselona Poble Espanyol turu

Türkçe’ye “İspanyol Köyü” adıyla çevirebileceğimiz, Montjuic Dağı Etekleri’nde 50 bin metrekare alana kurulu Poble Espanyol Açık Hava Müzesi İspanya’nın 15 farklı bölgesinin kültürel ögelerini yansıtacak ve yaşatacak şekilde tasarlanmış bir açık hava müzesi.

Trafiğe kapalı, parke taşlı sokaklarında yer alan 117 binada çoğunlukla restoranlar, cafeler, barlar, çocuk aktiviteleri alanları, hediyelik eşya dükkanları ve seramikten halıcılığa el sanatları atölyeleri yer alıyor.

Burada Endülüs’ten Galiçya’ya, Castilya’dan Bask Bölgesi’ne İspanyol kültürünün hemen her çeşidini yakından görüp birbirlerinden farklı olan yönlerini de tanıyabilirsiniz.

Poble Espanyol Tarihi

Poble Espanyol ne zaman yapıldı

1929 Uluslararası Fuarı için İspanyol Kültürü’nü yansıtacak bir mekan tasarlanması işi 1926 yılında başlamış.

Yapı” diyemeyeceğim, “bölgenin” tasarımı işini üstlenen mimarlar Puig I Cadafalch, Ramon Reventos, Francesc Folguare ve tasarımcılar Xavier Nogués ile Miguel Utrillo kısa süre içerisinde 1600 İspanyol köyü ve kasabasını ziyarete ederek buraların kültürel yapısı ve mimari dokusuna dair bilgi toplamış ardından da Poble Espanyol Köyü’nü tasarlayarak hayata geçirmişler.

Projenin aslında 6 ay süren fuar bittikten sonra sonlandırılması ve köyün kapatılması veya yıkılması düşünülüyormuş ancak fuar süresince bu bölge öylesine ilgi çekmiş ve popüler olmuş ki açık hava müzesi olarak devam etmesine karar verilmiş. Ki bölge hala Barselona’nın en popüler turistik destinasyonlarından da biri.

Poble Espanyol Bölümleri

Poble Espanyol barselona gezilecek yerler

Poble Espanyol Açık Hava Müzesi’nin İspanya’nın her bölgesini temsil eden kültürel ve mimari ögelerde dolu olduğundan bahsetmiştim.

İsterseniz yazının bu kısmında en önemlilerinden tek tek bahsedelim ki eğer yakınlarda burayı ziyaret edecekseniz elinizde faydalı bir rehber olsun.

Fran Daurel Müzesi

Dali, Miro ve Picasso gibi çağdaş ressamların resim, heykel ve seramik çalışmalarından örneklerin sergilendiği Fran Daurel Müzesi sanat severlerin  Poble Espanyol içerisindeki ilk durağı.

Guinovart Space

Josep Guinovart tarafından tasarlanan dev heykeli görebileceğiniz dairesel formdaki alanın içerisi de modern sanat eserleri ile dolu. Burası hem çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor hem de fotoğrafçılar için ideal bir mekan.

Çocuk Köyü

Poble Espanyol’da her zevke ve her yaşa uygun mekanlar, aktiviteler var. Hem hafta içi hem de hafta sonlarında ama özellikle Pazar günleri Poble Espanyol içerisindeki mekanlarda çocuklar için onlarca aktivite düzenleniyor. Dolayısıyla çocuklu aileler için ideal bir turistik nokta.

San Miqel Manastırı

Adı manastır ama burası hiçbir zaman manastır olarak kullanılmamış, hatta o amaçla da inşa edilmemiş. Katalan usülü Romanesk mimarisinin bir örneği olarak yapılan San Miqel Manastırı aslında bu mimari anlayışın Poble Espanyol Köyü’nde bir temsilcisi olması amacıyla yapılmış.

Ki gerçekten de, burayı ziyaret ettiğinizde kendinizi Orta Çağ’da bir Katalan Kasabası’nda gibi hissedebilirsiniz.

Heykel Bahçesi

San Miqel Manastırı’na çok yakın olan Heykel Bahçesi içerisindeki 36 modern heykelle doğa severlere kucak açan bir mekan. Dağın eteklerinde yer alması sebebiyle nefis bir Barselona manzarası da işin bonusu.

Burada zaman zaman canlı müzik veya çeşitli etkinlikler de düzenleniyor ki umarım birine denk gelirsiniz.

Diskotekler

Diskotek denilince de çok 80’ler tarzı oldu. Gece kulübü diyelim. Poble Espanyol içerisinde sadece yaz aylarında açık olan Sala Upload, La Terrazza, Input ve The One isimli açık hava clubları gece hayatı sevenler için.

Multimedya Showlar

Popüler İspanyol Festivalleri sayesinde Katalan Kültürü’ne dair eğlenceli ve bilgilendirici multimedya showları Poble Espanyol’un çeşitli yerlerinde karşınıza çıkabilecek en teknolojik etkinliklerden. Seyahatiniz sırasında birine denk gelirseniz tadını çıkarmadan dönmeyin.

El Sanatları Atölyeleri

Seramik, cam üfleme, gravür, takı, maske, heykel, halıcılık gibi İspanya’nın çeşitli bölgelerinde uygulanan el sanatlarının hemen hepsine dair üretim atölyeleri mevcut Poble Espanyol’da. Ki bu atölyeler ziyarete de açık.

Yerel sanatları sevenler için harika bir durak diyebilirim. Ki bu ürünlerden hediyelik veya kendinize hatıra olarak satın almak isterseniz onlarca mağaza da bu amaçla açık.

Flamenko Gösterileri

İspanyol Kültürü’nün önemli bir parçası olan Flamenko Dansı elbette Poble Espanyol Köyü’nde de yaşatılıyor. 1988 yılında açılan Tablao de Carmen Barı her akşam 18:00’de ve 20:30’de nefis dans showları sergiliyor. Ki bu showlara geleneksel İspanyol yemekleri tadımı da dahil.

Poble Espanyol Açık Hava Müzesi hem gezilecek yerler hem de aktiviteler açısından fazlasıyla zengin. Burada yer alan restoranların bazılarında geleneksel İspanyol yemekleri kursuna (daha doğrusu workshop) katılabilir ve lezzetli yemeklerin yapımını öğrenebilir, özellikle festival zamanları olmak üzere çeşitli tarihlerde düzenlenen konserlere ve etkinliklere de katılabilirsiniz.

Köyün resmi internet sayfasında * yaklaşan etkinlikler listeleniyor, bakın bakalım sizin seyahat tarihlerinizde neler var…

  • poble-espanyol.com/en/barcelona-activities-events/

Poble Espanyol Nerede? Nasıl Gidilir?

Barselona Poble Espanyol konum bilgisi
Poble Espanyol’un harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Av. De Francesc Ferrer i Guardia, 13, 08038 Barselona adresinde yer alan Poble Espanyol Açık Hava Müzesi’ne toplu taşımanın her türlüsü ile ulaşmak mümkün.

Metro ile; L1 veya L3 hatlarına binerek Espanya İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Tren ile; RENFE Trenlerine binip Sants Estacio İstasyonu’nda inebilirsiniz veya FGC Trenlerine binip Espanya İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Otobüs ile; 13, 23 veya 150 no’lu otobüslere binerek Poble Espanyol Durağı’nda inebilirsiniz.

Hop On Hop Off Turistik Otobüsleri ile; Poble Espanyol Durağı’nda inebilirsiniz.

Poble Espanyol Giriş Ücretleri Güncel

Poble Espanyol Barselona gezisi

Poble Espanyol giriş ücretleri yaşa, bilet satış noktasına ve ziyaret saatlerine göre değişken.

  • Yetişkinler için giriş ücreti gişede 14 Euro, resmi web sitesinden alırsanız 12,60 Euro.
  • 4 – 12 yaş arası çocuklar için; gişede 7 Euro, web sitesinde 6,30 Euro.
  • Öğrenciler için giriş ücreti; gişede 10,50 Euro, web sitesinde de 10,50 Euro.
  • Giriş ücretleri saat 20:00’den sonra herkes için gişede 7 Euro, web sitesinde 6,30 Euro.

Poble Espanyol Ziyaret Gün ve Saatleri

Poble Espanyol Açık Hava Müzesi giriş saatleri ise şu şekilde:

  • Pazartesi günleri 09:00 – 20:00 arası,
  • Salı, Çarşamba, Perşembe ve Pazar günleri 09:00 – 00:00 arası
  • Cuma günleri 09:00 – 03:00 arası
  • Cumartesi günleri 09:00 – 04:00 arası
  • El sanatları atölyeleri Kış aylarında 10:00 – 18:00, yaz aylarında ise 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın