Poble Espanyol, Barselona’nın Montjuic Tepesi’nde yer alan ünlü bir açık hava müzesidir. 1929 Evrensel Sergisi’nde İspanya’nın mimari zenginliğini yansıtmak amacıyla yapılmış Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarıyla oluşturulmuştur.

Doğal ölçüsündeki köyde tüm İspanya’daki 117 ünlü ve özel binanın kopyasından oluşmakta olup bu evler zamanın ünlü mimar ve sanatçıları tarafından yapılmıştır. 13 ayda inşa edilen müze yapılırken sadece uluslar arası sergi için olacağı düşünülüp 6 ay kalmak üzere yapılmıştır. Fakat daha sonra gördüğü yoğun ilgi nedeniyle kalıcı olmasına karar verilmiştir. Poble Espanyol’da 1980’lerin sonunda bir yenileme çalışması yapılmıştır.

Köyün ana meydanında kafeler sıralanırken, çevre sokaklar ve ara yollarda oyma, dokuma, çömlek işi ve diğer el sanatlarıyla uğraşılan kırka yakın atölye yer almaktadır. Poble Espanyol’da yörenin zanaatkarları tarafından elde yapılmış cam ve seramik işleriyle Toledo kakmaları ve Katalan işi bez sandaletleri (espardenyes) bulunabilir. Ana giriş binası olan Torres de Avila, tasarımcı Alfredo Arribas ve Javier Mariscal tarafından bir gece kulübü haline getirilmiştir.

Yapay İspanyol Köyü, Barselona
Poble Espanyol, Barselona

Köy içerisinde çeşitli lokantalar ve dükkanlar bulunuyor. Restoranlarda ortalama olarak bir spagetti 9-10 Euro civarında. Çok fazla turist yoğunluğu olmayan köyde çok eğlenceli saatler geçirebilir, çok güzel fotoğraflar çekebilir, Montjuic Tepesi‘nden muhteşem Barselona manzarasının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Poble Espanyol Barselona
Poble Espanyol, Barselona

Birbirinden güzel İspanyol Evi modellerini bir arada görebileceğiniz bu güzel yeri mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Poble Espanyol, Barselona
Poble Espanyol, Barselona

Not: Poble Espanyol’un yer aldığı bölge şehir merkezinden biraz uzak bir konumda yer alıyor. Barcelona Bus Turistic adındaki üst açık turistik otobüsler ile bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Poble Espanyol Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Avinguda del Marques de Comillas, Barselona
  • Ulaşım: Poble Espanyol’e en yakın metro durağı “Espanya’dır.”
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi 09.00-20.00, Salı-Perşembe 09.00-14.00, Cuma 09.00-16.00, Cumartesi 09.00-17.00, Pazar 09.00- gece yarısı.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretli.

Barselona Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın