Podgorica gezilecek yerler listesi

Başkent olmasının dışında Podgorica, Karadağ’ın diğer turistik şehirleri ile benzer özellikleri taşıyor. Yani Kotor ve Budva gibi bu kent de sakin yapıya, lezzetli yemek kültürüne ve eşsiz doğal güzelliğe sahip. Üstelik geçmişte yabancı kültürlerle yaşadığı etkileşimler sayesinde Podgorica gezilecek yerler olarak ziyaretçilerine pek çok seçenek sunabiliyor.

Podgorica Gezilecek Yerler Listesi

Merkezi konumu ile ülke içerisindeki diğer popüler tatil yörelerine kolayca ulaşmanıza olanak tanıyan Podgorica’da toplu taşıma oldukça ucuz.

Yemek kültürü ise tıpkı gezilecek yerler gibi her zevke hitap edecek yapıda. Sahip olduğu içerik itibariyle kültür turizmine uygun kentin gece yaşamı ise pek hareketli değil.

1. Milenyum Köprüsü (Millennium Bridge)

Podgorica'da gezilecek yerler Millennium Bridge

Pek çok ülkede benzerlerine sıkça rastlayabileceğiniz Milenyum Köprüsü’nü Podgorica gezilecek yerler listesinin ilk sırasına alma nedenim, ziyaretçilerine oldukça güzel bir kent manzarası sunuyor olması.

2005 yılında Karadağ’ın Ulusal Günü’nde açılan kablolu köprü,173 metre uzunluğa sahip ve Moraca Nehri üzerinde yer alıyor. Ivan Crnojevic Bulvarı’nı 13 Temmuz Sokağı’na bağlayan köprü, kentin en modern yapıları arasında sayılıyor. Eğer buraya gidecekseniz, eşsiz manzarasını ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almanızı tavsiye ederim.

2. Stara Varos (Eski Türk Şehri)

Podgorica Stara Varos

Podgorica 1474’ten 1878’e kadar, tam 400 yıl, Osmanlı hâkimiyetinde kalmış. Bölgeye kültürel zenginlik katmış imparatorluğun bu toprakları terk ederken arkasında bıraktığı en büyük miras, Stara Varos olmuş. Eski Türk Şehri, her ne kadar 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar alsa da, mevcut yapıları ile şehirde mutlaka görülmesi gereken bölgelerin başında geliyor.

Tito zamanında yeniden inşa edilen kasabada görebileceğiniz yerlerin başında saat kulesi ile 15. yüzyılda yapılmış Doganjska ve 17. yüzyıldan kalma Osmanagic camileri geliyor.

3. Hercegovacka Caddesi (Hercegovacka Street)

Podgorica Hercegovacka Street

Şehir merkezindeki ana meydana açılan Hercegovacka Caddesi, şıklığın ön planda olduğu yapısı ile dikkatleri çekiyor. Trafiğe tamamen kapalı durumda olduğundan yayalara güvenli bir ortam sunan caddede butik ve kafelerin yanı sıra çeşitli ülkelerin dış temsilcilikleri bulunuyor.

Burada alışveriş yaptıktan, kafelerinde yerel lezzetlerin tadına baktıktan sonra kent kültürünü biraz daha tanımak isterseniz gitmenizi tavsiye edeceğim yer, restore edilmiş ve rengârenk bir görünüme kavuşmuş eski Podgorica evleri ile çevrelenmiş Nyegoseva Caddesi.

4. Aziz George Kilisesi (St. George Church)

Podgorica gezilecek yerler St George Cathedral

Kente günümüzdeki adını veren Gorica Tepesi’nin arka yamacında yer alan Aziz George Kilisesi, 10. yüzyılda inşa edilmiş.

Çevresi kale surlarına benzeyen duvarlarla çevrelenmiş tarihi Ortodoks kilisesinin en ayırt edici özelliği, kentin en eski dini yapısı olması. Yüzyıllar öncesinden kalma freskler ve daha yakın tarihli ikonalar, mezar alanı ile çevrelenmiş yapıyı incelemeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken kısımları oluşturuyor. Sakin bir bölgede kurulu kilise, dini kutlamalar ve ayinler sırasında oldukça kalabalık oluyor.

5. İsa’nın Dirilişi Katedrali (Cathedral of the Resurrection of Christ)

Podgorica'da görülecek yerler İsa'nın Dirilişi Katedrali

Kentin modern yerleşiminde, Moraca Nehri’nin batısında kalan bir konumda bulunan İsa’nın Dirilişi Katedrali’ni, birçok Ortodoks dini yapısına kıyasla oldukça ihtişamlı sayılan mimarisini görmek için Podgorica gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Yapı, Predrag Ristic’in tasarımı doğrultusunda 1993-2013 yılları arasında inşa edilmiş. Yapım sürecinden itibaren halkın şatafatlı olması nedeniyle soğuk karşıladıkları katedral, açılışının ardından iç kısmındaki ülkenin önde gelen Komünist liderlerinin cehennemde yandığını simgeleyen freski nedeniyle büyük tepki almış. Kotor Katedrali’nden ilham alınarak Romanesk, İtalyan ve Bizans tarzları kullanılarak inşa edilen yapının ikiz kuleli ön cephesi ile içini süsleyen altın kaplama freskler, katedralin görülmeye değer kısımlarını oluşturuyor.

6. Niagara Şelalesi (Niagara Falls)

Podgorica Niagara Falls

Niagara Şelalesi’ni görmek için tek şansınızın Kuzey Amerika seyahatine çıkmak olduğunu düşünüyorsanız, oldukça yanılıyorsunuz. Çünkü Niagara’nın Karadağ’da pek bilinmeyen bir ikizi bulunuyor.

Aslında bu “bilinmezliğin” en büyük sebebi, Podgorica’daki şelale hakkında çok fazla tanıtımın yapılmaması. Kent merkezinden arabayla 10 dakikada gidebileceğiniz yapay şelale, kaynağını Cijevna Nehri’nden alıyor.

Aynı adlı restoranı geçip, 100 metre yürüdükten sonra demir merdivenlerden inerek ulaşabileceğiniz şelale en görkemli haline, suyun debisinin arttığı bahar aylarında bürünüyor. Bölge, doğa fotoğrafı çekmek ve yürüyüş yapmak için ideal.

7. Tara Nehri Kanyonu (Tara River Canyon)

Tara River Canyon Podgorica

82 kilometre uzunluğa ve en derin noktasında 1,3 kilometre yüksekliğe sahip Tara Nehri Kanyonu, barındırdığı çok sayıdaki doğal oluşum sayesinde doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.

Kayalıklarda oluşmuş doğal teraslar, nehir kenarındaki kumsallar, yüksek yamaçlar ve 80’den fazla büyük mağara Durmitor Doğa Parkı’nın bir parçası olan kanyonda sizleri bekleyen oluşumlar.

Patikalarında yürürken eski su değirmenlerinin, kiliselerin, manastırların ve köprülerin karşınıza çıkacağı kanyonu popüler hale getiren bir başka unsursa uluslar arası yarışmalara ev sahipliği yapmış tek günlük rafting parkuru.

8. İşkodra Gölü (Lake Skadar)

Podgorica iskodra Gölü

Arnavutluk-Karadağ sınırında yer alan İşkodra Gölü, kaynağını aldığı Morca Nehri’nin debisindeki değişimlere bağlı olarak 370 ile 530 kilometrekare arasında değişen bir alanı kaplıyor.

Yüzölçümü nedeniyle Balkanlar’ın en büyük gölü unvanını taşıyan İşkodra, bölgede meydana gelen geniş çaplı çöküntü sayesinde oluşmuş.

Zengin bitki ve hayvan çeşitliliğini barındırması sebebiyle 1983 yılından milli park statüsüne alınan gölde doğal yaşamı gözlemledikten sonra, dikkatinizi üzerindeki bir adacığa inşa edilmiş Grmozur Kalesi’ne verebilirsiniz.

9. Ribnica Nehri

Podgorica Ribnica Nehri

Ribnica Nehri, tarihi kalıntıların ve plajların bulunduğu Merdiven (Skaline) Bölgesi’nin ortasında yer alıyor. Tarihi kalıntılar arasında en çok ilgiyi köprü ve kale çekiyor.

Orta Çağ’da kente adını vermiş ırmağın üzerindeki köprü, bölge Roma İmparatorluğu kontrolündeyken inşa edilmiş. 18. yüzyıla gelindiğinde Osmanlılar yapıda büyük çaplı bir revizyon çalışması gerçekleştirmişler. Eski Türk Mahallesi sınırları içerisinde kalan kalenin tarihiyse 15. yüzyılın son çeyreğine kadar uzanıyor.

O dönem bu bölgedeki iki kaleden biri olan askeri yapı,1878’de düşen bir yıldırımın sebep olduğu patlama nedeniyle kullanılamayacak duruma gelmiş. Sırp Ortodokslar, kalenin Nemanjic Hanedanı’nın kurucusu Stefan Nemanja’nın doğum yeri olduğuna inanıyorlar.

10. 7 Transformers

Transformers Podgorica

Popüler kültürü seviyorsanız, 2014 yaz etkinliği için heykeltıraş Danilo Baletic tarafından yaratılan 7 Transformers’ı Podgorica gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Babasının hurdalığından aldığı metalleri kullanarak yaptığı heykeller için sanatçı, 1980’lerde hayranı olduğu çizgi film serisinden ilham almış.

Kentin farklı noktalarına yerleştirilmiş 7 robot heykelini “Podgorica Walking Tour” haritasındaki rotayı takip ederek kolayca bulabilirsiniz. Sanatçının kendi tasarımı olan rota, eski Crna Gora Hotel’in önünden başlıyor ve kentin turistik mekânlarının çoğunun içinden geçiyor.

Robotlara ilgi duymasanız bile kentin eşsiz güzellikteki parklarını (Gorica, King’s Park), anıtlarını (Uphill), meydanlarını (Trg Republike) ve önemli caddelerini (Slobode) gezmek için rotayı takip etmenizi öneririm.

11 Saat Kulesi (Sahat Kula)

Podgorica gezilecek yerler Saat Kulesi

Stara Varos’taki Bećir Beg Osmanagić Meydanı üzerinde yer alan Saat Kulesi, II. Dünya Savaşı sırasında şehre düzenlenen bombardımanlardan kurtulan az sayıdaki Osmanlı yapılarından bir tanesi. 19 metre yüksekliğindeki kule, tamamen taş malzeme kullanılarak 1667 yılında inşa edilmiş.

2012 yılındaki yenileme çalışmalarında elektronik mekanizmaya kavuşan kulede görebileceğiniz tarihi değere sahip diğer saat, 1890’da İtalya’daki bir dökümhanede üretilmiş. Yapının üzerindeki haç ise kentin Osmanlı’dan Hıristiyan Karadağlılar’a geçmesini simgeliyor.

12. Petrovic Sarayı (House of Petrovic Summer House)

Podgorica Petrovic palace

19. yüzyılda inşa edilmiş olan Petrovic Sarayı, Moraca Irmağı’na yakın konumdaki Petrovica Parkı içerisinde bulunuyor. Geçmişte yazlık konut olarak kullanılmış saray, günümüzde iki galerili Çağdaş Sanat Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor.

Yapının ilk iki katı yüksek profilli sergilere, üst katı ise geleneksel ve modern sanat çalışmalarına ayrılmış durumda. Üst katı ziyaret ederken Endonezya, Irak, Güney Afrika gibi ülkelerden getirilen ilginç çalışmaları görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

13. Vladimir Vysockij Heykeli

Podgorica'da görülecek yerler Vladimir Vysockij

Milenyum Köprüsü’nün hemen yanındaki Vladimir Vysockij Heykeli, Slav kültürüne damga vurmuş sanatçının anısına 2000’li yılların başında dikilmiş.

Heykeltıraş Alexander Tartynov tarafından yaratılan heykel, arka tarafındaki eklentiler sayesinde köprüye gelenlerin hemen ilgisini çekiyor. Sanatçının elinde gitarı ile tasvir edildiği heykelin kaidesine oturarak veya yaslanarak fotoğraf çektirmek, oldukça yaygın bir durum haline gelmiş.

14. Ostrog Manastırı

Podgorica gezilecek yerler Ostrog Manastiri

Kayalara oyulmuş Ostrog Manastırı, görünümü ile Trabzon’daki Sümela’yı anımsatıyor. Başkente 50 kilometre uzaklıktaki manastırın denizden yüksekliği 900 metre. Geçmişi 17. yüzyılın ortalarına kadar uzanan dini yapı, alt ve üst olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

Ana tapınağın 2 kilometre kadar aşağısında yer alan Alt Manastır’ın en çok ilgi çeken bölümünü 1824 yılında yapılan kilise oluşturuyor. Ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan ve nasıl inşa edildiği tam bir muamma olan Üst Manastır’da ise gezilecek mekânlar 2 büyük mağaranın içerisine oyulmuş.

Manastıra çıkılan yol kış mevsiminde en deneyimli maceraperestler için bile zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle yapıyı gezginler ağırlıklı olarak yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih ediyor.

15. King’s Park

Podgorica gezilecek yerler listenizde, kent turu sırasında dinlenebileceğiniz bir alan bulunmasını isterseniz King’s Park’ı tercih edebilirsiniz.

Kentin kalbinde yer alan park, I. Nicholas’ın tahta çıkışının onuruna 1910 yılında açılmış. 2013’te başbakanın isteği doğrultusunda yenilenen yeşil alanda yürüyüş yaparken ilgi çekici heykel ve büstleri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu heykeller, Şair Huesin Dzavid gibi ülke tarihinde yeri olan sosyal figürlere adanmış.

Eğer parka akşam gitmeyi tercih ederseniz, merkezindeki taş çeşmenin renkli ortamında keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Parkın çevresinde yemek yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın